// 2026. június 17., szerda // Laura, Alida
Ágyő

Slatina lehet az első nyerőgépmentes romániai város – hírmix

Illusztráció: Grok

Illusztráció: Grok

Illusztráció: Grok

// HIRDETÉS

Szerdától kizárólag digitális engedéllyel utazhatunk Nagy-Britanniába. Gázvezeték mellett égetett szemetet egy naszódi férfi.

Nem blöff

Romániában a szerencsejáték-termek ugyanúgy az utcakép részei, mint a gyógyszertárak vagy a kisboltok. Becsült adatok szerint másfél-kétmillió közé tehető a rendszeres szerencsejátékosok száma, míg a súlyos függők száma 100 – 400 ezer között mozog. A forgalomban lévő szerencsejáték-automatákból mintegy 70 000 – 80 ezer van. Ugyanakkor a szektor évente több mint 1,5 milliárd euró adóbevételt generál.

Tavaly és 2026 elején jelentős szigorítások léptek életbe a szerencsejáték-iparral kapcsolatban, amelyek kiemelt szerepet szánnak a helyi önkormányzatoknak a játéktermek szabályozásában. A deklarált cél a szerencsejáték-függőség csökkentése.

// HIRDETÉS

A kormány a helyi önkormányzatokra bízza a játékbarlangok működésének engedélyezését vagy tiltását. A helyi tanácsok saját hatáskörben, a közösség érdekei és a várostervezési prioritások alapján dönthetnek arról, hogy hol engedélyezik a szerencsejáték-termeket. A szabályozások értelmében a játéktermek nem működhetnek lakóépületek földszintjén, valamint bizonyos távolságon belül iskoláktól, templomoktól vagy kulturális intézményektől. Korábbi jogszabályok ugyanakkor már 2024-től megtiltották a szerencsejátékot a 15 000 főnél kisebb lakosságú településeken.

Továbbá 2025-től kötelező minden játéktermi gépbe aktív helymeghatározási rendszert telepíteni az illegális működtetés megakadályozása érdekében. A 2026 elején elfogadott közigazgatási reformcsomag tovább bővíti a helyi önkormányzatok hatáskörét a játéktermek működési engedélyezése során.

A helyi önkormányzatoknak joguk van megtagadni az engedélyt, ha a tervezett szerencsejáték-helyiség nem illeszkedik a település közbiztonsági stratégiájába vagy a településfejlesztési tervébe. A helyi hatóságok továbbá eldönthetik, hogy a játéktermeket a települések szélére költöztetik, vagy végleg kitiltják azokat a város területéről. Miközben a szenátus további szigorításokat tárgyal, az iparági szereplők a túlzott korlátozások miatti forgalomkieséstől és az illegális szerencsejáték-piac növekedésétől tartanak.

Ilyen előzmények mellett jelentette be szerdán Slatina polgármestere, hogy városa lesz az első Romániában, amely teljesen megszabadul a nyerőgépektől. Mario De Mezzo a már említett közigazgatási reformcsomagban foglaltakra alapozza a döntést.

A polgármester közösségi oldalán tett ígéretet arra, hogy amint a kormány kedd este elfogadott sürgősségi rendelete megjelenik a Hivatalos Közlönyben, a helyi tanács első ülésén indítványozni fogja az összes szerencsejáték-barlang eltávolítását a megyeszékhelyről.

„A továbbiakban egyetlen nyerőgép sem fog működni Slatina területén”

– ígérte határozottan a prefektusból lett polgármester.

Azt Mario De Mezzo elismerte, hogy a döntés jelentős kiesést okoz majd a helyi költségvetésnek, azonban hangsúlyozta, hogy a családok épsége az emberi sorsok nem válthatók pénzre, számára az élet megfizethetetlen. Egy személyes, tragikus tapasztalatot is megosztott döntése indoklásaként, amikor felidézte annak a 27 éves fiatalembernek az esetét, aki az Olt folyóba ugrott, miután mindenét elveszítette a nyerőgépeken.

Irány London? Száz lejjel megnövekednek az útiköltségei

Vége az egy éve tartó türelmi időszaknak, 2026. február 25-tel kezdődően több mint 80 ország – köztük Románia és az Európai Unió többi tagállama, valamint az Egyesült Államok és Kanada – állampolgárai kötelesek elektronikus utazási engedélyt (Electronic Travel Authorisation, ETA) bemutatni az Egyesült Királyságba való belépéshez.

Nem szükséges kiváltaniuk a digitális dokumentumot azoknak az uniós állampolgároknak, akik 2020 végéig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, és megszerezték az ehhez szükséges, meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyt.

Bár az európai állampolgárok számára már 2025 áprilisának elején bevezették a rendszert, a határőrök eddigi ellenőrzéseik során bizonyos fokú rugalmasságot tanúsíthattak. Ez a korszak azonban most véget ért. A brit belügyminisztérium közleménye szerint február 25-től az elektronikus utazási engedély hiánya hiánya már az indulásnál kizárja az utazást.

Az ETA-rendszert 2023-ban vezették be Katar, majd a többi Öböl-menti ország állampolgárai számára, majd fokozatosan kiterjesztették más államokra is. Jelenleg 85 olyan ország állampolgárai számára kötelező, akik vízum nélkül utazhatnak be az Egyesült Királyságba, és azokra vonatkozik, akik 6 hónapnál rövidebb ideig tartózkodnak az országban turizmus, családlátogatás vagy egyéb meghatározott okok miatt. Kötelező azoknak is, akik nem rendelkeznek tartózkodási engedéllyel, és fontos, hogy a brit repülőtereken járatot váltó tranzitutasoknak is rendelkezniük kell az ETA-val.

Az engedély két évig érvényes, kivéve, ha a hozzá rendelt útlevél érvényessége korábban lejár. A jelenlegi ára 16 angol font, ami körülbelül 19 eurónak felel meg, de a brit kormány tervei szerint a jövőben 20 fontra emelkedik. 2025 szeptemberéig már 19,6 millió ETA-t állítottak ki.

Az ETA digitálisan kapcsolódik az érvényes biometrikus útlevélhez, és az igénylés folyamata egyszerű, de érdemes időben elkezdeni. Ehhez szükségünk lesz egy számítógépre (hivatalos weboldal) vagy okostelefonra. Ez utóbb esetében telepítenünk kell a dedikált mobilalkalmazást (IOS és Android is). Az engedélyt általában a kérelem benyújtását követő néhány percen belül megadják, de a hivatalos feldolgozási idő legtöbb 3 munkanap.

Az elektronikus rendszer hasonló az amerikai ESTA-hoz, illetve az európai ETIAS-hoz, amelyet az EU várhatóan 2026 végén vezet be.

Ugyan, mi baj lehet belőle?

Harmincezer lejre büntették azt a 63 éves férfit, aki a besztercei Arțarilor utcán műanyagot és gumiabroncs-darabokat égetett egy nagynyomású gázvezeték közvetlen közelében. A Beszterce-Naszód megyei csendőrfelügyelőség (IJJ) szerdai tájékoztatása szerint az eset katasztrofális következményekkel is járhatott volna.

A csendőrök járőrözés közben figyeltek fel a sűrű füstre és a lángokra, majd a helyszínen igazoltatták a naszódi illetőségű felelőtlen gyújtogatót. A hatályos környezetvédelmi és közbiztonsági jogszabályok alapján a hulladékok engedély nélküli, nyílt területen való égetése, valamint a közveszély okozása 30 000 lejes pénzbírságot vont maga után.

Besztercén egyébként tavaly októberben is történt egy hasonlóan kirívó eset. Akkor egy nő matracok, gumiabroncsok, háztartási gépek és vizes textíliák alá gyújtott be a nyílt utcán, súlyos légszennyezést okozva a környéken.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A sakkvilág elitjét is megizzasztotta a világbajnoki címre hajtó Balog Ronaldo
Főtér

A sakkvilág elitjét is megizzasztotta a világbajnoki címre hajtó Balog Ronaldo

Az immár hétéves szatmárnémeti tehetség játékszenvedélyét, kitartását és lendületét a profi sakk árnyoldalai sem kezdhették ki. A sakkzseni édesapjával, Balog Cristiannal beszélgettünk.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
Krónika

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…
Főtér

Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…

… leomlott a szászmuzsnai evangélikus erődtemplom falának egy része… és nyolc év után hamarosan új autópálya-szakaszt avatnak Erdélyben, ha minden jól megy.

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján
Székelyhon

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján

Eszméletlen állapotban találtak rá egy 48 éves csíkszeredai férfira kedden délután a város Tudor lakónegyedi részén. A helyszínre érkező mentőegység már nem tudott segíteni rajta, holttestét átadták az igazságügyi orvosszakértőknek.

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok
Krónika

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok

Június 13-tól hatályba léptek azok a jogszabály-módosítások, amelyek jelentősen szigorítják a közrend és a köznyugalom megsértésének szankcionálását Romániában. A Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint az 1991. évi 61-es törvény módos&

Tragédia a Tordai-hasadéknál: életét vesztette egy 22 éves fiatal a via ferrata útvonalon
Székelyhon

Tragédia a Tordai-hasadéknál: életét vesztette egy 22 éves fiatal a via ferrata útvonalon

Egy 22 éves fiatalember életét vesztette vasárnap a Tordai-hasadékban, miután lezuhant a via ferrata útvonalról.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS