Első ránézésre is komoly korrupciós ügynek nézett ki az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság (DNA) legutóbbi közleményében szereplő befolyással való visszaélés, melynek gyanúja a szállításügyi minisztérium négy hajóbeszerzése körül merült fel, de minél több részlet derül ki, annál összetettebbnek tűnik.
Szálai elvezetnek a román titkosszolgálat egyik hírhedt figurájához,
Dumitru Ciobanuhoz, akinek a neve megjelenik a korrupcióellenes ügyészeknek a fenti ügyhöz kapcsolódó jegyzőkönyveiben.
Olvasson még:
Dumitru Ciobanu a kilencvenes években a Román Külügyi Hírszerzésnek (SIE) ügynöke volt, ahol a külügyi kémelhárításért felelős osztályt vezette. Előtte a Securitaténál töltött be hasonló tisztséget. Először 1997-ben került a figyelem középpontjába, amikor a SIE vezetőjét, Ioan Talpeșt korrupcióval gyanúsította meg egy Emil Constantinescu államfőnek küldött jelentésben. Azt állította, hogy főnöke egy szír csempésztől 6 millió dollárt kapott azért, hogy megakadályozza az illető őrizetbe vételét. Az esetnek mindössze annyi következménye lett, hogy mindkettőjüket tartalékba helyezték.
Ciobanu ezt követően lett vállalkozó, alaposan kihasználva a hírszerzésben szerzett kapcsolatait.
Az évek során több korrupciós botrányhoz is köze volt: 2005-ben a kománfalvai önkormányzatnak akart eladni egy jócskán túlárazott területet, 2014-ben az Electricához masírozott be, több korábbi tábornokkal közösen, hogy meggyőzze az akkori igazgatót arról, hogy egy bizonyos céggel szerződjön. Az is sokat elárul a vállalkozói köréről, hogy egy nemzetközi őrző-védő cég megalapításakor a kormányőrség (SPP) egykori vezetője, Dumitru Iliescu a cégtársa (az ő nem mindennapi karrierje is megérne egy misét).
Így jutunk el napjainkig, amikor a DNA szerint köze lehet a szállításügyi minisztériumnál szerdán kirobbant korrupciós botrányhoz. A tengeri életmentésért felelős ügynökség
négy, durván túlárazott hajót vásárolt, több cég közvetítésével.
Az ügynökség volt igazgatója állítólag 85 millió lejes szerződést kötött egy előre meghatározott céggel négy hajó megvásárolására. A megegyezés értelmében az összeg felét ki is fizette a cégnek, csakhogy a hajókat durván túlárazták. A legsúlyosabb az, hogy míg a szerződésben teljesen új hajók építéséről volt szó, a cég valójában másodkézből vásárolhatta meg ezeket Észtországból.
Egy telefonlehallgatás leirata alapján kiderült, hogy az egyik vállalkozó, Ion Macovei azért hívta fel a SIE volt tábornokát, mert Cătălin Drulă szállítási minisztert – akit szó szerint kutyának nevez – meg kell győzni, hogy az általa lezsírozott török céggel szerződjön egy autópálya-szakaszra.
Az ügyészek szerint Macoveinek a négy túlárazott hajó kapcsán is meggyűlt a baja a hajthatatlannak tűnő miniszterrel, mert nem akarta a török céget előnyben részesíteni, ezért egy másik, meg nem nevezett politikushoz készültek fordulni. Ciobanu az általa nyújtott segítségért azt kérte, hogy szálljanak be egy biztosítótársasággal kapcsolatos bizniszbe, a további kölcsönös haszonszerzés érdekében.
Mindez ismét rövid bepillantást engedett abba, hogy mi is zajlik a közbeszerzések álcája mögött Romániában…
Az ügyészek, illetve a sajtó birtokába került több másik lehallgatás is, mely azt igazolhatja, hogy a PNL konstancai vezetője, Bogdan Huțucă kérésére George Stângă szenátor és Iulian Dumitrescu Prahova megyei tanácselnök is személyesen kereste fel Cătălin Drulă szállításügyi minisztert az irodájában. Arról akarták meggyőzni, hogy több, a párthoz közel álló tisztviselő megbízatását négy hónappal hosszabbítsa meg, köztük a tengeri életmentésért felelős ügynökség csúszópénz elfogadásával gyanúsított, azóta menesztett igazgatójáét is. A miniszter végül kéthónapos szerződés-meghosszabbítást ígért.