Tehát, az oroszok nem konkrét bombákat dobálnak a mioritikus hazára. A lelkeket terrorizálják.
Jelen szöveg az Adevărul oldalon közölt cikk magyar fordítása.
Rendszeresen tanúi voltunk olyan magas rangú orosz hivatalosságoktól, vagy a politika marginális képviselőitől – szóvivők és orosz kommunikátori szerepükkel ismertté vált parlamenti képviselők – származó híreknek, miszerint
A román sajtó határtalan élvezettel vadássza az összes ilyen hírt, még akkor is, ha ezek – nyilvánvalóan – az orosz propagandaadóktól származnak és a legobskúrusabb „katonai forrásokat”, vagy a legirrelevánsabb katonai, politikai, vagy a már említett adók rendszeres „szakértőit” idézgetik ehhez. Itt az ideje lezárnunk ezt a témát, elmagyarázva, hogy mi igaz ebben az egyenletben, és mi nem.
Először is fáradhatatlanul ismételjük, hogy a deveselui bázis tisztán védelmi jellegű, ahol nem találhatók robbanótöltettel felszerelt rakéták. Még kevésbé nukleáris töltetűek. Az itteni rakéták a célpont, a közép- vagy rövid hatósugarú rakéta elfogásán és ütközéssel történő megsemmisítésén alapulnak, az elfogó rakéta nagyon nagy sebességét felhasználva. Aztán semmi köze sincs az egésznek a „terror egyensúlyához”: a 24 deveselui elfogórakéta egyszerűen
Ráadásul az AEÁ orosz területre irányuló csapásainak pályaíve nem Románia fölött halad keresztül, de még csak nem is Lengyelország vagy Észak-Európa, hanem az Északi-sark fölött. Az AEÁ számára az a legrövidebb út a csapásméréshez, tehát a deveselui rakétaellenes pajzs semmilyen formában nem sérti ezt az egyensúlyt sem.
Igaz, hogy miután Oroszország megsértette az 1987-es Közepes Hatótávolságú Erőkre (INF) vonatkozó szerződést – amelyből formálisan az év elején vonult ki –, ezek a közepes hatótávolságú rakéták (melyekkel Oroszország már 4-5 éve rendelkezik, holott saját kötelezettségvállalásai alapján ez nem lenne lehetséges) elfoghatók. És, természetesen, lelőhetők. De, ismétlem, olyan rakétákról van szó, melyekkel Oroszország még csak nem is rendelkezhetne. És melyeknek semmi köze sincs a deveselui pajzs átadása óta eltelt 5 évhez.
Különben maga Putyin Oroszországa sem talált más elfogadható magyarázatot a deveselui rakétaelhárítók/elfogók telepítésének vitatására, mint a kisgömböcöt:
Tehát olyan képességek virtuális lehetőségét, melyekkel az AEÁ nem rendelkezik Romániában. Amúgy az AEÁ-ban már nem gyártják a Tomahawk típusú rakétákat, egy közepes hatótávolságú rakétákkal kapcsolatos programnak pedig időre lenne szüksége, hogy beérjen. Itt semmi esetre sincs szó a két hatalom, Oroszország és AEÁ közötti egyensúlyról. Arról nem is beszélve, hogy az AEÁ sokkal fejlettebb fegyverekkel rendelkezik saját maga megvédésére, melyeknek semmi közük sincs az atomkorszakhoz. Akkor miért menne vissza az időben 30 évet?
A médiát megtöltő legutóbbi hír arról szólt, hogy bizonyos orosz források állítólag bejelentették: Oroszország a deveselui bázis hatékony és sikeres lebombázására végez légi hadgyakorlatokat. Észbontó dolog, hogy egy támadást tervező, vagy támadó képességeket felkészítő ország nyilvánosan tájékoztassa a célpontot ennek lehetőségéről. Nyilvánvaló, hogy itt a Románia lakossága elleni folyamatos pszichológiai háborúról van szó, melynek célja félelmet kelteni, terror vagy legalábbis nyomás alatt tartani a lakosságot. Még csak nem is arról van szó, hogy a román állam politikáinak megváltoztatása érdekében gyakorolnának nyomást: Oroszország túlságosan kifinomult stratégái tudják, hogy ezek a politikák nem változnak meg egyik napról a másikra.
Gondoljuk végig, mit jelentene egy ilyenfajta esetleges támadás, amennyiben sor kerülne rá: támadás lenne egy NATO-tagállam ellen, vagyis a NATO megtámadása lenne. Sőt, a deveselui bázis román–amerikai közös katonai létesítmény, márpedig ha a támadás megtörténne, akkor amerikai katonákkal végezne. Ez nemcsak egy NATO-tagállam, hanem egy AEÁ elleni támadás is lenne. Kész Putyin Oroszországa a deveselui bázis megtámadásával hadat üzenni az AEÁ-nak és a NATO-nak?
Nyilvánvalóan nem! Oroszország a nyilvánosságon és a jelentőségét meghaladó figyelem felkeltéséért akkordokat elrontó színészhez illó gyáva viselkedésen túlmenően nem rendelkezik sem kellő erővel, sem kellő gazdasági forrásokkal, és ha nagyon komolyak akarunk lenni, sem kellő akarattal ahhoz, hogy agresszív műveletet indítson az AEÁ és a NATO ellen. Tehát legbelül tisztában van saját korlátaival és az unalmas kijelentések csak a közvéleménynek és az ilyenfajta pszichológiai rohammal szemben kevésbé felkészültek elméjének szólnak. A nyúlszívűeknek és a NATO/EU-tagállamokban, többet között Romániában is elhelyezett „konzerveknek” szólnak, melyeket aktiválni lehet, hogy felerősítsék ezt a félelmet és aláássák a döntés kohézióját a román államban.
Tehát, ezeket a rendszeres – számos forrásból származó, de egyetlen, kremli rendezővel rendelkező – reakciókat, melyek folytatódni fognak Románia ellen, figyelmen kívül kellene hagyni és ki kellene iktatni őket a médiából, az általuk terjesztett aberráció és az ezekhez az elemekhez társuló pszichológiai háború ártalmas multiplikátori szerepe miatt. Másrészt pedig fenntartható és gyors ütemben
de olyan amerikai szövetségesekkel közös kutatási/fejlesztési elemekbe, melyekkel jelentősebb elrettentési képességgel rendelkező, poszt-nukleáris fegyverkategóriákat is ide lehet hozni. Védelem és elrettentés, külföldi, elsősorban amerikai jelenlét a terepen: ezek az elsődleges fontosságúak akciók bármilyen orosz katonai kaland kivédésére hazánkban.
Másrészt, újra meg kellene erősíteni a román állam eszközeinek teljes komplexumát. Először is, egyszer és mindenkorra le kellene zárni a hadakozást a román állam intézményeivel,
hogy a katonai szervet kiegészítő módon működhessenek, hogy feltárják és megelőzzék a Romániával szembeni esetleges ellenséges cselekményeket, minden hibrid dimenzióban. Aztán legalább ennyire fontos a román diplomáciába történő befektetés – a GDP 2 százalékát javasoltam a külpolitika számára annak elkerülésére, hogy valaha is a katonai eszköztárhoz kelljen folyamodnunk, hogy jól felkészített és profi hírszerzési és biztonsági, plusz diplomáciai testületünk legyen a katonai dimenzió használatának elkerülése érdekében. És, ha lehet, többé ne legyenek meg nem felelő, hatásaikat tekintve minősíthetetlen megnyilatkozások a külpolitika területén, mint ahogy az a legutóbb történt, amikor a külpolitikai, biztonsági és védelmi kapcsolatokat belerángatták a belpolitikai csatározások mocsarába.
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.