// 2026. június 27., szombat // László
Laska

Egy gyorsétterem fala állította meg a száguldó kolozsvári sofőrt – hírmix

// HIRDETÉS

Ledózeroltak egy régi temetőt Bihar megyében. Nyolc kilogramm aprópénzzel fizetett adót két állampolgár.

Night Driver

Úgy tűnik, Kolozsváron nyert új értelemzést a drive-thru fogalma. Csütörtök éjszaka, alig negyven perccel éjfél után a város és az agglomeráció lassan álomra hajtotta a fejét, ahogy a VIVO! bevásárlóközpont parkolója is ilyenkor általában a csend és a magányos biztonsági őrök birodalma.

Ekkor azonban egy Gyalu irányából érkező 38 éves autósnak megkordult a gyomra. Nemcsak az éhség, az ijedtség is felkavarhatta a belső szerveit, amikor rájött, hogy a sebességmérő mutatója és az útviszonyok közötti harmónia valahol Magyarfenes végében elveszett, és az elszabadult jármű akciódús körülmények között rondított bele a parkoló nyugalmába.

// HIRDETÉS

A kolozsvári sofőr vezette autó elhagyta az aszfalt biztonságát, és egy villanyoszlopot eltalálva a lendület egy ázsiai stílusú tésztaételeket kínáló étterem falánál fogyott el, ahol a jármű szó szerint az épületbe fúródva állt meg.

A rendőri intézkedés során kiderült, hogy a pilóta egyáltalán nem rendelkezik jogosítvánnyal, ráadásul a kórházba szállítását követően kategorikusan megtagadta a biológiai mintavételt. Azt nem tudni, mi elől menekült, de a mintavétel visszautasítása önmagában felér egy beismerő vallomással. Az autó 55 éves utasa kevésbé volt szerencsés, őt a mentők sürgősséggel szállították kórházba.

A hatóságok büntetőeljárást indítottak a sofőr ellen jogosítvány nélküli vezetés, valamint a mintavétel megtagadása miatt.

Haladjunk kérem, nincs itt semmi látnivaló!

Ingatlanpanama borzolja a kedélyeket a Bihar megyei Madarász (Mădăraș) községben. Egy helyi vállalkozó 2023-ban buldózerrel gyalultatta le a falu régi temetőjének egy részét, hogy lakóházakat építsen a területen. A felháborodott lakosok bár jogi útra terelték az ügyet, a hatóságok 2025-re minden vizsgálatot lezártak, a felelősöket pedig nem vonták kérdőre.

Az ügy hátterében egy évtizedekkel ezelőtti, szabálytalan telekkönyvezés áll. A 0,7 hektáros terület – amely a helyiek tudomása szerint az ortodox egyházközséghez tartozott – már 1995-ben a polgármesteri hivatal akkori főkönyvelője, Maria Isai nevére került. A helyi közalkalmazott 2022 novemberében vonult nyugdíjba, ekkor rögtön eladta a telket egy inándi üzletembernek, Traian Olteannak.

A falubeliek csak akkor szembesültek a ténnyel, amikor 2023 márciusában megjelentek a munkagépek és elkezdték elegyengetni a terepet a leendő lakópark számára. A pusztítás hírére a falu korábbi harangozója, Gheorghe Lăzău és több egyházi elöljáró is vizsgálódni kezdett. Kiderítették: a könyvelőnő telekkönyvezése a földtörvény értelmében illegális volt, hiszen közterületet nem lehetett volna magánszemélynek visszaigazolni.

A dokumentumok szerint a területen az utolsó temetés 1956-ban volt, de a falu közössége azóta is kegyeleti helyként tekintett rá, sőt, a hívek éves díjat fizettek az egyháznak a karbantartásért.

„A történtek megalázzák az őseinket, a történelmünket, a falut és az egyházat is”

– nyilatkozta Lăzău, aki szerint a törvény egyértelmű: amennyiben valaki a tulajdonjog helyreállítását kéri, de az érintett terület közérdekű célokat szolgál, akkor az igénylőt más helyszínen kell kártalanítani.

A falu korábbi papja, Dumitru Cristea felidézte, hogy hivatali ideje alatt volt példa hasonló igénylésre, de akkor a kérelmezőt a temető érintettsége miatt máshol kárpótolták. Maria Isai főkönyvelő azonban a helyiek szerint titokban tartotta a telekkönyvezést, és csak nyugdíjazása, valamint Cristea tiszteletes távozása után értékesítette az ingatlant.

A közösség panaszaira a hivatalos szervek sorra elutasító választ adtak. A polgármesteri hivatal 2024 elején kijelentette, hogy a régi temető nincs a községi vagyonleltárban, így nincs ráhatásuk a használatára. Hasonló választ adott a Bihar Megyei Prefektúra is, míg a nagyváradi ortodox püspökség szintén közölte, hogy a telek nem a madarászi egyházközség tulajdona.

Gheorghe Lăzău 2024 júniusában a DNA-hoz fordult, ahonnan az ügyet a nagyszalontai ügyészségre utalták. Bár a rendőrségi vizsgálat első körben megállapította, hogy a cselekmény kimeríti a birtokháborítás és a sírgyalázás tényállását, a jogi folyamat végül falba ütközött.

2025-ben az ügyészség megszüntette az eljárást, azzal az indoklással, hogy a feljelentő Lăzău nem rendelkezik jogos érdekkel az ügyben. A hatóság érvelése szerint a panaszos nem minősül közvetlen sértettnek a hivatali visszaélés tekintetében, így nem jogosult az eljárás kezdeményezésére. A nagyszalontai bíróság helybenhagyta a döntést, sőt, a bírói indoklás szerint Lăzău kitartó fellépése a visszaélésszerű joggyakorlásának is minősülhet, a sérelmek orvoslására pedig polgári peres utat javasoltak.

A község polgármester, Eugen David azzal védekezett, hogy a büntetőeljárás alatt nem avatkozhatott közbe, a nyomozás lezárása után pedig nem igazán volt tennivalója. Az új pópa, Ciprian Matei pedig egyenesen azt állította, hogy az eladott területen valójában soha nem is voltak sírok.

Bani, bani hátán

Divatos formáját választotta a polgári engedetlenségnek két férfi: az adminisztráció lassúságára és a szerintük igazságtalan büntetésekre válaszul több kilogrammnyi aprópénzzel jelentek meg a polgármesteri hivatalok pénztárainál. Míg Craiován egy autóvontatás miatt tiltakoztak ily módon, Suceaván a szemétszállítási díjat egyenlítették ki több ezer érmével.

A craiovai fiatalember nem mindennapi látványt nyújtott, amikor adófizetésre jelentkezett a helyi adóhivatalnál. Három kilogrammnyi aprópénzt vitt magával, amelyet műanyag palackokban tárolt. Amikor a tisztviselő megkérdezte, hogyan kíván fizetni, a férfi egyszerűen csak annyit felelt: készpénzzel. Ezt követően helyezte a pultra a 10 és 50 banis érmékkel teli flakonokat.

A 630 lejnyi aprópénz átszámolásához végül négy alkalmazott összehangolt munkájára volt szükség. Bár figyelmeztették, hogy a folyamat hosszú ideig fog tartani, a férfi határozottan közölte, hogy ez számára nem jelent problémát. A mintegy 1000 lejes teljes tartozását végül az érmék mellett 1 és 5 lejes bankjegyekkel egészítette ki.

A férfi elmondta, hogy a választott módszer egyfajta tiltakozás részéről. Véleménye szerint autóját jogtalanul vontatták el, emellett anyagi lehetőségei is korlátozottak.

„Minimálbérből élek, évekig gyűjtögettem ezt az összeget a perselyembe, ahová minden nap tettem félre egy keveset”

– magyarázta.

Suceaván egy másik férfi öt kilogrammnyi aprópénzzel érkezett a városházára, hogy befizesse a 300 lejes éves szemétszállítási díjat. A két teli zacskónyi érme komoly fejtörést okozott a hivatal munkatársainak, mivel az intézmény nem rendelkezik érmeszámláló géppel, így a manuális feldolgozás jelentősen lelassította az ügyfélszolgálat munkáját.

A férfi jelezte, hogy ez csupán a kezdete a törlesztésnek, ugyanis összesen mintegy 15 000 lejnyi tartozása van még a város felé, és feltett szándéka, hogy a jövőben is hasonló módon, „tiszta szívből”, aprópénzben egyenlíti ki a számláit. A férfi nem kezdő ebben a műfajban, egy korábbi 9 000 lejes tételt is kizárólag érmékben fizetett be.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Miért szeretik jelenleg jobban az RMDSZ-t a románok, mint a magyarok?
Főtér

Miért szeretik jelenleg jobban az RMDSZ-t a románok, mint a magyarok?

És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Krónika

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Nem engedhetjük meg magunknak, hogy kirúgjuk egymást verőfényes csütörtöki napokon
Főtér

Nem engedhetjük meg magunknak, hogy kirúgjuk egymást verőfényes csütörtöki napokon

Szántai János kollégánk – aki egyben az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke is – beszéde a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét megnyitóján.

Ittas szekérhajtó okozott balesetet Csíkszeredában, a maszkosok bevetésére is szükség volt – videóval
Székelyhon

Ittas szekérhajtó okozott balesetet Csíkszeredában, a maszkosok bevetésére is szükség volt – videóval

Anyagi kárral és látványos rendőrségi intézkedéssel járó közlekedési baleset történt szerdán délután Csíkszeredában. Egy szekér hajtója és utasai a baleset után agresszíven viselkedtek, így a rendőrség különleges egységének közbelépésére is szükség volt.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
Krónika

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Bagossy-láz Udvarhelyen: akár 15 ezren is érkezhetnek, jelentős forgalomkorlátozásokra kell készülni
Székelyhon

Bagossy-láz Udvarhelyen: akár 15 ezren is érkezhetnek, jelentős forgalomkorlátozásokra kell készülni

A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS