// 2025. december 25., csütörtök // Karácsony, Eugénia
Fantomblokk

Potom áron lehet tömbházakhoz jutni az egykor virágzó bányászvárosokban – vasárnapi hírek 

Az évtizedek óta üresen álló urikányi bányász-tömbház. Fotó: Adevărul

Az évtizedek óta üresen álló urikányi bányász-tömbház. Fotó: Adevărul

Az évtizedek óta üresen álló urikányi bányász-tömbház. Fotó: Adevărul

// HIRDETÉS

Egy autó két sofőrje maradt jogosítvány nélkül Nagybányán. Valamint megéhezett egy házi őrizetben lévő férfi, ezért elindult élelmiszert vásárolni. Négyszer.

Hatvan lakás 700 000 euróért

Egy kolozsvári belvárosi luxuslakás árából egész tömbházat lehet vásárolni Románia valamikor népes munkásvárosaiban.

A kommunizmus idején épült, korábban pezsgő munkásnegyedek közül mára számos elnéptelenedett, szellemtömbházak sokasága áll üresen, az új tulajdonosok pedig módfelett kedvező áron kínálják a portékát különösen azoknak, akiknek nem okoz jelentős problémát pár százezer euró kipengetése nagyon hosszútávú befektetési célból.

// HIRDETÉS

A Nyugati-Zsil völgyében, Petrozsénytől 25 km-re nyugat–délnyugatra, a Retyezát és a Vulkán-hegység lábánál található Hobicaurikány (Uricani). A trianoni békeszerződés előtt az Urikány–Zsil-völgyi Kőszénbánya Rt. Magyarország legtőkeerősebb bányavállalata volt, míg a román államszocializmus idején feketekőszént bányásztak a Hunyad megyei településen.
Urikány legmagasabb épületét félévszázada építették a városba újonnan érkező bányászok számára, de 1990 óta teljesen elhagyatottan áll.

„A hetvenes években tele volt a tömbház. Mielőtt elhagyták a várost, néhányan a semmiért adták el a lakásukat. Egy láda sörért lehetett itt lakást kapni. Mások kifosztották a lakóhelyiségeket, még az ablakokat is magukkal vitték”

– emlékezett vissza egy egykori bányász.

Más Zsil-völgyi településeken is hasonló sorsra jutottak a jobb sorsra érdemes lakóépületek, amelyek közül többet aukciós honlapokon is meghirdettek.

Egy 115 szobás tömbház Petrozsényban 700 000 euróért kínálnak. A tulajdonos a hirdetés szerint részletfizetést is elfogad. Az épületben 115 szoba és 60 teljesen felújított lakás található, a földszinti helyiségek be is vannak rendezve. A decemberig érvényes hirdetés szerint készpénzes fizetés esetén 10 százalék kedvezményt adnak.

Egy másik petrozsényi négyemeletes, két lépcsőházat magában foglaló tömbházat 500 000 euróért hirdetnek. A cseréptetős épületben 40 két- vagy háromszobás lakás található cseréptetős, termopán ablakokkal ellátva. A hirdető megjegyzi, hogy az épülettömb felújításra szorul.

A város lakossága 2011-ben 37 160 fő volt. Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint az elmúlt évtizedben Petrozsény lakossága 31 044-re csökkent. A Bihar megyei Vaskohsziklás (Ștei) városát 1952-ben alapították az azonos nevű falu mellett, a szomszédos Rézbányán kitermelt uránérc őrlésére. A Belényestől 20 kilométerre fekvő település tervezői a környék uránbányái iránt érdeklődő szovjetek voltak.

Néhány év alatt több tucat lakótömb, egy közigazgatási palota, öt mozi, két iskola és egy sportközpont épült Vaskohszikláson. A Bihar-hegységben található város lakossága több mint 10 000 főre nőtt, akik többsége a környék urán- és molibdénbányáiban dolgozott. Köztük szovjet mérnökök és katonák is.

A város szomszédságában fekvő Vaskoh (Vașcău) és Diófás (Nucet) bányászvárosokat is bányászcsaládok ezrei lakták. A vaskohsziklási vasútálommásról az 1950-es években számtalan uránérccel megrakott vonatszerelvény indult ismeretlen célállomásokra a Szovjetunióban. 1958-ban a város a Dr. Petru Groza nevet kapta, amelyet 1996-ig megtartott, ekkor visszakapta régi nevét. A településnek ma mintegy 6000 lakosa van, és sok az üresen álló épület.

Néhány, az 1950-es évekből származó lakást 28 000-30 000 euróért kínálnak eladásra, de teljes egészében üres családi házak is új tulajdonost keresnek. Egy 66 szobás lakóépületet 396 000 euróért, azaz szobánként 6000 euróért hirdettek meg.

Egy másik négyemeletes, 75 szobás tömbház 450 000 euróért vásárolható meg. Itt is 6 000 euróra becsülik egy szoba árát, de a tömbházakat teljes egészében árulják.

Kettő az egyben

Néhány óra leforgása alatt két nagybányai fiatalember maradt járművezetői engedély nélkül szombatról vasárnapra virradó éjszaka. Az egyik sofőrt agresszív vezetésért, a másikat pedig a megengedett sebesség kétszeres túllépése miatt büntették meg.

Az intézkedés érdekessége, hogy a két szabálysértő ugyanazt az autót vezette. Ha utazott volna egy harmadik sofőr is az autóban, elképzelhető, hogy ő is kormányhoz jutott volna. A két 19 éves fiatalt három hónapra eltiltották a járművezetéstől.

A jegyzőkönyvek szerint a rendőrök arra lettek figyelmesek szombat este 22 óra körül, hogy egy sofőr több alkalommal is indokolatlanul gyorsított, amivel veszélyeztette a közlekedésbiztonságot.

A hatóságok nagyot nézhettek, amikor másfélórára rá a már egyszer megállított autót mérte be a radar. Ez esetben viszont nem az agresszív vezetési stílus miatt állították félre, hanem azért, mert 116 km/órás sebességgel közlekedett egy olyan útszakaszon, ahol a megengedett sebességhatár 50 km/óra. A volánnál egy másik 19 éves fiatalembert is azonosítottak.

Szombat éjszaka amúgy további három másik személyt is rendőrhorogra akadt Nagybányán. Ők alkoholfogyasztás után vezettek autót.

Nem ülhetett bezárva

Három év 8 hónap börtönbüntetésre ítéltek egy férfit, aki négy alkalommal döntött úgy, hogy elege van a kényszerintézkedésből, és elhagyta a bíróság által kijelölt lakást.

A cselekményeket akkor követte el, amikor egy másik büntetőügyben házi őrizetet rendelt el vele szemben a bíróság. Az ítéletről értesítették a férfit, aki a szatmárnémeti börtönben tölti büntetését súlyos rablásért.

A rendőrök először a tartózkodási helyéül szolgáló épület vészlépcsőjén találtak rá, majd a nagybányai vasútállomáson szúrták ki. Később az épület bejárata előtt csípték fülön, negyedik alkalommal pedig szintén a nagybányai vasútállomás felé vette az irányt, ám oda már nem jutott be, mivel a pályaudvar előtt igazoltatták.

Amikor az épület elhagyásának okairól kérdezték, a férfi azt állította, hogy elfogyott a pénze élelmiszerre, és egy mobiltelefont akart eladni.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Mit keresnek a diákjaink egy (szabaduló)szobában Ceaușescuval?

Varga László Edgár

Egy brassói kezdeményezés szemléletesen, élményszerűen igyekszik megmutatni a fiataloknak a diktatúra igazi arcát.

Nem mind korrupció, ami zajlik?

Sólyom István

Avagy miért nem érdemes kiindulni a minden politikus korrupt és a politika nem más, mint intézményesített lopás közhelyéből.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„A norvégok nagyon kedvesek, toleránsak, viszont nem igazán befogadók”

Sólyom István

A helyiek kevesebbet dolgoznak és több időt töltenek a családjukkal – mondja Nagy Ildikó, a Norvégiai mindennapok blog marosvásárhelyi származású szerzője, aki a szaunában is az erdélyi magyarok történetét ecseteli a norvég néniknek.

Drakula bekapja… és élvezi!

Szántai János

A tömegkulturális vámpír erdélyi figura. És biza szomorú, hogy Erdély elfeledte e nagy szülöttjét. De nem baj, mert jött Radu Jude és megmutatta, milyen az orális szex Drakula-módra.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Állati takarmánynak való déligyümölccsel etetnek a bevásárlóközpontok, kiakadt a fogyasztóvédelmi igazgató
Főtér

Állati takarmánynak való déligyümölccsel etetnek a bevásárlóközpontok, kiakadt a fogyasztóvédelmi igazgató

További vasárnapi hírek: Nicușor Dan államfő népszavazást kezdeményez az igazságszolgáltatásban az utóbbi időszakban napvilágra került állapotokról. Nagy méretű drónt találtak az ország közepén, Argeș megyében.

Románia európai utolsó az intelligenciaszint terén is, kipróbálható az IQ-teszt
Krónika

Románia európai utolsó az intelligenciaszint terén is, kipróbálható az IQ-teszt

Padlón az IQ-nk: Románia európai utolsó az általános intelligenciahányadost tekintve a World Poulation Review nemzetközi adatgyűjtő portál IQ-teszteket összesítő rangsorában.

Nincs lazsálás 2026-ban: Bolojan miniszterelnök úr nekiment a jövő évi szabadnapoknak…
Főtér

Nincs lazsálás 2026-ban: Bolojan miniszterelnök úr nekiment a jövő évi szabadnapoknak…

… született még egy tanulmány, amely szerint a hazai közoktatási rendszer a béka segge alatt van… és egy mioritikus kórházban be akarják vezetni a horoszkópadót!

Holtan találták meg a nőt, aki december 5-én tűnt el Székelyudvarhelyről
Székelyhon

Holtan találták meg a nőt, aki december 5-én tűnt el Székelyudvarhelyről

Tizenhét nappal az eltűnése után megtalálták a fiatal nőt, akit utoljára egy székelyudvarhelyi bevásárlóközpont parkolójában láttak. A holttestére Fenyéd község határában bukkantak rá a keresőcsapatok.

Magyar Péter nem hiszi el, hogy az erdélyi magyarok nem kérnek belőle
Krónika

Magyar Péter nem hiszi el, hogy az erdélyi magyarok nem kérnek belőle

Nem hisz Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke annak a közvélemény-kutatásnak, amely szerint az erdélyi magyarok elsöprő többsége a Fideszre szavazna.

Addig driftelt a parkolóban, míg betörte az Altex kirakatát – videó
Székelyhon

Addig driftelt a parkolóban, míg betörte az Altex kirakatát – videó

Egy fiatal sofőr addig manőverezett az autójával egy lugosi áruház parkolójában, amíg belehajtott az ottani Altex kirakatába, anyagi károkat okozva. A rendőrök közel háromezer lejre büntették és négy hónapra bevonták a jogosítványát.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Mit keresnek a diákjaink egy (szabaduló)szobában Ceaușescuval?

Varga László Edgár

Egy brassói kezdeményezés szemléletesen, élményszerűen igyekszik megmutatni a fiataloknak a diktatúra igazi arcát.

Nem mind korrupció, ami zajlik?

Sólyom István

Avagy miért nem érdemes kiindulni a minden politikus korrupt és a politika nem más, mint intézményesített lopás közhelyéből.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„A norvégok nagyon kedvesek, toleránsak, viszont nem igazán befogadók”

Sólyom István

A helyiek kevesebbet dolgoznak és több időt töltenek a családjukkal – mondja Nagy Ildikó, a Norvégiai mindennapok blog marosvásárhelyi származású szerzője, aki a szaunában is az erdélyi magyarok történetét ecseteli a norvég néniknek.

Drakula bekapja… és élvezi!

Szántai János

A tömegkulturális vámpír erdélyi figura. És biza szomorú, hogy Erdély elfeledte e nagy szülöttjét. De nem baj, mert jött Radu Jude és megmutatta, milyen az orális szex Drakula-módra.

// HIRDETÉS