Amikor a hazafiság csak vérnackó nótákban, népviseletekben felvonulásokban és harcias szlogenekben nyilvánul meg.
Jelen szöveg az Republica oldalon közölt cikk fordítása.
Amennyire névleg tartósak azok az értékek, melyek időtállóan vagy különleges pillanatokban összetartanak egy emberi közösséget, annyira törékenyek és illékonyak tartalmukat illetően. Ezek az értékek, melyekről azt szokták hinni, hogy az identitás, a kontinuitás és az együttlét értékei, valami teljesen ellentétest jelentenek, amikor erőszakolva ismételgetik őket, nevezetesen különbségről, törésekről és szakadásokról, kirekesztésekről. Az erőszakos ismételgetés hatására ezek az értékek a jó magvaiból a gyűlölet férgeivé alakulnak, miközben azt állítják róluk, hogy a felebarát iránti szeretetet hordozzák magukban.
sem szuvas fogakkal teli szájakból kimondva. Hatásuk diszkréciójában áll összetartó erejük; de ha zaj kezdi jelezni a létüket, akkor már nem erősek, és az embereket sem teszik erősebbekké, hanem szétválasztják őket.
A román társadalom zaklatott élete néha-néha rámutat arra a bántalmazásra, amelynek azok az értékek ki vannak téve, melyeknek egyesíteniük kellene bennünket és melyek holmi értékek nélküli és – főleg – értéktelen emberek támadófegyvereivé válnak. A gyűlölet múlt őszi népszavazása tanúskodik arról, hogy miként történhetett meg az értékek ilyenfajta lezüllesztése, melyet holmi züllött emberek és intézmények merészeltek, pont ők, „züllésnek” nevezni. A társadalom, szerencsére, képes volt ellenállni ennek az olcsó manipulálásnak, sokkal inkább az emberi jó ízlésnek és engedékenységnek köszönhetően, mint az ügyeletes bölcsek vagy aktivisták tanácsait követve.
Egy olyan hatalom (vagy a hatalom által megbízott más, még szomorúbb, még ostobább, ráadásul még agresszívebb alakok) sajátította ki, mely számára büszke románnak lenni elég a lopás, a hazugság, a plágiumok vagy a szembeötlő ostobaság mentegetésére, a „hazafiság Európában” valójában egy megnégyszerezett kudarc neve.
annak a ténynek a kudarca, hogy idekerültünk, egy kollektív felelősségtudattal vállalt örökségbe. A múlt különböző szekvenciáit sokkal inkább a hatalmasok által a gyengék ellen, a többségiek által a kisebbségiek ellen, töltött fegyverek gyűjteményeként őrizték meg, miközben árulót kiáltanak. A „románság”, az „ezredéves hit”, az „ősi hagyomány”, a „30-as évek”, a „Kapitány” (a Legionárius Mozgalom vezetőjéről, Corneliu Zelea Codreanuról van szó – a szerk.), a „kommunizmus” megannyi nevei azoknak a szuronyoknak, melyek segítségével előre megfontolt módon kihagyták a múlt reflexív olvasatát, hogy időnként a mások feletti szupremácia indokává változtassák.
azé a projekté, hogy megegyezzünk a jelenünket alakító alapvető dolgokról. Olyan értékeket jelent a becsület, az igazság, a közjog, az oktatás, a kultúra, a gyengékkel, szegényekkel, idősekkel való törődés, melyek képesek mozgósítani az embereket, hogy kövessék az azokat megtestesítőket? Önöknek úgy tűnik, hogy Tudorel Toader, Liviu Pop, Maria Grapini, Viorica Dăncilă vagy Liviu Dragnea rendelkeznek azokkal a tulajdonságokkal és karizmával, melyekkel közös zászló alatt egyesíthetnék az embereket? Vagy nem úgy tűnik inkább, hogy még azt a zászlót is ellopták, mely alá állításuk szerint összegyűjtik (kényszerrel) az embereket? Hazafias tett az, vajon, hogy ennek az országnak az értékes emberei, kivétel nélkül, páriákká váltak, vagy elhallgattatták őket? Vagy az, hogy a jelenünket olyan szörnyűséges teremtmények népesítik be, akik minden nap megmutatják, milyen mélyre süllyedhetnénk, ha úgy tennénk, mint ők?
A „Hazafiak Európában” (a Szociáldemokrata Párt, a PSD kampányszlogenje az európai parlamenti választáson – a szerk.), hogy ne húzzuk az időt feleslegesen, a sok hajlakkos, alaktalan szemüveges és színes, de akár csak egyetlen mondatot valamilyen idegen nyelven elmondani képtelen redőkre tűzött ízléstelen brossos gőg bárdolatlan hazugsága. És ezen kívül annak a személynek az imposztorsága, aki azt hiszi, hogy jó vicc egy fénykép erejéig elorozni a legmagasabb szintű európai tisztségviselő székét, akit utál, de mégis belebújik a bőrébe (Tudorel Toader igazságügy-miniszterről van szó, aki lefényképeztette magát Frans Timmermans európai biztosi székében – a szerk.). Azok hazafiak Európában, akik Európában dolgoznak, akik megtanultak németül, olaszul vagy franciául, hogy beszélni tudjanak a munkaadójukkal, mindazok, akik ötkor kelnek és vonatra szállnak, hogy elérjenek a vallon vagy flamand építőtelepre, hogy pénzt keressenek az otthon maradottak számára. Azok hazafiak Európában, akik megtanultak együtt élni a tőlük különbözőekkel, nyugatiakkal, afrikaiakkal, muzulmánokkal vagy ázsiaiakkal, vagy azok, akik otthon vendégszerető módon viselkedve képesek voltak öröm, nem pedig félelem vagy gyűlölet forrásává változtatni mások befogadását. Európában az csak egy veszélyes bohóc, aki a hozzá hasonló tolvajok könyörületéért rimánkodik – rossz románsággal – naponta. Az európai értékekhez való kötődés kudarcot vall, amikor nagy hazafinak kell tekintened magad Európában és amikor, saját hatalmad kedvéért, olyan embereket akarsz belerángatni ebbe a szörnyűséges bohózatba, akik számára Európa maradt az utolsó esély egy tisztességes életre.
Egy nemzeti projekt, még ha nem is nevezik annak, egy közös horizont felépítésében való részvétel eszméjén alapul, melyben az emberek szolidárisak, bíznak egymásban és évtizedek múlva is egymás mellett képzelik el magukat. A hazafiság nemcsak trikolórokat, népviseleteket és Keljetek át, román zászlóaljak, a Kárpátokon!-t (irredenta román katonanóta – a szerk.) jelentenek, hanem ezeken az ünnepi alkalmakon innen és túl azokat az embereket jelenti, akiket az a hit köt össze, hogy van bennük valami közös és ez nemcsak a mellette, hanem a felette és az alatta állóra is érvényes. Mi közös dolgom lehet nekem Liviu Poppal (volt PSD-s oktatási miniszter – a szerk.)? Mi közös dolguk lehet önöknek Vâlcovval (Darius Vâlcov, a miniszterelnök gazdasági tanácsadója – a szerk.), Gâdeával (Mihai Gâdea, az Antena3 televízió igazgatója, műsorvezetője – a szerk.) vagy Olguţával (Lia Olguţa Vasilescu, volt PSD-s miniszter – a szerk.)? Mit remélhetnék én egy olyan társadalomtól, amely még 2030-ban is ugyanazokat az időközben notóriussá vált analfabétákat nézi majd élő adásban a televízióban?
De mindezek felett ott lebeg a legmélyebb kudarc, az imposztorságon keresztül történő kormányzási mód csődjének a sötét árnyéka. Ez a csőd azonban azt jelenti, hogy az imposztorságot egyedüli vezérlő értékévé változtató hatalom veszíteni fog és történelemmé válik. Az állam élén most álló analfabéták, tolvajok, bűnözők, egyszerű gazemberek még jó sokáig hatalmon maradhatnak, ha mi nem harcolunk majd azért, hogy kikényszerítsük a hazafiságnak egy másik meghatározását és gyakorlatát.
Egy tankönyvek és szavalások nélküli, emlékműsorok és fizetett hazafiak nélküli hazafiságra. Egy diszkrét és nyitott hazafiságra, melyet még csak ki se kelljen mondani. Mely nem kapaszkodik bele évente néhányszor Simona Halep sikereibe és nem bújik el szégyenében a többi napon, ahányszor Dăncilă kinyitja a száját. A szeretethez hasonlóan a hazafiságról sem beszélni kell, hanem naponta, szerényen, felemelt fővel, munkával bizonyítani Romániában, vagy azon kívül, az egyszerű emberek és csak ritkán, teljesen kivételesen a hatalom emberei által. Azt mondanám, hogy némiképp paradox módon, a hazafiság addig létezik, amíg nem nevezzük meg és azonnal eltűnik, amint „plancardokra” rakjuk azokat (Liviu Pop a parlamenti oktatási bizottság elnökeként a plakátok jelentésű „pancarte” kifejezés helyett „plancarde” szót használta – a szerk.).
Nincsen mindenre jó és minden helyett jó hazafiság: bármennyire könnyezne is meghatottságában, egy tolvaj nem hazafi, mert csak a becsületesek tisztelik a szüleiket; egy műveletlen nem hazafi, mert csak az iskolázott emberek tisztelik nyelvüket és tanáraikat; egy hazug nem hazafi, mert az igazság iránti törődés az, ami egyesít, nem pedig szétválaszt bennünket.
Végül, ha már amúgy is divatja van a nedves hazafiságnak, mi lenne, ha megpróbálnák minden nap szeretni Európát és büszkének lenni arra, hogy európaiak vagyunk hozzánk hasonló európaiak között?
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
„Minden csatornán csak erősen szabályozott tartalom volt elérhető, a csetcsatornákat pedig gondosan cenzúrázó mesterséges intelligencia felügyelte. De két év után most már kezdett elege lenni ebből.”
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Ercsey-Ravasz Ferenc és Herbály Dorottya az elektronikus zenével foglalkoznak – tudományosan. Mindennapi szórakozásunk keletkezéséről, eszközeiről viszont keveset tudunk. Mi fán is terem a szintetizátor?
A zene olyan kommunikációs forma, amely jó esetben betemeti a lövészárkokat. A sors úgy hozta, hogy megnézhettem a moldovai Lupii lui Calancea zenekar koncertjét. És pontosan ez történt.
És a hirtelen felívelő Georgescu-kampányról derültek ki újabb megdöbbentő (?) részletek.
Súlyos közúti baleset történt karácsony másodnapján Suceava megyében, a tragédia során hárman életüket vesztették. Egy egész család bennégett az egyik autóban.
– És ki kérte fel? – Iohannis! – De neki nem járt le a mandátuma? – De!
Három Kovászna megyei fiatal balesetezett Szeben megyében péntekre virradóra, egyikük kizuhant az autóból és életét vesztette.
Január elsején a román kormány összesen 33, a magyar és a bolgár határon található határátkelőhelyet zár be a schengeni övezeti csatlakozásnak köszönhetően, és további két vízi határátkelő is ellenőrzés nélkül átjárhatóvá válik.
Karácsony napján nagyon sokan siettek a maroshévízi robbanás miatt bajbajutottak megsegítésére. Három lépcsőházban kell helyreállítani a nyílászárókat.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
„Minden csatornán csak erősen szabályozott tartalom volt elérhető, a csetcsatornákat pedig gondosan cenzúrázó mesterséges intelligencia felügyelte. De két év után most már kezdett elege lenni ebből.”
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Ercsey-Ravasz Ferenc és Herbály Dorottya az elektronikus zenével foglalkoznak – tudományosan. Mindennapi szórakozásunk keletkezéséről, eszközeiről viszont keveset tudunk. Mi fán is terem a szintetizátor?
A zene olyan kommunikációs forma, amely jó esetben betemeti a lövészárkokat. A sors úgy hozta, hogy megnézhettem a moldovai Lupii lui Calancea zenekar koncertjét. És pontosan ez történt.