Ha egy településen alacsony a koronavírus-fertőzöttség mértéke, akkor akár több tízezer fős tömegrendezvények is szervezhetők – igaz, ehhez az is szükséges, hogy a résztvevők maszkot viseljenek, védettek legyenek, és ezt vagy oltási igazolvánnyal, vagy negatív teszttel igazolják.
Kedden reggel nyilvánosságra került a koronavírus elleni védekezésért felelős operatív törzs tervezete, amely szerint elsejétől azokon a településeken, ahol az előző 14 napban az 1000 főre eső fertőzöttek száma nagyobb kettőnél, de kisebb vagy egyenlő háromnál, szabadtéren
Olvasson még:
- A könyvek megtalálják olvasóikat – beszélgetés Papp Ildikóval, az Idea Könyvtér mindenesével
- Magyargyűlölet a lelátókon, cirkusz a parlamentben, belenéztünk a kormányfő pénztárcájába – napi hírmix
- Drogok után „szimatoló” tanárok, román-magyar szolidaritást ellenző kormányfőtitkárság, csőd a csokigyárban – napi hírmix
legtöbb 2500, maszkot viselő személy részvételével lehet kulturális és szórakoztató rendezvényeket (például koncerteket) szervezni.
De csak akkor ha a résztvevők oltottak, és a második oltás óta eltelt 10 nap, esetleg 72 óránál nem régebbi negatív PCR-, illetve 24 óránál nem régebbi antigéntesztet mutatnak be, illetve ha átestek a fertőzésen, és a gyógyulásuk óta nem telt el több 180 napnál.
Azokon a településeken, ahol a fertőzési ráta kisebb vagy egyenlő 2-nél 1000 főre vetítve az előző 14 napban, akár 75 000 fős megarendezvényeket is lehet szervezni – de a szájmaszk használata itt is kötelező, és a védettséget itt is ugyanúgy kell igazolni, mint az előző esetben.
Ha viszont egy rendezvényen csakis oltottak vesznek részt – tehát sem a negatív teszt, sem a fertőzésen való átesést igazoló okmány nem játszik –,
akkor a fertőzöttségi rátától függetlenül lehet 2500 fősnél nagyobb rendezvényeket szervezni.
A családi rendezvények – esküvők, keresztelők, egyéb ünnepségek – esetében ha a fertőzési ráta 2 és 3 között van, akkor szabadtéren 150, zárt térben 100 személy vehet részt, és a buli hajnali 5 órától éjjel 2 óráig tarthat.
A vendégek számába nem számítanak bele a 16 éven aluli gyerekek.
Ha a fertőzési ráta 2 vagy alacsonyabb, akkor szabadtéren 200, zárt térben 150 személy lehet jelen, a többi feltétel ugyanaz, mint az előző esetben.
Ha viszont minden személy védett – és ezt oltási igazolvánnyal, negatív tesztekkel vagy a betegségen való átesést igazoló irattal bizonyítja -, akkor 2 és 3 közötti fertőzési ráta esetén 300 személy vehet részt, ha pedig 2 alatti, akkor 400.
Mindkét esetben legalább 2 négyzetméternyi helyet kell biztosítani a résztvevők számára.
A sportrendezvények esetén 2 és 3 közötti fertőzési ráta esetén a stadionok vagy sportcsarnokok 50 százalékos kapacitással működhetnek, de csak akkor, ha legalább 1 méteres távolságot biztosítanak a nézők között, és minden résztvevő bizonyítani tudja a védettségét.
Ha a fertőzési ráta 2 alatti, akkor ugyanezen feltételek mellett 75 százalékos kapacitással lehet sporteseményeket szervezni.
Ha viszont a rendezvényen csak oltottak vesznek részt, akkor a helyszín teljes kapacitása kihasználható.
Tüntetések és tömeggyűlések 2 és 3 közötti fertőzési ráta esetén 100, 2-nél kisebb ráta esetén 500 fő részvételével tarthatók, de kötelező a maszkviselés, a kézfertőtlenítő használata, a távolságtartás.
A bárok, klubok, diszkók és játéktermek hajnali 5 és éjjel 2 óra között 70 százalékos kapacitással működhetnek 2 és 3 közötti fertőzési ráta esetén, 2-es fertőzési ráta alatt pedig teljes kapacitással.
Azonban itt már nincs kecmec: csakis oltottak léphetnek be az ezekben szervezett rendezvényekre, ha már eltelt 10 nap a második oltás beadása óta.