// 2026. február 23., hétfő // Alfréd
nem apád!

Ilyet se látott még a Camp Nou stadion: Románia Albánia ellen, gerendával, ököllel…

// HIRDETÉS

… egy sofőr megunta a dugót és a rendőrök hiányát, nekiállt forgalmat irányítani… és Elena Lasconi elnökjelölt asszony elfelejtette, hogy vannak amerikai NATO-csapatok az országban.

Ilyet se látott még a Camp Nou stadion: Románia Albánia ellen, bottal, ököllel

Sokan tudják (nem csak a focirajongók): a híres barcelonai Camp Nou stadion felújítás alatt áll. És egy ekkora építmény felújításához jó sok munkás kell. Így történhetett, hogy román és albán melósok is dolgoztak az építőtelepen.

Ment is a munka szépen, amíg a szombati napon két munkás össze nem szólalkozott. És sajnos nem egy barátságos focimeccsel, esetleg tizenegyes rúgásokkal döntötték el a vitát, hanem azzal, hogy leköpdösték egymást.

// HIRDETÉS

Na de ezt már a „párbajozók” kollégái sem tűrhették szó nélkül. Olyan 20-30 román és albán munkás csapott össze pillanatok alatt. Az első menet az állványzatokon zajlott, itt gerendákat, acélhuzalokat használtak a küzdők. A második menetre már a jó öreg anyaföldön került sor, ezúttal csak ököllel estek egymásnak a két nemzeti válogatott tagjai. És hát… ütötték egymást, mint a lovat. (Akit érdekel, itt megnézheti a videót.)

Aztán ahogy a legizgalmasabb focimeccs is véget ér egyszer, elcsitult a csatazaj, a harcosok nyalogatták a sebeiket, meg fogták a fejüket, de nem is annyira a pofonok miatt: a munkáltatók páros lábbal kirúgták őket.

Tanulság: nem érdemes verekedni a stadionokban, akkor sem, ha éppen felújítás alatt állnak.

Egy sofőr megunta a dugót és a rendőrök hiányát, nekiállt forgalmat irányítani

Időnként olyan eseményekről is beszámolunk, amelyek azt jelzik, hogy ez a mi kis társadalmunk itt, a mioritikus hazában nem is olyan rossz. Csak némi jóérzésre, akaratra, felelősségérzetre, közösségi tudatra van szükség.

Az eset az ország fővárosában történt. Tudjuk, hej, de jól tudjuk, mind, akik városokban élünk, mit jelent araszolni, vánszorogni, toporogni a napi forgalmi dugókban. Ezt az érzést a bukarestiek ismerik a legjobban, ugyanis ott vannak Románia legnagyobb és leg… nos… zaklatottabb dugói, ha szabad így kifejeznünk magunkat. Tehát nem csak az van, hogy áll 300 autó a körúton. Az is van, hogy mindenki üvölt, dudál, a balkáni vérmérséklet széles skáláján.

Nos, egy ilyen forgalmi dugóban történt, hogy az egyik autóvezető gondolt egyet, felhívta a közlekedési rendőrséget és megkérte őket, küldjenek már valakit a helyszínre, mert lassan se előre, se hátra, se jobbra, se balra nem lehet haladni. A rendőrség készségesen megígért mindent, aztán nem jött. (Hogy is érhetett volna oda, hacsak nem gyalog, ha minden út bedugult.)

Erre a polgár kapta magát, kiszállt, beállt az előtte levő problémás kereszteződésbe és… elkezdte irányítani a forgalmat. És (bár elmondása szerint legalább két forgalomirányítóra lett volna szükség) olyan bő tíz perc alatt sikerült a dugót bár részben megszüntetni. A rendőrök aztán végül megérkeztek, mint a filmekben, amikor már nem is volt rájuk olyan nagy szükség.

Felmerült a kérdés: joga volt-e a polgárnak irányítani a forgalmat? A rendőrök szerint tökéletesen végezte el a feladatot, meg is dicsérték érte.

Szóval, e egy igazán jó kisugárzású történet. Emberségről, közösségiségről. Gratulálunk a sofőrnek. Bár, őszintén, annak is nagyon örvendenénk, ha a közlekedésrendészet munkatársai elvégeznék a munkájukat, amiért fizetik őket.

Elena Lasconi elnökjelölt asszony elfelejtette, hogy vannak amerikai csapatok az országban

Tudja mindenki, közelednek a nagy év végi választások, köztük a kétfordulós államelnöki voks. És ilyenkor az szokott történni, hogy a jelöltek egymást tapossák a különböző tévéstúdiókban, mikrofonok előtt, hogy elmondják, miért ők lennének a világ legjobb államelnökei, és nem az összes többi.

Így tett Elena Lasconi asszony is, aki az USR színeiben próbálja majd becserkészni azt a bizonyos bársonyszéket, amelyben jelenleg még Klaus Ionopotchivanoc Iohannis ücsörög hallgatagon (mikor épp nem kirándul valamerre). Szépen bement egy stúdióba és mondott okosakat, olyan okosakat, amilyeneket csak egy eljövendő államelnök mondani tud. És amennyire felkészült, ugye.

Mondta, mondta a jelölt asszony, és egyszer csak megkérdezte a riporter, hogy na és a NATO-csapatok romániai jelenlétéről mi a véleménye. Mire okosan kivágta a rezet Lasconi, hogy csodás (ismételjük: CSODÁS) lenne, ha több külföldi katonai egység lenne Románia területén, mert hát bizonyított tény, ugye, hogy azokat az országokat soha nem támadta meg senki, ahol harcra kész NATO-csapatok állomásoztak.

Jó. Sőt, csodás! Na de a riporter elkövette azt a nagyon csúnya dolgot, hogy megkérdezte Lasconi asszonytól, tudja-e – na nem pontosan, körülbelül – hány és miféle NATO-csapat van az országban. Mire Lasconi rávágta, hogy hát egy (EGY!) van, ilyen harcra kész, meg van valami francia, ja, meg valami angol, meg talán volt még valami olasz is. (Uramatyám!)

A riporternek emberségből tízest kellene adni. Ugyanis itt nem szedte ízekre Lasconi asszonyt, hanem segített neki: Ugye, lennének még az amerikaiak, ugye, ők vannak a legtöbben (kb, 5000), ugye. Jaaa, persze, az amerikaiak, hát hogyne, nevetgélt erre Lasconi.

Egyébként az elnökjelölt asszonyról kiderült, hogy az egész külpolitika, regionális stratégia, nemzetbiztonság kicsit homályos zóna számára. Ezek után az ember elgondolkodik, üsse-e rá a pecsétet.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Káosz a fejekben: amikor gyerekek ölnek, késelnek, vernek és bántalmaznak

Sánta Miriám

Merengés az egyéni és közösségi felelősségvállalásról és a romániai gyermekvédelem zátonyairól.

„Ne legyen adóemelés!” De aztán mégis lett adóemelés. Amikor az RMDSZ közvetlenül farkasszemet néz a dühös választóival

Fall Sándor

A kampányban a pártok hazudnak, különben nem tudnának választást nyerni. Mit lehet tenni ez ügyben?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Egy MI-„énekesnő” berúgta az ajtót és azóta megy a kultúrhiszti a mioritikus hazában

Szántai János

A mesterséges intelligencia körül forrongó kultúrharc nem új. Az viszont tény, hogy a Lolita Cercel nevű MI-entitás az első, ami ennyire felkavarta a hazai vizeket. Ugyanis… irtó népszerű.

Szégyen, hogy a kapusok szeszélyétől függ, ki és mikor látogathatja Mátyás király szülőházát

Sólyom István

Hunyadi János és Hunyadi Mátyás vagy Ioan de Hunedoara és Matia Corvinul? Az érintettek nem tudtak volna mit kezdeni ezzel a kérdéssel. Ismét összeültek a történészek az MCC kolozsvári képzési központjában.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Kórházba került két közalkalmazott és a postás, miután összeverekedtek a polgármester szülinapi buliját követő after partyn
Főtér

Kórházba került két közalkalmazott és a postás, miután összeverekedtek a polgármester szülinapi buliját követő after partyn

Hiába mérséklődött az infláció, tovább emelkednek az árak. Online kihívás miatt gyújtott fel egy autót egy 15 éves brassói tinédzser.

Mit tudott a Securitate a sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul-szobor felrobbantásáról?
Krónika

Mit tudott a Securitate a sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul-szobor felrobbantásáról?

Aulich Sándor 1973 és 1984 között volt a Kovászna megyei Securitate parancsnoka. Tisztségéből a sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul-szobor melletti robbantás után mentették fel. Háromrészes interjú Aulich Lajos aradi vértanú testvérének ükunokájával.

Így vált a reálpolitikus Mihály vajda a modern román nemzet legfőbb szimbólumává
Főtér

Így vált a reálpolitikus Mihály vajda a modern román nemzet legfőbb szimbólumává

A havasalföldi uralkodó erdélyi hódítását sok minden vezérelte, csak az egységes román állam gondolata nem. Egyre izgalmasabb az MCC kolozsvári központjának történész-kerekasztal sorozata.

Filmekbe illő autós üldözés zajlott szombat éjjel Csíkszeredában
Székelyhon

Filmekbe illő autós üldözés zajlott szombat éjjel Csíkszeredában

Nem állt meg rendőrök jelzésére, előbb autóval, majd gyalogosan próbált menekülni egy fiatal Csíkszeredában vasárnapra virradóra. Mint kiderült, ittasan, felfüggesztett jogosítvánnyal vezetett egy lejárt forgalmi engedélyű autót.

Meddig terjedt a hatalma a Securitate Kovászna megyei parancsnokának? – 2. rész
Krónika

Meddig terjedt a hatalma a Securitate Kovászna megyei parancsnokának? – 2. rész

Aulich Sándor 1973 és 1984 között volt a Kovászna megyei Securitate parancsnoka. Tisztségéből a sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul szobor melletti robbantás után mentették fel.

Biztonsági okokból visszafordult és közel egy órát Bukarest felett körözött egy Hurghadába tartó repülőgép
Székelyhon

Biztonsági okokból visszafordult és közel egy órát Bukarest felett körözött egy Hurghadába tartó repülőgép

Megszakította útját vasárnap este egy Bukarestből Hurghadába tartó HiSky-járat miután a fedélzeti rendszer nyomásérzékelő hibát jelzett a kabinban. A kapitány a biztonsági előírásoknak megfelelően a visszatérés mellett döntött Bukarestbe.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Káosz a fejekben: amikor gyerekek ölnek, késelnek, vernek és bántalmaznak

Sánta Miriám

Merengés az egyéni és közösségi felelősségvállalásról és a romániai gyermekvédelem zátonyairól.

„Ne legyen adóemelés!” De aztán mégis lett adóemelés. Amikor az RMDSZ közvetlenül farkasszemet néz a dühös választóival

Fall Sándor

A kampányban a pártok hazudnak, különben nem tudnának választást nyerni. Mit lehet tenni ez ügyben?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Egy MI-„énekesnő” berúgta az ajtót és azóta megy a kultúrhiszti a mioritikus hazában

Szántai János

A mesterséges intelligencia körül forrongó kultúrharc nem új. Az viszont tény, hogy a Lolita Cercel nevű MI-entitás az első, ami ennyire felkavarta a hazai vizeket. Ugyanis… irtó népszerű.

Szégyen, hogy a kapusok szeszélyétől függ, ki és mikor látogathatja Mátyás király szülőházát

Sólyom István

Hunyadi János és Hunyadi Mátyás vagy Ioan de Hunedoara és Matia Corvinul? Az érintettek nem tudtak volna mit kezdeni ezzel a kérdéssel. Ismét összeültek a történészek az MCC kolozsvári képzési központjában.

// HIRDETÉS