// 2025. szeptember 17., szerda // Zsófia

Ki nyeri a foci-Eb-t? Elmegy-e Bukarestben az áram? Itt vannak a Főtér tuti jóslatai

// HIRDETÉS

Komoly futballszakemberekhez illően elővettük a kristálygömböt, kártyát vetettünk, sőt, még Delphoiba is elzarándokoltunk: a Főtér focirajongó szerkesztői precízen megjósolják, mi várható az Európa-bajnokságon.

Miért lesz különleges ez az Európa-bajnokság?

Balogh Levente: Nem tudom, mi lehetne különlegesebb annál, mint ha egy Euro 2020-nak nevezett rendezvényt 2021-ben tartanak meg. Az ok mindannyiunk előtt ismert, a mikroszkopikus méretű vírus tavaly nem csak a sztárcsapatokat focizta le a pályáról, hanem az egész világot, UEFA-val, NOB-bbal együtt. Mostantól azonban hátha tényleg a normalitás fokozatos visszatérését ünnepelhetjük az Eb-n is. Na és persze az sem utolsó, hogy ezúttal nem egy vagy két, hanem összesen 11 rendező országban fociznak az aranylábú srácok. Köztük Budapesten is, ahol külön öröm, hogy a házigazda válogatottja is pályára léphet.

Boros Miklós: Mert a speciális körülmények speciális megoldásokat követelnek, és nem a legjobb, hanem az ezekhez legokosabban alkalmazkodó csapatok lesznek sikeresek.

Gyergyai Csaba: Persze izgalmas kísérlet, hogy több helyszínen zajlanak a meccsek, de számomra a magyar válogatott jelenléte miatt különleges, nem beszélve arról, hogy két csoportmeccset hazai pályán játszik a Rossi-csapat – gondoljunk csak bele, erről pár évvel ezelőtt álmodni sem mertünk.

Az éjjel soha nem érhet véget! Csodákra lesz szükség, fiúk!

Melyik csoportmeccset várod a legjobban és miért?

B.L: Az F csoportból bármelyiket. Hiszen halálcsoport ide vagy oda, mégis ez a mi csoportunk.

B.M.: Június 18-án, Anglia–Skócia a Wembleyben – ennél töményebb focihagyomány és rivalizálás nincs a világon. Ahogy a skót futball-legenda, Gordon Strachan mondta: köztük nem létezik barátságos mérkőzés.

GY.CS.: A halálcsoport minden összecsapása komoly lesz, nem kérdés, hogy ezeket várom leginkább. A bukarestieket a legkevésbé.

Melyik topcsapat bőg majd le látványosan?

B.L.: A közvetlenül az Eb előtt beütött koronavírus-mizéria akár meg is roppanthatja a spanyolokat. De hát a jelenlegi járványhelyzetben ez az Eb alatt is előfordulhat bármelyik sztárgárdával.

B.M.: Az olasz vagy a spanyol. Előbbit rettenetesen túlértékelik a közel három éves veretlenség miatt, csakhogy ezt úgy érték el, hogy topcsapat ellen nem játszottak, utóbbiból pedig kiöregedtek a klasszisok és a koronavírus pont a felkészülés végén csapott oda nekik.

GY.CS.: Az angolok évtizedek óta úgy futnak neki minden világversenyeknek, hogy na most aztán így meg úgy, ezúttal ők majd megmutatják a világnak. Papíron ismét erős kerettel érkeznek az Eb-re, de attól tartok, ezúttal sem sikerül nagy dolgokat véghez vinni.

Ki lesz a legjobban túlteljesítő kis ország?

B.L.: Ki tudja, Skócia akár még okozhat meglepetéseket.

B.M.: A két újonc közül a macedónok valamivel könnyebb sorsolást kaptak, mint a finnek, de bármelyikük is jutna tovább csoportjából, hatalmas bravúr lenne. Más kiscsapat nem jutott ki az Eb-re, a középcsapatok közül a csehekre érdemes figyelni.

GY.CS.: Ami a szívemen, a számon – természetesen Magyarország.

Hogyan teljesít majd a magyar válogatott?

B.L.: Legendás optimizmusom és a nemzeti tizenegy iránti feltétlen lojalitásom ellenére is kimondottan nagy eredménynek tartanám, ha egy, ne adj Isten, akár két pontot is meg tudnánk csípni a németek, a franciák és a portugálok ellen. Realitásnak a csoport negyedik helyét tartom, a harmadik már kimondottan jó eredmény lenne. Az egyenes kieséses szakaszba való továbbjutás pedig lényegesen nagyobb bravúr lenne a négy évvel ezelőttinél, egyenesen csodaszámba menne.

B.M.: Akármilyen jó edző is Marco Rossi, ebből a csoportból még az egészséges Szoboszlaival és Kalmárral sem nagyon lehetne továbbjutni. Ha a három topcsapat közül csak egytől pontot lopnak a fiúk, már az is túlteljesítés.

GY.CS.: Nikolics mondta pár napja, hogy úgy érzi, csapatként erősebbek vagyunk, mint négy évvel ezelőtt. Ennél nehezebb csoportot nem is kaphattunk volna, de hinnünk kell a csodákban. Amúgy borzasztóan sajnálom, hogy Szoboszlainak ki kell hagynia az Eb-t, hatalmas érvágás a hiánya.

Ki lesz az első kirúgott edző az Eb után (vagy akár már közben)?

B.L.: Joachim Löw kapcsán régóta köztudott, hogy az Eb-vel lezárul a Jogi-korszak a Nationalelfnél. De hát bármelyik, a tornán nagyot bukó válogatott szövetségi kapitánya arra eszmélhet majd, hogy a szövetség vezetése már kötözi is az útilaput a talpára.

B.M.: Roberto Martineznek illene már nyerni valamit a belgák brutális keretével, ismét a legjobb nyolc között kiesni pedig irtózatos bukás lenne számára.

GY.CS.: Na jó, ez nehéz. Akkor a következetesség jegyében: Gareth Southgate.

Ki nyeri az Európa-bajnokságot?

B.L.: Bár 1990 óta közutálatnak örvendek ismerőseim körében németrajongásom miatt, most sem hazudtolom meg magamat: Németország.

B.M.: Ha képesek olyan koncentráltan és fegyelmezetten focizni, mint a 2018-as világbajnokságon, akkor nem kérdés, hogy a franciák, mert a csapatuk szinte változatlan, és Kylian Mbappé csak még jobb játékos lett azóta.

GY.CS.: A franciák. Ha két külön csapattal szerepelhetnének az Eb-n, mindkettő esélyes lenne a bajnoki címre. Bivalyerős a keret, összeszokott gárdáról van szó, nagyon meglepődnék, ha nem ők vinnék haza a serleget.

A világbajnok franciák a legesélyesebbek a fogadóirodák szerint is

Ki lesz a gólkirály?

B.L.: Cristiano Ronaldóban még mindig benne lehet annyi kakaó, hogy ő.

B.M.: Harry Kane a világon elsőként megcsinálja a vb+Eb duplázást.

GY.CS.: Kylian Mbappé (vagy Szalai Ádám, kac-kac).

Ki lesz a legjobb játékos?

B.L.: Névre nem tippelnék, de szerintem német. Vagy francia. Vagy portugál. Esetleg belga.

B.M.: Nehéz megjósolni, de az UEFA hagyományait ismerve a döntőt elvesztő csapatból fog kikerülni. Legyen mondjuk a portugál Bruno Fernandes.

GY.CS.: N’Golo Kanté vagy Kylian Mbappé, mindketten elképesztőek.

Milyen teljesen előreláthatatlan esemény fog bekövetkezni az Európa-bajnokságon?

B.L.: Magyar Eb-cím. Na jó, ez nagyjából azzal lenne egyenértékű, mint ha a koronavírus egyszer csak érthető, emberi nyelven megszólalna, közölné, hogy az Alfa Centauri egyik bolygójáról jött, eddig tartott az emberiség tesztelése, és megkérne, hogy vigyük a vezetőnkhöz. Az viszont megtörténhet, hogy valamelyik teljesen outsidernek tartott csapat elődöntőig, sőt akár döntőig menetel.

B.M.: Angol-magyar döntő a Wembleyben, 3-6-os végeredménnyel, a nagykárolyi Kovács István bíráskodása mellett.

GY.CS.: Valamelyik bukaresti meccsen elmegy az áram. Vagy akkora dugó lesz a városban, hogy a szurkolók nem jutnak el a stadionig időben.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Gyula és Rózsika a Hójába mennek nyaralni

Sánta Miriám

Nem elég a miccs. Otthon marad a sütő. Hova fér be a kenyér? Erdő szélén nagy a kedv...

Anticikk az antiolvasásról, az antiéletről és arról, amiben vagyunk (nyakig)

Fall Sándor

Van néhány perce? Na jöjjön, mert fontos dolgokat akarok magával megbeszélni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Egy kisváros, amelyet „elnyelt” a sós víz: Marosújvár tükör-képe

Szántai János

Az ember körbesétálja a hajdani bányavároska központját: mintha bizarr bálnatemetőben járna. Arra gondol, az Isten meg az ember jól megverte a helyet. Aztán kiderül, vannak őrangyalai is.

Metál a tó mellett – hasított a Paradise Lost és a Cemetery Skyline Szebenben

Sánta Miriám

A nagyszebeni Astra Rock fesztivál utolsó napján megérkezett az eső. Utána pedig két olyan zenekar, akik közül egyik történelmet írt, a másik meg most fogja.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Úgy megverte a dohányzáson ért diák a tanárt, hogy az kórházba került – hírmix
Főtér

Úgy megverte a dohányzáson ért diák a tanárt, hogy az kórházba került – hírmix

Nicușor Dan mindenkit biztosít, Románia képes megvédeni magát az orosz drónokkal szemben. Téglával támadt felesége nagyanyjára egy férfi.

Tömegverekedés tört ki egy Izraelből Bukarestbe tartó repülőjáraton
Krónika

Tömegverekedés tört ki egy Izraelből Bukarestbe tartó repülőjáraton

Tömegverekedés tört ki a HelloJets légitársaság Tel-Avivból Bukarestbe tartó járatán hétfőre virradóra – közölte a román határrendészet.

Mérgező növényeink – szépek, de figyelmeztetnek
Főtér

Mérgező növényeink – szépek, de figyelmeztetnek

Noha Erdély-szerte szedhetünk ehető vadnövényeket, ezeket egészen biztosan nem szedhetjük le, ha kedves az életünk. Mérgező növényeink csodálatra méltók, ezért hagyjuk őket a helyükön, alább viszont olvashatunk róluk néhány érdekességet.

Előkerült az áprilisban eltűnt háromszéki fiatal lány
Székelyhon

Előkerült az áprilisban eltűnt háromszéki fiatal lány

Megtalálta a rendőrség azt a kézdivásárhelyi 16 éves lányt, akinek eltűnéséről még április 11-én értesítették a rendőrséget, de mindeddig nem tudták, hol lehet.

Védelmi miniszter: nem lőttük le a román légtérbe behatoló orosz drónt, de megtehettük volna
Krónika

Védelmi miniszter: nem lőttük le a román légtérbe behatoló orosz drónt, de megtehettük volna

Nem a román hadsereg vagy a NATO erői lőtték le a román légtérbe szombaton behatoló orosz drónt – közölte Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.

Fényes nappal ment be a medve Székelyudvarhelyre, órákba került elkergetni
Székelyhon

Fényes nappal ment be a medve Székelyudvarhelyre, órákba került elkergetni

Fényes nappal ment be a medve a székelyudvarhelyi háztartások közé, ezért hétfőn este lezárták a Rét utcát. Két órát tartott, amire sikerült elkergetni a nagyvadat. A hatóságok munkáját nehezítette, hogy egy bokros területen bújt el a medve.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Gyula és Rózsika a Hójába mennek nyaralni

Sánta Miriám

Nem elég a miccs. Otthon marad a sütő. Hova fér be a kenyér? Erdő szélén nagy a kedv...

Anticikk az antiolvasásról, az antiéletről és arról, amiben vagyunk (nyakig)

Fall Sándor

Van néhány perce? Na jöjjön, mert fontos dolgokat akarok magával megbeszélni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Egy kisváros, amelyet „elnyelt” a sós víz: Marosújvár tükör-képe

Szántai János

Az ember körbesétálja a hajdani bányavároska központját: mintha bizarr bálnatemetőben járna. Arra gondol, az Isten meg az ember jól megverte a helyet. Aztán kiderül, vannak őrangyalai is.

Metál a tó mellett – hasított a Paradise Lost és a Cemetery Skyline Szebenben

Sánta Miriám

A nagyszebeni Astra Rock fesztivál utolsó napján megérkezett az eső. Utána pedig két olyan zenekar, akik közül egyik történelmet írt, a másik meg most fogja.

// HIRDETÉS