Kinek és miért jó, ha a kormány jobban megadóztatja a cukros üdítőitalokat?
Jelen szöveg az Adevărul oldalon közölt cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség emelte ki.
A kormány új jövedéki adót akar kivetni az üdítőitalokra. Az 5-8 g cukor/100 ml cukortartalmú italok esetében 0,8 lej/liter lesz a jövedéki adó, a 8 g cukor/100 ml cukortartalmat meghaladó italok esetében pedig 1 lej/liter.
A kormány azt állítja, hogy a lakosság egészségi állapotán akar javítani az új adó bevezetésével. A szakirányú tanulmányok szerint a cukorral édesített italok fogyasztása árt az egészségnek és a túlsúlyosság, a 2-es típusú diabétesz és a szív- és érrendszeri betegségek egyik kiváltó tényezője. A fogak szuvasodása is a káros következmények között van. A fogyasztóknak kevés információjuk van a cukorral édesített italokról és elképzelhető, hogy nem tudják, milyen mértékben károsíthatja a fogyasztásuk az egészségüket. Ezért meglehet, hogy a fogyasztók alábecsülik a cukorral édesített üdítőitalok túlzott fogyasztása által okozott jövőbeni egészségügyi kiadásokat. Ezek a kérdések indokolhatnák az állam beavatkozását ennek az adónak a bevezetésével.
A Global Food Research Program 2019-es adatai szerint, 40 ország már megtett egy ilyenfajta lépést. Észtország, Írország, Nagy-Britannia, Portugália, Belgium, Franciaország, Magyarország, Lettország, Norvégia és Finnország csak néhány azon országok közül, melyek már sikeresen bevezettek egy ilyenfajta adót.
De van még egy ok, ami miatt a kormány előállt ezzel az adóval. A költségvetés 6 hónapos végrehajtása katasztrofális, a hiány pedig már 5 milliárd lejjel nagyobb, mint tavaly ilyenkor volt. A kormánynak pénzt kell szereznie, ahonnan csak tud. Az, hogy a jövedéki adót már a jövő hónaptól alkalmazni akarja, az országra vonatkozó helyzet és az emberek egészségi állapotára gyakorolt hatás egyértelmű tisztázása nélkül, nekem azt sugallja, hogy ezt a lépést valójában a pénzszükséglet diktálta. A Pénzügyminisztérium azt reméli, hogy az új jövedéki adó 320 millió lejt hoz majd a költségvetésnek a következő négy hónapban. A pénzügyesek itt rosszul számolnak, mert ezt a pénzt nem fogják behajtani. A szaktanulmányok azt mutatják, hogy az emberek fogyasztáscsökkenéssel válaszolnak az üdítőitalok árának megemelésére. Pontosabban mondva, Lisa Powell és munkatársai az Obesity Reviews-ban 2013-ban megjelent tanulmányukban arra a következtetésre jutottak, hogy az ár 1 százalékos megemelése esetén a vásárolt mennyiség 1,21 százalékkal csökken. Tehát indokolatlan a pénzügyesek derűlátása, mert a jövedéki adó megjelenik majd az árban, az emberek kevesebbet fognak vásárolni és így az állam kevesebb bevételhez jut.
Ezeket az italokat általában az alacsony jövedelműek fogyasztják. A fogyasztás csökkentésével szintén náluk jelentkeznek majd a kedvező változások az egészségi állapotban. De ez csak akkor történik meg, ha ez az árban megjelenő jövedéki adó nem irányítja át őket más egészségtelen termékek, például az adóemelésből kimaradt nagy cukortartalmú élelmiszerek felé.
A második nyertes az állam, a nagyobb költségvetési bevétellel, bár ez valószínűleg kisebb lesz a rendelettervezetben előrevetítettnél. Az állam haszna még abban áll, hogy az ilyenfajta termékeket nem fogyasztó emberek egészségesebbek lesznek és az államnak nem kell majd ilyen sokat költenie rájuk az egészségügyi rendszerben.
A túlsúlyosság, a diabétesz és a szív- és érrendszeri betegségek csökkenése jelentős megtakarításokat hoz majd az egészségügyi rendszerben. Claire Wang és munkatársai a Health Affairs-ben 2012-ben megjelent egyik tanulmányukban úgy becsülték, hogy az Egyesült Államokban egy unciánkénti cukortartalom minden 1 százalékára kivetett adó 10 év múlva 17,1 milliárd dolláros megtakarításhoz vezetne az egészségügyi kiadásokban. Az AEÁ egészségügyi rendszere eltér a romániaitól és nálunk eltérő lenne a hatás. Ám a kormányunk nem tett közzé semmilyen tanulmányt arról, hogy milyen megtakarításokat érne el Románia ezzel az adóval, holott ez a civil társadalommal és az üzleti világgal folytatott tárgyalásokon erős érv lett volna a jövedéki adó mellett. Úgy tűnik azonban, hogy az ilyenfajta lépések megtételekor a kormány nem tartja fontosnak a konzultációt.
Egyrészt azok, akik továbbra is vásárolni fogják az ilyenfajta italokat. Az adó, sajnos, regresszív, vagyis főleg az alacsony jövedelműek fogják megfizetni, akik gyakrabban vásárolnak ilyenfajta italokat. Romániára nézve nincsenek adataink, de az AEÁ-n belüli üdítőital-fogyasztásról rendelkezésre állnak tanulmányok. A Jurnal of Economic Perspectives egyik 2019-es, Hunt Allcott és munkatársai által megjelentetett tanulmánya rámutat arra, hogy az évi 25 ezer dollárnál kisebb jövedelmű háztartásokban naponta 200 kalóriát fogyasztanak cukorral édesített italokból, míg az évi 75 ezer dollárnál nagyobb jövedelmű háztartásokban élő személyek naponta csak 117 kalóriát fogyasztanak üdítőitalokból. Ez a megállapítás nagyon valószínű módon Romániára is érvényes, bár a kormány nem tett közzé erre vonatkozó adatokat.
Másrészről ez a jövedéki adó hátrányosan érinti majd az üdítőital-ipart és az ennek dolgozókat. Az Üdítőitalgyártók Országos Egyesületének (ANBR) becslése szerint el fogják veszíteni a jelenlegi munkahelyek 10 százalékát, ami nagyjából 6500 alkalmazottat jelent. További lehetséges hatások: az infláció növekedése, az ágazati befektetések csökkenése vagy akár üdítőgyárak bezárása is.
Az egyik lépés az egészséges italok fogyasztásának elősegítése lenne, az ezekre az adókra kivetett áfa csökkentésével. A fogyasztók az ilyenfajta italok felé fognak fordulni és nem isznak majd olyan sok cukorral édesített italokat.
A kormány akár marketingkorlátozásokat is számításba vehetne e termékek esetében, valamint olyan oktatási politikákat is, melyek a cukorfogyasztás és ebből következően a diabéteszben szenvedő emberek számának csökkentésére irányulnának.
Ha a kormány minden áron a jelenlegi tervezet szerint fogja bevezetni az üdítőitalokra kivetett adót, akkor ezeket az összegeket közvetlenül oktatási és egészségügyi programok felé kellene irányítani, nem a központi költségvetés felé, ahogy a jelenlegi elképzelésben szerepel. Így már nem fogjuk azzal gyanúsítani őket, hogy csak azért akarják kivetni ezt az adót, hogy választási célból szerezzenek pénzt a költségvetésnek. Más államok a hátrányos kategóriák támogatására, az oktatás és az egészségügy felé irányították az adót. A Mexikóban kivetett adót például arra használták fel, hogy vízcsapokat szereljenek fel az iskolákban, a philadelphiait (AEÁ) pedig a város óvodarendszere kapja.
A Journal of Economic Perspectives 2019-es How We Tax Sugar-Sweetened Beverages? An Overview of Theory and Evidence című tanulmánya arra a következtetésre jut, hogy „a cukorral édesített italokra kivetett adókból származó előnyök valószínűleg meghaladják a hátrányokat”. Ez a következtetés számos országból származó adatokon alapulnak, de Románia nincs közöttük. Elképzelhető, hogy ez a következtetés Romániára is érvényes, de a kormány nem állt elő elég érvvel. Átvett egy nemzetközi szinten már sikeresen alkalmazott jó ötletet, de nem magyarázta meg, hogy miként szembesül Románia ezzel a gonddal, mi lesz a jövedéki adó hatása, milyen kategóriába tartozó személyek fogyasztják az ilyenfajta italokat és közülük hánynak vannak egészségügyi gondjai. A kormány a tervezet közzététele előtt nem folytatott megbeszéléseket a gyártói egyesületekkel és a fogyasztókkal, de kevesebb mint egy hónapon belül bevezetné az adót. Íme, a kormány miként változtat kapkodásból és a szakmaiság hiányából egy jó ötletet egyszerű kampánykérdéssé, amivel kérdésessé teszi ennek a lépésnek a jótékony hatását.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
A történelem már számtalanszor bebizonyította, hogy az emberek egyszerűen alkalmatlanok a fontos politikai szerepek betöltésére. Ám itt van Totó kutya…
A zene olyan kommunikációs forma, amely jó esetben betemeti a lövészárkokat. A sors úgy hozta, hogy megnézhettem a moldovai Lupii lui Calancea zenekar koncertjét. És pontosan ez történt.
Népvándorláskori kincskeresés a kincses város Történeti Múzeumában – bécsi, budapesti és romániai múzeumok fogtak össze, hogy először látható legyen a híres szilágysomlyói aranylelet Erdélyben. Megnéztük.
Közben George Simion utcai tiltakozásra buzdítja támogatóit, bár egy nappal korábban még nem ezt mondta. Szombati hírmix.
Teljes mellszélességgel kiáll az RMDSZ a megvesztegetés elfogadásával meggyanúsított Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere mellett.
Két dolog van, amin nem érdemes bosszankodni. Az egyik, amin tudunk változtatni, a másik, amin nem.
Két fiatal vesztette életét egy súlyos közúti balesetben kedden este a ploieşti-i Függetlenség sugárúton.
Huszonnégy órára őrizetbe vették Soós Zoltánt, Marosvásárhely polgármesterét – adta hírül hétfőn este a Punctul című Maros megyei román nyelvű portál.
Termetes pásztorkutyák téptek szét egy állattetemet Csíkszentlékek bejáratánál, a Véreskép közelében a 123B jelzésű megyei út szélén. A jelenetet egy helybéli örökítette meg és juttatta el a Székelyhonhoz.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
A történelem már számtalanszor bebizonyította, hogy az emberek egyszerűen alkalmatlanok a fontos politikai szerepek betöltésére. Ám itt van Totó kutya…
A zene olyan kommunikációs forma, amely jó esetben betemeti a lövészárkokat. A sors úgy hozta, hogy megnézhettem a moldovai Lupii lui Calancea zenekar koncertjét. És pontosan ez történt.
Népvándorláskori kincskeresés a kincses város Történeti Múzeumában – bécsi, budapesti és romániai múzeumok fogtak össze, hogy először látható legyen a híres szilágysomlyói aranylelet Erdélyben. Megnéztük.