// 2025. május 14., szerda // Bonifác

Piszkos ügyek, botrányok ide vagy oda, kezdődik a világ összes pénzén megvett világbajnokság

// HIRDETÉS

Normális esetben november-decemberben már csak az év végi összefoglalók és díjak kapcsán jutna eszünkbe a labdarúgó-vébé, de a vasárnap kezdődő katari torna minden, csak nem normális.

Már akkor nagyot nézett a sportvilág, amikor FIFA azóta már testületileg megbukott vezetése 2010-ben képes volt – az Egyesült Államokkal szemben – odaítélni a szervezés jogát egy székelyföldnyi területű, és Kolozsvárral megegyező saját lakossággal rendelkező, nulla közeli focimúlttal és focikultúrával rendelkező sivatagi országnak.

Ám a Sepp Blatter és Michel Platini örökébe lépő Gianni Infantino elnök sem merte elvenni Katartól a versenynaptárt is teljesen feje tetejére állító rendezést – cseppet sem meglepő, hiszen ő maga is Dohában él.

Pénzszórás, több ezer halott munkás, vesztegetések

Katar pedig a világ minden pénzét, a legfrissebb számítások szerint 250 milliárd dollárt (minden idők legdrágább olimpiájának, a 2014-es, Szocsiban rendezett téli játékok költségeinek ötszörösét) elköltve felhúzott hét csilivili, léghűtött stadiont a sivatagban. Egy már volt nekik…

Hogy a munkálatok mintegy 6500, többnyire délkelet-ázsiai vendégmunkás életébe kerültek, az cseppet sem érdekelte őket. Az sem, hogy a június-július (amikor arrafelé 50 fok van napközben) helyett téli világbajnokságot rendeznek.

Az sem, hogy saját törvényeik, és kultúrájuk szöges ellentétben áll a világ többi részén megszokott szurkolói kultúrával. Sör ugyan lesz, de csak nagyon eldugott helyeken, és nagyon drágán (12 dollár/korsó), viszont a helyi kultúra, öltözködési szokások, vallás vagy vezetés legkisebb megsértését is kegyetlenül büntetik. A kábítószer-birtoklásért pedig halálbüntetés jár.

A szólásszabadságról és a sajtó jogairól pedig az a két dán tévés tudna mesélni, akit a napokban nem engedtek filmezni. Katar megvette a vb-t, és a jelek szerint kizárólag saját szabályai szerint akarja megrendezni.

Teraszos, sörözős meccsnézések helyett forralt bor

Az átlagpolgárnak pedig pénze sem igazán van egy luxusturizmusra építő, luxusárakkal operáló, szálláshely-hiánnyal küszködő országban. Itthon pedig a mínusz fokok miatt lőttek a teraszos, sörözős közösségi meccsnézésnek – Katarnak köszönhetően jó eséllyel ez lesz az első forralt boros világbajnokság.

A világ minden pénzéből pedig a mesés vesztegetések mellett még csapatépítésre is költöttek, az első vb-jére készülő Katar 26 játékosából 11 honosított futballista.

Algériából, Portugáliából, Iránból, Szudánból, Franciaországból, Bahreinből, Ghánából és Egyiptomból importált játékosokból próbálják felvenni a versenyt a világgal – férfi kézilabdában egyszer már bejött nekik ez a módi, és 2015-ben ezüstérmesek lettek a szintén hazai rendezésű világbajnokságon. Fociban ennyire jó eredményre nem számíthatnak, egyértelműen övék a torna leggyengébb csapata.

Hogy ki a legesélyesebb? Ez a szokottnál is fogósabb kérdés

Nagy hiányzó a 2018 után ismét lemaradó, ám közben tavaly Európa-bajnokságot nyerő olaszokat leszámítva nincsen, legfeljebb még Chilét lehetne ebbe a kategóriába sorolni. A 8-9 valóban éremesélyes csapat közül pedig mindenki mellett és ellen is vannak nyomós érvek.

Mivel azonban a szezon közbeni rendezés csupán egy hetes felkészülést engedett meg a csapatoknak, a siker fő tényezője alighanem az összeszokottság lesz, kísérletezni ugyanis egyetlen edzőnek sem volt ideje közvetlenül a torna előtt. Íme a csoportok:

A fogadóirodáknál a két dél-amerikai futball-nagyhatalom, Brazília és Argentína áll az élen, csakhogy a legutóbbi négy vb-t rendre európai csapat nyerte. Neymarnak talán nem, de Messinek szinte biztosan ez az utolsó vb-je, de túlságosan nekik van alárendelve az egész csapat.

Keretértékben Anglia az első (1,25 milliárd dollárra becsülik játékosait), de ők csak otthon tudtak vb-t nyerni, és a fél védelmük sérült. Igaz, amióta Gareth Southgate az edző, minden nagy tornán eljutottak az elődöntőig.

A világbajnokság nagy hiányzói:

Anglia: Reece James, Ben Chilwell (Chelsea), Fikayo Tomori (Milan), Ivan Toney (Brentford), Jadon Sancho (Manchester United)

Argentína: Ángel Correa (Atlético Madrid)

Brazília: Roberto Firmino (Liverpool), Gabriel Magalhaes (Arsenal)

Franciaország: Mike Maignan (Milan), Ferland Mendy (Real Madrid), Lucas Digne (Aston Villa), N'Golo Kanté (Chelsea), Paul Pogba (Juventus)

Hollandia: Georginio Wijnaldum (Roma)

Horvátország: Ante Rebic (Milan)

Németország: Mats Hummels (Dortmund), Robin Gosens (Inter), Timo Werner (Lipcse), Marco Reus (Dortmund)

Portugália: Ricardo Pereira (Leicester), Renato Sanches (PSG), Joao Moutinho (Wolverhampton), Diogo Jota (Liverpool)

Spanyolország: David de Gea (Manchester United), Kepa Arrizabalaga, Marc Cucurella (Chelsea), Sergio Ramos (PSG), Thiago Alcantara (Liverpool), Gerard Moreno (Villareal).

Megjegyzés: a dőlt betűvel szedett játékosok sérültek.

Legtöbb játékost adó ország: Anglia 164 (közel 20%)

Legtöbb játékost adó klub: Bayern München (17)

Rendhagyó időpont, sűrű naptár, agyonhajtott játékosok

A franciák hiába címvédők, ez a legutóbbi négy torna példája alapján csoportkörös kiesést jelent. Kanté sérülésével felborult a középpálya, egókkal teli, fejnehéz csapat benyomását keltik. A németek új edzővel (Hansi Flick) és új generációval jönnek, ilyenkor meg tudják ugyan lepni a világot (lásd 2002-es ezüst vagy 2010-es bronzérem), de azért meglepetés lenne, ha nyernének.

A spanyoloktól és a hollandoktól egy-egy kíméletlen gólvágó hiányzik, a belgáknak meg egy Roberto Martineznél jobb edző. A portugáloknál Cristiano Ronaldó felett lassan eljár az idő, és Uruguay is 35-36 éves veteránokból (Muslera, Godín, Caceres, Cavani, Suarez) próbál kisajtolni egy utolsó nagy dobást.

Az afrikai és ázsiai csapatok legjobbjai pedig alighanem a leginkább átkozzák a téli rendezést, a legfrissebb sérülések miatt. Az Aranylabda-szavazás második és hetedik helyezettje, a szenegáli Sadio Mané és a dél-koreai Szon Hung-min is pont a vb előtt dőlt ki, bár mindketten bekerültek a keretbe, hátha menet közben felépülnek. Meg hát a vezéri képességeikre az öltözőben is szükség van.

A rendhagyó időpont miatt szokatlanul sűrűn lesznek a meccsek, főleg a csoportkörben, amelyet alig 13 nap alatt lezavarnak. Az egész torna három nappal rövidebb lesz a megszokottnál, a játékosok egészsége, regenerálódása mellett ezúttal is csak szavakban állnak ki a sportvezetők.

Nem véletlenül nem ég még vébé-lázban a világ. Rosszkor rendezik, rossz helyen, bár a győztesnek biztosan szépen mutat majd a kupa a karácsonyfa alatt.

A fogadóirodák favoritjai: 

Brazília                 5.00

Argentína             6.50

Franciaország    7.20

Anglia                    9.00

Spanyolország   9.40

Németorszég      11.00

Hollandia             13.80

Portugália            15.00

Belgium                17.00

// HIRDETÉS
Különvélemény

Szavazzrám! Szavazzrám! Szavazzrám!

Fall Sándor

„Ön nézte az elnökjelöltek vitáját a televízióban? Én igen, és hosszú ideig az volt az egyetlen, ami megragadott benne, hogy a jelen levő három elnökjelölt közül kettőnek milyen vakítóan égszínkék szeme van.”

Megtisztelő-e, hogy Crin Antonescu Székelyföldre látogatott, és ha igen, akkor miért nem?

Varga László Edgár

Avagy miért ijesztő most picit az, aminek természetesnek kellene lennie, mégsem volt az soha?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Elmentem az operába, hogy „lássam élve” Tamás Gábort

Sólyom István

Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.

Van-e lövésünk arról, mi a medvehelyzet Romániában?

Sánta Miriám

El kellene dönteni: a medve fontosabb vagy az ember.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Felmérés: annyira fej fej mellett áll Simion és Dan, hogy tökéletesen egyforma a támogatottságuk
Krónika

Felmérés: annyira fej fej mellett áll Simion és Dan, hogy tökéletesen egyforma a támogatottságuk

Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.

Kell-e tartanunk George Simiontól?
Főtér

Kell-e tartanunk George Simiontól?

Úgy van az, mint volt rég, az a Nap süt ránk rég. Az a Nap és az a Hold, az a szeretőnk, aki volt.

Meghalt egy hároméves gyermek és egy nő, miután leestek egy szekérről és elütötte őket egy kamion
Székelyhon

Meghalt egy hároméves gyermek és egy nő, miután leestek egy szekérről és elütötte őket egy kamion

Egy hároméves kiskorú és egy 33 éves nő vesztette életét hétfőn Mezőcsánban, miután leestek egy szekérről és elütötte őket egy teherautó – tájékoztatja a Kolozs Megyei Rendőr-felügyelőség (IPJ) az Agerprest.

Román áldozatokat szedett a magyarországi kamionos baleset
Krónika

Román áldozatokat szedett a magyarországi kamionos baleset

Három kamion volt érintett abban a balesetben, amely hétfőn történt a magyarországi M5-ös autópálya Budapest felé vezető oldalán, Ócsa térségében. Az ütközésben egy román állampolgárságú sofőr súlyosan megsérült, női utasa pedig életét vesztette.

Gyerekét érintő szexuális bántalmazás miatt tett feljelentést egy édesanya
Székelyhon

Gyerekét érintő szexuális bántalmazás miatt tett feljelentést egy édesanya

A kötelező szakmai gyakorlat ideje alatt bántalmazták szexuálisan 15 éves fiát egy sepsiszentgyörgyi szállodában – állítja egy helybéli édesanya, aki feljelentést tett a rendőrségen.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Szavazzrám! Szavazzrám! Szavazzrám!

Fall Sándor

„Ön nézte az elnökjelöltek vitáját a televízióban? Én igen, és hosszú ideig az volt az egyetlen, ami megragadott benne, hogy a jelen levő három elnökjelölt közül kettőnek milyen vakítóan égszínkék szeme van.”

Megtisztelő-e, hogy Crin Antonescu Székelyföldre látogatott, és ha igen, akkor miért nem?

Varga László Edgár

Avagy miért ijesztő most picit az, aminek természetesnek kellene lennie, mégsem volt az soha?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Elmentem az operába, hogy „lássam élve” Tamás Gábort

Sólyom István

Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.

Van-e lövésünk arról, mi a medvehelyzet Romániában?

Sánta Miriám

El kellene dönteni: a medve fontosabb vagy az ember.

// HIRDETÉS