A szövegből többek közt kiderül, hogy a Székelyföld fiktív, Románia szovjet megszállása idején kitalált régió. Meg hogy a gonosz magyarok. Meg hogy a szerzőnek rendesen elgurult a gyógyszere.
A hazai sajtó nemrég kétségbeesetten jelentette, hogy a Nemzeti Kisebbségek Védelméről szóló Keretegyezmény Konzultatív Bizottságának, az Európa Tanács konzultatív szereppel rendelkező szakosodott szervének képviselői elég kemény jelentést tettek közzé arról, hogy mennyire tartják tiszteletben és védelmezik a hazai hatóságok a romániai nemzeti kisebbségek jogait és szabadságait.
Az ezzel kapcsolatos sajtóközleményt itt találhatják meg.
Amit a szenzációs és nézettséget biztosító negatív hírek állandó felkutatásával túlságosan elfoglalt román újságírók nem siettek bemutatni: az Európa Tanács jelentése nagyon sok hamis aspektust tartalmaz, melyeket a már jól ismert „copy-paste” módszerrel vettek át bizonyos árnyékjelentésekből. Vagyis azokból a román államot vádoló dokumentumokból, melyeket a kisebbségek különféle szervezetei, különösen a Budapest pénzén finanszírozott magyar szervezetek készítettek, és mely jelentések nyilvánvalóan teljesen torz módon mutatták be a nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartásával kapcsolatos valóságot.
A valóság megismerése iránti érdektelenség, vagy rosszindulat? Amit a romániai sajtó nem árul el: a szlovén Petra Roter, a Romániára vonatkozó jelentést kidolgozó Konzultatív Bizottság elnöke közeli ismerőse az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) vezetőségének. Ez az a szervezet, melyet Budapest évente nagyjából félmillió euróval finanszíroz, hogy a „Minority SafePack” európai polgári kezdeményezés-tervezet révén kisebbségekre vonatkozó jogrendet dolgozzon ki az Európai Parlament szintjén, mellyel az etnikai autonómiát kívánják elősegíteni Európában, valamint etnikai megfontolások alapján kívánják megosztani az európai társadalmat és implicit módon
Petra Roter mellesleg a FUEN fő meghívottjainak egyike volt a szervezet kolozsvári kongresszusán (2017. május 19.) és felszólalásában azt állította, hogy a befogadó államok nem szavatolják a nemzeti kisebbségek alapjogait, ezek között említette az oktatáshoz, az anyanyelvhasználathoz és a politikai képviselethez fűződő jogot. Szintén ő állította, hogy a nacionalizmus és a nemzetállamok konstrukciója tényleges fenyegetést jelent a mai társadalomra! Részletek itt.
Egy ilyenfajta beszéd alapján azt mondhatnánk – anélkül, hogy tévednénk vagy rosszindulatot tanúsítanánk –, hogy Petra Roter egy kicsit összeférhetetlen helyzetben van, hiszen előre állást foglalt azt illetően, hogy mi a véleménye a nemzeti kisebbségek jogai tiszteletben tartásának módjáról az Európai Unióban általában és azon belül Romániában.
Petra Roter asszony érdekeit és a FUEN akcióit félretéve – ez utóbbiakat illetően a korábbi cikkeimben bebizonyítottam, hogy nem állnak távol az Orosz Föderáció cselekedeteitől – ki kell hangsúlyoznunk, hogy akár tetszik, akár nem,
kidolgozott egy alaposan dokumentált jelentést a Konzultatív Bizottság jelentésével szemben, melyben pontról pontra cáfolja az ET-hez tartozó entitás dokumentumában szereplő aberrációkat. Románia kormányának álláspontja itt található meg.
Románia kormányának álláspontja kitér például a Konzultatív Bizottság jelentésében szereplő aberráns helyzetre, melyben a székelyföld (kisbetűvel az eredeti szövegben – a szerk.) létezésére utalnak Románián belül, ami annak a bizonyítéka, hogy a jelentést összeállító személyekből totálisan hiányzik a tisztelet és a szakszerűség. Nyilvánvaló, hogy egy európai intézmény hivatalos dokumentumában
ezzel érvelve amellett, hogy a bukaresti hatóságok nem tesznek elég erőfeszítést, jelen esetben a magyar kisebbség tagjainak védelméért. Képzeljék el például, milyen lenne, ha a konzultatív bizottság (a szerző összevissza használja a kis- és nagybetűs írásmódot – a szerk.) azt javasolná Spanyolországnak, segítse Katalóniát végleg és visszavonhatatlanul elszakadni Madridtól! Vagy ha a belgiumi flamandokat és vallonokat az ország kettészakítására bátorítanák!
Ugyanennek a jelentésnek egy másik aberráns része az, hogy egyrészt a roma és román diákok közötti etnikai szegregáció megszüntetését követeli Romániától, azzal vádolva Bukarestet, hogy nem tesz eleget a romák beillesztéséért a román közösségekbe, másrészt szintén Bukarestet vádolják azzal, hogy nem engedi meg a magyar diákok etnikai szegregációját a románokkal szemben, úgy ítélve meg, hogy a román–magyar kölcsönhatás ártana a magyar identitás fejlődésének. Mindezt úgy, hogy
ahol a magyar diákokat középkori ultranacionalista logika szerint oktatják és indoktrinálják, továbbá arra bátorítják őket, hogy szigetelődjenek el a lakosság többi részétől. Ez hosszú távon éppen a magyar kisebbségnek okoz jelentős károkat azzal, hogy elkülönül a társadalom többi részétől, mélyül a fiatal nemzedék románnyelv-ismeretének hiánya, fokozódik a nacionalizmus és az idegengyűlölet, csökken a magyar fiatalok esélye a munka piacához való méltányos hozzáférésre. Azon a véleményen vagyunk, hogy ez az egyazon jelentésen belüli ellentmondásos megközelítés és kettős mérce vagy e dokumentum szerzőinek szakmaiatlanságáról árulkodik, vagy – és ez még súlyosabb – arról az érdekükről, hogy bebizonyítsák, Románia nem tekinthető standardnak a nemzeti kisebbségek védelmét illetően.
Ezen kívül megfigyelhetjük, hogy a Konzultatív Bizottság ugyanezen jelentése azt javasolja Romániának, hogy gondolkodjon el a nemzeti kisebbségek kollektív jogai elismerésének hasznosságán, miközben ezeket a jogokat nem ismeri el a Konzultatív Bizottság által is elismert nemzetközi jog.
A bukaresti kormány nem utolsó sorban a Konzultatív Bizottságnak azt az álláspontját is megcáfolja, mely szerint
holott ugyanezen jelentés nem említi hazánk nemzeti kisebbségek jogainak védelmére vonatkozó rendkívül gazdag jogrendjét. Arról nem is beszélve, hogy egyetlen európai rendelkezés sem utal ilyenfajta törvényre, a Konzultatív Bizottság úgynevezett ajánlása e fórum mandátumának durva megsértése lévén (tekintettel arra, hogy a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogaira vonatkozó keretegyezmény semmilyen rendelkezést nem tartalmaz erre vonatkozóan, mint ahogy európai szinten sincs ilyen jogszabály). A Konzultatív Bizottság gyakorlatilag tartalom nélküli formák alkalmazását követeli, azt gondolva, hogy egy integratív törvény tényleg biztosítaná egy kisebbséghez tartozó egyének jogait. Arról nem is beszélve, hogy
mert ezzel létrehozza a lakosság egy bizonyos részének mások felett álló kategóriáját, melyet társadalmilag előnybe hoznak a társadalom többi részével, ami némiképp a faji elkülönítés tragikus koncepciójára emlékeztet.
Itt emlékeztetünk arra, hogy a nemzeti kisebbség fogalom kialakulásának koncepciója egy másik tragikus múlthoz tartozik, ugyanis ezt az eszközt J. V. Sztálin találta ki és hirdette Európában, ami mögé bújva a Szovjetunió belülről igyekezett meggyengíteni Nyugat-Európát és amellyel nyomást és ellenőrzést gyakorolhatott a szatellit kommunista államokon belül. Ezt folytatja Putyin Oroszországa Budapest és az Orbán Viktor kormányfőtől függő szervezetek jelentős közreműködésével – az európai kohézió meggyengítését.
Ezt az ismertetést egy román politikusoknak címzett felhívással zárjuk, hogy
a legvalószínűbb módon hivatkozási alapként használva fel majd ezt a jelentést, hogy valóság által alá nem támasztott újabb és újabb előnyöket követeljenek maguknak, melyek sokkal inkább a román elem felhígulásához vezetnek azokban a térségekben, ahol a mi románjaink – sajnos – kisebbségben élnek.
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Az államellenes szervezkedéssel vádolt politikus minden valószínűség szerint búcsút inthet az elnökjelöltségnek.
Antiprédikáció a gyűlölet aranykorában. A mi korunkban.
A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.
A gyerekkori evészavarok megelőzhetők és gyógyíthatók. Így segíthetünk, ha gyermekünk ilyen problémákkal küzdene.
A bank évszázadok óta barátja, szeretője, házastársa, anyósa, szomszédja, esküdt ellensége az embernek, helyzete válogatja. A történet, amit most elmesélek, igazán cuki… lett volna. Mint egy vakrandi. Ha minden olajozottan alakul.
Március 15. alkalmából Kossuth-díjjal tüntették ki Petrás Máriát, a moldvai csángó magyar kultúra kiemelkedő népdalénekesét és keramikusművészét, aki évtizedek óta fáradhatatlanul dolgozik a csángó zenei és tárgyi örökség megőrzéséért.
George Simion megnyúzatta volna „az államcsíny elkövetőit”, most az ügyészség vizsgálatot indított ellene. Leomlott a segesvári várfal egy része, pedig alig öt éve újították fel.
„Tartalmas” közlekedési felvételt tettek közzé szombaton az Info Trafic 24 Facebook-oldalon, amelyet végignézve úgy tűnik, igencsak elgurult a gyógyszer egy személyautó sofőrjénél.
Magyarország csángóföldi befolyásának „aggasztó” növekedéséről beszélt a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a román parlamentben.
Színes programkínálattal várják az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulójára emlékező közösségeket Székelyföld településein hétvégén. Összefoglaltuk Hargita, Kovásza és Maros megye városainak március 15-i programjait.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Az államellenes szervezkedéssel vádolt politikus minden valószínűség szerint búcsút inthet az elnökjelöltségnek.
Antiprédikáció a gyűlölet aranykorában. A mi korunkban.
A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.
A gyerekkori evészavarok megelőzhetők és gyógyíthatók. Így segíthetünk, ha gyermekünk ilyen problémákkal küzdene.