A magyar parlamenti pártok kezdjenek el tárgyalni a határon túli magyarok választójogának kérdéséről – ezt Molnár Zsolt, a magyar Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának alelnöke javasolta a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülése alatt Bárány Balázs külügyi titkárral, országos elnökségi taggal együtt tartott sajtótájékoztatón.
A szocialista politikusok sűrűn hangsúlyozták, hogy bár vannak vitáik a magyar kormánnyal, de a „nemzeti sorskérdések”, a „magyar nemzet egységessége” és a határon túli magyarok ügyében „vállt vállnak vetve” küzdenek, mert ilyen témákban „nem ismernek kérdőjelet”.
Olvasson még:
- „Hiányoltuk a megmozgató erőt, szerettünk volna valami hangosat összehozni Székelyföldön” – interjú a DissOrder zenekarral
- A hős amerikaiak és a tudjukmilyen németek – megjelent egy megmagyarázhatatlan könyv a második világháborúról
- Drogok után „szimatoló” tanárok, román-magyar szolidaritást ellenző kormányfőtitkárság, csőd a csokigyárban – napi hírmix
Az MSZP határon túli ügyekben a következőket javasolja:
► Hozzanak létre egyéni választókerületeket vagy külön listákat, hogy a határon túli magyar állampolgároknak ne a budapesti pártlistákra kelljen szavazniuk, hanem maguk közül választhassanak képviselőket az Országgyűlésbe, mert „a hiteles határon túli képviselethez határon túli képviseletre van szükség a magyar parlamentben”.
► A kormány minél nagyobb forrásokat fordítson a szülőföldön maradás támogatására. A Bethlen Gábor Alap támogatásai főként címkézettek, ezért a szocialisták azt kezdeményezik, a források legalább 90-95 százalékát nyílt pályázaton osszák el.
► Támogatják a kulturális vagy akár a területi autonómiát is, de ehhez mindenképpen szükség van a Kárpát-medencei országok közötti hatékonyabb, jobb együttműködésre. A nemzetegyesítésre az egységes, belső határok nélküli Európa megteremtésével van esély.
► A Máért zárónyilatkozatához kiegészítésképpen javasolják, hogy élesszék fel azt a „régi, szép hagyományt”, hogy Magyarország és a szomszédos országok közös kormányüléseket tartanak.
► Egyébként a Máért zárónyilatkozatát illetően „a dolgok 99 százalékával” egyetértenek.