Demokráciajelentés: Magyarország rosszfiú, Románia jófiú

A Freedom House szerint most először kerültek túlsúlyba a tekinytélyelvű rendszerek a posztszovjet térségben.
Hirdetés

A washingtoni székhelyű Freedom House nonprofit szervezet posztkommunista országokról szóló keddi jelentése szerint a beszámolók közzétételének kezdete, azaz 1995 óta most fordult elő először, hogy a Közép-Európától Közép-Ázsiáig terjedő térségben

több konszolidált tekintélyelvű rezsim van, mint megszilárdult demokrácia

számol be az MTI. Az egykori keleti tömb 29 országáról szóló, A populizmus hamis ígérete című éves jelentésében a Freedom House rámutatott: míg konszolidált tekintélyelvű rezsimből nyolc van a vizsgált térségben, megszilárdult demokráciából csak hét. 2005-ben még 4:8 volt az arány a demokráciák javára.

A 2017-es jelentés szerint a vizsgált országok több mint felénél (18 állam) romlott a demokráciamutató. Az átalakuló országokról szóló beszámoló történetében ez a második legjelentősebb visszaesés, csaknem akkora, mint amilyen 2008-ban, a pénzügyi válság alatt volt. Ugyanakkor a jelenség nem meglepő: 2005 óta folyamatosan romlanak a mutatók, míg javulásra csak elvétve akad példa – mutatott rá a Freedom House.

A jelentés szerint összesítve jelenleg

Magyarországon „a legsiralmasabb a demokratikus intézmények helyzete”

a közép-európai régióban. A 2007-ben még régiós éllovasnak számító államban romlott a demokráciamutató a legnagyobb mértékben az elmúlt tíz évben (1,4 pontos visszaesés) – tették hozzá. Magyarországot a jelentés a félig-konszolidált demokráciák közé sorolja, Horvátországgal, Szerbiával, Romániával és Bulgáriával együtt.

Lengyelország ugyan a megszilárdult demokráciák közé tartozik, de elérte mélypontját.

Hirdetés

A kilencvenes évek elején Lengyelország és Magyarország is a demokratikus átalakulás iskolapéldája volt. Ezeknek az államoknak „a látványos pálfordulása” a Freedom House szerint arra hívja fel a figyelmet, hogy társadalmi beágyazottság és meggyökeresedett politikai normák nélkül a liberális demokrácia működéséhez szükséges intézmények törékenyek. Ezt a jelenséget tovább fokozza az Európai Unió belső válsága, amely miatt a liberális demokrácia legfontosabb európai motorjának számító Brüsszel nem tudja ugyanolyan hatékonyan ellátni feladatait.

Románia viszont követendő példának számít, Ukrajnával és Koszovóval együtt

– bár ez utóbbi kettő átmeneti rezsimnek számít a demokratikus és az autoriter között, de látványosan javított korábbi helyzetén. Románia még mindig félig megszilárdult demokráciának számít csak, de a képzeletbeli, 1-től 7-ig tartó demokráciaskálán pont ellentétes mozgást végez, mint az ugyanebbe a kategóriába sorolt Magyarország.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a Freedom House jelentése a tavalyi évet veszi alapul, amikor Romániát még a Cioloș-féle szakértői kormány vezette – az idei fejleményeket a jövő évi jelentés fogja tükrözni.

A teljes jelentés itt olvasható el.

Szakértők hét területen értékelik 1-től 7-ig terjedő pontszámmal az egyes országok teljesítményét, úgy mint nemzeti demokratikus kormányzás, választási folyamat, civil társadalom, független média, helyi demokratikus kormányzás, jogi keret és korrupció. Ezek átlaga adja az érintett ország demokráciamutatóját, amelynek alapján besorolják azt az öt kategória valamelyikébe: megszilárdult demokrácia (1 és 2,99 pont között), félig megszilárdult demokrácia (3 és 3,99 pont között), hibrid rezsim (4 és 4,99 pont között), félig konszolidált tekintélyelvű rezsim (5 és 5,99 pont között) vagy konszolidált tekintélyelvű rezsim (6 és 7 pont között).

Hirdetés