// 2026. június 18., csütörtök // Arnold, Levente
sztrájkra fel!

Az önkormányzatoknak megtelt a hócipőjük a kormány megszorításaival…

// HIRDETÉS

… Románia világmásodik lett, nem hokiban, hanem pizzarendelésben… és egyre több hazai tini kerül orvoshoz, mégpedig a műszempillák miatt.

Az önkormányzatoknak megtelt a hócipőjük a kormány megszorításaival…


Ha úgy tetszik, vaskosodik a tréfa, amelyet tulajdonképpen a korábbi kormányok követtek el (maradjunk humorunknál) a felelőtlen költekezéssel, melynek eredményeképpen Románia államcsőd közeli állapotba került.

Aztám persze jött Ilie Bolojan, a mindenki által egyre kevésbé kedvelt politikus, aki egyre inkább megbokrosodott lóra emlékeztető kormánykoalíciója élén meghozta a szerinte okvetlenül szükséges megszorításokra vonatkozó döntéssort.

// HIRDETÉS

Na az a pillanat is eljött, amikor az embereknek elegük lett. Példa erre a székelyföldi tiltakozó megmozdulások vagy az a figyelmeztető sztrájk, amelyet az önkormányzatok szakszervezete éppen a hétfői szent napon jelentett be.

A Romániai Községek és Városok Országos Szolidaritási Szakszervezete megüzente, hogy február 10-én, kedden délelőtt 10 és 12 óra között az ország 1300 önkormányzata két órás figyelmeztető sztrájkba lép. Pontosan azon a napon, amikor a kormány képviselői (élükön a miniszterelnökkel) 500 község vezetőjével találkoznak a parlament épületében.

Hogy miért tiltakoznak az önkormányzatok? Röviden azért, mert nincs pénz. Bővebben azért, mert állításuk szerint nem tudják utalni a fizetéseket, nem tudják fizetni a hozzájárulásokat, a közületi számlákat. Fejlesztésekről álmodni sem lehet. Mindezért az államkasszában uralkodó katasztrofális állapotokat okolják.

Egy önkormányzat vezetője megteheti, hogy bezárja a polgármesteri hivatalt. De az utcai kivilágítást, az egyéb szolgáltatásokat ki kell fizetni továbbra is. Miből?

Sokan teszik fel ugyanazt a kérdést manapság: miből? Nos, nem lennénk Bolojan úrék bőrében. Néha a magunkában is nehezen viseljük a terheket.

Románia világmásodik lett, nem hokiban, hanem pizzarendelésben

Képzeljék el, február 9. a pizza világnapja. Biza, a világ tele van bohókás (gyakran hülye) világnapokkal. Azért a pizza világnapja komoly és tiszteletre méltó, mondjuk az elveszett zoknik (május 9.), a beszéljünk kalózul (szeptember 19.), a tegyünk fel hülye kérdéseket (szeptember 28.) vagy a táncoljunk csirkék módjára (május 14.) nemzetközi naphoz képest.

És ha ezen a borús, nyálkás hétfőn van a fent említett jeles nap, nem maradhatnak el a pizzához kapcsolódó statisztikák. A Glovo gyorskereskedelmi és házhozszállító platform készített egy nagy pizzás összesítést. Gyakorlatilag összeszámolták, melyik országban hány pizzát rendeltek náluk az emberek (persze ott, ahova a Glovo vállalat betette a lábát). A dolog nem is volt olyan bonyolult: megnézték, hány pizzát rendeltek a Glovótól 2025. január 1. és december 31. között.

A világranglistát Spanyolország vezeti (lehet, hogy csak azért, mert jelentős román diaszpóra él ott, tesszük hozzá, de ez csak a mi sejtésünk, figyelem!), a második helyen a mioritikus haza áll, a harmadik hely pedig Lengyelországé.

Regionálisan, vagyis Délkelet-Európában Románia a biztos befutó. A legtöbb rendelés a tavalyi Bálint-napon futott be (február 14., 18 000 rendelés Romániában), ami az jelenti, hogy egy átlagos szerelmes nemigen rohangál mostanában, ha finomságok beszerzéséről van szó. Vagy nincs elég pénze ahhoz, hogy vendéglőbe vigye szíve választottját.

A legtöbb pizzát rendelő ember „díját” egy kolozsvári polgár kapta, aki a tavalyi évben összesen 396 pizzát rendelt. (Mondhatni, jól rögzült, enyhén monoton ízlése lehet az illetőnek.)

A legnagyobb egyszeri rendelést Aradról küldte egy polgár, 2800 lej értékben. Nagy buli lehetett! A pizza meg, akárhogy is nézzük, finom… és még mindig aránylag olcsó. A sok extra adó mellett is.

Egyre több hazai tini kerül orvoshoz, mégpedig a műszempillák miatt

Az ügyeletes szerkesztő nézi a híreket és időnként földbe gyökerezik a lába. Mert olyan dolgokról olvas, amiről az ész megáll és ácsorog. Például arról, hogy a gyorsdivat (ángliusul fast fashion) mennyi áldozatot szedhet adott esetben a tinédzserek soraiból.

Persze, itt nem arra kell gondolni, hogy a tini hölgy vagy úr magára kap egy trendi gatyát vagy pólót és ágynak esik. Az ország több kórházának sürgősségi szolgálatai jelezték, hogy egyre több fiatal kerül hozzájuk sérült szaruhártyával – tudják, a szaruhártya a szemnek az az átlátszó rétege, amely többek közt a látás élességében játszik szerepet.

A vizsgált esetekben a szaruhártya leggyakoribb sérülései az az égési sebek, fertőzések és allergiás reakciók voltak. A tünetek: kivörösödött, duzzadt szemek, nagy fájdalom, homályos látás, könnyezés.

A tünetek, megbetegedések első számú oka a műszempillák feltételéhez használt olcsó ragasztóanyag. A nem megfelelő használat következtében a szaruhártyára kerülő ragasztóanyag kémiai égést okoz, amely akár kórházi kezeléshez és gyógyíthatatlan sérülésekhez is vezethet. A ragasztók egyes alkotóelemei (például cián-akrilát, formaldehid) komoly allergiás reakciókat válthatnak ki.

A legnagyobb kockázatnak a tinik vannak kitéve, akik általában otthon helyezik fel a műszempillákat, miután megnéznek pár online oktatóvideót. Az sem elhanyagolható, hogy az interneten megvásárolható termékek használati utasításai gyakran nincsenek lefordítva.

Tisztelettel kérjük tehát a tini hölgyeket és urakat, illetve a szülőket, figyeljenek oda az olcsó szempillaragasztókra. És ha véletlenül beüt a krach, vagyis a szem fájni, könnyezni kezd, uzsgyi a szemészeti sürgősségre. Két szemünk van, vigyázzunk rájuk!

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…
Főtér

Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…

… leomlott a szászmuzsnai evangélikus erődtemplom falának egy része… és nyolc év után hamarosan új autópálya-szakaszt avatnak Erdélyben, ha minden jól megy.

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok
Krónika

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok

Június 13-tól hatályba léptek azok a jogszabály-módosítások, amelyek jelentősen szigorítják a közrend és a köznyugalom megsértésének szankcionálását Romániában. A Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint az 1991. évi 61-es törvény módos&

A „kritikai gondolkodás” hatása az iskolában egy tanár szemével
Főtér

A „kritikai gondolkodás” hatása az iskolában egy tanár szemével

„Oda jutottunk, hogy nem az intelligens olvasónak írunk, hanem a rosszindulatú ostobának. A klasszikusok védve voltak ettől a nyomorúságtól, az önhitt ostobaságtól. Mi ezt ma kritikai gondolkodásnak nevezzük.”

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján
Székelyhon

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján

Eszméletlen állapotban találtak rá egy 48 éves csíkszeredai férfira kedden délután a város Tudor lakónegyedi részén. A helyszínre érkező mentőegység már nem tudott segíteni rajta, holttestét átadták az igazságügyi orvosszakértőknek.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
Krónika

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Vébékódolás az M4 Sporton: válaszolt a közmédia a Székelyhon kérdéseire
Székelyhon

Vébékódolás az M4 Sporton: válaszolt a közmédia a Székelyhon kérdéseire

A 2026-os focivébé kezdetén mindannyian szembesülhettünk azzal a ténnyel, hogy a magyarországi közmédia sportcsatornája, az M4 Sport geokódolás alá zárja a közvetítéseit. Pedig a legutóbbi, 2022-es katari vébén nem így volt. Mi történt azóta?

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS