Az teljesen rendben van, Románia valakit lefasisztáz, mert annak oka van. Ha viszont véletlenül Romániát fasisztázza le valaki, az nagyon nincs rendben.
Jelen szöveg az Adevărul oldalon közölt cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Az orosz propaganda struktúrájában semmi sem fontosabb a „nagy honvédő háborúban” aratott „nagy győzelemről” szóló narratívánál. Csak ez teszi lehetővé az oroszok számára, hogy többnek érezzék magukat az egymást váltó totalitárius és tekintélyelvű rezsimek rabszolgáinál.
A hivatalos orosz ideológia egy olyan országgal szembeni katonai felsőbbrendűség érzésére épül, melyet az orosz társadalmon belül évszázadok óta Oroszországnál minden tekintetben felsőbbrendűnek tekintenek. A Németországgal szembeni felsőbbrendűségi érzésnek ez a fajta gondozását gyógyírként használták és használják az olyan belpolitikai frusztrációk ellen, mint amilyen a lakosság alacsony életszínvonala, a növekedési és fejlődési távlatok hiánya, az alkoholizmus, a korrupció, a bűnözés és sok más.
a műegyenruhába öltöztetett, játék Kalasnyikovokkal masírozó kiskorúak és kisgyermekek felhasználása, az agresszív militarizmus feltámasztása, az ellenzékiség bármiféle formájának szétzúzása – mindezek sokkal inkább arra engednek következtetni, hogy – észrevétlenül – pontosan az a fajta politikai rezsim épül fel, amelyik ellen a szabad világ 1939 és 1945 között fellázadt.
Annak a győzelemnek a nagy pompával történő megünneplése, melyet Moszkva kizárólag a Vörös Hadsereg érdemének állít be (melyet az AEÁ a lend-lease programon keresztül több tízezer teherautóval, több ezer harci géppel, több millió konzervvel látott el), nemcsak május 9-én – a „győzelem” szimbolikus építményének központi eleme – zajlik, hanem a Szovjetunió által korábban megszállt területek „felszabadítása” szempontjából nevezetes más napokon is.
A moszkvai május 9-i, „győzelem napi” parádénak a szovjet szimbolisztika áll a középpontjában
A Moldovai Köztársaság esetében augusztus 24-éről van szó, az offenzívában lévő szovjet csapatok ezen a napon foglalták el Kisjenőt (Chişinău). 2019-ben a 75. évfordulója van annak a napnak, Igor Dodon elnök pedig bejelentett egy ünnepi programot, amelyre augusztus 23-án, 24-én és 25-én került sor és volt benne egy koncert a Nagy Nemzetgyűlés terén, de egy megemlékezési esemény is a şerpeni-i emlékhelyen, ugyanis a szovjet erők ennél a Dnyeszter partján lévő településnél hozták létre az első hídfőállásukat a „Jászvásár/Iaşi–Kisjenő” hadművelet során. Mind Dodon elnök, mind a Moldovai Köztársasági Szocialisták Pártján (PSRM) belüli többi társa úgy beszélnek a „fasiszta megszállás” alóli felszabadításról, mintha a szovjet csapatok Benito Mussolini olasz hadseregével harcoltak volna Besszarábiában. Valójában
hanem a világon mindenhol. Ennek oka az, hogy a „fasizmus” kifejezést kezdték egyre gyakrabban a Moszkvának nem tetsző bármilyen politikai mozgalom vagy viselkedés megbélyegzésére használni.
Szovjet propagandaplakát a Téli Hadjárat idejéből, amikor a Szovjetunió 1939. november 30-án, a Hitler–Sztálin paktum aláírása nyomán megtámadta Finnországot. A támadás melletti fő érv: a szovjetek antifasiszta harca
Tanúi voltunk a grúziai és ukrajnai katonai agressziók alkalmával kirobbantott propagandahullámoknak, amikor a megszállókkal szembeni bármilyen grúz vagy ukrán ellenállást „fasizmusnak” minősítettek. Az orosz propagandának, anélkül, hogy ezt nyíltan kimondaná, az a célja, hogy a célországok kollektív tudatában a „Nyugat” fogalmát a „fasizmus” fogalmával kösse össze és egy Nyugat-Európával vagy az Egyesült Államokkal szembeni társadalmi fóbia létrehozására és serkentésére törekszik.
A Moldovai Köztársaságban az augusztus 24-i úgynevezett „felszabadulás a fasizmus alól” annál is inkább hamis történelmi szempontból, hogy Besszarábia területe 1941. június 22-étől 1944 augusztusának végéig egyetlen pillanatig sem állt német katonai megszállás alatt, amikor teljes mértékben a szovjetek ellenőrzése alá került. Ebben az időszakban Besszarábia újra a Román Királyság része lett, ahonnan az 1940. június 28–július 3-i szovjet megszállással rabolták el. De mivel elnökként vagy magas rangú állami tisztviselőként ma már nem használható a szovjet történelem tankönyvekben bevezetett „román-fasiszta megszállás” kifejezést, ugyanazon okok miatt, amelyekért ugyanezek az emberek a románt nem „moldovai”, hanem „államnyelv”-nek nevezik,
Továbbra is használják a szovjet korszak propagandisztikus cseleit, hogy ezzel bizonyítsák a Moszkvával szembeni szolgalelkűséget, de azért is, hogy fenntartsanak egy folyamatosan éltetett közbeszédet, amelyhez a polgárok hozzászoktak, sokan a normalitás részének tartanak és igaznak fogadnak el. A Moldovai Köztársaság esetében az 1944. augusztus 24-i „felszabadítást a fasizmus alól”, melyet szovjet mintára ünnepelnek meg, azért tartják fenn és folytatják, mert tökéletes eufemizmus a „románok alóli felszabadításra”, a modern „moldovai államiság” alapító momentumára. A moldovai oroszpárti oldal képviselőinek minden év augusztus 24-én
A Maia Sandu által vezetett kormány „ellentámadásba” lendült ideológiai fronton, gyásznapokká nyilvánította augusztus 23-át és 24-ét az összes totalitárius és tekintélyelvű rezsim áldozatainak emlékére, ezzel igazodva az Európai Parlament egyik 2009-ben elfogadott határozatához. Ezáltal idén a több mint 7 évtizeddel ezelőtti történelmi eseményekről való megemlékezések dualitásával van dolgunk. A kormány által meghirdetett gyásznapok esetében a megemlékezés tárgyát képező esemény az 1939. augusztus 23-i német–szovjet megnemtámadási egyezmény, melyet Ribbentrop-Molotov paktum néven ismernek és mellyel a Szovjetunió és a náci Németország Közép- és Kelet-Európában felosztotta egymás között az érdekszférákat. Ezt a dualitást jelenleg a Szocialisták Pártja és az ACUM-tömbhöz tartozó pártok kormánykoalíción belüli nehéz együttélése szemszögéből is kell nézni.
A Moldova Köztársasági Szocialisták Pártja által május 9-én szervezett Hallhatatlan Ezred-menetelés, ahol újra felmelegítik és románellenes „moldovaista” ideológiával elegyítik a szovjet szimbolisztikát
Az augusztus 23–24-ei napokkal kapcsolatos két ellentétes perspektívát összevetve az Alkotmánybírósággal kapcsolatos legutóbbi eseményekkel (a kormánykoalíció pártjai között legitimitási vita keletkezett a bíróság szocialista elnökének megválasztásával kapcsolatosan – a szerk.), melyek a viszály almájává váltak a PSRM és az ACUM-tömb között, nem kizárt a két koalíciós partner közötti kommunikációs válság elmélyülése – kivéve, ha Maia Sandu enged az Alkotmánybíróság ügyében. De úgy tűnik, hogy az úgynevezett fasiszta megszállás alóli „felszabadítás” megünneplése ügyében a kormány, a Cselekvés és Szolidaritás Pártja (PAS) és a Demokráciát Otthon Párt (PPDA) vezetői sem ellene, sem mellette nem kívánnak állást foglalni, hogy elkerüljék a konfliktust Igor Dodonnal és a PSRM-vel.
Ennek megfelelően
melyek célja fenntartani a volt metropolisz, Moszkva és hajdani gyarmatai közötti mentális kapcsolatot, mely gyarmatok közt a Moldovai Köztársaság is ott van.
Csak remélni tudjuk, hogy Maia Sandu miniszterelnök, tekintettel arra, hogy egy másik, az Európai Unióból eredeztethető narratívával kívánja felruházni augusztus 23-át és 24-ét, nem követi majd volt kormányon belüli főnöke, Vladimir Filat példáját, aki több augusztus 24-én is részt vett az „Örökkévalóság” Komplexumban tartott ceremóniákon, ahol az öt szovjet kőpuska mintha őrt állna, hogy mindenki számára világossá tegye, Besszarábia földje, tekintettel arra, hogy a Vörös Hadsereg „szabadította fel”, továbbra is a tulajdonát képezi, még szimbólumokon keresztül is.
A szerző a Politikatudományi Karon szerzett oklevelet és a SNSPA-n mesterfokozatot politikaelméletből és -elemzésből.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.