A június 15–18. között esedékes rendezvénysorozat összefogni és erősíteni kívánja a Fehér megyei szórványmagyarságot.
A Fehér Megyei Magyar Napok szervezőinek közleménye szerint 40 változatos és díjmentes program 20 településen és 28 helyszínen várja az érdeklődőket. A rendezvény központja Nagyenyed lesz, de több magyarlakta településre is eljuttatnak programokat
„Szórvány településeken nagyon fontos a közösségépítés és a magyar kulturális örökség megőrzése, ennek érdekében a programokat azokba a falvakba is eljuttatjuk, ahol nagyon alacsony a magyar lakosság létszáma. Fontosnak tartjuk a magyar kultúra, a népművészeti hagyományok, a gazdag szellemi hagyaték és irodalmi értékek, változatos történelmünk és épített örökségünk népszerűsítését” – fogalmaznak a szervezők.
Az első Fehér Megyei Magyar Napok sztármeghívottja a REPUBLIC zenekar, amelynek koncertjére június 15-én kerül sor a nagyenyedi Bethlen Gábor kollégium udvarán. Az eseménysorozat ugyanakkor lehetőséget kínál a befutott együttesek és a kisebb művészeti csoportok és fiatal művészek bemutatkozására is, de reflektorfénybe helyezi a Fehér megyei művészeket, tánccsoportokat és tevékeny egyéneket is. A programkínálatnak meghívottjai többek között a nagyenyedi Smici Blues Band, a Hajdina Néptáncegyüttes Marosaludasról, és a Nagybaconi Néptáncegyüttes Kovászna megyéből.
Az említett programok mellett nem maradhatnak el a kiállítások, kulturális rendezvények, tanácskozások és sporttevékenységek sem. A megyében számos olyan esemény van, amely évek vagy akár évtizedek óta hagyományt teremtenek, de amelyek ezúttal értékes részeivé vállnak a Fehér Megyei Magyar Napoknak. Ilyen rendezvény a hagyományos tornabemutató a Bethlen Gábor Kollégium sportpályáján és a véndiáktalálkozó.
A Zöld Nap keretében közös hulladékgyűjtési akciót szerveznek a megye különböző falvaiban, településein, illetve főbb turisztikai pontjain. Lesznek családi- és gyermekprogramok, szabadtéri játszóház, kézműves vásár, gasztronómiai sarok és elszármazottak találkozója is.
„Több száz év alatt, magyar és román nemzetiségek csiszolódtak egymáshoz és éltek együtt a megyében, viszont kevés olyan fórum és csatorna létezik, amely elősegítené a kultúrák találkozását. Arra törekszünk, hogy a magyar kultúrát olyan formában mutassuk be, hogy az elérhető legyen más anyanyelvű érdeklődők számára is. Rendezvényünk ebből a szempontból is hiánypótló.” – áll a kezdeményezők közleményében.
A Fehér Megyei Magyar Napok jogi lebonyolítója a Dr. Brendus Gyula Egyesület, az infrastruktúrát pedig a Fehér Megyei RMDSZ biztosítja, de a megye civil szervezetei, tanintézményei, egyházai, vállalkozói és a helyi társadalom tagjai is azon dolgoznak, hogy a rendezvény minél sikeresebb legyen.
A fesztivál részletes programja megtalálható a rendezvény Facebook-oldalán.
Nem elég a miccs. Otthon marad a sütő. Hova fér be a kenyér? Erdő szélén nagy a kedv...
Van néhány perce? Na jöjjön, mert fontos dolgokat akarok magával megbeszélni.
Megnéztük a húsevő növények kiállítását a kolozsvári botanikus kertben.
A mentőakciók során nem a mentőcsapat a főszereplő, hanem az, akit megmentünk és hazaviszünk – vallja Kovács Zoltán Róbert, a Maros Megyei Hegyi- és Barlangi Mentőszolgálat vezetője.
A parlament folyosóin menekült a riporter kérdései elől a luxus Mercit vezető képviselő. Az erdélyi tájakat népszerűsítő Charlie Ottley állampolgársági dossziéját öt éve tologatják a hivatalokban.
Piatra-Neamț város polgármestere, Adrian Niță kedden bejelentette, hogy elrendelte az elektromos rollerek közterületen való elhelyezésére vonatkozó engedély visszavonását, miután egy 15 éves tinédzser tragikus körülmények között életét vesztette.
A kormány október 1-jétől eltörölné az alapélelmiszerek árrésplafonját, ez pedig újabb drágulásokhoz vezethet. Craiován egy ember meghalt, négyen megsebesültek egy utcai tömegverekedésben. Hírek szombaton.
Megtalálta a rendőrség azt a kézdivásárhelyi 16 éves lányt, akinek eltűnéséről még április 11-én értesítették a rendőrséget, de mindeddig nem tudták, hol lehet.
Az MI6, azaz a brit külföldi hírszerzés műve lehetett a szerdai lengyelországi dróntámadás, valamint az, hogy szombaton egy orosz drón belépett Románia légterébe – legalábbis ezt állítja egy orosz illetékes.
Fényes nappal ment be a medve a székelyudvarhelyi háztartások közé, ezért hétfőn este lezárták a Rét utcát. Két órát tartott, amire sikerült elkergetni a nagyvadat. A hatóságok munkáját nehezítette, hogy egy bokros területen bújt el a medve.
Nem elég a miccs. Otthon marad a sütő. Hova fér be a kenyér? Erdő szélén nagy a kedv...
Van néhány perce? Na jöjjön, mert fontos dolgokat akarok magával megbeszélni.
Megnéztük a húsevő növények kiállítását a kolozsvári botanikus kertben.
A mentőakciók során nem a mentőcsapat a főszereplő, hanem az, akit megmentünk és hazaviszünk – vallja Kovács Zoltán Róbert, a Maros Megyei Hegyi- és Barlangi Mentőszolgálat vezetője.