Mire jó a zsidókérdés? Tudta ezt Janukovics. És tudja Putyin is. Miként használták fel a krími orosz katonai beavatkozás megindoklására a zsidó közösséget.
Az orosz sajtó egyre vehemensebben beszél arról, hogy az Euromajdant „neonácik” és „fasiszták” szervezték és ellenőrizték. Putyin tegnap bejelentette, saját szemével látott horogkeresztet a Függetlenség terén, ahol az Európa-párti tüntetések idején nagyjából százan haltak meg.
Másrészről az ukrajnai zsidó közösség vezetői arra figyelmeztetnek, hogy amióta orosz csapatok ellenőrzik, a Krím-félsziget megtelt antiszemita üzenetekkel.
Amikor tavaly november közepén elkezdődtek a tüntetések a Függetlenség terén, az oroszbarát Janukovics elnök által ellenőrzött kormány volt miniszterei azt mondták az Euromajdan mozgalom feloszlatására mozgósított megtorló csapatoknak, hogy a kijevi tüntetők zsidók.
Most, miután az Euromajdannak sikerült megbuktatnia Janukovicsot, ugyanazok a rezsimhez még kötődő politikusok azt állítják, hogy a Függetlenség terét valójában neonácik ellenőrizték – vagy legalábbis manipulálták, és mindent elkövetnek azért, hogy ez az üzenet eljusson a Nyugathoz.
Ezt az álláspontot közvetetten a Kreml is támogatja, elítélve „a kijevi hatalom megszerzéséért végrehajtott fegyveres államcsínyt” és nem ismerve el az új hatóságok legitimitását. Mindezt pedig az orosz elnök nyilatkozatai mellett, aki tegnap bejelentette, hogy látott egy horogkeresztet a Függetlenség terén zajlott tüntetések alatt, melyek amiatt kezdődtek, hogy Janukovics elnök megtagadta egy társulási és szabadkereskedelmi megállapodás aláírását az Európai Unióval, ezzel szemben inkább Oroszországgal igyekezve megszilárdítani a kapcsolatokat. Vlagyimir Putyin nem tartozott a tüntetések alatt – és azok után – a Függetlenség terére kilátogató politikusok közé.
Az orosz sajtóban szinte mániákusan kijátszották az antiszemita „kártyát”, főleg a krími fegyveres beavatkozás óta, okot adva a nemzetközi elemzőknek és szakértőknek arra, hogy egy klasszikus médiaintoxikálási kampányt kiáltsanak.
„Oroszországnak fel kellett lépnie azzal a veszéllyel szemben, amit az ultranacionalisták – köztük antiszemiták is – jelentettek az ukrajnai oroszokra és oroszajkúakra nézve”, magyarázta az egyesült államokbeli orosz nagykövet, akit a The New York Times idézett.
A „fasiszták” témáját intenzíven felerősítették a krími szeparatista tendenciák, az ottani oroszbarát mozgalom vezetői folyamatosan azt ismételgették, hogy a kijevi események „fasiszta államcsíny”, ezzel indokolva a döntést, hogy Oroszország védelmét kérik. Erre hivatkozott Janukovics leváltott elnök is. Oroszország tegnap, szintén Putyinon keresztül, azt üzente, hogy az orosz fegyveres erők csak azután avatkoztak be a Krím-félszigeten, hogy Janukovics „legitim” elnök ezt kérte tőlük.
Az ukrajnai zsidó közösség vezetői azonban azt állítják, hogy „az oroszok nagyon, nagyon eltúlozzák” az antiszemita fenyegetés témáját, és összefogtak, hogy kimutassák elégedetlenségüket azzal szemben, amit ők „orosz invázió”-nak neveznek.
Mindkét állításban van némi igazság. A kijevi Függetlenség téren valóban voltak fasiszták is, zsidók is, erről a sajtótudósítók beszámoltak. De arra nincsenek bizonyítékok, hogy e csoportok közül bármelyik szervezte, ellenőrizte, vagy manipulálta volna az Euromajdan mozgalmat.
Az ukrajnai zsidó közösség vezetői azonban azt mondják, hogy a félszigetet csak azóta lepték el antiszemita üzenetek, például grafittik egy szimferopoli zsinagóga falán, amióta a Krím egyes nyíltan oroszbarát vezetők ellenőrzése alatt áll, és miután az orosz csapatok átvették több stratégiai létesítmény, például repterek és katonai bázisok ellenőrzését. Ezeken a graffitiken például az áll, hogy „halál a zsidókra”, a zsidók képviselői pedig azt mondják, hogy ez az oroszbarát ukránok „műve”.
Sőt Jakov Dov Bleih rabbi, az Ukrajnai Zsidó Szövetség elnöke nyílt levelet küldött az orosz vezetőknek, arra kérve őket, hogy vessenek véget az Ukrajna elleni agressziónak, írja a New Republic. A rabbi az Anschluss előtti Ausztriához hasonlította a krími helyzetet.
Jakov Dov Bleih elismerte, hogy a Függetlenség terén antiszemita tüntetők is voltak, de kihangsúlyozza, hogy az „oroszok nagyon, nagyon eltúlozzák” ezt a kérdést. De ugyanazon az Euromajdanon olyan zsidók is voltak, akik a többi tüntetővel együtt követelték Janukovics lemondását. Egyikük a Függetlenség terén meghalt egyetlen csernovici, ahogy arról az RFI tudósítója beszámolt.
„Zsidó fiatalok létrehozták a saját harci csoportjukat – más nevén szotnya –, hogy felvegyék a harcot a hatóságokkal (a Janukovics-ellenes tüntetések idején – a szerz.)”, írja Timothy Snyder történész a New York Review of Books-ban, melyet a newrepublic.com idéz.
„Más szóval, az ukrán kormány azt mondja a népnek, hogy az ellenzékiek zsidók, nekünk pedig azt, hogy nácik”, írta Snyder február 19-én, a Janukovics-rezsim bukása előtt.
„Az ukrajnai zsidó közösséget mindkét tábor szimbolikus bábuként használja fel, a másik fél hitelességét pedig antiszemita vádakkal lehet csorbítani. Ez pedig figyelemre méltó. Sőt, némiképpen dicséretes is. Alig 70 évvel ezelőtt, a Kijev melletti Babij Jar-szurdokban alig két nap alatt 30 000 zsidót lőttek agyon az Einsatzgruppe (a rettegett náci „intervenciós csoportok” – a szerz.) tagjai. A Holokauszt alatt 900.000 ukrán zsidót, vagyis a második világháború kirobbanásakor létezett zsidó lakosság több mint felét gyilkolták meg”, írja a New Republic.
A Szovjetunió idején a Krím valóságos menedék volt a zsidók számára. Most egy nagyjából 17 000 főből álló zsidó közösség él ott.
„Itt sokan vannak Oroszország ellen, de félnek beszélni”, mondta Misa Kapusztyin rabbi. Az ő szimferopoli zsinagógájának falára kerültek fel az antiszemita üzenetek. „Ukrán állampolgár vagyok, és egy demokratikus Ukrajnában akarok élni. A kormány mindig védelmet nyújtott a zsidóknak, és eltúlzott ez az antiszemitizmusról szóló egész vita. Az oroszok inváziója illegális, és ellenállással kell őket fogadni”, mondta a Haaretznek. Kapusztyin is küldött egy petíciót Moszkvának, amiben az orosz csapatok kivonását kéri a félszigetről.
„Egyértelmű, hogy a zsinagógára mázoló antiszemiták számára ez fontos volt. A válság kirobbanása óta 30 százalékkal nőttek az árak, a nyugdíjakat pedig nem fizették ki”, írta Anatolij Gendin, a Krími Zsidó Szervezetek és Közösségek Egyesületének elnöke is. „Mint általában, a zsidókat hibáztatják. Félek arra gondolni, hogyan alakulnak majd a dolgok”, folytatta.
Kiscicák, kiskutyák, szex, vér, dráma. Ossza meg és uralkodjon!
Mégis milyen lehet egy kampányüzenet 2024-ben? Kicsit nézzük meg közelebbről.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Az AUR-vezér most a kommunizmus után vágyakozók hátát vakargatja. Novembertől többe kerül a repjegy Kolozsvárról.
Az EB álláspontja szerint a román hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, ezért az Európai Unió Bírósága elé idézi Romániát szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Kiscicák, kiskutyák, szex, vér, dráma. Ossza meg és uralkodjon!
Mégis milyen lehet egy kampányüzenet 2024-ben? Kicsit nézzük meg közelebbről.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.