A román sajtó ismét bebizonyítja, hogy a magyar közösségnek minden, de minden joga megvan. Akkor meg mit hisztiznek folyton?
Sajnos újra bekerülünk az európai excentrikusság területére. Egy sor olyan kijelentés hangzott el Kelemen Hunor úr, az RMDSZ elnöke részéről, melyek – legalábbis szerintem – távlatilag jó néhány súlyos gondot vetnek fel a romániai tényekre, de térségünk ultra-feszült helyzetére is való tekintettel.
Kelemen Hunor úr Kolozsváron kijelentette, hogy
„Az Egyesülés 100. évfordulója közeledik és számunkra nem közömbös, milyen lesz a lelkiállapotunk azon az évfordulón. Azok az ígéretek már 100 évesek. Az a momentum vereség volt számunkra. Nem felejthetjük annak a vereségnek a fájdalmát. Ahogy az más nemzedékeknek is sikerült, folytatnunk kell a munkát és el kell mondanunk, hogy képesek vagyunk folytatni az erdélyi értékeket… Akkor bíróság előtti egyenlőséget és az anyanyelv használatát ígérték. Nem kívánunk mást, csak azt, hogy azokat az ígéreteket minden hatalom és kormány a magáénak vallja. Létezik egy tendencia a kisebbségek asszimilációjára és egy ilyen jellegű álom és ezt megértjük, de a mi álmunk az, hogy ezen ország építkezésének fontos részeként ismerjenek el minket… Az országnak Bukarest a központja, bár nekünk ez egy kicsit torz fejnek tűnik, de lehetőség látszik ennek megváltoztatására. Nem akarunk a központi költségvetéstől koldulni. Az elnök és a kormányfő azt állítják, hogy provinciális kampányunk van, és nem akarok arra kitérni, hogy erdélyiekről van szó. Ha ezt kell elfogadnunk, akkor elfogadjuk. Ha azt mondjátok, hogy az erdélyi infrastruktúra fejlesztése provincializmus, akkor ezt vállaljuk.”
Ismétlem, szerintem ezek olyan kijelentések, melyeknek rendkívül komoly hatása lehet, és egy hagyományra mutatnak rá, melyet Tőkés László úr, de nemcsak ő indított el és képvisel Brüsszelben, akit akkoriban éppen az RMDSZ, azután pedig Románia barátja, Orbán Viktor kormányfő úr pártja, a FIDESZ listáján választottak meg európai parlamenti képviselőnek…
melyek, ha hagyják, hogy ugyanaz a közömbösség kísérje őket, amellyel hatóságaink ezt a kérdést eddig kezelték, akkor könnyen, sőt rendkívül könnyen a vita más szintjeire juthatnak. Rendkívül kellemetlen következményekkel.
Ezzel, például, egy rendkívül súlyos vádnak az RMDSZ hivatalos álláspontja általi megerősítésére utalok: „létezik egy tendencia a kisebbségek asszimilációjára és egy ilyen jellegű álom…”. Bármely európai instancia nyelvezetére lefordítva ez azt jelenti, hogy Románia állítólag állami szinten a kisebbségek erőszakos asszimilációjára irányuló politikát folytat, egy „álom” részeként, tehát egy tudatos és kitartó folyamatról van szó, melyet az összes ilyen jellegű tettekhez hasonlóan lehetne elítélni. Vagyis? Nos, hölgyeim és uraim, ez a „kisebbségek – állampolitika keretében történő – asszimilációjára” vonatkozó vád esetleg azt jelentheti, hogy az erőszakos asszimiláció egy etnikai tisztogatási kampány keretében történik (ezeket a kifejezéseket Tőkés úr használta több évvel ezelőtt abban az interjúban, melyet a ZIUA számára készítettem vele). Ez nagyon, nagyon súlyos, mert ez a vád beletartozik abba a csomagba, melyet a Hágai Nemzetközi Bíróság ügyészei az „etnikai tisztogatás” szervezésével, vagyis háborús bűnökkel vagy emberiesség elleni bűnökkel azonosítanak…
Ha vannak politikusok, akik utasítást adtak, levezényeltek és a gyakorlatban alkalmaztak egy ilyen folyamatot, akkor akár Kelemen Hunor úr is megkeresheti az összes illetékes európai és nemzetközi bíróságot. És joga is lenne ezt megtenni.
DE…
Mennyire érvényes és igaz Hunor úr drámai, könnyfakasztó és robbanékony potenciálú üzenete, ha a román valóság kontextusába helyezzük? Mennyi igazság van ebben az üzenetben, miközben mindnyájan tudjuk, hogy az RMDSZ tisztelt képviselői tagjai voltak szinte az összes romániai kormánynak – méghozzá döntéshozói tisztségekben, egészen a kormányfő-helyettesi pozícióig? Ha az 1989 utáni időszakban tényleg létezett egy „tendencia a kisebbségek asszimilálására”, akkor ez az ő akaratukkal és tudomásukkal történt? Miért nem tiltakoztak hevesen, kilépve a kormányból? Ha a kommunista rezsim alatti politikáról van szó, akkor ezt pontosítani kellett volna, kitérve a Magyar Autonóm Tartományra is.
Aztán, bájosan, Kelemen Hunor úr elkezdett szépen arról beszélni, mennyire nem tartották be a románok a bíróság előtti egyenlőségre és az anyanyelv használatára vonatkozóan 1918. december 1-én tett ígéreteket. Azt hiszem, felesleges megemlítenem azoknak az európai elemzéseknek a sokaságát, melyeket Brüsszelben olvastam és melyek e téren pozitív példaként említették Romániát… ez talán irreleváns.
ugyanis egy per minden szakaszában kötelező tolmácsot biztosítani. Hasonlóképpen, hogyan lehet Romániát azzal vádolni, hogy nem tartja be a Nagy Egyesülés okiratában az anyanyelv használatára vonatkozóan tett ígéreteit, miközben elég csak a minden fokon létező magyar tannyelvű oktatási egységeket felsorolni (beleértve az állami és magánegyetemeket is), melyek szabadon működhetnek Romániában a magyar nyelvű állampolgári és kulturális események sokasága mellett, ahol – talán örömmel emlékeznek erre vissza – a magyar kormány első vonalába tartozó politikusok olyan módon beszéltek Romániáról, amit bárminek, csak barátságosnak, diplomatikusnak és civilizáltnak nem lehet nevezni.
Akkor voltaképpen miről is van szó? Egyszerűen csak arról, hogy
Lássuk, hiszen Hunor úr azt mondja, hogy 1918. december 1-e „vereség” volt, olyan „esemény, mely egy kisebbségi közösség tagjává tett minket”. Sőt, készek vagyunk „folytatni a harcot”, állítja Kelemen Hunor úr:
„27 évvel ezelőtt szerződést kötöttünk, hogy harcolunk a jogainkért, és íme, a közösségünknek szüksége is van a biztonságra. A biztonság 27 éve célkitűzés, de – ahogy azt a hírekben is láthatták, minden nemzeti ünnep alkalmával alaptalan vádakban, vádaskodásokban és zaklatásokban van részünk. De léteznek ezek a figyelmeztetések és el kell mondanom, hogy ellenkező hatást fognak elérni. Nem fogunk félreállni. Folytatni fogjuk a harcot és nem hátrálunk meg. Ezt világosan meg kell fogalmaznunk magunknak. Talán mind mérgesek vagytok, mert ok nélkül megsértik a jogainkat. Nem alkalmaznak hatályos törvényeket, sőt, bírói döntésekkel akadályozzák egyes jogok gyakorlását. Nem használhatjuk a jelképeinket és a nyelvünket és csalódottak vagyunk, mert úgy tűnik, a politikai eszközök elvesztették erejüket. E 27 év alatt kevesebbet kaptunk, mint amennyit reméltünk.”
Ez az RMDSZ elnökének urbi et orbi üzenete. A most, választás előtt fontos hazai választóknak, de a nagyon érzékeny brüsszeli és más európai fővárosban lévő jelfogóknak is. Akik így
mely nem használhatja a jelképeit és a nyelvét, és amely azt mondja, hogy „csalódottak vagyunk, mert úgy tűnik, a politikai eszközök elvesztették erejüket. E 27 év alatt kevesebbet kaptunk, mint amennyit reméltünk”.
Ha ez így van, akkor Románia mélységesen vétkes abban, hogy nem teljesített néhányat az európai csatlakozás alapvető kritériumai között. És így aztán nagyon súlyos büntetésben részesülhet, az EEM (Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus – a szerk.) fenntartásával kezdve.
Ha a mieink, amennyiben felébrednek aktatologató és kényelmes álmukból, mellyel megpróbálnak úgy túlélni, hogy távol tartják magukat bármilyen konfliktusforrástól, amit a magyar politikusok ki is használnak lépéseik során, végre kidolgozzák a „Román aktát”, melyben konkrétan, példáról példára haladva bemutatják, hogy ki és mit tett a kisebbségek védelme terén Romániában (hiszen, talán még emlékeznek rá, több is van, beleértve a németet, melyből Románia mostani elnöke származik és aki – ha jól emlékszem – sohasem fogalmazott meg ilyenfajta vádakat)?
Ez egy kampánytéma? Természetesen. De ugyanakkor, ha tisztességesen játszunk, akkor egyformán fontosnak kellene lennie minden politikai párt számára. Vagy újra sokkal fontosabbak azok a százalékok, melyeket az RMDSZ hozhat majd magával?
Ha ez a végső megfontolás, akkor valódi és mélységes elnézést mindazért, amit ebben a cikkben leírtam, hiszen Kelemen Hunor úrnak igaza van és jobban ért a politikához, mint a mieink együtt valamennyien…
(Mivel a szerző nem jelezte, hogy az idézett Kelemen Hunor-beszédből több szövegrészt kihagyott, az alábbiakban az eredeti szövegnek a román szerző által idézett szövegrészek első és utolsó mondata közötti részét közöljük. A teljes szöveg itt érhető el. – a szerk.)
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.