Sokat. Nagyon sokat. És az eredmények alapján egyáltalán nem tűnik jó befektetésnek.
Az Európai Parlament belügyi főigazgatóságának belügyi politikákkal, költségvetési ügyekkel foglalkozó főosztálya által közzétett jelentésnek sokkal keményebb reakciót kellett volna kiváltania nemcsak az euroképviselők, hanem az állam- és kormányfők részéről is, akik októberben újabb csúcstalálkozón vitatják meg, mit lehet még kezdeni ezzel a minden eresztékében recsegő-ropogó Európával.
Itt elolvashatják a jelentést.
Egy minimálisan jóérzésű logika szerint
de azt is, hogy ők maguk sem tudták (vagy akarták tudni), hogy az európai adófizetők pénzének tényleg eredményeket kellett volna hozniuk, az ünnepélyes szavakon, terveken, agendákon vagy nyilatkozatokon kívül.
Mekkora összegekről van szó?
„Az Európai Bizottság 2015 utolsó hónapjaiban és 2016 elején példátlan módon egy több mint 10 milliárd eurós összeget, az eredetileg erre szánt összeg több mint kétszeresét mozgósította a menekültválságra adott válaszként és a leginkább érintett országoknak nyújtott támogatásként, új koordinálási és együttműködési keretet biztosítva a nyugat-balkáni országoknak, új partnerséget kezdeményezve Törökországgal és új struktúrát, az európai határ- és partvédelmi őrséget javasolva. Az összes megtett lépés ellenére továbbra is nagy bizonytalanság marad a menedékkérők jelentős beáramlásával és a jelenség gazdasági hatásával kapcsolatosan” (kiemelés tőlem – a szerz.).
Ez van. Így van. De ennél még súlyosabb, hogy úgy tűnik, ez így is marad, tekintettel arra, hogy az utóbbi időben hallott minden ígéret és kötelezettségvállalás ellenére – többek között az állam- és kormányfőktől a különféle formális és informális összejövetelek alkalmával – teljes mértékben elképzelhetetlen, hogy legalább most, 2016 végén rendelkezzünk az illegális migrációval kapcsolatosan egy szakszerű európai valószínűségi és kockázati elemzéssel, ami alapján aztán meg lehessen hozni a jövőbeni politikai döntéseket és ebből következően megfelelő költségvetéseket lehessen ezekhez hozzárendelni.
Ilyen elemzés nem létezik, így aztán az Európai Parlament jelentésének készítői – ártatlanul és őszintén – kijelentik, hogy
a Többéves Pénzügyi Keretből még hátralévő években (vagy azután), mert ez több tényezőtől függ, mint amilyen a helyi, például szíriai, illetve ebből következően a térségbeli első belépési pontnak számító országokon belüli helyzet vagy Törökország képessége, hogy menedékkérőket fogadjon be a területére”.
Ha nem létezik ilyenfajta becslés (és úgy tűnik, nem is terveznek ilyet), akkor felmerül egy logikus kérdés: milyen kritériumok alapján kérnek pénzeket és az európai költségvetési források átstrukturálását? Hiszen erről van szó: a különféle költségvetési fejezetekbe tartozó programokra szánt forrásokat átirányították a szakirányú szerveknek és ügynökségeknek, de – említi a jelentés – „az EU-költségvetés más fejezeteiben (mint amilyen a kohéziós és a mezőgazdasági politika) szereplő forrásokat átirányították, hogy megbirkózzanak a helyzettel”.
Az egyetlen kézenfekvő és hihető válasz az, hogy a költségvetési forrásokat aszerint irányították át, ahogy egyre súlyosabbá és kiterjedtebbé vált a helyzet és – ez egyáltalán nem elhanyagolható – ahogy egyre keményebb, egyenesen kétségbeesett reakciók alakultak ki a közvélemény szintjén. Ennek megfelelően, említi az Európai Parlament jelentése, „2015-ben nyolc pótköltségvetés volt, hogy az EU költségvetését az új helyzetekhez igazítsák… Ezen kívül, mindezeken felül, a 2015. évi 5. és 7. sz. pótköltségvetésekkel októberben bemutatták a 2016-os Általános Költségvetés módosítására vonatkozó 2. levelet és aztán azt elfogadta a költségvetési hatóság is… mely tartalmazza azt a rendelkezést, mely szerint 1,380 millió euróval kell megnövelni a költségvetést… a menekültválság kezelésére vonatkozó azonnali lépésekre… plusz 1 milliárd eurót a Törökországgal kötött megállapodásban szereplő 3 milliárdos csomagból”.
hogy a 2017-re vonatkozó becslések szerint a migrációra, a menekültekre és a biztonsági válságra adott válasszal kapcsolatos „belügyi lépésekre” 3 milliárd eurót szánnak, a „menekültekkel/migrációval kapcsolatos kiadások” fejezetre 2,2 milliárd eurót, „ennek jelentős része a migráció igényeivel, például a csatlakozás előtti eszközzel kapcsolatos, mely a menekültek számára Törökországban létrehozó létesítmények kialakításával összefüggésben nő”.
De még ez is nagyon kevés, állítja az Európai Parlament, „a helyzet komolyságára való tekintettel”, és azt javasolják, hogy a jövőben növeljék a tagállamok hozzájárulását és maximálisan tegyék rugalmassá a jogi előírásokat, hogy a válságokra adott válaszként gyorsan felhasználhatók legyenek a meglévő források. Ezért nagyon oda kell figyelni arra, ami a jövőben ránk vár, és a következő csúcstalálkozókon zajló vitákra és döntésekre, ugyanis a záró következtetésekben a következő megjegyzés szerepel:
„Az alapvető döntés problematikája az, hogy a kiegészítő összegeknek az EU-tól vagy a tagállamoktól kellene-e érkezniük és ez azoktól a politikai döntésektől függ, melyeket a kormányzati irányítással vagy migrációval, a külső határok védelmével, a menekültekre és az EU-n belüli szabad közlekedésre vonatkozó politikával kapcsolatosan kell meghozni – és ennek alapján lehet határozni a pénzek elköltésének legmegfelelőbb csatornáiról”.
Ezzel a jelentéssel alapjában véve az a legfőbb gond, hogy mivel – paradox módon – nagyon őszinte és a tények szintjén rendkívül helyes,
matematikailag hibátlan módon jelzi, mire költik a pénzeket és mire mennek majd el ezek a jövőben, nem végezve el ezzel párhuzamosan az európai adófizető pénzéből finanszírozott minden egyes költségvetési kötelezettségvállalás hatékonyságát a terepen.
Azért úgy gondolom, feltétlenül el kell indítani – legalább ebben az elemzési szakaszban – azt a folyamatot, melyre az európai vezetők Pozsonyban ígéretet tettek, vagyis a polgárokhoz közelebb kerülve hitelessé kell tenni Európát. Csakhogy, gondolom én, már rég túl vagyunk a kötelezettségvállalások és ígéretek szakaszán, Európa polgárai pedig tényleg megérdemlik, hogy – például – e tanulmány második részét is láthassák, melyben országról országra bebizonyítják az európai tervezés és az ekkora beruházások hasznosságát.
Ha nem? Akkor nagyon is elképzelhető, hogy tovább nő és egy adott pillanatban, ilyen-olyan formában ki is robban az európai állampolgárnak ez a bizalmatlansága azt illetően, hogy saját gondjait, óhajait és elvárásait tényleg figyelembe vették és – konkrét módon – válaszokat adtak azokra.
Hiába vannak tervek, lépéscsomagok és formális kötelezettségvállalások, ha az európai polgár nem látja majd gyorsan, oszlopokra bontva az ebben a jelentésben felsorolt kiadásokat, a bizonyítékokat arra, hogy ezek statisztikailag jelentős megoldásokat hoztak, ami mindnyájunk védelmét illeti egy épp többszörös roham alatt álló Európában, melyek közül az illegális és megfékezhetetlen migráció a legfontosabb.
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.