A Román Akadémia (az a hazafias, igen) kidolgozta az ország fejlesztési stratégiáját. És megállapította, hol fáj a hazának. És mennyire.
A Román Akadémia nemrég közzétette Románia következő 20 évre vonatkozó fejlesztési stratégiáját, melyben kijelölnek néhány stratégiai fejlesztési területet, valamint azokat a lépéseket, melyeket meg kell tennünk, hogy csökkentsük az európai országok többségével szembeni lemaradásunkat.
A stratégia fontos eleme a romániai oktatási rendszer alapvető újragondolása. Ezt a folyamatot a tervek szerint 2018-ban indítanák el egy valamennyi politikai párt között létrehozott paktummal, melyben azt vállalnák, hogy 20 éven keresztül tiszteletben tartják az új stratégiát. (Egy ilyenfajta paktumot már 2008-ban is aláírtak Traian Băsescu elnök kezdeményezésére, de a PSD [Szociáldemokrata Párt – a szerk.] felrúgta azt).
Az Akadémia szakértői által összeállított dokumentumból releváns és kevésbé ismert információkat válogattunk ki Romániáról.
Azért, hogy tudjuk, hogy hol tartunk és mennyit kell dolgoznunk.
Románia átlagosan a GDP 3 százalékát költi oktatásra, vagyis évente nagyjából 3,8 milliárd eurót.
Összehasonlításképpen, a kevesebb mint 10 millió lakosú Magyarország a GDP több mint 4 százalékát költi oktatásra, vagyis több mint 4 milliárd eurót.
Románia EU-tagállamként vállalta, hogy a GDP 6 százalékáig növeli az oktatási kiadásokat.
A Román Akadémia stratégiája által vázolt derűlátó forgatókönyv szerint a a ráfordítás 2020-ra eléri a 8 százalékot, mely fokozatosan 7 százalék felé fog csökkenni 2038-ig.
Az Akadémia dokumentumában megtalálható egyik legaggasztóbb információ az, hogy Románia lakosságának 30,2 százaléka nem rendelkezik lakáson belüli saját fürdőszobával, zuhannyal vagy mellékhelyiséggel.
E mutató esetében 2,4 százalék az EU-s átlag. Magyarországon ez a mutató 3,4 százalék.
Ugyancsak e téren, az alapvető közüzemek esetében Románia lakosságának csak 61,9 százaléka csatlakozott az ivóvízhálózatra és csak 48,7 százalék a csatornahálózatra.
Az európai államok közül Romániában a legkisebb az egy főre eső energiaimport-függőség. Románia földgázimport-függősége az utóbbi években 24 százalékról alig 2 százalékra csökkent (az elemzés a 2010–2015 időszakot öleli fel).
Ugyanakkor az Eurostat 2015-re vonatkozó adatai szerint Európában itt a legkisebb az elektromos energia és a földgáz nagybani ára. Románia az EU negyedik legnagyobb olaj-kitermelő országa.
A Romániában gyártott szoftvereket nem védik megfelelő törvények. A szabadalmakról szóló törvény 1991-es, a szerzői jogokról szóló törvény 1996-os, és csak ezek védik az eredeti IT-alkotást.
Összehasonlításképpen, az Európai Szabadalmi Hivatal 2002-ig több mint 300.000 szoftverekkel kapcsolatos szabadalmat iktatott. Románia ugyancsak 2002-ben csatlakozott az Európai Szabadalmi Megállapodáshoz.
Egész Európában Románia mezőgazdasága rendelkezik az egyik legalacsonyabb termelékenységgel.
Az Európai Unióban itt van a legtöbb gazdaság – az európai ültetvények teljes számának több mint egyharmada. Ugyancsak Romániában található a mezőgazdasággal foglalkozó európai lakosság egyharmada.
Romániában egy átlagos gazdaság 3,6 hektár földterülettel rendelkezik, míg Csehországban 133 hektárral, Franciaországban pedig 59 hektárral.
2014-ben Romániában 2,4 millióan dolgoztak a mezőgazdaságban, vagyis a foglalkoztatott lakosság több mint 25 százaléka. Az európai átlag 4,5 százalék.
Az EU-országok között Romániában a legmagasabb az élelmiszerre vonatkozó kiadások aránya: 38,2%. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos család teljes kiadásaiban az élelmiszer 40 százalékos aránnyal rendelkezik.
Az Akadémia dokumentuma szerint ez a mutató elrejtheti a szegény lakosság élelmiszerbiztonságára vonatkozó sebezhetőségeket. Esetükben az élelemmel kapcsolatos kiadások meghaladhatják a bevételek 60 százalékát.
Ez a mutató sokkal alacsonyabb az olyan európai országokban, mint Észtország (28,3%), Lettország (27,3%), vagy Bulgária (26,6%).
A jó hír az, hogy Romániában ez a mutató 14 százalékpontot csökkent 2001 (52,2%) és 2015 között.
Románia nagy energetikai projektjei közül egyiket sem 1989 után dolgozták ki. De azért az energetikai ágazat egyik fejlesztési iránya két új nukleáris reaktor, a 3-as és a 4-es megépítését feltételezi Cernavodán.
A tárolókban lévő urántartalékunk az idei évig elégséges, így az Akadémia szakértői új lelőhelyek kitermelését javasolják, például a Gyergyótölgyes-Gerinces térségben levőét.
Gyergyótölgyes település Hargita megyében, Gerinces (Grinţieş) község pedig Neamţ megyében. Mindkettő a Csalhó Nemzeti Part északnyugati részében található.
Románia az egészségügyet illetően a gyengén fejlett európai államok közzé tartozik. Az Akadémia égisze alatt megjelent dokumentum rámutat arra, hogy közvetlen kapcsolat van az egészségügyi rendszer és a gazdasági fejlettség állandó szintje között.
Míg jelenleg a GDP 5-6 százalékát költjük egészségügyre és ezzel az utolsó helyen vagyunk az EU-ban, a következő évtized elejére az aránynak meg kellene haladnia a 10 százalékot.
Románia költségvetési bevétele 2015 végén a GDP 34,9 százaléka volt. Ezzel az utolsó előttiek vagyunk az EU-tagállamok között, csak az íreket előzzük meg.
A nyereségadóból származó bevételek terén 2015-ben megközelítettük az európai átlagot, ami a GDP 2,4 százaléka és a beruházási ráta tekintetében a harmadik helyen voltunk az EU-ban.
A 2007–2013-as költségvetési időszakban Románia csak a 77,54 százalékát tudta felhasználni az Európai Unió által a rendelkezésére bocsájtott összegnek, ezt is csak a felhasználási idő 3 évvel történt meghosszabbításával.
Románia késéssel írta alá a következő, 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó strukturális pénzek elosztásáról szóló partnerségi megállapodást.
A Román Akadémia által összeállított dokumentum szerint több olyan, neuralgikus pontokkal rendelkező terület van, ahogy ismételten nem voltunk képesek megfelelni az EU elvárásainak: közbeszerzések, közlekedésügy, hulladékgazdálkodás, kutatás-fejlesztés és digitális fejlesztés.
Az ország lakosságának csak 4 százaléka nyilatkozza azt, hogy saját jövedelméből képes gondok nélkül fedezni a háztartási szükségleteket. Ezzel szemben 22 százalék azt mondja, hogy nagy gondot jelent ezen szükségletek fedezetének előállítása.
A jövedelem 1989 utáni dinamikája azt mutatja, hogy rögtön a forradalom után, 1990-ben növekedést ért el, majd 2007-ig folyamatosan csökkent. 2007 és 2009 között újra nőtt, majd 2015-ig újra csökkenni kezdett.
Drasztikusan csökkent a bérezéssel járó munkahelyek – melyek egészségügyi és társadalombiztosítással kísért biztos jövedelemmel járnak – száma: az 1990-es 8,1 millióról kevesebb mint 5 millióra a közvetlenül azt követő években, majd 2015-ben újra ehhez a szinthez kerültünk közel.
A legtöbb munkanélkülit a legnagyobb részében fejletlen mezőgazdaság szívta fel. De a mezőgazdaságban dolgozóknak csak 5 százaléka kap fizetést is. Románia általában alacsony mutatókkal rendelkezik a munkahely minősége terén.
A gyenge foglalkoztatottság (melyet bizonytalanság, alacsony bér és rossz munkakörülmények jellemeznek) egyik hatása az, hogy ezeket a személyeket és családtagjaikat folyamatosan a szegénység fenyegeti.
*
Itt elolvasható a Román Akadémia 2016–2035-re vonatkozó teljes stratégiája, melyből a fenti információkat vettük.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.
Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.
Viccesnek indult, de komolyra fordult két fiatal számára a szombat este, miután a helyi rendőrök tetten érték, amikor a marosvásárhelyi főtéren felállított karácsonyfára vizeltek.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.