Sőt, vissza kellene térnie oda, ahonnan elindult. Bukarestbe. Cristian Tudor Popescu írása.
Jelen szöveg a Republica oldalon közölt cikk fordítása. A címet és alcímeket a szerkesztőség adta.
Jómagam az USR Plus-ra (Mentsétek meg Romániát Szövetség, Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja – a szerk.) szavaztam az európai parlamenti választáson. Két egyszerű ok miatt: fiatalok, és nem ismerem őket. Tehát fennáll a kellemes meglepetés lehetőséeg, miközben a többi párt vén rókáival szemben, akiket túlságosan is jól ismerek, semmi elvárásom sincs.
És íme,
Az USR megszavazta a bizalmatlansági indítványt. Ha megkérdezzük tőlük, hogy miért, az a válasz, hogy a „Dăncilă kormány lerombolásáért”. Ami legalább két okból alapvetően elhibázott válasz.
Először is, nem helyes a politikusok által gyakran használt „kormány-lerombolás” kifejezés. A kifejezést Corneliu Coposu PNŢCD-s (Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt – a szerk.) vezető avatta fel 1989 után: „Visszatértem, hogy leromboljam a kormányt”. Márpedig a kormányt nem „lerombolják”, mert ez magának a kormánynak a felszámolásának gondolatát idézi fel, az ige magának a Győzelem-palotának (a kormány székháza – a szerk.) összeomlását sugallja. A kormány megváltozott – részben vagy teljesen.
Ez a kormányváltás egyik eszköze. Nem tehetik meg, hogy megszavazzák az indítványt és utána gondolkodás nélkül elutasítják a belépést a kormányba. Sőt, a pálya széléről akadályozzák egy új kormány megalakulását, mindenféle feltételekhez kötve a támogatását. A Gabriel Liiceanu által nemrég „Neo-Păturică”-nak (utalás a Dinu Păturică nevű karakterre, Nicolae Filimon Ciocoii vechi și noi című regényének főszereplőjére – a szerk.) nevezett egyik USR-s alelnök (Vlad Alexandrescu – a szerk.) éppenséggel azt jelentette be, hogy ha megharagszik, az USR leszavazza az Orban-kormányt.
Akkor minek szavazták meg az indítványt, tettem fel az egyenes kérdést az egyik USR-s parlamenti képviselőnek. „Az előrehozott választásért”, válaszolta Ungureanu úr, olyan bizonytalan mosollyal, ami azt mutatta, hogy még ő sem hiszi el a saját zagyvaságát.
Ez újra helytelen és illogikus.
Nincs semmi köze az előrehozott választáshoz. Ezt csak az elnök írhatja ki, a Parlament feloszlatásával, vagy a törvényhozás, amennyiben a parlamenti képviselők többsége egyszerre nyújtaná be a lemondását.
Valójában, ha jól belegondolunk, az elnöknek nincs semmi hatalma, ha a Parlamentben nincs többségi akarat két kormányfő-javaslat elutasítására. Id est: előrehozott választást csak a Parlament érhet el, ha önfeloszlatás mellett dönt.
(Megjegyzés: abban az esetben, ha az Orban-kormány nem megy át és Klaus Iohannis újra Ludovic Orbant javasolja, akit újra elutasítanak, az Alkotmánybíróság elutasíthatja az elnöknek a Parlament feloszlatására vonatkozó kérését, arra hivatkozva, hogy ez nem két különböző javaslat volt.)
Következésképpen,
Ha ezt elutasítják, akkor az USR semmilyen okra nem hivatkozhat a kormányzati szerepvállalás elutasításához vagy a kormányzás megtorpedózásához.
És végső soron, még ha sor is kerül a híres előrehozott választásra, az USR tényleg azt képzeli, hogy egyedül is kormányozhat majd?
Ennek az egész vergődésnek, amellyel a Szövetség saját magát vezeti a mocsárba, számomra egyetlen világos oka van: Dan Barna jelölt vágya arra, hogy az előrehozott választás képzelgésével gyakorolhasson nyomást a jelölt Iohannisra. Barna Iohannisnál radikálisabb PSD-ellenesnek (Szociáldemokrata Párt – a szerk.) akar tűnni a jobboldali választók szemében.
hiszen mi mással szerezhetne még szavazatokat? Azzal a kapkodós bizonytalansággal, melyet egész lénye áraszt? Azzal, hogy nem beszél, hanem kerepel, amiből azt sem lehetne kiérteni, ha egy prahova-völgyi atomrobbanást jelentene be? Az örökké tágra nyílt szemeivel, hogy ne használjam a kiguvadt szót, melyek viszont semmi mást nem sugároznak egy megüvegesedett fixírozásnál? Azzal a kijelentéssel, hogy „ha én lettem volna az elnök, a Caracal-ügy nem történhetett volna meg”? Azzal, hogy egy hajdanán Tökfejnek csúfolt politikusra (Ion Iliescu nevezte így Mircea Geoanát – a szerk.) emlékeztető módon képtelen kikeveredni azokból az idióta helyzetekből, melyekbe saját magát juttatja?
Azt hiszem, az USR-nek vissza kellene térnie a 2016-os eredeti logójához: USB (Mentsétek meg Bukarestet Szövetség – a szerk.). Nem mintha Bukarestet jobban megmenthetné Romániánál, hanem azért, mert most ez a „Mentsétek meg Barnát Szövetséget!” jelentené.
Átszakadt a gát, ömlik ránk a karácsonyi lidércnyomás. Jaj, rámegy az idő, az ideg, az élet! Komolyan kérdem: muszáj szenvedni, megroppanni a súly alatt?
Egyre korábban kezdődik a vásárlási láz. Még zajlik a Black Friday, de már karácsonyi zene szól. Hass, alkoss, gyarapíts, de a legfontosabb: költsd a pénzed.
Kollégánk és barátunk írt egy könyvet, mi pedig beszámolunk arról, hogy milyen volt a bemutatója. De legalábbis megközelítőleg.
A romániai visszaszolgáltatási eljárás során nem lehet jogbiztonságról beszélni – mondta dr. Murádin János történész a Sapientia EMTE Kolozsvári Karán tartott VII. Társadalomtudományi Seregszemlén.
Négyszáz darab csempésztojással bukott le egy román kamionos Olaszországban. Fejbe vertek egy férfit Bánffyhunyadon, mert nem tudta a karácsonyi ének szövegét.
A Kolozsvári Waldorf Líceum aligazgatónőjének menesztése nyomán az elmúlt napokban egymásnak feszültek intézményi álláspontok, jogértelmezések és közösségi reakciók.
… Bukarest új főpolgármesterének szakmai önéletrajza icipicit hamis, de szerinte az egész csak félreértés… és a Pruton túli parlament plenáris ülésén nem kisebb dologról kommunikáltak a honatyák, mint egy jó kis bulikáról.
Tragédiával végződött egy lakástűz hétfő reggel Marosfőn: az égő házban egy 92 éves férfi holttestét találták meg a tűzoltók.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök napjai meg vannak számlálva – így vélekedik Ludovic Orban egykori román kormányfő.
Több egymást követő tűzeset után rendkívüli falugyűlést tartottak Kászonjakabfalván. A helyiek szerint a történtek egy konkrét személyhez köthetők, ám bizonyíték hiányában senkit nem mertek megnevezni.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Átszakadt a gát, ömlik ránk a karácsonyi lidércnyomás. Jaj, rámegy az idő, az ideg, az élet! Komolyan kérdem: muszáj szenvedni, megroppanni a súly alatt?
Egyre korábban kezdődik a vásárlási láz. Még zajlik a Black Friday, de már karácsonyi zene szól. Hass, alkoss, gyarapíts, de a legfontosabb: költsd a pénzed.
Kollégánk és barátunk írt egy könyvet, mi pedig beszámolunk arról, hogy milyen volt a bemutatója. De legalábbis megközelítőleg.
A romániai visszaszolgáltatási eljárás során nem lehet jogbiztonságról beszélni – mondta dr. Murádin János történész a Sapientia EMTE Kolozsvári Karán tartott VII. Társadalomtudományi Seregszemlén.