// 2024. november 30., szombat // András, Andor
Románia

Riadó! Riadó! A bozgorok ismét lopják Erdélyt!

// HIRDETÉS

Florin Diaconu (nem, nem Bogdan) tragikomikus története a kilencvenes évekből. Egy mérgező mítosz dekonstrukciója. Remek!

1991 februárjában, pontosan ugyanazon a napon, amikor elkezdődött az Öböl-háború szárazföldi szakasza, melynek során egy kiterjedt nemzetközi koalíció óriási erői (akkor csak az AEÁ kb. 500.000 embert küldött a Közel-Keletre) kikergették Szaddam Huszeint az 1990 nyarán megszállt Kuvaitból, egy nagyobbacska román csoport érkezett meg Londonba.

Összesen nagyjából néhány tucatnyian lehettünk. Egyesek fontos tisztségeket töltöttek be, mások nem. (Én ez utóbbi csoportba tartoztam, mivel akkoriban egy egyszerű újságíró voltam, alig 7-8 hónapos tapasztalattal a bukaresti írott sajtóban.)

A velünk foglalkozó angolok gondosan elvittek minket mindenhova. A Canary Wharf, mely mostanában egyfajta közepe a világ még mindig London körül forgó részének, akkoriban még építés alatt állt. (Amúgy érdekes munkatelep volt: sok négyzetmérföldnyi területen egyetlen csepp sár sem volt; akkor értettem meg én is újra és azonnal, hogy Románia és a Nyugat nem némileg távol vannak egymástól, hanem éppenséggel különböző bolygókon.)

Bodleian Library: azok jöjjenek gyorsan, akiknek minél hosszabb kabátjuk van!

A házigazdák többek között a Bodleian Library-ba, egy abszolút kolosszális, az Oxford Egyetemhez tartozó könyvtárba is elvittek minket. Összesen nagyjából 11 millió kötete van. 1602 áll nyitva a közönség előtt; és akkor egy előző, XV. században épült, Humphrey gloucesteri herceg által adományozott könyvekből álló könyvtár anyagát vette át.

Az évszázadok során ebben a könyvtárban – mely, többek között, egyben a legnagyobb is Nagy-Britanniában – öt király, nagyjából 40 Nobel-díjas, 26 miniszterelnök (nem, nem, nyugodjanak meg, Victor Ponta nem volt közöttük!), valamint egy rakás híres író (legalább Oscar Wilde-ot és J. R. R. Tolkient említsük meg itt) fordult meg (egyesek nagyobb, mások kisebb haszonnal).

A könyvtárnak óriási kéziratgyűjteménye is van: a világ minden részéből gyűjtenek anyagokat. Azért mentünk oda, hogy a saját szemünkkel lássuk I. Jó Sándor (Alexandru cel Bun) tetraevangéliumát, mely a britek elmondása szerint annyira szépen díszített és annyira értékes, hogy még egyetlen biztosítócég sem vállalta a kockázatot, hogy ezt a csodálatos művet akár néhány napra is Romániába hozzák.

Éppen az említett tetraevangéliumra, valamint egy Titulescu által saját kezűleg kitöltött táviratűrlapokból álló elég vastag halomra meresztettük a szemünket, amikor Frunda György odasietett hozzám és Dinu Patriciuhoz.

Egy kicsit óvatosan, hogy azért ne hallja az egész csoport, a következőt mondta nekünk: „Álljatok ti ketten is így, mint a magamutogatók, ha lehet, minél jobban, mindkét irányban tárjátok szét a hosszú kabátotokat, hogy legalább egy percre eltakarjatok!”

Rendkívül bizarr volt, de ha már megkért minket, azonnal elkezdtük kigombolni a kabátunkat, hogy aztán szárnyakként széttárhassuk (nagyon szép, térdig érő nagykabát Patriciu esetében; nem túl mutatós, de rendkívül meleg és szintén térdig érő viharkabát az én esetemben).

De mivel egyáltalán nem értettük, mi történik és miért kell így állnunk, Frunda elárulta, hogy megnyugtasson minket: „Maradjatok így, hogy elvehessem ezt a csomagot és eldobhassam valahol, de úgy, hogy senki se lássa, mert mindnyájan sz…rul lejáratjuk az országunkat azzal, amit ez az ökör idehozott!”

A zűrös csomag: ennél egyértelműbb bizonyítékot nehezen tudok elképzelni

A szóban forgó „ökör” az egyik csoporttársunk volt, egy akkoriban a FSN-nek (Nemzeti Megmentési Front – a szerk.) nevezett párt (később ebből lett a PSD és a PD) nagydarab (és nagyon fecsegő) politikusa volt. Az illető – ez legyen világos – sokkal súlyosabb jelzőket is megérdemelt volna. Azt hiszem, Frunda György túlzottan finoman fogalmazott. (Ezt a lehető legkomolyabban mondom: néhány évvel később a rendőrség rajtakapta az említett „ökröt”, hogy a választási kampány vége és a választás napja közötti 24 órában, amikor senkinek sem szabad – többek között – semmiféle olyan plakátot kiragasztania, melynek köze van a pártok közötti versengéshez, FSN-s politikusként egy oszlopra kapaszkodva ragasztgatja a saját fényképeit Erdély egyik nagyvárosának közepén, tetőtől talpig beterítve ragasztóval.)

A szóban forgó politikai állat néhány tíz példányt hozott magával a România Mare-ból, hogy a Bodeleain Library-nak ajándékozza őket. Igen, abból a végtelen mocsokkal és dögszagot árasztó rágalmakkal teli újságból, melyet éveken keresztül a néhai Vadim Tudor adott ki.

Frunda pedig megpróbálta, amennyire tudta, megakadályozni azt a pillanatot, amikor a brit kurátorok – akik közül egyesek tényleg tudtak románul – közvetlen kapcsolatba kerülhetnének a PRM-s (Nagy-Románia Párt – a szerk.) újság szörnyűségeivel. Amikor megértettük, miről van szó, Patriciuval együtt azonnal széttártuk a hosszú kabátjainkat, amennyire csak tudtuk.

Frundának pedig sikerült megkaparintania és észrevétlenül egy kukába dobnia a FSN-s úriember (a barátaim még emlékeznek erre a személyre, legalábbis remélem) által egészen Angliáig cipelt csomagot.

Egyáltalán nincs kedvem didaktikus lenni (nincs is miért, csak késő délután lesznek óráim), de attól az esettől kezdve csak román hazafinak tudtam tekinteni Frunda Györgyöt.

Persze, az a Románia, amilyet ez az erdélyi magyar politikus akar (és amelyről beszél), országprojektként nem esik tökéletesen egybe azzal, amilyent én képzelek el (néha szinte egyáltalán nem). De valójában ez nem is igazán számít, hiszen mindketten román állampolgárok vagyunk, és alkotmányos jogunk van, többek között, eltérő politikai véleményekre is.

A fentebbinél nem tudok jobb bizonyítékot arra, hogy a „bozgoroknak”, ahogy egyesek nevezik őket, más dolguk is van annál,

mint hogy állandóan ellopják Erdélyünket.

És legyen nagyon világos, én román etnikumú vagyok. Olténiai apával és jászvásári (Iaşi) anyával. Az apai nagyapám pedig nagyon súlyosan megsebesülve tért haza az 1919-es hadjáratból, melynek végén a román hadsereg, a Magyarország ellen folytatott súlyos harcok után megszállta Budapestet.

De ez más évszázadban volt, a régmúlt eseményeknek pedig nincs miért elhomályosítaniuk az elménket, legalábbis szerintem; és nem akadályozhatnak meg minket – minket és a magyarokat, mint ahogy a székelyeket is – abban, hogy együtt gondolkodjunk a holnapon (amennyire a Székelyföldön eltöltött gyakornoki időmből emlékszem, ezt magyarul azt mondják, hogy együtt).

(A szerző a politikatudományok doktora, előadótanár a Bukaresti Egyetem Politikatudományi Karán - FSPUB -, valamint a Hans J. Morgenthau Központ igazgatója és vezető kutatója)

// HIRDETÉS
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Hálucsinánt: beütött a romániai államelnök-választás első menetének második, nagy földrengése!
Főtér

Hálucsinánt: beütött a romániai államelnök-választás első menetének második, nagy földrengése!

Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.

„Inkább halottnak, mint fasisztának lenni”. Kolozsváron pár ezren tüntettek Călin Georgescu ellen (FOTÓRIPORT)
Krónika

„Inkább halottnak, mint fasisztának lenni”. Kolozsváron pár ezren tüntettek Călin Georgescu ellen (FOTÓRIPORT)

Néhány ezren vonultak utcára szerdán este Kolozsváron, hogy tiltakozásukat fejezzék ki a szélsőségesség előretörése, a romániai államfőválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu ellen. Incidenstől sem volt mentes a tiltakozás.

Kezdi kiverni a biztosítékot Bukarestben Georgescu TikTok-kampánya – hírek kedden
Főtér

Kezdi kiverni a biztosítékot Bukarestben Georgescu TikTok-kampánya – hírek kedden

Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.

Frontális ütközés, hosszú várakozás az autósorban – részletek a szentegyházi balesetről
Székelyhon

Frontális ütközés, hosszú várakozás az autósorban – részletek a szentegyházi balesetről

Egy személyautó és egy autóbusz ütközött frontálisan szerda reggel Szentegyháza Csíkszereda felőli kijáratánál. A reggeli órákban ráadásul köd is nehezíti a baleset miatt lassan haladó forgalmat.

Hahó, Georgescu-hívők: nem akarok többé átpisilni Magyarországra!
Krónika

Hahó, Georgescu-hívők: nem akarok többé átpisilni Magyarországra!

JEGYZET – Gyermekkorom nyári vakációiban több hetet nagyszüleim tanyáján töltöttem, a román–magyar határ közvetlen közelében. Gyerekkorom egyik „legmerészebb” tetteként átpisiltem Magyarországra.

Székelyföldön is volt nyaralója Călin Georgescunak
Székelyhon

Székelyföldön is volt nyaralója Călin Georgescunak

1995-ben vásárolt hétvégi házat Székelyvarságon a hétvégi elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu, aki néhány éve túl is adott az ingatlanján.

// még több főtér.ro
Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS