Minden jel arra mutat, hogy Iohannis elnök kómába esett. Metaforikusan persze. Romániával együtt.
Klaus Iohannis elnök elhalasztotta Paraschiv ezredes, az augusztus 10-i, Győzelem (Victoriei) téri megtorlást koordináló „fehér kísértetek” egyikének előléptetéséről szóló javaslat aláírását, míg „az illetékes igazságügyi szervek nem hoznak döntést a Román Csendőrség cselekedeteinek törvényességével kapcsolatosan”.
Azzal lehetne érvelni, hogy
Úgy döntött, hogy határozathozatala előtt megvárja a vizsgálat lezárását. De a Belügyminisztérium (MAI) által az előléptetési javaslathoz csatolt érvelés – mely szerint a MAI „arra alapozza a döntését, hogy a tiszt magas szintű szakmaiságról, felelősségtudatról és elkötelezettségről adott tanúbizonyságot hivatali kötelezettségei gyakorlása során” – nevetséges, és az elnök ürügyül használhatta volna a javaslat elutasításához. Elkötelezettség a hivatali kötelezettségek gyakorlásában? Valószínűleg. Felelősségtudat és magas fokú szakmaiság? Mindnyájan láttuk a felvételeket a csendőrök brutalitásáról és arról, hogy maga az ezredes biztatta őket egy újságíró bántalmazására.
De ha bürokratikus szempontból lehet ürügyeket találni az elnök döntéséhez,
Egy egész ország látta, hogy a közrend biztosításáért felelősök miként gázosítottak el megfontolás nélkül békés tüntetőket, lett légyen szó nőkről, öregekről vagy gyermekekről, miként vertek meg és bántalmaztak román állampolgárokat, a nemzetközi sajtó újságíróit, külföldi turistákat. A szóban forgó felvételek bejárták a világot, de úgy tűnik, nem háborították fel annyira az elnököt, hogy határozott állásfoglalásra szánja el magát a MAI-tól kapott javaslattal kapcsolatosan. A tüntetések után rögtön az ellenzék és a közvélemény a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) sürgősséggel történő összehívását követelték a vétkesek felelősségre vonása érdekében. Klaus Iohannis azonban úgy döntött, nem teszi meg, így aztán ez egy újabb elpuskázott lehetőség maradt, ami elnöksége visszatérő motívuma.
Az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság (DNA) kiürítését célzó sürgősségi rendelet is lesállásban érte az elnököt. A sajtó már az elfogadása előtti pénteken is azt zúgta, hogy küszöbön áll egy igazságszolgáltatásra vonatkozó rendelet elfogadása. Az Elnöki Hivatal semmilyen módon nem reagált. Külföldi út volt az elnöki naptárban, de Iohannisnak lett volna lehetősége előállni egy nyilvános figyelmeztetéssel. Semmi! Az rendelet kormány általi elfogadása és a Hivatalos Közlönyben történt megjelenése között 30 óra telt el, néma csendben. Miközben a közvélemény rászegezte a tekintetét, hátha érkezik felőle valami, bármi,
Amikor végül megszólalni méltóztatott, a siralmas igazságügy-miniszter lemondását követelve, az ügy már lecsengett. Miközben a kormánykoalíció szisztematikus lerombolja mindazt, amit a jogállamiság, a hatalmi ágak egyensúlya jelent, Romániában pedig éppen kiszenvedőben van a demokrácia, Iohannis elnök észbontóan azt nyilatkozta az Európai Parlament előtt, hogy Románia „jogállam, demokratikus állam, Romániában létezik politikai vita és nagyon élő demokrácia”. Aztán kijelentette, hogy ellenzi egy Romániával kapcsolatos határozat elfogadását az Európai Parlamentben, így aztán meg is kapta az összes tolvaj hazafi és a szócsöveik dicséretét. Legyen jó, hogy ne legyen rossz!
Az elnök nemcsak ritkán kommunikál, de amikor mégis megteszi, gyakran arra a következtetésre jutunk, hogy
Codruţa Kövesit a szóvivőjén keresztül váltotta le, még az ábrázatát sem méltóztatott megmutatni. Valószínűleg éppen szabadságon volt, amikor Vlagyimir Putyin kijelentette, Románia határai megkérdőjeleződhetnek. Egy szava sem volt a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) Akadémiáján zajló imposztorságról és plagizálásokról. A MAI Hírszerzési és Belvédelmi Főigazgatóságán (DGIPI) kirobbant botrányról, melynek végén bűnvádi eljárás indult az akkori belügyminiszter ellen, szintén nem méltóztatott mondani semmit. És mindez csak néhány példa azokra a helyzetekre, amikor nemcsak beszélnie kellett volna, de kötelessége is volt, ugyanis mind az alkotmányos hatáskörei szférájába tartozott. A digitális korszakban és a közösségi média korában az elnök üzenetei az események után néhány héttel jelennek meg a közösségi hálózatokon és amikor mégis megtöri a csendet, a legtöbb bejegyzése csak hivatalos eseményeken készült felvételeket tartalmaz. Csaknem egy hónap telt el a csendőrség által elkövetett erőszakos cselekményekről szóló augusztus 13-i és a következő, tanévkezdésről szóló szeptember 10-i bejegyzése között. Lehet, hogy az elnök nem nagy híve a Facebooknak, de az Elnöki Hivatal vajon mivel foglalkozik? Azok
Mára semmi sem maradt a „Klaus, Klaus, ments meg bennünket Mickey Mouse-tól!” lelkesedésből (utalás az elnökválasztási kampányra, amikor Victor Ponta volt Iohannis ellenfele – a szerk.). Iohannis elnök nemcsak nem-játékos elnök, de egyenesen egy hiányzó elnök, senki elnöke. Mandátuma akként kerül majd be a történelembe, hogy ez volt az az időszak, amikor Románia kómába esett.
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
A technológia adta kényelem meglehetősen sok előnnyel jár. De mi van akkor, ha a hiba egyre inkább a felhasználóban van?
Többször leírtam: Románia egy projektország. Na és ebben a projektországban akkor van demokrácia, amikor a projekt megkívánja. Amikor nem, akkor nincs.
Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.
Az immár hétéves szatmárnémeti tehetség játékszenvedélyét, kitartását és lendületét a profi sakk árnyoldalai sem kezdhették ki. A sakkzseni édesapjával, Balog Cristiannal beszélgettünk.
És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Szántai János kollégánk – aki egyben az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke is – beszéde a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét megnyitóján.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
A technológia adta kényelem meglehetősen sok előnnyel jár. De mi van akkor, ha a hiba egyre inkább a felhasználóban van?
Többször leírtam: Románia egy projektország. Na és ebben a projektországban akkor van demokrácia, amikor a projekt megkívánja. Amikor nem, akkor nincs.
Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.
Az immár hétéves szatmárnémeti tehetség játékszenvedélyét, kitartását és lendületét a profi sakk árnyoldalai sem kezdhették ki. A sakkzseni édesapjával, Balog Cristiannal beszélgettünk.