Lekerült a román zászló a sepsiszentgyörgyi városháza tornyáról

Mert az egyezség az egyezség, a kitűzésére szóló engedély pedig egy napra szólt.
Hirdetés

Lekerült a sepsiszentgyörgyi városháza tornyáról az egy napra kitűzött román zászló – közölte pénteken az Agerpres hírügynökség.

A hírügynökségnek nyilatkozva gyalázatosnak nevezte a zászló levételét Ioachim Grigorescu, a tartalékos katonatisztek Kovászna megyei szervezetének elnöke. Az ezredes csütörtökön azt ígérte, hogy az egyesület tagjai őrt állnak, hogy megakadályozzák a zászló levételét.

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere az MTI-nek elmondta: megértették azt, hogy a sepsiszentgyörgyi románok számára mennyire fontos az, hogy 1944. szeptember 8-án román zászlót tűztek ki a városháza tornyára, ezért a városvezetés gesztust tett irányukba, és az évfordulóra kitűzte a zászlót. Hozzátette: a hivatal által megfizetett ipari alpinista arra kapott megbízást, hogy csütörtökön hajnalban kitűzze, pénteken hajnalban pedig eltávolítsa a zászlót.

Azt is hozzátette: a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal épületén a törvényben előírt helyen van kitűzve Románia és az Európai Unió zászlaja. Korábban pedig a román hatóságok ezt a törvényt szűkítő módon értelmezték, amikor megtiltották a székely zászló kitűzését.

„Mi gesztust tettünk azzal, hogy egy napra kitettük a toronyra is a román zászlót. Erre az lenne a normális válaszgesztus, ha a prefektusi hivatal épületére március tizedikén, a székely szabadság napján egy napra kikerülne a székely zászló, március 15-én pedig a magyar zászló” – mondta az MTI-nek a polgármester.

Hirdetés

Sepsiszentgyörgyön évek óta feszültség forrása a polgármesteri hivatal tornyára kitűzött román zászló. A város korábbi polgármesterére, Albert Álmosra 2002-ben tetemes pénzbírságot rótt ki a prefektus, amikor eltávolíttatta a toronyról a román zászlót, és a bírságot a volt polgármesternek bírósági úton sem sikerült érvénytelenítenie. 2010-ben azonban az Emberi Jogok Európai Bírósága kártérítés fizetésére kötelezte a román államot amiatt, hogy a román bíróságok indoklás nélkül utasították el a volt polgármester zászlóügyben benyújtott óvását.

Az egy évvel ezelőtt felújított városháza tornyára az eredetinek megfelelő toronydísz került, amely villámhárító szerepét is betölti és nem teszi lehetővé a zászló kitűzését. Az egy évvel ezelőtti szeptember 8-i megemlékezés botrányba fulladt, mert a megemlékezőknek egy létrás tűzoltókocsival sem sikerült kitűzniük az épületre a Bukarestből katonai stafétával hozott zászlót. Gabriel Oprea akkori miniszterelnök-helyettes a sepsiszentgyörgyi elöljárók felelősségre vonását követelte.
A közel 55 ezer lakosú Sepsiszentgyörgyön a lakosság 77 százaléka vallotta magyarnak magát a 2011-es népszámláláson.

 

Hirdetés