// 2025. január 11., szombat // Ágota
Kommunizmus

Utazás a szamizdat kiadványok történelmében

// HIRDETÉS

Magyarországnak, Lengyelországnak, Csehszlovákiának volt földalatti sajtója a kommunizmus idején, Romániának viszont nem.

A közép- és kelet-európai országokban 2019-ben lesz a 30. évfordulója a marxizmus-leninizmus által létrehozott társadalmi-politikai és kulturális monopólium alóli felszabadulásnak, amit az underground kiadványok is fémjeleznek.

Bár megszoktuk 1989-et tekinteni a közép- és kelet-európai kommunista pártok összeomlása időpontjának, az államok média és kommunikációk feletti monopóliuma a földalatti vagy szamizdat újságoknak, folyóiratoknak, könyveknek, zene- és filmkazettáknak köszönhetően már jóval korábban megtört. Az ellenőrzött kommunikálással, hírekkel és információkkal szembeni alternatívaként megjelent szamizdat média kulcsszerepet játszott a disszidensi tevékenységben és az ellenállásban, áttörve a kommunista hatóságok által létrehozott és kikényszerített lázálmot és illúziókat.

1988-ban – az anno mirabilis 1989 beharangozója – megnőtt a szamizdat média mérete és hatása. Ez egy „kritikus közvitákba bocsátkozó” párhuzamos társadalmat táplált, ahogy Jürgen Habermas a nyugati demokráciák közéletét nevezte.

Csehszlovákiában például az egyik legrégibb és legbefolyásosabb újság, az 1893-ban alapított és a kommunisták által 1952-ben bezárt Lidové noviny 1988 januárjában indult újra szamizdat formában és azon sok kiadvány egyike volt, melyek már korán hozzájárultak a demokratikus gondolkodású emberek és csoportok bátorításához és támogatásához. Jiří Dienstbier, Ladislav Hejdánek és Jiří Ruml az újjászületés mögötti disszidensek, mely lépés sokkal többet nyújtott a fiktív honfitársuk, a „derék katona Švejk” passzív ellenállásánál. Ruml az újság kiadója volt.

Lengyelországban több száz földalatti könyv- és újságkiadó működött a kommunista korszakban. Az Ana Bikont által kiadott hetilap, a Tygodnik Mazowsze volt a legnagyobb szamizdat kiadvány, 60-80 000 darabos átlag példányszámmal.

Szintén 1988-ban Lech Wałęsa Adam Michniket – aki több földalatti kiadványnak is írt és a Szolidaritáson belüli Polgárok Tanácsa tagja volt – bízta meg egy országos újság létrehozásával. Michnik Andrzej Wajdával, Aleksander Paszyńskivel és Zbigniew Bujakkal együtt indította el 1989 májusában a Gazeta Wyborczát, amelynek ő lett az első főszerkesztője.

Magyarországon, ahol 1972 után vált egyre kiterjedtebbé a szamizdat tevékenység, a parlament 1988-ban fogadta el az úgynevezett „demokráciacsomagot”, amikor Grósz Károly felváltotta Kádár Jánost a Magyar Kommunista Párt (helyesen: Magyar Szocialista Munkáspárt – szerk.) főtitkári tisztségében. Abban az országban, amely a „gulyáskommunizmust” adta nekünk, ez a törvénycsomag a kommunizmus hagyományos katekizmusával ellentétes fogalmakat tartalmazott: egyesülési, gyülekezési és sajtószabadság (és korlátozottan még be is tartották).

1988-ig az 1976-ban indított, három havonta megjelenő Beszélő volt a legnagyobb példányszámú underground kiadvány, de csak egy volt a „bársonybörtönben” létező több száz szamizdat kiadvány közül, ahogy kiadója, Haraszti Miklós nevezte. Haraszti azonos című könyve, amelyet 1987-ben adtak ki az Egyesült Államokban, szintén szamizdatként (A cenzúra esztétikája) jelent meg 1986-ban, miután először Franciaországban adták ki 1983-ban, L’Artiste d’Etat címen.

A szamizdat kiadványok – úgy a rövid-, mint ahogy a hosszú életűek is, amelyeket a legtöbb esetben kis példányszámban és méretben adtak ki – Közép- és Kelet-Európában a hatóságok által bevezetett cenzúrára és az újságírók többsége által gyakorolt öncenzúrára adott közösségi válasz volt. Szintén ezek adtak a nyugati sajtónak betekintést a hírekbe, a polgárok életérzéseibe, a disszidensek helyzetébe és harcába.

Az volt a legfontosabb aspektus, hogy a szamizdat média mentes volt egy olyan ideológia torzult szókincsétől, amely minden áron létre akart hozni „egy látszatvilágot… egy formalizált, a valósággal meglévő szemantikai kapcsolattól megfosztott és a valóságot pszeudo-valósággal felváltó rituális jelek rendszerévé változtatott nyelvezetet”, ahogy azt Václav Havel A hatalom nélküliek hatalma című könyvében írta.

A fentebb említett három országgal ellentétben Albániának és Bulgáriának nem volt földalatti sajtója. És még Jugoszláviának, a kommunista tömb fenegyerekének sem, bár ott megjelent néhány szamizdat könyv, mint például Ljubomir Tadić 1986-ös kötete, a Nacionalizmus a sorsunk? és Egyéb viták és nézetkülönbségek nemzetről, szocializmusról és föderációról.

A szamizdat sajtó sajnálatos hiánya Romániában (Radu Filipescu röplapjai, melyeket 1983-ban csempésztek a bukarestiek postaládáiba, nem tartoznak ebbe a kategóriába) 1988-ban majdnem véget ért, amikor a kommunista România liberă négy újságírója – Petre Mihai Băcanu, Anton Uncu, Mihai Creangă és Alexandru Chivoiu – Ştefan Niculescu-Maierrel együtt megpróbálták kiadni a România című lapot. Az első „kiadatlan” számban Nicolae Ceauşescu kommunista diktátort, a rezsimjét és a sajtócenzúrát bírálták, szabad sajtóért és demokráciáért szállva síkra. Letartóztattak, bezárták őket, egy részüket pedig vidékre száműzték, és 1989. december 22-én szabadították ki őket a Ceauşescu-rezsimet megbuktató forradalmárok.

A letartóztatás és a börtön megszokott következményei voltak a tömegtájékoztatás feletti kommunista ellenőrzés veszélyeztetésének. Vlagyimir Bukovszkij szovjet disszidens szavaival élve, a szamizdat kiadvány a következőt jelentette: „Én írom, én szerkesztem, én cenzúrázom, én adom ki, én terjesztem és én megyek börtönbe érte”.

Ezek nem akadályozták meg a Stasi által széles körben megkínzott Kelet-Németországot abban, hogy 25 földalatti kiadványnak adjon helyet, melyek közül a Streiflichter volt a legjelentősebb. A belföldi szamizdat tevékenység felerősítette a száműzött disszidensek hangját, akik túlnyomórészt Nyugat-Németországban folytatták a szabadságharcukat.

Ne feledkezzünk meg a Szovjetunióról, ahol viszonylag kiterjedt volt a szamizdat tevékenység. A Mihail Gorbacsov által 1988-ban bevezetett glasznoszty lazított a diskurzus és a szovjet sajtó feletti ellenőrzésen, azt jelezve a többi kommunista államnak, hogy lehetségessé válhat a szólás- és sajtószabadság, ami bátorítólag hatott a szamizdatkészítőkre és a disszidens mozgalmakra.

Ennek megfelelően a szamizdat-archívumok mementónak tekinthetők a jelenlegi autoritárius rendszerek számára, ideológiájuktól függetlenül, hogy a bátor férfiak és nők mindig megtalálják majd a módját, hogy a nyelvi torzításokon és a kommunikálási monopóliumokon túllépve lehetővé tegyék az „igazságban élést”.

 

* Peter Gross, Ph.D, az egyesült államokbeli Tennessee Egyetem Újságírás és Elektronikus Média Iskolájának tanára. Sokat írt a kelet-európai sajtóról és helyzetének 1989 utáni alakulásáról.

A cikk eredetileg angol nyelven jelent meg a Transitions Online portálon.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Jó-e, hogy az iskolában tanítani fogják a kommunizmus történetét? Jó, de nem mindegy, hogyan

Fall Sándor

Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.

Így egyezkednek a simlis titkos ügynökök az ország sorsáról egy shaorma mellett

Varga László Edgár

Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Nem tudtuk meg ugyan, mi a különbség „alkalmi” és „rendes” vers között, de jó volt

Varga László Edgár

Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.

Wellness a romban, avagy a báznai fürdőkultúra más-állapota (FOTÓK)

Szántai János

A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A szuperúszó szuperautója, avagy a román példaképtelenség
Főtér

A szuperúszó szuperautója, avagy a román példaképtelenség

Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?

Bejelentette a posta, mikortól kézbesíti a nyugdíjakat
Krónika

Bejelentette a posta, mikortól kézbesíti a nyugdíjakat

A Román Posta 2025. január 9-én, csütörtökön kezdi meg a januári nyugdíjak kézbesítését – jelentette be a társaság.

Románia nagykorúsítása a schengeni övezettel – tizennyolc év az Európai Unióban
Főtér

Románia nagykorúsítása a schengeni övezettel – tizennyolc év az Európai Unióban

Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.

Létezhetetlen, mégis igaz: egy magánszemély 620 ezer lejjel tartozik a városnak
Székelyhon

Létezhetetlen, mégis igaz: egy magánszemély 620 ezer lejjel tartozik a városnak

A cégek és más jogi személyek helyi adóinak alig több mint 50 százaléka folyt be a gyergyószentmiklósi városkasszába 2024-ben. Idén őket is nagyobb kedvezmény ösztönzi őket a fizetésre. A magánszemélyek adózási hajlandósága azonban jónak mondható.

Nagyot alkotott a Dacia: rendelhető a Bigster
Krónika

Nagyot alkotott a Dacia: rendelhető a Bigster

A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.

Holtan találtak két tinédzsert
Székelyhon

Holtan találtak két tinédzsert

Holtan találtak szerdán a város melletti mezõn két tulceai tinédzsert, egy fiút és egy lányt, akik a múlt hét végén tűntek el otthonról.

// még több főtér.ro
Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Különvélemény

Jó-e, hogy az iskolában tanítani fogják a kommunizmus történetét? Jó, de nem mindegy, hogyan

Fall Sándor

Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.

Így egyezkednek a simlis titkos ügynökök az ország sorsáról egy shaorma mellett

Varga László Edgár

Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Nem tudtuk meg ugyan, mi a különbség „alkalmi” és „rendes” vers között, de jó volt

Varga László Edgár

Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.

Wellness a romban, avagy a báznai fürdőkultúra más-állapota (FOTÓK)

Szántai János

A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.

// HIRDETÉS