Felix Bănilă lemondott, a caracali sáros ügyész ellen fegyelmi eljárás indul, de mindez csak tüneti kezelés egy elrákosodott rendszerben.
Végül mégis benyújtotta a felmondását a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség főügyésze, az államfő pedig tőle igen szokatlan gyorsasággal szinte azonnal alá is írta a rendeletet, amellyel felmenti tisztségéből. Nem csoda, hiszen hétfőn maga Klaus Iohannis szólította fel a DIICOT-vezért a lemondásra, mint mondta ugyanis, elégedetlen azzal a móddal, ahogy a legelitebb hazai nyomozóiroda a caracali gyilkosságok ügyét kezeli.
Tudjuk azért ugye, hogy nem az erkölcs szólalt meg az államfőben, ez is csak egy gyomorforgató kampányfogás, amivel a novemberi államfőválasztáson újrázni készülő Iohannis az igazság elkötelezett harcosaként próbálja beállítani magát, holott ő is csak egy politikus egy velejéig romlott rendszerben.
Az már a caracali rémdráma kirobbanásakor is borítékolható volt, hogy fejek fognak hullani, hiszen a méltán felháborodott közvéleménynek is kell dobni pár csontot. Caracalban az ügy kirobbanása óta már a harmadik rendőrparancsnokot nevezték ki – az első leváltása után kinevezett muki egy hónap múlva nyugdíjba is vonult, nyilvánvalóan égett a segge a váratlan tisztség miatt. Cristian Ovidiu Popescu caracali ügyész ellen épp ma (szerda), Bănilă lemondásának napján indítottak hivatalosan fegyelmi eljárást, „súlyos mulasztást követett ugyanis el, amikor nem engedélyezte a rendőröknek, hogy reggel 6 óra előtt behatoljanak Gheorghe Dincă házába”.
Igen, emiatt kellett meghalnia a 112-őn többször is segítséget kérő Alexandra Măceşanunak, a rendőrök gyakorlatilag ölbe tett kézzel megvárták, amíg a pszichopata autószerelő végez második áldozatával is. Közben egyébként az üggyel összefüggésben ugyancsak ma fogadták el azt a jogszabály-módosítást, amelynek értelmében ötezer lejre nő az 112-es segélyhívót indokolatlanul tárcsázókra kiróható büntetés, ezzel is mentegetőztek ugyanis a hibát hibára halmozó illetékesek, hogy jó de hát és a többi.
Az ötezer lejről jut eszembe: ugyanekkora büntetést rótt ki a DIICOT a másik áldozat, Luiza Melencu édesanyjára, miután minden bizalmát elvesztette a hatóságokban a hónapokig tartó töketlenkedés miatt, és kétségbeesésében egyszerűen nem volt hajlandó újabb biológiai mintát szolgáltatni egy újabb DNS-vizsgálathoz, amelyet már szerencsére az FBI fog elvégezni. Ráadásul, mint mondta, amikor mégis rászánta magát, hogy mintát adjon, az egyik rendőrtiszt meg is alázta: nem engedte meg a kriminalisztikai laboratórium vezetőjének, hogy elmagyarázza neki az eljárás lényegét.
Kedden Felix Bănilă még azt mondta: a lemondás ebben a helyzetben a gyávaság, valamint a felelősség hiányának jele lenne, szerdán viszont – miután tárgyalt pár tótumfaktummal, többek között Bogdan Licu ideiglenesen kinevezett legfőbb ügyésszel és Ana Birchall igazságügy-miniszterrel – mégis rászánta magát a lépésre. Igaz, elmondta a szentbeszédet, hogy ő ugyan nagyon jól csinált mindent, de a DIICOT érdeke, bla-bla-bla.
Ja, visszatérve Iohannis hétfői nyilatkozatára, amiben Bănilă lemondását kérte: az államfő azt sem átallta hozzátenni, hogy ezért is (mindenért) a PSD a hibás, nehogy már ne lehessen egyértelmű kampányüzenetet megfogalmazni két család mély fájdalma kapcsán.
Ilyen a politika.
És hogy egy kicsit a szakma ellen is beszéljek: az sem volt kevésbé gyomorforgató, ahogy a teljes román(iai) sajtó rávetette magát a nyári uborkaszezonban az ügyre, aminek a legapróbb és legirrelevánsabb részleteit is szenzációként próbálták eladni ebben a klikkvadász mai világban.
Bănilă után most egyik helyettese, Giorgiana Hosu veszi át a DIICOT-vezetését – ideiglenesen. Feltehetően neki is úgy hiányzik a kinevezés, mint púpos üvegesnek a hanyatt esés. (Mellesleg jelenleg a DIICOT-nak és a DNA-nak is ideiglenesen kinevezett vezetője van, mint ahogy a legfőbb ügyésznek sincs végleges megbjzása – ez is sokat elmondd az ország jelenlegi állapotáról.)
Az ügye egyetlen tanulsága talán az, hogy jobb, ha a fiatal lányok fél téglát csúsztatnak a retiküljükbe, mert a hatóságok nem fogják megvédeni őket. A hatóságok és a politikusok csak mentegetőznek, és széttárják a kezüket: „mégis mit tehettünk volna?”
Egy brassói kezdeményezés szemléletesen, élményszerűen igyekszik megmutatni a fiataloknak a diktatúra igazi arcát.
Avagy miért nem érdemes kiindulni a minden politikus korrupt és a politika nem más, mint intézményesített lopás közhelyéből.
A helyiek kevesebbet dolgoznak és több időt töltenek a családjukkal – mondja Nagy Ildikó, a Norvégiai mindennapok blog marosvásárhelyi származású szerzője, aki a szaunában is az erdélyi magyarok történetét ecseteli a norvég néniknek.
A tömegkulturális vámpír erdélyi figura. És biza szomorú, hogy Erdély elfeledte e nagy szülöttjét. De nem baj, mert jött Radu Jude és megmutatta, milyen az orális szex Drakula-módra.
További vasárnapi hírek: Nicușor Dan államfő népszavazást kezdeményez az igazságszolgáltatásban az utóbbi időszakban napvilágra került állapotokról. Nagy méretű drónt találtak az ország közepén, Argeș megyében.
Beomlott kedden egy nagyszebeni hotel beltéri medencéje fölötti mennyezet, a hatóságok életbe léptették a vörös beavatkozási tervet – közölte a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
… született még egy tanulmány, amely szerint a hazai közoktatási rendszer a béka segge alatt van… és egy mioritikus kórházban be akarják vezetni a horoszkópadót!
Átrepült a kerítésen és a háznak csapódott BMW-jével egy ittas sofőr karácsony első napjának hajnalán.
Két ukrán állampolgárságú nő karácsonyeste hatvanezer dollár elrejtett készpénzzel próbált belépni Romániába. A megtalált összeget a vámosok elkobozták, az elkövetőket pedig megbírságolták.
Beomlott kedden egy nagyszebeni hotel beltéri medencéje fölötti mennyezet, a hatóságok életbe léptették a vörös beavatkozási tervet – adta hírül a Szeben megyei tűzoltóság.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Egy brassói kezdeményezés szemléletesen, élményszerűen igyekszik megmutatni a fiataloknak a diktatúra igazi arcát.
Avagy miért nem érdemes kiindulni a minden politikus korrupt és a politika nem más, mint intézményesített lopás közhelyéből.
A helyiek kevesebbet dolgoznak és több időt töltenek a családjukkal – mondja Nagy Ildikó, a Norvégiai mindennapok blog marosvásárhelyi származású szerzője, aki a szaunában is az erdélyi magyarok történetét ecseteli a norvég néniknek.
A tömegkulturális vámpír erdélyi figura. És biza szomorú, hogy Erdély elfeledte e nagy szülöttjét. De nem baj, mert jött Radu Jude és megmutatta, milyen az orális szex Drakula-módra.