// 2024. november 16., szombat // Ödön
demokrácia

Klaus Iohannis, egy fikusz a Cotroceni-palotában?

// HIRDETÉS

Ha a szociáldemokraták és szövetségeseik átverik az igazságügyi törvények módosításait, könnyen elképzelhető, hogy Románia elnöke dísznövénnyé válik a politika botanikus kertjében.

Az egész botrány közepette és miközben a figyelem – legalább – felét a büntetőtörvénykönyvek lemészárlására irányuló kísérlet foglalta le, jogosan, a magisztrátusok jogállásáról szóló 303/2004. számú törvény olyan változatban ment át a Szenátuson, mely annak a folyamatnak a kezdetét jelzi, melynek végén Románia elnökét végleg kiszorítják a játékból.

Az elnök már a Képviselőházban elfogadott változatban elveszítette azt a jogát, hogy elutasítsa a CSM (Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács – a szerk.) bírókra és ügyészekre, valamint a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék elnökére és alelnökére vonatkozó javaslatait. Vagyis ezzel elveszítené tartalmát az egyik elnöki hatáskör, ami ellentétes a CCR (Alkotmánybíróság – a szerk.) gyakorlatával.

Mert

értelmetlen úgy fenntartani egy hatáskört, hogy ahhoz semmilyen döntéshozatali hatalom sem társul.

De ebben az esetben, mint mondtam, az elutasíthatatlan javaslat legalább a CSM-től érkezne.

Nos, a Szenátusban Şerban Nicolae egyik módosításával megcsinálták azt, amit a Képviselőházban nem tettek meg. Vagyis az államfő mostantól csak egyszer, indokolással utasíthatja el az ügyészségi vezetők, vagyis a főügyész, a DNA (Országos Korrupcióellenes Igazgatóság – a szerk.) főügyésze és a DIICOT (Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Ellenes Igazgatóság – a szerk.) főügyésze kinevezését.

Más szavakkal, ha a dolgok így maradnak, akkor

az igazságügy-miniszter gyakorlatilag vétójogot kap a főügyészek kinevezése ügyében,

mert ő teszi majd azt a javaslatot, melyhez a CSM csak konzultatív véleményt fűzhet. Tehát az igazságügy-miniszter második javaslatát, akármilyen véleményt kapna is a CSM-től, az elnöknek el kell majd fogadnia.

Ez azt jelenti, hogy a főügyészek kinevezése az igazságügy-minisztert támogató párt kénye-kedvétől fog függni. Ez egyszerű. Utóbbinak nincs más dolga, mint előkészíteni két-két kedvencet mindegyik tisztségre, hacsak nem kapja már azokat is borítékban a párttól, mert egyiküket mindenképpen kinevezik.

És akár még meg is zsarolhatja az elnököt: ha nem nevezed ki ezt, a következő még rosszabb lesz.

Gyakorlatilag szintén az elnöki tisztség kiüresítéséről van szó, de sokkal kifinomultabbról és egy kísérletről arra, hogy valahogyan átverjék Brüsszelt.

Mert – emlékezzenek vissza – a legutóbbi EEM-jelentés (Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus – a szerk.) egyik ajánlása éppen az volt, hogy ne módosítsák a Velencei Bizottság véleményezése nélkül a főügyészek kinevezési módját. Íme, a módosítást mégiscsak végrehajtották, de burkoltabban. Vagyis nem változtatjuk meg radikálisan, csak – látszólag – hozzáteszünk egy kis részletet, ami inaktívvá teszi az elnököt.

És meggyőződésem, hogy ha ez így marad, akkor pontosan e modellt követve kezdődik meg rohamléptekkel az elnöki tisztség megkopasztása. A következő lépés valószínűleg az lesz, hogy a kormányfő kinevezését is egyetlen megindokolt elutasításra korlátozzák.

Ezt követi majd a szolgálatvezetők kinevezésének megváltoztatása és így tovább,

egészen addig, amíg az elnök már csak egy fikusz lesz Cotroceni-ben.

Az a párt, mely folyamatosan arra emlékeztet minket, hogy a Parlament a nép választott képviselője, teljesen kiüresíti majd az elnöki tisztséget, vagyis a legnagyobb választói reprezentativitású tisztség betöltőjét, mert ő az egyetlen közvetlen és egyetemes szavazással megválasztott tisztségviselő.

Ha Klaus Iohannis legalább most nem kapcsolódik bele a harcba, akkor nagyon gyorsan ő lehet Románia utolsó elnöke, az első az irreleváns fikuszok hosszú sorából.

Mint ahogy abban sem kételkedem, hogy hasonló mérgező módosítókat írnak majd bele a másik két törvénybe is, mire azok eljutnak a szenátusi zárószavazásig. Azután pedig a büntető törvénykönyvek szétverése következik, mert az ANI (Országos Feddhetetlenségi Ügynökség – a szerk.) törvényét már elintézték.

Mit lehet tenni?

Először is az embereknek meg kell érteniük, az elnöknek pedig szerintem kötelessége elmagyarázni nekik.

Már tapasztalható az utca dühének növekedése, mely passzívabban áll hozzá a sokkal szakmaiabb, nehezebben elmagyarázható igazságszolgáltatási törvényekhez, de kétségbeesetten nézi, hogy miként akarja a PSD (Szociáldemokrata Párt – a szerk.) feláldozni a polgár biztonságát csak azért, hogy a maffia büntetlenül megúszhassa és nyugodtan lophasson.

Másodsorban minden lőszert fel kellene használni a CCR-nél, ahol sokfajta bejelentést lehet tenni.

Például: az USR (Mentsétek meg Romániát Szövetség – a szerk.) és a PNL (Nemzeti Liberális Párt – a szerk.) bizonyos indokokkal elfogadásuk után megtámadhatják a törvényeket.

A törvényeket az ICCJ (Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék – a szerk.) plénuma is megtámadhatja.

A CSM hivatkozhat egy alkotmányos jellegű konfliktus kialakulására a Parlamenttel, mert

sérült az intézmények közötti lojális együttműködés olyannyira kedves elve

azzal, ahogy a viták zajlottak, vagyis azért, mert a CSM-nek nem volt alkalma elemezni az özönvízként zuhogó módosítókat, és azokat valós időben kellett értékelni.

„A CSM-nek a különbizottságban olyan módosítókról kellett állást foglalnia, melyeket e bizottság ülése alatt javasoltak.

Összehasonlításképpen képzeljenek el egy olyan helyzetet, amikor egy peres félnek, miközben megtámad egy bírói határozatot, a tábla-, vagy fellebbviteli bíróság előtt úgy kellene érvelnie, hogy folyamatosan újabb indokolásokat kapna attól a bíróságtól, melynek határozatát megtámadta és ott azonnal válaszolnia kellene azokra”, magyarázta Andrea Chiş bírónő, a CSM tagja a ziare.com-nak adott interjújában.

Az elnök szintén megtámadhatja a törvényt tartalmi szempontból,

mielőtt még a kihirdetésről döntene, mint ahogy ő is hivatkozhat alkotmányos jellegű konfliktusra, mert olyan törvényt kellene kihirdetnie, mely ellentétes Románia külügyi kötelezettségeivel.

Nincsenek különösebb elvárásaim a CCR-től, de remélhetem, hogy ez a 9 ember legalább a huszonnegyedik órában nem Románia sírásójaként akar bevonulni a történelembe.

Ha tettestárssá válik a romániai igazságszolgáltatás szétverésében, akkor bárki is elhiszi még Daniel Morarnak, hogy a Florin Iordachéval közösen elköltött híres ebéd során az időjárásról beszéltek és nem az igazságszolgáltatás szétveréséről?

Szerencsére azt tapasztalom, hogy

jelentős radikalizálódás zajlik az igazságszolgáltatási rendszerben,

mind a CSM, mind a magisztrátusok szintjén, miután a 4.000 aláírásos tiltakozás szintet lépett és kivonult a bíróságok elé.

Nehéz, gerilla jellegű háború, forró tél következik, amelynek során Románia jövője a tét. Irreális dolog újra az utcától várni, hogy mindent megoldjon. Szilárd intézményi reakcióra is szükség van, az elnökkel kezdve.

 

Az alcímeket a szerkesztőség adta.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Négyezer eurón múlott az ötéves Balog Ronaldo sakkvilágbajnokságon való részvétele
Főtér

Négyezer eurón múlott az ötéves Balog Ronaldo sakkvilágbajnokságon való részvétele

Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.

Régészek és nyomozók is vizsgálódnak: feltehetően egy gyermek csontjai kerültek elő egy építkezés során
Krónika

Régészek és nyomozók is vizsgálódnak: feltehetően egy gyermek csontjai kerültek elő egy építkezés során

A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.

 

Ceaușescut dicsérte George Simion, elraboltak egy nőt Sepsiszentgyörgyön, drágult a repülés Kolozsvárról – hírek hétfőn
Főtér

Ceaușescut dicsérte George Simion, elraboltak egy nőt Sepsiszentgyörgyön, drágult a repülés Kolozsvárról – hírek hétfőn

Az AUR-vezér most a kommunizmus után vágyakozók hátát vakargatja. Novembertől többe kerül a repjegy Kolozsvárról.

Büdös ügy: az Európai Unió Bírósága elé idézik Romániát
Székelyhon

Büdös ügy: az Európai Unió Bírósága elé idézik Romániát

Az EB álláspontja szerint a román hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, ezért az Európai Unió Bírósága elé idézi Romániát szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.

Botrány egy Hargita megyei kórházban, őrizetben az agresszíven viselkedő férfi
Krónika

Botrány egy Hargita megyei kórházban, őrizetben az agresszíven viselkedő férfi

Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.

Élelem nélkül, embertelen körülmények között dolgoztattak Kovászna megyeieket Magyarországon
Székelyhon

Élelem nélkül, embertelen körülmények között dolgoztattak Kovászna megyeieket Magyarországon

Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.

// még több főtér.ro
Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS