… Románia világmásodik lett, nem hokiban, hanem pizzarendelésben… és egyre több hazai tini kerül orvoshoz, mégpedig a műszempillák miatt.
Ha úgy tetszik, vaskosodik a tréfa, amelyet tulajdonképpen a korábbi kormányok követtek el (maradjunk humorunknál) a felelőtlen költekezéssel, melynek eredményeképpen Románia államcsőd közeli állapotba került.
Aztám persze jött Ilie Bolojan, a mindenki által egyre kevésbé kedvelt politikus, aki egyre inkább megbokrosodott lóra emlékeztető kormánykoalíciója élén meghozta a szerinte okvetlenül szükséges megszorításokra vonatkozó döntéssort.
Na az a pillanat is eljött, amikor az embereknek elegük lett. Példa erre a székelyföldi tiltakozó megmozdulások vagy az a figyelmeztető sztrájk, amelyet az önkormányzatok szakszervezete éppen a hétfői szent napon jelentett be.
A Romániai Községek és Városok Országos Szolidaritási Szakszervezete megüzente, hogy február 10-én, kedden délelőtt 10 és 12 óra között az ország 1300 önkormányzata két órás figyelmeztető sztrájkba lép. Pontosan azon a napon, amikor a kormány képviselői (élükön a miniszterelnökkel) 500 község vezetőjével találkoznak a parlament épületében.
Hogy miért tiltakoznak az önkormányzatok? Röviden azért, mert nincs pénz. Bővebben azért, mert állításuk szerint nem tudják utalni a fizetéseket, nem tudják fizetni a hozzájárulásokat, a közületi számlákat. Fejlesztésekről álmodni sem lehet. Mindezért az államkasszában uralkodó katasztrofális állapotokat okolják.
Egy önkormányzat vezetője megteheti, hogy bezárja a polgármesteri hivatalt. De az utcai kivilágítást, az egyéb szolgáltatásokat ki kell fizetni továbbra is. Miből?
Sokan teszik fel ugyanazt a kérdést manapság: miből? Nos, nem lennénk Bolojan úrék bőrében. Néha a magunkában is nehezen viseljük a terheket.
Képzeljék el, február 9. a pizza világnapja. Biza, a világ tele van bohókás (gyakran hülye) világnapokkal. Azért a pizza világnapja komoly és tiszteletre méltó, mondjuk az elveszett zoknik (május 9.), a beszéljünk kalózul (szeptember 19.), a tegyünk fel hülye kérdéseket (szeptember 28.) vagy a táncoljunk csirkék módjára (május 14.) nemzetközi naphoz képest.
És ha ezen a borús, nyálkás hétfőn van a fent említett jeles nap, nem maradhatnak el a pizzához kapcsolódó statisztikák. A Glovo gyorskereskedelmi és házhozszállító platform készített egy nagy pizzás összesítést. Gyakorlatilag összeszámolták, melyik országban hány pizzát rendeltek náluk az emberek (persze ott, ahova a Glovo vállalat betette a lábát). A dolog nem is volt olyan bonyolult: megnézték, hány pizzát rendeltek a Glovótól 2025. január 1. és december 31. között.
A világranglistát Spanyolország vezeti (lehet, hogy csak azért, mert jelentős román diaszpóra él ott, tesszük hozzá, de ez csak a mi sejtésünk, figyelem!), a második helyen a mioritikus haza áll, a harmadik hely pedig Lengyelországé.
Regionálisan, vagyis Délkelet-Európában Románia a biztos befutó. A legtöbb rendelés a tavalyi Bálint-napon futott be (február 14., 18 000 rendelés Romániában), ami az jelenti, hogy egy átlagos szerelmes nemigen rohangál mostanában, ha finomságok beszerzéséről van szó. Vagy nincs elég pénze ahhoz, hogy vendéglőbe vigye szíve választottját.
A legtöbb pizzát rendelő ember „díját” egy kolozsvári polgár kapta, aki a tavalyi évben összesen 396 pizzát rendelt. (Mondhatni, jól rögzült, enyhén monoton ízlése lehet az illetőnek.)
A legnagyobb egyszeri rendelést Aradról küldte egy polgár, 2800 lej értékben. Nagy buli lehetett! A pizza meg, akárhogy is nézzük, finom… és még mindig aránylag olcsó. A sok extra adó mellett is.
Az ügyeletes szerkesztő nézi a híreket és időnként földbe gyökerezik a lába. Mert olyan dolgokról olvas, amiről az ész megáll és ácsorog. Például arról, hogy a gyorsdivat (ángliusul fast fashion) mennyi áldozatot szedhet adott esetben a tinédzserek soraiból.
Persze, itt nem arra kell gondolni, hogy a tini hölgy vagy úr magára kap egy trendi gatyát vagy pólót és ágynak esik. Az ország több kórházának sürgősségi szolgálatai jelezték, hogy egyre több fiatal kerül hozzájuk sérült szaruhártyával – tudják, a szaruhártya a szemnek az az átlátszó rétege, amely többek közt a látás élességében játszik szerepet.
A vizsgált esetekben a szaruhártya leggyakoribb sérülései az az égési sebek, fertőzések és allergiás reakciók voltak. A tünetek: kivörösödött, duzzadt szemek, nagy fájdalom, homályos látás, könnyezés.
A tünetek, megbetegedések első számú oka a műszempillák feltételéhez használt olcsó ragasztóanyag. A nem megfelelő használat következtében a szaruhártyára kerülő ragasztóanyag kémiai égést okoz, amely akár kórházi kezeléshez és gyógyíthatatlan sérülésekhez is vezethet. A ragasztók egyes alkotóelemei (például cián-akrilát, formaldehid) komoly allergiás reakciókat válthatnak ki.
A legnagyobb kockázatnak a tinik vannak kitéve, akik általában otthon helyezik fel a műszempillákat, miután megnéznek pár online oktatóvideót. Az sem elhanyagolható, hogy az interneten megvásárolható termékek használati utasításai gyakran nincsenek lefordítva.
Tisztelettel kérjük tehát a tini hölgyeket és urakat, illetve a szülőket, figyeljenek oda az olcsó szempillaragasztókra. És ha véletlenül beüt a krach, vagyis a szem fájni, könnyezni kezd, uzsgyi a szemészeti sürgősségre. Két szemünk van, vigyázzunk rájuk!
A hétvégén TikiTok-rémhír hatására támadtak mentősökre egy Kolozs megyei településen, ez pedig évtizedes hanyagságra irányítja rá a figyelmet.
De ne csak takarítsanak, hanem oldják meg a problémáinkat, amelyekkel mi, emberek láthatóan nem tudunk mit kezdeni.
A medveproblémára egyetlen valódi megoldás létezik, az állomány visszalövése az optimális létszámra. Birtalan István gyergyószentmiklósi vadásszal beszélgettünk, nemcsak a medvékről.
Kelet-Európa legnagyobb metálfesztiválja – ha szabad így fogalmazni – a szent és a profán találkozása.
Tudták, hogy 2Petru Groza egyszer a szőnyegen csúszva, Joszif Sztálint simogatva esedezett kegyelemért? Kun Miklós történész KMN-es előadásán jártunk.
Rengeteg erdélyi magyar dolgozott életében Magyarországon vagy más európai államban, sokan most is a „messzi idegenben”, külföldi munka során keresik meg kenyerüket. A nyugdíj előtt ezért fontos kérdés: elvesznek-e a külföldön szerzett évek.
Románia legfontosabb ügye: a péksütemények. Egy lepényállam vajaskifli-gyarmatának franciás hadicsele durrant el...
Alapvető változásokat hoz a kedden hatályba lépő új urbanisztikai törvénykönyv, ami esetenként jócskán megkönnyíti az építkezéseket. Ám elhamarkodott lenne azt gondolni, hogy általánosan lazulnak az előírások. Sőt, lesznek, akik nem fognak örülni.
Bár a Tisza-kormány nemzetpolitikáért felelős illetékese több fórumon is leszögezte erdélyi látogatása során, hogy az új budapesti hatalom nem kíván hozzányúlni a külhoni magyarok szavazati jogához, jelentős nyomás nehezedik rá az anyaországban.
Több mint 1500 köbméter faanyagot, négy járművet, két motorfűrészt és három fejszét foglalt le a Hargita megyei rendőrség az év első hét hónapjában. Az erdészeti ellenőrzéseken 93 bírságot is kiszabtak, összesen 342 ezer lej értékben.
A késések, veszteségek és befektetések alapján fogják értékelni az állami vasúttársaság vezetőit. Továbbá: csak öten tartottak a medvékkel a szenátusban...
A késések, veszteségek és befektetések alapján fogják értékelni az állami vasúttársaság vezetőit. Továbbá: csak öten tartottak a medvékkel a szenátusban...
Csak minden harmadik romániai rendelkezik alapvető digitális készségekkel. Hatvanezer dollár be nem vallott készpénzzel bukott le egy utas az Henri Coandă repülőtéren.
Csak minden harmadik romániai rendelkezik alapvető digitális készségekkel. Hatvanezer dollár be nem vallott készpénzzel bukott le egy utas az Henri Coandă repülőtéren.
… Călin Georgescu úr úgy beszél, mint egy próféta és úgy parkol, mint egy ökör… egy művészeti akció miatt leállt a vonatközlekedés és nem vicc, még a titkosszolgálatot is riasztották.
… Călin Georgescu úr úgy beszél, mint egy próféta és úgy parkol, mint egy ökör… egy művészeti akció miatt leállt a vonatközlekedés és nem vicc, még a titkosszolgálatot is riasztották.
Arad megyében épül meg az EU legnagyobb napelemparkja, de az ország még mindig sereghajtó megújuló energiaforrásokban. Enyhén emelkedni fog a Duna vízhozama.
Arad megyében épül meg az EU legnagyobb napelemparkja, de az ország még mindig sereghajtó megújuló energiaforrásokban. Enyhén emelkedni fog a Duna vízhozama.
Vízbe fulladt egy idős férfi Neptunon, eszméletlen kamaszt mentettek ki a tengerből Konstancán. Triciklivel hajtott a forgalommal szemben az A1-es autópályán egy idős férfi.
Vízbe fulladt egy idős férfi Neptunon, eszméletlen kamaszt mentettek ki a tengerből Konstancán. Triciklivel hajtott a forgalommal szemben az A1-es autópályán egy idős férfi.
További híreink: Szerbia felől érkező füst lepte el Temesvárt, egy állatkínzó nő pedig akár évekre is börtönbe vonulhat.
További híreink: Szerbia felől érkező füst lepte el Temesvárt, egy állatkínzó nő pedig akár évekre is börtönbe vonulhat.
Bajban van a Kolozsvári CFR, csődeljárás indult ellene a felhalmozott adósságai miatt. Medgyesen nem mindennapi balesetet okozott egy részeg buszsofőr.
Bajban van a Kolozsvári CFR, csődeljárás indult ellene a felhalmozott adósságai miatt. Medgyesen nem mindennapi balesetet okozott egy részeg buszsofőr.
… egy diplomás szakorvos szakképzetlen munkásként dolgozik, miközben a kórházban munkaerőhiány van… vásárlóhordák dúlták fel a nagyváradi és tordai Hervis-üzleteket.
… egy diplomás szakorvos szakképzetlen munkásként dolgozik, miközben a kórházban munkaerőhiány van… vásárlóhordák dúlták fel a nagyváradi és tordai Hervis-üzleteket.
Újabb modern rabszolgaságra derült fény Kovászna megyében, egy nőt és négy férfit vettek őrizetbe. Továbbá: megint drágult az üzemanyag, a fogyasztóvédelem vizsgálódik…
Újabb modern rabszolgaságra derült fény Kovászna megyében, egy nőt és négy férfit vettek őrizetbe. Továbbá: megint drágult az üzemanyag, a fogyasztóvédelem vizsgálódik…
Újra működik az online kataszteri szolgáltatás, négy nap alatt több mint 165 ezer kérelem zúdult az e-Terrára. Bicskával és két liter benzinnel a ruhája alatt próbált bejutni a medgidiai bíróságra egy tini.
Újra működik az online kataszteri szolgáltatás, négy nap alatt több mint 165 ezer kérelem zúdult az e-Terrára. Bicskával és két liter benzinnel a ruhája alatt próbált bejutni a medgidiai bíróságra egy tini.
A hétvégén TikiTok-rémhír hatására támadtak mentősökre egy Kolozs megyei településen, ez pedig évtizedes hanyagságra irányítja rá a figyelmet.
De ne csak takarítsanak, hanem oldják meg a problémáinkat, amelyekkel mi, emberek láthatóan nem tudunk mit kezdeni.
A medveproblémára egyetlen valódi megoldás létezik, az állomány visszalövése az optimális létszámra. Birtalan István gyergyószentmiklósi vadásszal beszélgettünk, nemcsak a medvékről.
Kelet-Európa legnagyobb metálfesztiválja – ha szabad így fogalmazni – a szent és a profán találkozása.