Tény, hogy 100 éves történelme alatt Románia egyik nacionalista cseberből a másik nacionalista verembe esett.
Románia éveken keresztül azzal dicsekedhetett, hogy azon kevés EU-tagországok egyike, sőt az egyetlen, melynek parlamentjében nincs nacionalista párt (dehogy nincs: PSD, PNL, PMP, PPR, UNPR és más pártok, csak az utóbbi két ciklusból – a szerk.). A román választó a 2000-es évek elején, a maga intelligenciája alapján, fokozatosan elutasította a nacionalista politikusok felől érkező kínálatokat. A 2000 őszén, a nacionalizmus romániai láthatósági csúcspontjában megtartott választást megelőzően a románok már szavazatukkal büntették az olyan pártok demagóg, populista viselkedését, mint a Román Nemzeti Egység Pártja (PUNR) vagy a Szocialista Munkapárt (PSM). Ne feledjük, hogy ezek még egy kormánykoalíció részei is voltak, amikor a Társadalmi Demokrácia Romániai Pártjával (PDSR) együtt létrehozták azt, amit az akkori politikában „vörös négyes”-nek neveztek.
Ennek az együttműködésnek a káros hatását
A magyarok elfogadták, hogy egy irányba, hazánk NATO- és EU-csatlakozása felé húzzák az ország szekerét az Európa-párti románokkal együtt. És tekintettel arra, hogy mennyire bonyolultak voltak azok az idők is, nem ritkán az volt a benyomásom, hogy a magyarok nagyobb lelkesedéssel húzzák azt a szekeret, mint a románok. Elég csak az 1999-es bányászjárás nehéz pillanatait felidéznünk, amikor hibátlan volt az RMDSZ viselkedése. Másrészt, az 1999-es év azt is megmutatta, hogy az Európa-ellenes nacionalizmus szála még nem szakadt el. A NATO szerbiai beavatkozásai közepette, amit maximálisan kihasznált az akkori nyugatellenes sajtó, valamint a CDR kormányzati hibái mellett a karizmatikus, vitathatatlan szónoki képességű vezetővel (Corneliu Vadim Tudor – a szerk.) rendelkező Nagy-Románia Párt (PRM) képes volt a középen álló pártok fő ellenjelöltjévé válni. A 2000 őszi elnökválasztáson sok jobbközép szavazat a PDSR-s jelölthöz, Ion Iliescuhoz került, hogy megakadályozzák egy olyan mérget lövellő demagóg hatalomra jutását, mint amilyen Corneliu Vadim Tudor volt.
Ezzel a Románia euro-atlanti pályája szempontjából jótékony hatású vereséggel a Nagy-Románia Párt gyors hanyatlási, hitelvesztési folyamatba került. Főleg, hogy 2002-től, hazánk NATO-ba történt meghívásától kezdve megnyíltak előttünk a Nyugatba visszatérést biztosító ajtók. Románia 2004-ben csatlakozott a NATO-hoz, 2007-ben pedig az EU-hoz is.
Ráadásul a Nyugattól kapott politikai jelzésnek köszönhetően a külföldi befektetések beáramlásának várakozásokon felüli fokozódásának voltunk tanúi. A román gazdaságnak 2002 és 2008 között több mint 5 százalékos átlagos növekedési indexe volt. A gazdasági fejlődés érzése erős és reménykeltő volt. A románoknak volt okuk derűlátónak lenni.
2009/2010-től kezdve, sajnos, sokan másokhoz hasonlóan mi is szembesültünk az akkori jelentős gazdasági válsággal. A Tăriceanu-kabinet rossz kormányzásából származó gazdasági túlhevülés és a külföldi befektetések drámai csökkenése közepette Bukarestnek jelentős gazdasági kiigazítási döntéseket kellett meghoznia. Mindezek közül a bérek 25 százalékos csökkentését a lakosság – természetesen – nagyon rosszul fogadta. Komolyan megrendült a jövőbe vetett bizalom, az EU-csatlakozásból következő társadalmi fellélegzés jelentősen visszaesett. Még erősebb lett a korrupció magas szintje miatt amúgy is jelentős társadalmi frusztráció.
A Romániát a válság gazdasági kockázataival szemben sebezhetővé tevő rossz döntések szerzői nem akartak vállalni semmiféle felelősséget. És a „vétkesség áthárítása” nagy múltú román hagyományának megfelelően mindenféle bűnbakokat találtak ki. Így aztán nálunk is elkezdett kialakulni a külső bűnös veszélyes és hamis retorikája. Ezt a szerepet hol az EU, főleg az Európai Bizottság, hol olyan abszolút természetes jelenségek töltötték be, mint a globalizálás. Nem utolsó sorban, a populizmus legaljasabb formája szerint, a filantróp Soros György személye testesítette meg a gonoszt. Főleg, hogy az összeesküvés-elmélethez tartozó szereplőtől elvárt számos „tulajdonsággal” rendelkezett: zsidó, gazdag és magyar. Egy gyengén képzett országban, ahol lépten-nyomon felfedezhetők a ceauşiszta nacionalizmus nyomai, főleg a médiában, nem is volt nehéz elterjeszteni egy ilyenfajta mítoszt.
abba a szerencsétlen helyzetbe, hogy kénytelen végignézni a fő parlamenti pártok beesését a nacionalizmus, a demagógia és a populizmus csapdájába. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) azzal a csapdával szembesült, hogy a legionáriusokkal nyíltan szimpatizáló Marian Munteanu lett a párt fő politikai exponense. Úgy tűnt, a liberálisok egy nyugatbarát, toleráns, Románia első kisebbségi etnikai csoportból származó elnökét támogató pártból szélsőséges-nacionalista szervezetté alakulnak át. Az utolsó pillanatban mentették meg magukat, sokkal érzékenyebbek lévén a civil társadalom felől érkező bírálathullámra.
Ugyanezt, sajnos, nem mondhatjuk el a Szociáldemokrata Pártról (PSD), a másik, balközép irányultságú pártról. A PRM-től régebben importált nacionalizmus mellett, tekintettel arra, hogy e párt számos tagját vették át az idők folyamán, de a Románia Haladásáért Nemzeti Szövetség (UNPR) nacionalista szárnyának befogadásával is, a PSD egyre inkább felkarolta a nacionalista, Európa-ellenes retorikát. Egy ilyenfajta retorika ahhoz is hasznosnak bizonyul, hogy más síkon is harcot folytassanak a Nyugattal. A romániai korrupcióellenes harcot továbbra is támogató Nyugat azon PSD-tagok személyes ellenségévé válik, akiknek meggyűlt a bajuk a törvénnyel. Ezáltal a PSD Európa-ellenes nacionalizmusa, neve dacára, nem Románia nemzeti érdekeinek érvényesítését szolgálja, hanem inkább egyes egyének, egyes jelentős párttagok védelmét.
miáltal már többször is gazdasági csődhelyzetbe és politikai elszigeteltségbe került. A 20-as években a liberálisok hibát követtek el, amikor a „mi magunk” politikai irányvonalat kikiáltva a gazdasági nacionalizmus fegyverével éltek. A legionáriusok is megismételték a hibát a 30-as években: ezúttal egy vallásos, ortodox ihletésű nacionalizmust használtak. És végül a 70-es, 80-as években, a ceauşizmussal újra gazdasági csődbe és politikai elszigeteltségbe vezettük magunkat. A XX. század mindezen szerencsétlen tapasztalatai után, a 90-es évekbeli sikertelen autarkiás kísérletek után újra beleesünk a nyugatellenes nacionalizmus csapdájába, ami csak jót nem fog nekünk hozni. Csak ennyire képesek a románok.
A szerző Traian Băsescu elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, majd a Román Hírszerző Szolgálat Akadémiájának vezetője volt.
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.
Azzal vádolnak két rendőrt, hogy egy aradi étteremben bántalmaztak egy férfit, és összetörték a telefonját. A verekedős rendőrök ellen bűnvádi eljárást indított az ügyészség.
És itt az első menet vége, itt vannak az első részeredmények… és úgy tűnik, valóban politikai földrengés lesz a vége.
Egy személyautó és egy autóbusz ütközött frontálisan szerda reggel Szentegyháza Csíkszereda felőli kijáratánál. A reggeli órákban ráadásul köd is nehezíti a baleset miatt lassan haladó forgalmat.
A legfelsőbb bíróság döntése értelmében egy köztisztviselő nyugdíjazásáról kiállított határozat a munkaviszony megszűnését jelenti akkor is, ha az illető köztisztviselő kérelmezte a nyugdíj kifizetésének felfüggesztését.
A Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék helybenhagyta a Bukaresti Ítélőtábla döntését, elutasítva a Hargita megyei önkormányzat fellebbezését, hogy érvénytelenítsék a korondi hulladékátrakó építőjének követeléseit. Így a megyei tanácsnak fizetnie kell.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.