Biza, ilyen országban élünk. És ez nem valami filmes paródia. Ez maga az élet.
A hamis tanúzásért bűnvádi vizsgálat alá helyezett Călin Popescu Tăriceanu szenátusi elnöknek és a Képviselőház jövendőbeli vezetőjének, a korrupció miatt bíróság elé állított Victor Pontának egyetlen politikai célja van: a büntetőjog megcsonkítása.
A Parlament két házát kevesebb, mint egy hónapon belül büntetőügyes politikusok fogják vezetni. A Szenátus élén Călin Popescu Tăriceanu marad, aki ellen nemrég indítottak bűnvádi eljárást hamis tanúzás miatt, a Turceni–Rovinari-üggyel már bíróság elé került Victor Pontának pedig nagy esélye van a Képviselőház élére kerülni, az „elhajló” Valeriu Zgonea helyett.
A váltásra a helyhatósági választást követő első héten sor kerül. PSD-s források nagyvonalakban elmondták, mi Ponta terve. „Mi nyerjük meg a helyhatósági választásokat, tehát az emberek újra legitimálnak minket. Victor Ponta pedig részese lesz ennek a győzelemnek, mert szerepet vállalt és továbbra is szerepet vállal ebben a kampányban. Visszatért a párt életébe, a politikai életbe. Tehát a pártnak jutalmaznia kell, főleg, hogy nagyon szeretné megszerezni ezt a tisztséget”, mondták a PSD vezetőségéből származó források az Adevărulnak. Ponta nyilatkozatai pedig megerősítik az Adevărul forrásainak állításait. Arra a kérdésre, hogy meg szeretné-e szerezni a Képviselőház vezetését, Ponta azt válaszolta: „Nem, de az életben nem mindig azt teszed, amit szeretnél.” „Ponta arra várt, hogy a párt álljon elő a javaslattal. Éppen azért, hogy utólag ne legyenek viták, hogy a pártban nem mindig akarta volna ezt vagy, hogy húzogatta a szálakat”, kommentálták az idézett források Victor Ponta szűkszavú kijelentését.
Liviu Dragnea a kulcs, aki még nem döntött. Egyrészt Dragnea nem akarja tálcán felkínálni Pontának az állam harmadik legfontosabb közjogi méltóságát. Másrészről viszont a pártot sem fordíthatja maga ellen (a PSD-s kiskirályok jelentős része még mindig Ponta támogatója), tekintettel arra, hogy börtönbüntetése megkérdőjelezte legfőbb vezetői helyzetét.
Miért ragaszkodik Victor Ponta foggal-körömmel a képviselőházi elnöki tisztség megszerzéséhez? Röviden, hogy a bűnözők javára módosítsák a büntetőjogot. A PSD-s parlamenti képviselők eddig a büntetőtörvények (büntetőtörvénykönyv és a büntetőeljárási törvény) napirendre tűzését sürgették, mert összhangba kell hozni azokat az Alkotmánybíróság (CCR) döntéseivel, miután több cikkelyt alkotmánysértőnek nyilvánítottak. Csakhogy a kormány múlt héten sürgősségi kormányrendelettel már összhangba hozta a büntetőtörvénykönyvet a bíróság döntéseivel. A Parlamentnek tehát már nem lenne oka beavatkozni az igazságszolgáltatással kapcsolatos törvényszövegekbe.
A kormány – akaratlanul – óriási esélyt adott arra, hogy rosszat tegyenek. Egy sürgősségi rendelet azonnal hatályba lép, ahogy megjelenik a Hivatalos Közlönyben. És szintén akkor a Parlament elé kerül, hogy azt törvénnyel fogadják el vagy elutasítsák. Más szóval egy rendelet, amint a Parlament elé kerül, pontosan ugyanolyan eljárási lépéseken megy keresztül, mint egy törvényjavaslat: előbb a bizottságok elé kerül, majd az elsőként megkeresett ház plénuma elé, onnan a második ház elé, majd az államfőnek kell kihirdetnie.
Victor Ponta és Călin Popescu Tăriceanu már bejelentették, hogy összefognak és megpróbálnak majd kialakítani egy többséget a Cioloş által aláírt rendelet elutasításához. De nem feltétlenül a sürgősségi rendelet elutasítása lenne a nagy gond, hanem annak a módosítása. Jelenleg a büntetőtörvénykönyv módosítására vonatkozó 20 tervezet lesi az alkalmat a Parlament fiókjaiban, melyeket – többek között – Şerban Nicolae, Cristiana Anghel és Haralambie Vochiţoiu kezdeményezett, akik mindnyájan a kormánykoalícióhoz tartoznak, de főleg nagyon közel állnak Victor Pontához és Călin Popescu Tăriceanuhoz. Márpedig a Képviselőház vagy a Szenátus jogi bizottságában a PSD (Szociáldemokrata Párt – a szerk.), az ALDE (Liberálisok és Demokraták Szövetsége – a szerk.) vagy az UNPR (Románia Haladásáért Nemzeti Szövetség – a szerk.) olyan toxikus passzusokkal egészíthetné ki a rendelet szövegét, melyeket a parlamenti fiókokban jelenleg heverő tervezetekből emelnének át. Gyakorlatilag a kormány egyik megfelelő rendelete a Parlamentben egy,
Ezen kívül, míg a 20 törvénytervezet nem indokolt sürgős vitát (ezzel magyarázható az is, hogy eddig fiókban lehetett azokat tartani), egy rendelet a törvény szerint sürgősségi parlamenti eljáráson megy keresztül. Így aztán a júniusig, a törvényhozási szünetig hátralévő időben a Képviselőház jogi bizottsága megcsonkíthatná a sürgősségi rendeletet.
Itt kerül a képbe Ponta. Miután egy törvénytervezet túljut a bizottságon, a plenáris ülés napirendjére kerül. A napirendet pedig a Képviselőház elnöke által vezetett Állandó Büró határozza meg. „A házelnöknek meghatározó befolyása van. A frakcióvezetőkkel együtt ő határozza meg a napirendet. De mondjuk, hogy Ponta lesz a Képviselőház elnöke és mindenáron el akar fogadtatni a plénummal egy törvénytervezetet. Beszél Florin Pâslaruval (a PSD-s képviselők vezetője), Pâslaru javaslatot tesz, a PSD-s többség pedig azonnal elfogadja. Mondok egy ellenpéldát is, Zgonea korábban beszélt a PSD frakcióvezetőjével, hogy ne terjesszen elő semmilyen „trükkös” javaslatot a napirend számára, folyamatosan azt állítva, hogy «rajtunk a sajtó szeme» és «nevetségessé tesszük magunkat»”, mesélte az Adevărulnak egy volt parlamenti frakcióvezető.
Zgonea különben pont azért lett ellenség a PSD számára, mert többször is megakadályozta, hogy zárószavazást tartsanak a büntetőtörvénykönyvet módosító javaslatokról. „A büntetőtörvénykönyv módosításai két éve megrekedtek a jogi bizottságnál. Valeriu Zgonea akadályozza azokat. Mindegyik PSD-s képviselő elégedetlen”, mondta Cătălin Rădulescu PSD-s képviselő három hónappal ezelőtt az Adevărulnak. Rădulescu aztán „árulónak” nevezte Zgoneát, aki „eladta magát” a DNA-nak (Országos Korrupcióellenes Igazgatóság – a szerk.).
Tehát a Képviselőház elnökeként Victor Ponta elősegíthetné az igazságszolgáltatás-ellenes törvények útját a ház plénuma felé. És a tökéletes összhanghoz Călin Popescu Tăriceanu – az ügyészek egyik leghevesebb bírálója, Victor Ponta szövetségese a Szenátusban – is megsürgethetné a dolgokat, ahol a PSD-nek szintén többsége van. Ezt a sötét forgatókönyvet csak Liviu Dragnea akadályozhatná meg, de a felfüggesztett börtönbüntetése miatt ő is a bűnvádasok táborába került.
A Cioloş-kormány által a büntetőtörvénykönyvön végrehajtott módosításokat az AEÁ alelnöke, Joe Biden kedvezően fogadta. „Az alelnök dicsérte Cioloş kormányfő erőfeszítéseit, hogy a kormányzáshoz és a jogállamisághoz szükséges kritikus reformokat valósítson meg, megjegyezve, hogy az előrehaladás folytatása a reformok terén megszilárdítja majd Románia demokratikus és gazdasági fejlődését és a Románia és AEÁ közötti gazdasági partnerséget”, áll a Fehér Ház által a Biden és Cioloş közötti találkozó után kiadott közleményben.
Victor Ponta volt kormányfő, miután bírálta a kormány által a büntetőtörvénykönyvön végrehajtott módosításokat, újabb támadást indított Raluca Prună igazságügy-miniszter ellen, akiről azt állítja, hogy megtagadta annak a direktívának az átültetését a román büntetőjogba, „mely a méltányos perhez való jogról, az ártatlanság vélelmének szavatolására vonatkozó új szabályokról szól”.
„Ez kötelezővé teszi az EU-tagállamok számára a büntetőjog és a büntetőeljárási jog módosítását oly módon, hogy biztosítani lehessen: annak tilalmát, hogy a közhatóságok egy személy bűnösségére hivatkozhassanak azelőtt, hogy erről bírói döntés született volna; az ügyészt terheli egy adott személy bűnösségének bebizonyítása és alátámasztása (nem ez utóbbit az ártatlansága bizonyítása); a vádlott személy jogát arra, hogy megtagadja a nyilatkozattételt; bármely személy jogát arra, hogy ne ítélhessék el távollétében”, írta a volt kormányfő egy Facebook-bejegyzésben, bejelentve, hogy ezzel kapcsolatosan törvénytervezetet fog benyújtani. Azon kívül, hogy a brüsszeliek által felvetett elvek már szerepelnek a román jogrendben, Ponta elhallgatással hazudott: nem mondta meg, hogy a kormánynak meddig kellene átvennie az EU direktíváját. Ezt Raluca Prună igazságügy-miniszter mondta el: „Politikai és kampánycéllal azt vetik a szememre, hogy semmibe veszem az ártatlanság vélelmének bizonyos aspektusaira és a büntetőjogi pereken való jelenléthez fűződő jogra vonatkozó 2016/343. sz. (EU) Direktívát. 2018. április 1-e a határidő. Ez nem vicc.”
Prună azt is bejelentette, hogy az Igazságügyi Minisztérium további, a korruptakra nézve hátrányos európai direktívák átültetésén dolgozik, mint amilyen a jogtalanul szervezett vagyonok kiterjesztett elkobzása. „Mindenre van idő, annyit mondok csak, hogy haladjunk a direktívákkal sorban, ne ugráljunk közöttük. A többi választási kampány”, szögezte le Raluca Prună.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.
Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.
Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje vezet a vasárnapi államelnök-választás első exit-poll eredményei alapján.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.