// 2026. augusztus 30., vasárnap // Rózsa

Bármi jó, csak ne az RMDSZ...

// HIRDETÉS

A Maros megyei „román RMDSZ” nem és nem és nem akar összejönni. Legalábbis a liberálisoknak.

Újra összeáll a kis USL (Szociál-Liberális Szövetség – a szerk.) Maros megyében. A liberálisok tálcán kínálják fel a PSD-nek (Szociáldemokrata Párt – a szerk.) a Megyei Tanács elnöki tisztségét. Ciprian Dobre PNL-s (Nemzeti Liberális Párt – a szerk.) vezető azt állította, hogy ez jobb megoldás, mintha az „RMDSZ kapná meg”. Bár Kelemen Hunor Szövetsége szerezte meg a legtöbb (15) megyei tanácsi mandátumot, Dobre a PSD-vel akar többséget létrehozni, azt állítva, hogy az RMDSZ „semmilyen tárgyalást nem akart folytatni”. Az RMDSZ Maros megyei elnöke, Brassai Zsombor viszont cáfol: azt állítja, hogy minden politikai partnerrel folytatják a tárgyalásokat és szerinte Ciprian Dobre „pánikba esett” és ezért folyamodott ehhez az „elhamarkodott” javaslathoz, miközben „nem illik elébe menni a tárgyalásoknak és ilyen kijelentéseket tenni”.

A június 5-i választáson az RMDSZ szerezte meg a legtöbb megyei tanácsi mandátumot, szám szerint 15-öt, de nincs többsége. Ezzel szemben a PNL és a PSD 10-10 mandátumhoz jutott. Ilyen körülmények között a liberális Ciprian Dobre, aki még mindig a Maros Megyei Tanács elnöke, kénytelen volt a Facebookon „bedobni”, ahogy ő maga mondta a Gândulnak, a következő „hipotézist”: „A Maros PNL felajánlja a PSD-nek a Megyei Tanács elnöki tisztségét azzal, hogy az egyik alelnök PNL-s, a másik pedig nyilvánvalóan RMDSZ-es legyen.” 

„Semmint az RMDSZ-é legyen…

Ez egy ajánlat. A PSD akár el is utasíthatja. Bedobtam egy hipotézist, amit a PSD eddig, úgy látom, kizártnak tart. Legalább egy választ elvárok”, mondta Ciprian Dobre.

Mi képezte e javaslat alapját? Az a tény, hogy „nem cseng a telefon”. Sem a PSD, sem az RMDSZ részéről, holott a liberálisok folyamatosan erre várnak, állítja Dobre. Ezért hozta nyilvánosságra a javaslatot, „utolsó lehetőségként”, tekintettel arra, hogy az RMDSZ-esek „semmilyen formában nem akartak szóba állni”, a szociáldemokraták pedig „csak az RMDSZ-esekkel tárgyalnak”, és ezzel akarja ez utóbbiakat „valahogy” tárgyalásokra kényszeríteni.

A másik oldalon a Maros megyei RMDSZ elnöke, Brassai Zsombor meglepetésének adott hangot az ajánlat miatt, leszögezve, hogy a tárgyalások még nem fejeződtek be.

Dobre azonban azt állítja, hogy a szociáldemokratáknak tett ajánlattal nincs szó az USL helyi szintű helyreállításáról.

„Az USL-ben az RMDSZ nem volt benne. Ez a szövetség viszont az RMDSZ-re is vonatkozik. Azért mégiscsak van néhány polgár ebben a megyében, akik megszavaztak a 35 tanácsosból 20-at, akik PSD-sek, PNL-sek és azt hiszem, ennek a két politikai szervezetnek tárgyalnia kellene egymással. Másrészt Maros megye bizonyos polgárai az RMDSZ-re szavaztak. Nekik 15 tanácsosuk van. Nem zárható ki egy tárgyalás két olyan Maros megyei politikai erő között, melyek 20 tanácsost adnak a 35-ből”, mondta a Gândulnak Ciprian Dobre, a Maros Megyei Tanács elnöke.

Arra a kérdésre, hogy a Maros MT elnöki tisztségére vonatkozó ajánlatot miért a PSD-nek tették és nem a Maros Megyei Tanácsban legtöbb mandátummal rendelkező RMDSZ-nek, Dobre ezt válaszolta: „Semmint az RMDSZ-é legyen… Mit engedhetnénk át nekik (a szociáldemokratáknak – a szerz.) egyebet? Mit tegyünk, ha ők még csak fel sem hívnak minket. Valamiképpen tárgyalásra akarjuk kényszeríteni őket. Nyilvánosságra hoztam egy javaslatváltozatot.”

Ezzel szemben a Maros megyei RMDSZ elnöke, Brassai Zsombor szerint Ciprian Dobre „pánikba esett”, „túl gyorsan” állva elő ezzel az ajánlattal, miközben a tárgyalások még nem fejeződtek be.

„Két lehetőségünk van: vagy a PSD-vel vagy a PNL-vel tárgyalunk. Azt hiszem, ezen a héten befejezzük a tárgyalásokat, bár látom, hogy egyes partnerek, mint például Ciprian Dobre úr, túl hamar előálltak egy nyilatkozattal, de én megvárom a tárgyalások lezárását, tekintettel arra, hogy a PNL és a PSD is tárgyalásokra hívott, ahogy az normális is. Nem illik elébe menni a tárgyalásoknak és ilyenfajta kijelentéseket tenni. Tiszteletben tartom az ezzel a kérdéssel kapcsolatos viselkedését és álláspontját, de azt hiszem, túlságosan elsiette a nyilatkozatát”, mondta a Gândulnak Brassai Zsombor.

Másrészről Dobre azt állítja, hogy az RMDSZ-esek „semmilyen formában” nem akartak tárgyalni a liberálisokkal.

„A telefonunk nem szólalt meg. Nem szólal meg a telefon.

Mi folyamatosan várunk. A PSD sem nagyon akarta, ezért hoztam nyilvánosságra (az ajánlatot – a szerz.). Utolsó lépésként. Amikor egy hete vársz, és nem szólal meg a telefonod…. és a PSD csak az RMDSZ-szel tárgyal…”, tette hozzá Dobre.

Sőt, Brassai Zsombor azt állítja, hogy „mindenkivel” tárgyalnak és ilyenfajta helyzetre még nem volt példa.

„A megfelelő pillanatban mi is előállunk majd a saját nyilatkozatunkkal. Mégiscsak négyévnyi közigazgatásról van szó és ugyanakkor a Maros megyei politikai légkörről is. Végig kell gondolnunk, tárgyalnunk kell, megbeszéléseket folytatnunk, meg kell néznünk, hogyan lesz a legjobb. A mi célunk valójában az, hogy véget akarunk vetni a Maros megyei politikai harcoknak”, részletezte Brassai Zsombor.

Arra a kérdésre, hogy felülvizsgálná-e az ajánlatát, ha az RMDSZ részéről „megcsörrenne a telefonja”, Dobre azt válaszolta, hogy „korai” még erről beszélni. Ugyanakkor arra a kérdésre, hogy milyen más változatot vennének számításba a liberálisok, Dobre leszögezte, hogy „erről csak a tárgyalások alapján lehet véleményt mondani”.

Dobre ugyanakkor fontosnak tartotta leszögezni, hogy „legalábbis helyi szinten a dolgoknak van egy bizonyos logikájuk”, ezzel Vasile Gliga PSD-s elnök kijelentésére utalva, aki a választási kampány elején azt javasolta, hogy „a Maros megyei román politikai erők hozzanak létre egy «román RMDSZ-t»”.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Egy rühes kutya esete a PNRR-pénzekkel és az energiaválsággal

Sánta Miriám

Nem a megújuló energia az oka annak a kritikus helyzetnek, amelybe az országos villamosenergia-rendszer került, hanem a sorozatosan elhibázott döntések miatt vagyunk ott, ahol.

Ezért nem menthetnek meg minket a technokraták

Sólyom István

Hivatásos politikusokra akkor is szükségünk van, ha sokszor legszívesebben a pokol fenekére kívánnánk őket.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Untold, avagy Kolozsvár feladása

Szántai János

Egyre több kolozsvári polgárnak szúrja a szemét a Sétatéren immár tizenegyedszerre megszervezett gigafesztivál. Pedig minden remek lenne, ha a városvezetés betartatná a fesztiválos magánvállalkozókkal a minimális szabályokat.

„A Kárpátok szimbólumát egy gyűlölt, kártékony, kóborló vadállattá züllesztette a politikum”

Sólyom István

A medveproblémára egyetlen valódi megoldás létezik, az állomány visszalövése az optimális létszámra. Birtalan István gyergyószentmiklósi vadásszal beszélgettünk, nemcsak a medvékről.

 

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Mi a túróért beszél három napja egy lepényről az egész ország?
Főtér

Mi a túróért beszél három napja egy lepényről az egész ország?

Románia legfontosabb ügye: a péksütemények. Egy lepényállam vajaskifli-gyarmatának franciás hadicsele durrant el...

Talpas Botond: csak hetekre van biztos forrás, de minden lehetőséget nyitva tart az erdélyi MCC
Krónika

Talpas Botond: csak hetekre van biztos forrás, de minden lehetőséget nyitva tart az erdélyi MCC

Az erdélyi MCC-nek jelenleg csak a következő hetekre van elegendő anyagi forrása, ezért a tanév a megszokott formában és méretben biztosan nem indul el.

Amikor az elgörbített ideológiai tükör váratlanul szilánkokra törik
Főtér

Amikor az elgörbített ideológiai tükör váratlanul szilánkokra törik

Egyre nagyobb hullámokat vet a legfiatalabb fekete Cambridge-i professzor körül kialakult ideológiai és tudományos botrány, amely sajnos tragédiába is fulladt. Az eset az egész európai kultúra szempontjából tanulságos lehet.

Tengerbe fulladt az a férfi, akit ma már háromszor is kihúztak a hullámok közül, de újra visszament
Székelyhon

Tengerbe fulladt az a férfi, akit ma már háromszor is kihúztak a hullámok közül, de újra visszament

Egy 68 éves férfi fulladt a tengerbe Eforiénál csütörtök délután, miután a nap folyamán háromszor is kimentették a hullámok közül a vízimentők, de újra és újra bement a vízbe. Eforie Nord strandjain vörös zászló van kitűzve, tilos a fürdőzés.

Rejtély, miért kérte hazarendelését Montreálból Románia magyar nemzetiségű főkonzulja
Krónika

Rejtély, miért kérte hazarendelését Montreálból Románia magyar nemzetiségű főkonzulja

Saját kérésére visszahívták állomáshelyéről Balla Tullia Imolát, Románia montreáli főkonzulját, aki két és fél éve látta el a diplomáciai kirendeltség irányítását. A korábban számos kormányzati pozíciót betöltő diplomatát több mindennel megvádolták.

Nagy mennyiségű aranyat foglaltak le egy székelyföldi házkutatás során
Székelyhon

Nagy mennyiségű aranyat foglaltak le egy székelyföldi házkutatás során

Csempészet gyanúja miatt tartottak házkutatást csütörtökön a gyergyószentmiklósi bíróság által elrendelt parancs alapján. Az akció során 888,43 gramm aranyat, valamint 27 ezer lejt, 550 eurót és 200 svájci frankot találtak.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Egy rühes kutya esete a PNRR-pénzekkel és az energiaválsággal

Sánta Miriám

Nem a megújuló energia az oka annak a kritikus helyzetnek, amelybe az országos villamosenergia-rendszer került, hanem a sorozatosan elhibázott döntések miatt vagyunk ott, ahol.

Ezért nem menthetnek meg minket a technokraták

Sólyom István

Hivatásos politikusokra akkor is szükségünk van, ha sokszor legszívesebben a pokol fenekére kívánnánk őket.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Untold, avagy Kolozsvár feladása

Szántai János

Egyre több kolozsvári polgárnak szúrja a szemét a Sétatéren immár tizenegyedszerre megszervezett gigafesztivál. Pedig minden remek lenne, ha a városvezetés betartatná a fesztiválos magánvállalkozókkal a minimális szabályokat.

„A Kárpátok szimbólumát egy gyűlölt, kártékony, kóborló vadállattá züllesztette a politikum”

Sólyom István

A medveproblémára egyetlen valódi megoldás létezik, az állomány visszalövése az optimális létszámra. Birtalan István gyergyószentmiklósi vadásszal beszélgettünk, nemcsak a medvékről.

 

// HIRDETÉS