A romániaiak közel 40 százaléka még most is azt hiszi, hogy az oltással chipet akarnak bele ültetni

Elkészült egy felmérés, amely nem fest túl jó képet a helyzetről.

Hirdetés

Komoly felvevőpiacot jelent az összeesküvés-elméletek számára a romániai lakosság – legalábbis erre enged következtetni az a felmérés, amelyben azt firtatták, hogyan viszonyulnak az ország polgárai a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos konteókhoz.

Az INSCOP közvélemény-kutató a Verifielddel és a Kommunikációs és Társadalmi Innovációs Kutatóközponttal (CoRe) közösen készített kutatásából például kiderül, hogy a válaszadók közel 40 százaléka hótt komolyan elhiszi, hogy a koronavírust azért gyártották és terjesztették el, hogy ezzel ágyazzanak meg a népesség chipekkel való beoltásának.

Erre a kérdésre pontosan 35,7 százalék válaszolt úgy, hogy egyetért vele.

A képet némileg javítja, hogy 57,8 százalék viszont azt mondta: nem ért egyet a kijelentéssel, de azért még így sem túl hízelgő.

A felmérésben arra is rákérdeztek, hogy a válaszadók elhiszik-e azt az elméletet, miszerint az új típusú koronavírus nem természetes úton alakult ki, hanem laboratóriumban hozták létre.

Erre viszont már 66,9 százalék mondta azt, hogy egyetért a kijelentéssel, és csupán 23,9 százalék nem hisz abban, hogy a vírust úgy „gyártották”.

Az legalább megnyugtató, hogy azzal a kijelentéssel: a koronavírus-fertőzésre utaló tünetek valójában az 5G mobilhálózat káros hatásai, csupán a válaszadók 12,2 százaléka ért egyet, 73,4 százalék viszont elutasítja.

Mint kiderült, azok között, akik hisznek abban, hogy a vírust a chipekkel történő beoltás megkönnyítése érdekében gyártották, magasabb arányban vannak jelen azok, akik alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkeznek, és havi 1000 lej alatti összeget keresnek.

Hirdetés

Azok között, akik szerint a vírust nem mesterségesen kreálták, arányaiban valamivel többen vannak a felsőfokú végzettséggel rendelkezők, a fehérgallérosok – vagyis jórészt nem kétkezi munkát végző személyek –, valamint az ország nyugati részében élő lakosok.

Egyébként ők azok, akik a szakemberek véleményét is osztják.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vizsgálócsoportja, amely a járvány kiindulási pontjául szolgáló Vuhanban kutakodik, éppen most közölte első következtetéseit.

Peter Ben Embarek, a szakértői csoport vezetője kedden azt mondta: felettébb valószínűtlen, hogy az új típusú koronavírus egy kínai laboratóriumból származik, feltehetően egy közvetítő fajon keresztül terjedt át az emberre, melyet azonban továbbra sem sikerült pontosan azonosítani.

De persze ez a konteóhívőket nem fogja megingatni szilárd meggyőződésükben.

Hirdetés