Hát, nagyon! Legalábbis a vén kontinensé. Meg Oroszországé. Meg Kínáé. Persze lesznek nyertesek is. Nem is kevesen.
Az amerikai Stratfor cég által összeállított Decade Forecast jelentésben kitérnek azokra a gondokra, melyek a következő évtizedben jelentkeznek majd a bolygón és új hatalmakról, gazdasági visszaesésekről és feltörekvő gazdaságokról van benne szó, írja a News.com.au.
Az előrejelzések egy része máris kezd beigazolódni, beleértve azt is, mely szerint az Európai Uniót egy sor csapás fogja sújtani – mint amilyen a nacionalizmus és a társadalmi zavargások felerősödése –, vagy a kínai gazdaság lassulására vonatkozó.
Az Európa pénzügyi válsággal szembeni tehetetlenségét, de az Egyesült Államok dzsihád elleni háborúját is sikeresen megjósoló Stratfor azt vetíti előre, hogy az AEÁ, bár a globális kérdésekben némileg hátrább fog lépni, mégis a világ kiemelkedő hatalma marad.
Ezzel szemben az amerikai cég azt jósolja, hogy számos ország nehéz időknek néz elébe, a háború, a politikai változások és a hanyatló gazdaságok mind szerepet fognak játszani a ránk váró radikális átalakulásban.
Íme, néhány – Romániát is érintő – előrejelzés:
A két fő közel-keleti háború mértéke 2020-ig jelentősen csökkenni fog, bár elhúzódó folyamat lesz. A Stratfor ezen kívül arra is figyelmeztet, hogy továbbra is lesznek súlyos terrorista támadások, ezek egy része pedig jelentős siker lesz a terroristák szempontjából. Ezen kívül az előrejelzések között szerepel az is, hogy az iszlamista militánsok továbbra is gondot fognak jelenteni, különösen a Közel-Keleten, de a jelentésben arról írnak, hogy korlátozható lesz a militánsok terjeszkedése.
Európa különböző rendszerei és népességei továbbra is óriási mértékben megterhelik majd az Európai Unió intézményeit. A nemzeti vezetők egyre nagyobb nyomásnak lesznek kitéve a saját polgáraik részéről, így aztán ők is nyomást gyakorolnak majd az országok közötti kapcsolatokra.
Az Európai Unió sohasem fogja visszanyerni a tavalyi pénzügyi válság előtti erejét és a következő évtizedben nagyrészt továbbra is megosztott marad. A fokozódó nacionalizmus és az euroszkepticizmus szintén hátrányosan érinti majd az EU-t, egyes országok ugyanis arra fognak törekedni, hogy előbb a saját belső gondjaikat oldják meg, mielőtt a külvilág felé fordulnának.
A nemzetek egyre nagyobb mértékben folyamodnak majd protekcionista lépésekhez és ezen kívül igyekeznek majd még jobban megerősíteni a határaikat, ami már el is kezdődött, amikor Európa a második világháború utáni legnagyobb menekültválsággal küzd.
Ezáltal négy Európa lesz, a nyugati, a keleti, Skandinávia és a brit szigetek, és ezek egyre jobban elidegenednek egymástól.
Oroszország a következő évtizedben „megpróbálja majd bebiztosítani magát”, mielőtt a gazdasági hanyatlás elérné. Mivel úgy érzi, fegyveres fenyegetés éri, az ország még agresszívebbnek fog tűnni, továbbra is gyakorolva hatalmát mind bel-, mind külföldön, de ennek meglesz az ára.
Ezen kívül, a jelentés szerint Oroszország megpróbálja majd egy koherens entitásba reintegrálni a volt szovjet köztársaságokat, hogy így odázza el a demográfiai gondokat és bővítse a piacát.
De az egyre nagyobb katonai kiadások, az olaj csökkenő ára és a belpolitikai gondok még jobban meggyengítik majd Oroszországot és űrt fog létrehozni az, hogy képtelen lesz ellenőrzése alatt tartani a föderációt. „Arra számítunk, hogy jelentősen csökkenni fog Moszkva tekintélye, ami Oroszország formális és informális feldarabolódásához fog vezetni. Valószínűtlen, hogy az Orosz Föderáció fennmaradhat majd a jelenlegi formájában”, áll a jelentésben.
Az olyan országok, mint Románia, Magyarország és Lengyelország megpróbálják majd visszaszerezni az Oroszország által a történelem különböző időszakaiban megkaparintott területeket, írja még az idézett forrás (ezeknek az országoknak nem Oroszországgal szemben vannak/lehetnek területi követeléseik! –a szerk.).
Máris látható az Európa által Észak-Afrikában és Közel-Keleten létrehozott országok hanyatlása, az Egyesült Államok ugyanis képtelen megoldani az ezekben zajló végtelen belső harcot.
Törökország, melynek déli határa a gondok miatt le van zárva, fokozatosan belekeveredik a harcba, melynek során jelentős regionális hatalommá, valamint Irán egyre eltökéltebb versenytársává és így Ázsia és a Közel-Kelet jelentős hatalmává válva. A Stratfor szerint Törökország nem fog közömbös maradni a határa túloldalán zajló több évnyi káosszal szemben és a térségben nem lesz más ország, mely képes magára vállalni ennek a terhét.
Konkrétan a gazdasága fog lelassulni, a Stratfor pedig azt állítja, hogy az ország az „új normalitásnak” nevezett szakaszba lép, melyet egy sokkal lassúbb növekedési időszak követ. A Stratfor állítása szerint, bár az ország továbbra is jelentős gazdaság marad, már nem lesz a globális növekedés ugyanolyan dinamikus motorja, mint hajdanán.
Ezzel szemben a 16, zömmel délkelet-ázsiai (Banglades, Mianmar, Sri Lanka, Laosz, Vietnám, Kambodzsa, Fülöp-szigetek és Indonézia), kelet-afrikai (Etiópia, Uganda, Kenya és Tanzánia) és latin-amerikai (Mexikó, Nicaragua, Dominikai Köztársaság és Peru) országból álló csoport átveszi majd Kína gazdasági központi helyét. A jelentés szerint Kína ugyanakkor a katonai erejéből is veszíteni fog, míg Japán egyre dominánsabbá válik majd a térségben.
Az Egyesült Államok, bár továbbra is jelentős gazdasági, politikai és katonai hatalom marad, „kevésbé lesz szerepvállaló, mint korábban”, ugyanis ez a globális hatalmi központ megtanult néhány létfontosságú történelmi leckét. Ezek óvatosabbá fogják tenni a gazdasági és katonai kérdésekben, ugyanis az ellenséges országok lecsillapítására tett próbálkozásokban megtanulta, hogy melyek a hatalom korlátai.
Ezzel szemben az Egyesült Államok jobban meg fogja válogatni, milyen ügyekbe avatkozik be és „már nem fogja az elsőként válaszoló szerepet játszani, mint az utóbbi években”.
Míg a fő európai hatalmi központ eléggé megerősödve került ki a pénzügyi válságból, az export tekintetében továbbra is sebezhető marad. A Stratfor szerint a világ negyedik legnagyobb gazdasága a gazdasági jólét és annak a versenykörnyezetnek a túsza, melyben tevékenykedik. A protekcionista lépések hátrányosan érintik majd a kivitelét, ami elhúzódó gazdasági hanyatláshoz fog vezetni és ez a következő évtizedben csökkenteni fogja Németország befolyását.
A kelet-európai ország nemcsak folytatni fogja erősödését, de kulcsfontosságú játékossá is válik, ahogy változatosabbá teszi a kereskedelmi kapcsolatait. Egy ilyen lépés rossz hír lesz Oroszország számára és az egyik jóslat szerint Lengyelország lesz a vezetője egy olyan Oroszország-ellenes koalíciónak, mely az évtized első felében jön majd létre és Románia is tagja lesz, írja a Stratfor.
„Ez a szövetség az évtized második felében jelentős szerepet fog játszani Oroszország határainak átrajzolásában és az elveszített területek visszaszerzésében”, figyelmeztet a Stratfor. Ez erősíteni fogja az Amerikával meglévő kapcsolatot.
A Stratfor előrejelzése szerint össze fognak omlani a Nyugat által létrehozott nemzetállamok. De a jelentés kihangsúlyozza, hogy miközben továbbra is fennáll a hatalmi vákuum, a dzsihádista mozgalmakat a belső megosztottságok fogják korlátozni.
Az Egyesült Államok még jobban eltávolodik a térségtől, Törökország pedig, mely eddig jórészt kimaradt a konfliktusból, kénytelen lesz majd beavatkozni és a térséget stabilizáló erőként fellépni.
A címet a szerkesztőség adta.
Călin Georgescu a testét és az egészségét edzi egy jeges alpesi tó vizében. Erő, egyensúly, nyugalom – Isten hozott a szélsőséges politikai egészségmegőrzés világában.
Két dolog van, amin nem érdemes bosszankodni. Az egyik, amin tudunk változtatni, a másik, amin nem.
Ercsey-Ravasz Ferenc és Herbály Dorottya az elektronikus zenével foglalkoznak – tudományosan. Mindennapi szórakozásunk keletkezéséről, eszközeiről viszont keveset tudunk. Mi fán is terem a szintetizátor?
A zene olyan kommunikációs forma, amely jó esetben betemeti a lövészárkokat. A sors úgy hozta, hogy megnézhettem a moldovai Lupii lui Calancea zenekar koncertjét. És pontosan ez történt.
… Marcel Ciolacu szerint a saját mandátuma végén Románia igazi kis-nagyhatalom lett… és a ciolacui tézisekre némileg rácáfolva a hazai infláció éppen nő, nem csökken.
A Transilvania Bank megkezdte több mint 320 000 bankkártya átadását az OTP Bank Románia ügyfelei számára. A bankkártyákat az ügyfelek 2025. március 3-tól használhatják – tájékoztatott pénteken a BT kommunikációs osztálya.
Eközben a CFR a szolgáltatások minősége helyett megint a jegyárakon emel, egy 72 éves néni pedig bemutatta, hogy viselkedik egy felelős állampolgár.
Megrendítő levelet dobtak be a csíkszeredai Tudor Vladimirescu utca egyik lakóházi szemeteskukájába szerdán. Vélhetően egy segélykiáltásról lehet szó.
Az OTP Bank Románia 2025. február 28-tól Transilvania Bankká válik – tájékoztatott csütörtökön a BT kommunikációs osztálya.
Két autó ütközött péntek délután Csíksomlyón, a Szék útján. A baleset következtében mindkét jármű megrongálódott, a forgalom pedig nehézkesen halad az érintett útszakaszon.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Călin Georgescu a testét és az egészségét edzi egy jeges alpesi tó vizében. Erő, egyensúly, nyugalom – Isten hozott a szélsőséges politikai egészségmegőrzés világában.
Két dolog van, amin nem érdemes bosszankodni. Az egyik, amin tudunk változtatni, a másik, amin nem.
Ercsey-Ravasz Ferenc és Herbály Dorottya az elektronikus zenével foglalkoznak – tudományosan. Mindennapi szórakozásunk keletkezéséről, eszközeiről viszont keveset tudunk. Mi fán is terem a szintetizátor?
A zene olyan kommunikációs forma, amely jó esetben betemeti a lövészárkokat. A sors úgy hozta, hogy megnézhettem a moldovai Lupii lui Calancea zenekar koncertjét. És pontosan ez történt.