Húshagyó kedd van, véget ért a farsang, búcsúztassuk hát ezt az időszakot egy jó kis sertésbordával, de nem csak úgy egyszerűen, hanem megbolondítva egy kis ezzel-azzal.
Február. A marketingesek azt mondják: a szerelem hónapja, a néprajzosok a farsangot emelik ki, a pesszimisták meg azt, hogy a legrövidebb hónap. Mi optimistán fogjuk egybe a hármat és főzzünk szeretteinknek egy kalóriáktól sem mentes, nem böjti ételt, de mégis egészségesen elkészítve.
Ha már úgyis pár nappal rövidebb ez a hónap még az idei szökőévben is, együnk finomat annak még hátralevő pár napján és várjuk a tavaszt ízes fogásokkal. Mutatok egy példát, aminek főételét a hagyományos húshagyó keddi, régi otthoni vacsora ihlette. Amiről én Kolozsváron tanulva, rendszerint lemaradtam és a kollégiumban vajas kenyeret majszolva, a telefon végén hallgattam a menüt: füstölőből leakasztott sült kolbász és oldalas krumplipürével, savanyú káposztával, desszertnek pánkóval.
Ennek most egy kicsit egészségesebb változatát képzeltem el: lerben sült, fűszeres sült oldalast gyömbéres szilvacsatnival, héjában sült krumplival és almával és a krumplihoz jól passzoló fűszervajjal.
Ősszel az eltevésekről mindig sok szó esik, de az üvegek tartalmának tényleges felhasználásáról már kevésbé, ezért most a fűszeres szilvaszósznak azt a módját választottam, hogy befőttből készítsem el. Bizonyára vannak még hozzám hasonlóan, akik azt főztek be csatni helyett annak idején. A hozzávalók közül a hagymát kevés olajon balzsamecetkrémmel karamellizáltam, hozzáadtam a szilvát, gyömbért, fűszereket és felöntve a szilvalével nagyjából 10 perc elteltével leturmixoltam, ami után még visszatettem a szószt a tűzre és kevés vajjal megfényeztem.
A héjastul sült krumplit ebben a formában felpukkant krumplinak is szoktuk nevezni otthon, ugyanis a besózásnak köszönhetően a szépen megpirosodó felület fel is emelkedik és finom ropogósra sül. A titok tehát, hogy jól sózzuk be a krumplikat.
A hús elkészítése időigényesebb, de passzív folyamatról van szó, mert a sütő elvégzi helyettünk a munkát, csak adjunk neki erre 2,5-3 órát. A mindkét oldalán bepácolt oldalast tűzálló edényben kevés víz hozzáadásával, alufóliával befedve sütőbe tettem 1 órára lassú lángon, majd az alufóliát eltávolítva további 1,5-2 órát még sült, amíg kívül is szépen megpirult, belül pedig finom omlóssá vált. A sütés utolsó 10 percében még átkentem egy kevéske vajjal, hogy ne száradjon ki a felülete. Időigényes, de egy igazán fenséges, egészségesebb és méltó zárása tud ez lenni a farsangnak, vele együtt a téli, bő húsos táplálkozásoknak.
Hozzávalók 2 adaghoz:
fél kg sertésoldalas ,
páchoz: só, 1 cikk tört fokhagyma, frissen őrölt mozaikbors, őrölt fűszerkömény, olaj,
3 db közepes krumpli, megtisztítva, héjastul félbevágva, bőven megszórva sóval,
1 db nagyobb alma, magházának kitolása után félcentis szeletekre vágva,
szilvacsatnihoz: 1 kis méretű hagyma apróra vágva, 5 szem szilva kompótból, magját eltávolítva, kevés olaj és vaj, 2 ek balzsamecetkrém,
1 kk frissen reszelt gyömbér, 1 kk fahéj, csipetnyi só és bors, fél dl kompótlé.
a fűszervajhoz: 5 dkg felovasztott vaj, 1 kk provence-i fűszerkeverék (rozmaring, bazsalikom, kakukkfű, bosikafű keveréke), fél cikk tört fokhagyma.
Ugyan a farsangi időszaknak és annak zárásának nagy kedvence hagyományosan is a porcukorral bőven behintett szalagos fánk vagy pánkó, erre az alkalomra egy répatortát készítettem, amibe cékla is került. Aki ódzkodna ettől a sütiműfajtól, annak elárulom, hogy legelső alkalommal én is fanyalogva nyúltam a sárgarépához, mint sütemény-alapanyaghoz, de már akkor meggyőzött, hogy van helye desszertben, így most már bátrabban, beloptam egy kis céklát is a szín árnyalásához. Az eredmény nem okozott csalódást sem ízben, sem színben.
E sütemény elkészítése az egyik legegyszerűbb, egyrészt emiatt is kedvelem. A tojásokat a cukorral és olajjal majonézszerűen kikeverjük és a hozzávalók listájából a többi elemet is hozzáadva és összekeverve már mehet is a massza a sütőpapírral bélelt tortaformába, majd a sütőbe, ahol 180 fokon nagyjából háromnegyed óra alatt elkészül. A tetejére olvasztott fehér csoki került, amibe pici olajat is tettem, majd egyenletesen eloszlattam a felületén. Vigyáztam, hogy maradjon egy kevés, azt céklalével megszínezve díszítésként használtam fel pár szem félbevágott dióbél kíséretében. A torta állaga eléggé foszlós, morzsálódós, érdemes recézett élű késsel szeletelni.
Hozzávalók egy 24 cm átmérőjű tortához:
2 tojás,
15 dkg liszt,
20 dkg sárgarépa apróra reszelve,
5 dkg nyers cékla apróra reszelve,
12 dkg durvára vágott dióbél,
15 dkg cukor,
1,5 dl olaj,
1 dk kisebb narancs leve és reszelt héja,
1 tk fahéj,
1 tk sütőpor,
Bevonathoz: 1 tábla fehércsoki felolvasztva, díszítésnek pár szem dióbél és céklalé.
E menü hozzávetőleges költsége 1 főre számolva: 12 lej.
Egy ilyen húshagyó keddi vacsora után nekivághatunk egy böjtösebb, egészségtudatosabb időszaknak. Ehhez még jövök ötletekkel a következőkben. Addig is szép tavaszváró napokat mindenkinek!
Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.
Avagy miért ijesztő most picit az, aminek természetesnek kellene lennie, mégsem volt az soha?
Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.
El kellene dönteni: a medve fontosabb vagy az ember.
Nekünk kell döntenünk, nem Budapestnek, Brüsszelnek, Washingtonnak vagy Moszkvának. Kicsit tragikus, hogy azok munkáját is el kell végezzük, akiknek a dolga lett volna, hogy ezt a helyzetet megelőzzék.
Megnyerte a megmérettetésen függetlenként indult Nicușor Dan a romániai államfőválasztást, miután a hivatalos szavazatszámlálás alapján előnye behozhatatlanná vált ellenfele, George Simion számára.
Két közvélemény-kutatás eredményei is megjelentek kedden, izgalmas eredményeket mutatnak. Szatmár megyében a csomagtartóból árultak 1,5 millió euró értékű műkincseket, amik egy franciaországi múzeumból tűntek el.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.
Avagy miért ijesztő most picit az, aminek természetesnek kellene lennie, mégsem volt az soha?
Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.
El kellene dönteni: a medve fontosabb vagy az ember.