Ha netán dühöngesz, hogy átvernek a tengerparton az idei szezonban, idézd fel, milyen volt az üdülés az Aranykorban, és rögtön megnyugszol.
A Konstancai Milícia volt vezetője által összeállított egyik „szigorúan titkos” aktából kiderül, hogy 1977 nyarán teljes káosz alakult ki a tengerparton, miután a tisztviselők teljesen felborították a turisták beosztását. A felháborodott román turisták arra panaszkodtak, hogy a pincékben szállásolták el őket, és még egyes szállodai alkalmazottakkal is összeverekedtek. A szekusok által szintén megfigyelt külföldiek azzal fenyegetőztek, hogy többé soha nem térnek vissza a romániai tengerpartra.
Az „Aranykor”-ban a román tengerpartra érkezők elégedetlenkedései nem kerülték el a besúgók fülét. Egy 1977-es „szigorúan titkos” jelentésben, amelyet a Konstancai Rendőrfelügyelőség vezetője és a volt Securitate tisztje, Victor Burlacu ezredes állított össze a Dobrogeanu fedőnevű forrástól kapott információk alapján, olvashatók a román és a külföldi turisták beszélgetéseinek azon a nyáron készített, rendkívül részletes lehallgatásai.
Mi volt az alapja ennek a „szigorúan titkos” aktának? 1977 májusában nagyon kevés turista érkezett a tengerpartra, így az idény elején el nem adott jegyeket júniusra tették át. Minden információ, melyek akkor nagy zűrzavart okoztak a Securitatéban, a Milíciában és néhány tisztviselő lemondásához vezettek, most a Securitate Irattárát Tanulmányozó Országos Tanács (CNSAS) adatbázisában található meg.
„Elmentek a mangáliai pártszervekhez”
Íme, hogyan írta le akkoriban a tengerparti helyzetet Victor Burlacu elvtárs a Nicolae Ceauşescu diktátor Securitatéjának előterjesztett aktában: „Bár májusban a mangáliai üdülők felkészültek bizonyos számú turista fogadására, akiket különböző szállodákba utaltak be, ezt a beutalást nem tartották be, mivel sokkal kevesebb turista érkezett. Egyes szállodák így csak június 1-e után kezdték el a tevékenységüket és elégedetlenség alakult ki az idényjelleggel alkalmazott személyzet körében”.
A Konstancai Milícia volt főnöke ugyanebben a jelentésben kifejezte aggodalmát amiatt, hogy „májusban nem sikerült teljesíteni a bevételi tervet”, mert a szervezők nem tartották be a beutalási rendet. „Az Idegenforgalmi Minisztérium és az UGSR (Románia Szakszervezetek Főszövetsége – a szerz.) újraaktiválták a májusban el nem adott jegyeket, ami túlzsúfoltsághoz vezetett: három-négy turistát helyeztek el egy szobában. A szobák kétágyasok voltak. A csoportok elmentek a mangáliai pártszervekig, a Venus központ vezetője pedig benyújtotta a lemondását”, írta Burlacu a volt Securitate számára összeállított jelentésben.
„Kiabálni kezdett a megőrült tömeg”
A CNSAS archívumában találtható akta szerint, a Konstancai Milícia volt főnöke által idézett Dobrogeanu forrás részletesen beszámol a szállodai szobákban a turisták között lezajlott beszélgetésekről. „A szállodákban mindenhol mikrofonok voltak: a szobákban, a recepción, a vendéglőkben”, árulja el Cristina Anisescu, a CNSAS tudományos kutatási koordinátora.
Például Corina L. turista, akit 1977 júniusában Costineşti-en szállásoltak el, a titkos aktában egy radóci (Rădăuţi) barátjával folytatott beszélgetése kapcsán jelenik meg: „8.30-kor érkeztem meg Dél-Eforiára, gyalog mentem a szállásig és ott… lábon várakozhattam. Nem lehet szavakban visszaadni, min mentem ott keresztül, de megpróbálom elmesélni. Több száz ember próbált odajutni a négy ügyintéző ablakhoz, melyek – valójában – nem voltak nyitva. A kialvatlanságtól és fáradtságtól megőrült tömeg kiabálni kezdett és felelősségre vonást követelt. Csúcs volt! A tisztviselők azt magyarázták nekünk, hogy nincs hely. És így ment ez 14.00 óráig, amikor megérkezett egy busz egy küldöttel, aki megpróbált meggyőzni minket, hogy menjünk Costineşti-re, mert az egész tengerparton már nem volt egyetlen hely sem”.
„Nem szabad savanyúságot, vagy vizet kérned”
A volt Securitate besúgói által megfigyelt ugyanez a Corina L. turista a 77-es akta egy másik részében szintén megjelenik azzal, amit ugyanannak a barátjának mesélt: „a többi síró gyermeken kívül Camelie arra kért, hogy fogadjam el, mert már nem bírja tovább és így találtuk magunkat Costineşti-en, kőházacskákban. Amikor bementem a kiosztott szobába, az nedves és penészes volt, akkor elsírtam magam… Járólap volt a földön, az ajtója a mellékhelyiség mellett és az egyik fala üvegből volt, amit nem fedett el teljesen a függöny. (…) A „bőséges” étkezés egy darab húsból és négy darab vízben főtt krumpliból állt. Nem szabad savanyúságot, vagy ivóvizet kérned, mert az nem fér bele a jegy nevetséges árába. A mellettünk étkező külföldiek viszony vidámak, isznak és énekelnek. Az asztalnál sincs helyünk, meg kell várnunk, hogy befejezzék a külföldiek. Könnyes a szemem. Mindenhol megalázottnak érzem magam és szégyent érzek, hogy betolakodó román vagyok”.
„A tévében kellene mutatni, mit csinálnak ezek a csalók”
A besúgók a Mamaián turistáskodó Iuri V.-ről lejegyezték, hogy a következőket mesélte az egyik ismerősének, a temesvári Gavril V.-nek: „Mamaián, a szálláselosztónál olyan botrányba csöppentem, amilyet még álmomban sem láttam. 400-500 embert láttak, gyermekekkel a karjukban, akik éhesen és fáradtan álltak a napon. És sorra visszatértek azok, akiknek már kiosztották a szobákat, mert a pincében kaptak helyet. A Patriában, a pincében kaptak helyet”.
Egy másik mamaiai turista, a Condor szállodában elszállásolt V. Ágnes szintén szerepel az aktában, mert egy ismerősének a következőket mesélte el: „Elmondhatatlanul sok nehézségem volt. Csak Costineşti-en, Venuson és Saturnon vannak helyek. Az emberek botrányt csaptak, beverték az ablakokat. A tévében kellene mutatni, hogy mit csinálnak ezek a csalók. 11 órakor érkeztünk meg és még 5-ig (17.00 óra – a szerz.) sem szállásoltak el bennünket, mert ahogy megérkeztünk a kérdéses szállodába, ott azt mondták, hogy már nincs hely. Este 11-ig ültünk a szálloda halljában, aztán a szomszédban, egy másik szállodában szállásoltak el minket, egy irodában”.
A CNSAS irattárában őrzött dokumentum utolsó története Ecaterina C. turistától származik. A milicista Burlacu állítása szerint a hölgy a következőket mondta Marian C.-nek: „Mangáliában, az elosztóirodában már egyetlen helyük sem volt. Több mint hatvanan voltunk, akik 13.00 óráig álltunk sorba, teljesen feleslegesen. A mi helyünk foglalt volt, majdnem ugyanaz történt, mint az Augusztus 23. Stadionban. Kocsiba ültünk és elmentünk Észak-Eforiába, egy II. komfortfokozatú szállodába, holott mi I. komfortfokozatért fizettünk. A nők összeverekedtek”.
A külföldiek arra panaszkodtak, hogy Bulgáriába küldik őket
A Securitate nem csak a román turistákat hallgatta le. A besúgók a külföldről érkezett turistákat is megfigyelték. Ugyanebben az 1977-ben összeállított aktában két külföldi véleménye is megjelenik. Egy belga, akit az észak-eforiai Tengeri Csillag Szállodában szállásoltak el, ellátogatott a Duna-deltába. Visszaérkezése után az ország e szegletének a szépségeiről mesélt a barátainak. Íme, mit jegyzett le a külföldiek beszélgetését lehallgató besúgó: „A román állam jelentős mennyiségű valutára tehetne szert az idegenforgalomból, mint ahogy azt más ország is teszi, például Spanyolország. De az idegenforgalom nincs jól megszervezve és a turistáknak nem is mutatják meg Románia számos szépségét.”
Úgy tűnik, a külföldiek akkor is jobban kedvelték a bolgár tengerpartot. Ez derül ki egy török turista lehallgatásából, aki – szintén 1977 júniusában – a Vénusz Szállodában lakott. A turisták kiszolgálásában tapasztalható hiányosságokról azt mondta: „Mivel magyarázható, hogy miközben szükségetek van valutára, elriasztjátok a turistákat, sátrakban, a szállodák folyosóin helyezitek el, vagy Bulgáriába külditek őket? Miféle tervezés ez, ha nem vagytok képesek tudni, mikor vannak az érkezések, hogy elkerüljétek a tengerpartra érkezett külföldiek és románok által okozott botrányt? Láttam, hogy szállodai kuponokat adtatok el külföldön és amikor a turisták ideérkeznek, nem tudjátok azokat teljesíteni. Ha így viselkedtek velük, jövőre valószínűleg nem lesznek turistáitok”.
A volt szekus Burlacu pályája
Victor Burlacu, aki 1969 és 1979 között a Konstancai Milícia főnöke, de egyben Ceauşescu Securitatéjának tisztje is volt, 1928. január 25-én született a Konstanca megyei Pantelimon községben. A volt állami struktúrákon belüli tevékenységét 1953-ban kezdte, hadnagyként, a Băneasai Járási Részlegen. Aztán századossá, őrnaggyá, alezredessé és később ezredessé léptették elő, a CNSAS-nál található akta szerint. 1979. december 17-én ment nyugdíjba, ezredesként. Burlacu 2008-ban halt meg, Konstancán.
„Găinuşă elvtársnő, a külföldiek szebeni szalámit esznek és mi, a munkásosztály…?”
Linica Stan, a tengerpart déli részén 23 szálláshelyet kezelő Fekete-tenger – Turizmus, Szállodák, Vendéglők (THR) vállalat igazgatója 1978-ban a venusi Raluca Szállodában végezte a gyakorlatát. Alig fejezte be az idegenforgalmi egyetemet. Május elején minden üdülő felkészült a turisták fogadására, akik központilag készített menetrend szerint érkeztek a tengerpartra.
Linica Stan elmeséli, hogy nem tud a gyakorlati időszakát megelőző évben kirobbant botrányról, de azt mondja, hogy a turisták ellen kémkedők „a szállodai alkalmazottak közé beszivárgott nyomorultak voltak, akik a Securitaténak jelentettek”.
A turisták szállodai beutalását akkoriban az Idegenforgalmi Minisztérium végezte. Így voltak olyan szállodák, ahova csak külföldieket helyeztek el és olyanok, ahova csak románok kerültek. Sőt, egyes szálláshelyeken a románokat csak két turnusban, a nyári idény elején és végén fogadták, a többi időszakban a szobákat csak a külföldieknek tartották fenn, mondja a THR igazgatója. Például a Cap Aurora-n lévő Opál Szálloda szobáiba csak külföldieket szállásoltak el. A külföldiek, nyilvánvalóan, nagyobb odafigyelést kaptak a szállodai személyzettől. „Ha egy külföldi valamire panaszt tett, az eljutott az első titkárig.”.
A külföldiek fejadagja háromszor nagyobb volt
A román turisták tányérjára az került, ami a legolcsóbb volt, az akkoriban luxustermékeknek számító élelmiszerek – szebeni szalámi, sajt és ásványvíz – kizárólag a külföldiekhez jutottak. „Voltak étkezési fejadagok: a szakszervezeti beutalóval érkezőknek 34 lejes fejadagjuk volt, a többi román turistának 45 lejes. A külföldiek fejadagja 110 lej volt, a Román Autóklubon keresztül érkezőknek pedig még nagyobb, 160 lejes. Mit adhattál a román turistáknak 34 lejért? Persze, hogy elégedetlenkedtek, mert ők virslit ettek, a külföldiek pedig szebeni szalámit”, mondja Linica Stan.
Visszaemlékszik arra, hogy az egyik turista elpanaszolta a tengerpartra érkező Alexandrina Găinuşának – kommunista tisztségviselő, a Román Kommunista Párt (PCR) Végrehajtó Politikai Tanácsának tagja és volt kormányfő-helyettes –, hogy „Găinuşă elvtársnő, a külföldiek szebeni szalámit esznek és mi, a munkásosztály, mit eszünk?”. A románok 40 évvel ezelőtt sem májusban siettek a tengerpartra jutni, hanem június 1-e után. Visszaemlékszik, hogy néha a Konstanca megyei TSZ-ekből küldtek embereket a tengerpartra, szakszervezeti beutalóval. Ponyvás utánfutóval hozták őket a szálloda elé.
Áramadag: takarodó 22.00 órakor
A tengerparton dolgozó embereknek nagy nehézséget okozott a turisták ellátása, tekintettel arra, hogy gond volt az élelmiszerek beszerzésével. „Az egyik nyáron az ásványvízzel megrakott vagon több napig a pályaudvaron rekedt”, emlékszik vissza a Fekete-tenger THR igazgatója. Aztán a 80-as évek környékén korlátozni kezdték az elektromos áramot és minden vendéglőt és éjjeli szórakozóhelyet 22.00 órakor be kellett zárni. „A vendéglők bezártak, de egyes éjszakai klubok nyitva tartottak. Ilyen volt a tengerpart déli részén lévő Paradis klub. Mindenki hallgatólagos beleegyezésével maradt nyitva”, idézi fel Linica Stan.
Turnusonként 150.000 turista
Petre Stancă, a Konstanca Megyei Kereskedelmi Igazgatóság volt vezérigazgatója, mely intézmény a kommunizmus idején a tengerparti üdülők ellátásával foglalkozott, azt mondja, hogy a tengerparton a 70-es, 80-as években turnusonként 150.000 turista fordult meg. Minden turnus átlagosan tíznapos volt. Mamaia és Mangália üdülők turnusonként akár 20-20.000 turistát is fogadtak. Mangáliának még ennél is több jutott, mert ebbe nem számítottak bele a neptuni turisták.
Ez utóbbinak 9.500 szálláshelye volt, melyek mindig foglaltak voltak. Ezután következett a két Eforia, melyek turnusonként 15.000 turistát tudtak fogadni. Az iskolai táborokba több mint 2.000 turista érkezett. Több mint 5.000 turista érkezhetett Năvodariba. A többi turistát kempingekben és nem szervezett idegenforgalmi egységekben szállásolták el.
A szöveg a CNSAS Oktatási Programok Szolgálat/Kutatási, Kiállítási Igazgatóság csapata által összeállított dokumentumok alapján készült.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.