Fotó: képernyőmentés / Facebook
Fotó: képernyőmentés / Facebook
Továbbá: RO-Alert üzenetek bömbölnek mindenhol a medveveszély miatt. Brassóban konfliktus alakult ki a Cenken lévő étterem, felvonó és annak szemétkezelése kapcsán, a felújítást végző üzletember nem szeretné, ha lezárnák az autós forgalmat a hegyen.
Románia vérnackó képviselő asszonyára nem tudunk lassan másképp tekinteni, mint egy elvetemült performanszművészre, akinek történetesen van egy jogi diplomája. Șoșoacă-nak ez nem az első, és egészen biztosan nem is az utolsó „gesztusértékű” megmozdulása – lehet, hogy nem ártana már készíteni róla valakinek egy válogatásvideót a különböző vérgáz, vérröhejes és vérciki ötleteivel.
Az európai parlamenti képviselői címet magáénak tudó Șoșoacă legújabb performansza: széttépi az EU zászlaját. Európa napján, azaz tegnap, május 9-én. A szélsőséges gesztusról szóló videót a Facebookon is közzétette, ezen több támogatójával együtt szakítja el az Európai Unió zászlaját. A rendezvényre a Teleorman megyei Dudu faluban található Plăviceni kolostorban került sor.
Van itt még pikantéria: a zászlószaggatás napján az orosz nagykövetség Bukarestben több fotót is közzétett egy fogadásról, amelyeken Șoșoacă is látható, képeket egy orosz nyelvű bejegyzésben tették közzé a Facebookon. Üzenetében az orosz nagykövet bírálta az Európai Uniót, eltorzítva a történelmi valóságot, és azt állítva, hogy ugyanabban a formációban, amelyben a Szovjetunióval harcolt, most Európa újra felfegyverkezik, és Oroszország cselekedni fog, mert „felelősséggel tartozik a bolygó sorsa iránt”.
George Copos, az Ana Holding tulajdonosa 21 millió eurós beruházással újította fel a brassói Cenk tetején lévő Panoramic éttermet és a hozzá vezető felvonót. A felújítás ideje alatt egy hegyi utat használtak építési és szállítási célokra, de a felújítás után is ezt az utat – ami egy turistaösvény – használták arra, hogy az étterembe szállítsák az árut és vigyék le az ott felgyűlt szemetet.
Mivel a Cenk tetejére vezető út hagyományosan gyalogos turisták, futók és kerékpárosok által használt ösvény, sokan panaszkodtak arra, hogy nagy járművek jelentek meg a területen, ami egyébként természetvédelmi terület és a Román Erdészeti Felügyelet hatásköre alatt áll.
A lakosok és a környezetvédők felháborodásának következtében a román Erdészeti Felügyelet végül sorompóval és lakattal lezárta az utat az autós forgalom elől, jelenleg csak a sürgősségi járművek (mentő, tűzoltó, hegyimentő) hajthatnak fel. A felügyelőség vezetője hangsúlyozta, hogy ez nem számít hivatalos útnak, az autós forgalom alapvetően tilos egy turistaösvényen, ami természetvédelmi területen húzódik. A környezetvédők azt javasolták, hogy a szemétkezelést és az étterem ellátását a felvonó segítségével oldják meg.
George Copos elutasította az ötletet a Hotnews portál megkeresésére, mondván: „Felülnének-e egy olyan telekabinra, amellyel előtte szemetet szállítottak?”, majd hozzátette, hogy minden engedélyük megvan és az út napi egy-két autós használata nem jelentene problémát. Copos azzal is fenyegetőzött, hogy bezáratja a Panoramic éttermet és a telekabint, ha nem kapnak hozzáférést az úthoz, ráadásul a vállalkozás jelenleg is veszteséges, ha pedig nem működik rendesen, megszüntetik. Ha ez bekövetkezik, azzal nagyjából száz munkahely szűnne meg és Brassó turizmusára is nagy csapást mérne.
A hatóságok és a brassói önkormányzat szerint azonban csak törvényes keretek között működhet a dolog, és a törvényeket mindenkinek be kell tartania – szerintük az igazság valahol középen van, és egy olyan kompromisszumot kéne találni, ami egyszerre védi a természetet és tenné lehetővé az étterem működését.
A konfliktus viszont új fordulatot vett, amikor a brassói sajtóbeszámolók szerint az étteremnél felhalmozódott szemét odavonzotta a medvéket. Az Ana Hotels képviselői engedélyt kértek az önkormányzattól, hogy szemeteskocsival szállíttassák el a hulladékot az étterem mellől, „mert a medvék veszélyeztetik mind a mi személyzetünket, mind pedig a gyalogos, vagy a felvonóval érkező látogatókat”.
Tegnapi hír, hogy Beszterce-Naszód megyében, Bükkös település mellett holtan találtak egy 53 éves nőt, aki medvetámadás áldozata lett. Később egy Kovászna megyében történt esetről is beszámolt a Székelyhon, egy zágonbárkányi férfire támadt a medve, amikor az Kommandóról igyekezett haza az erdőn át. Az esetről a zágonbárkányi polgármester, Pastor Nicolae számolt be, aki az áldozattal nem tudott kapcsolatba lépni, mert a sérülései miatt kórházba kellett szállítani. A férfit bocsos anyamedve támadta meg.
Május 10-én RO-Alert üzenetben figyelmeztették Székelyvarság lakóit egy medve jelenlétéről a faluban, ugyanígy figyelmeztető riasztást kapott Gyergyóújfalu is vasárnap reggel, számol be a G4Media.
Ugyancsak szombaton jelentették a hatóságok, hogy medve jelent meg Korondon, és a lakosság figyelmeztetésére RO-Alert üzenetet is küldtek.
A Vészhelyzeti Főfelügyelőség szerint csupán csütörtökön 11 RO-Alert üzenetet küldtek ki az ország több megyéjében, ezek többsége veszélyes állatok jelenlétére vonatkozott.
Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.
És hogyan lett a téma fontosabb, mint a mű?
Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.
Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.
Románia kiutasíthatja az orosz nagykövetet, ha újabb orosz drónok hullanak az országra. A személyi igazolványáért ment a plázába egy férfi, öt év börtön lett a vége.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kinevezte Lőrincz Helgát az RMDSZ javaslatára az Országos Tulajdon-visszaszolgáltatási Hatóság (ANRP) elnökévé.
… a konstancai orosz főkonzul elhordta az irháját, de az orosz zászlót ott hagyta emlékül az épület tetején… és egy PSD-s polgi nagylelkűen kölcsönadja saját úszómedencéjét a helybeli gyerekeknek.
Heherészve, előítéletekre épülő székely vicceket olvasgatva gyűjt követőket egy podcastműsorban két csíkszeredai önkormányzati képviselő. Miközben tanácsosként egyetlen határozattervezetet sem nyújtottak be.
A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.
Felrobbant egy tengeri drón pénteken a konstancai kikötőben; a robbanás hangja a környező lakónegyedekben is hallható volt.
… a galaci család, amelynek otthonát elvitte a ruszki drón, kap egy új lakást a Ferrari-örökös nejétől… és a mindig mosolygós Victor Ponta végleg szakított a PSD-vel és hazafiasabb vizekre evez.
… a galaci család, amelynek otthonát elvitte a ruszki drón, kap egy új lakást a Ferrari-örökös nejétől… és a mindig mosolygós Victor Ponta végleg szakított a PSD-vel és hazafiasabb vizekre evez.
Újra őrizetbe vették Cristian Pomohaci volt papot és népdalénekest. Egy EU-s direktíva miatt Romániában is átláthatóbbak lesznek a fizetések.
Újra őrizetbe vették Cristian Pomohaci volt papot és népdalénekest. Egy EU-s direktíva miatt Romániában is átláthatóbbak lesznek a fizetések.
Több mint tízezer egészségügyi dolgozó tüntetett Bukarestben a bérreformtervezet ellen. Légpuskát és ezer lövedéket foglaltak le a kolozsvári repülőtéren.
Több mint tízezer egészségügyi dolgozó tüntetett Bukarestben a bérreformtervezet ellen. Légpuskát és ezer lövedéket foglaltak le a kolozsvári repülőtéren.
Hatalmas erdősítési trükközésről számolt be a környezetvédelmi miniszter. Megbénulhat a köztelevízió működése, az alkalmazottak fellázadtak a tévé vezetősége ellen.
Hatalmas erdősítési trükközésről számolt be a környezetvédelmi miniszter. Megbénulhat a köztelevízió működése, az alkalmazottak fellázadtak a tévé vezetősége ellen.
… a konstancai orosz főkonzul elhordta az irháját, de az orosz zászlót ott hagyta emlékül az épület tetején… és egy PSD-s polgi nagylelkűen kölcsönadja saját úszómedencéjét a helybeli gyerekeknek.
… a konstancai orosz főkonzul elhordta az irháját, de az orosz zászlót ott hagyta emlékül az épület tetején… és egy PSD-s polgi nagylelkűen kölcsönadja saját úszómedencéjét a helybeli gyerekeknek.
Románia kiutasíthatja az orosz nagykövetet, ha újabb orosz drónok hullanak az országra. A személyi igazolványáért ment a plázába egy férfi, öt év börtön lett a vége.
Románia kiutasíthatja az orosz nagykövetet, ha újabb orosz drónok hullanak az országra. A személyi igazolványáért ment a plázába egy férfi, öt év börtön lett a vége.
Kétéves kisfiú vesztette életét játék közben a szatmárnémeti városnapokon. Visszatérhetnek otthonaikba az orosz drónbecsapódás által megrongált galaci tömbház lakói.
Kétéves kisfiú vesztette életét játék közben a szatmárnémeti városnapokon. Visszatérhetnek otthonaikba az orosz drónbecsapódás által megrongált galaci tömbház lakói.
… mi történik, ha páncélos csapatszállító járművek nem tartják be az előírt követési távolságot? És a medvék lassan megszállják Kolozs megyét.
… mi történik, ha páncélos csapatszállító járművek nem tartják be az előírt követési távolságot? És a medvék lassan megszállják Kolozs megyét.
További hírek csütörtökön: elárasztják a 112-t a medveriasztások, Székelyföldön mindennaposak a jelzések. Az EU-ban pedig Romániában él a legtöbb nem dolgozó, nem is tanuló fiatal.
További hírek csütörtökön: elárasztják a 112-t a medveriasztások, Székelyföldön mindennaposak a jelzések. Az EU-ban pedig Romániában él a legtöbb nem dolgozó, nem is tanuló fiatal.
További híreink: szerdán a fal áttörésével rontottak rá a nagyváradi premontrei apátra, és kilakoltatták, egy pásztor pedig orvvadászat miatt felelhet, miután baltával ölte meg a juhaira támadó medvét.
További híreink: szerdán a fal áttörésével rontottak rá a nagyváradi premontrei apátra, és kilakoltatták, egy pásztor pedig orvvadászat miatt felelhet, miután baltával ölte meg a juhaira támadó medvét.
Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.
És hogyan lett a téma fontosabb, mint a mű?
Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.
Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.