Fegyveres erők nélkül is helyre lehet állítani a hatalmi övezeteket. Legalábbis így gondolják az ortodoxia fegyverét bevető politikusok. Például Vlagyimir Putyin.
Most, amikor minden lehetséges változás és kihívás felmerül, a bizonytalanság és jövőféltés tengerének közepén könnyen látható, miként térnek vissza a politikusok azokhoz a válság alatti építkezési modellekhez, melyek egy egységet gyorsan megteremtő elemen alapulnak.
Amikor képtelenek kormányzati eredményeket és a gazdasági piacok kiegyensúlyozását legalábbis hihetően ígérni tudó megoldásokat felsorolni, a legkönnyebben és nagyon könnyen érvényesíthető elem egy olyan küszöbön álló veszélyre hivatkozás, mely a nemzeti egységet, a nemzetállam és alapvető értékei túlélését fenyegeti. Érvelésük szerint sürgősen
És a világ ezen részében az egyház, valamint a vallásos érzés politikai hasznosítása az egyik legérdekesebb kohéziós tényező. Ezt a politikusok egyre inkább ki is használják akkor, amikor Európát valóban szervezeti, demográfiai és vallási identitása elvesztése fenyegeti, amit a kontinensünket az utóbbi időszakban elárasztó óriási muzulmán migrációs hullám megjelenése exponenciálisan súlyosabbá tesz…
Ebből következik az a késztetés is, hogy egyre gyakrabban hivatkozzanak a kereszténység/iszlám szembenállásra az olyan politikai lépések megindokolásaként, mint amilyeneket nemrég, például Lengyelországban vagy Magyarországon fogadtak el.
Egyszerű véletlenekről van szó, vagy ellenkezőleg, ez egy jelentős tendencia lehet most és főleg a jövőben az európai kelet térségében?
Sok politikai elemző azt állítja, hogy a második válasz a pontos, a választ pedig egy folyamatosan erősödő és világunk e részének egyik jelentős hatalmi piacán, Oroszországban egyre nagyobb méreteket öltő jelenségre alapozzák.
Kathy Rousselot kihangsúlyozta, hogy:
„Oroszországban már a 90-es évek eleje óta vallási újjászületésről beszélnek, az elemzők pedig folyamatosan az ortodox egyháznak az ország közéletén belüli növekvő szerepét hangsúlyozzák ki. Az egyháznak a társadalmi élet előterébe történő visszatérésében van egy fontos dátum: 2007. április 25-e, Borisz Jelcin, a független Oroszország első elnökének egyházi gyászszertartása a Megváltó Krisztus-székesegyházban zajlott (a műemléket Sztálin semmisítette meg 1931-ben és a 90-es években építették újjá nagy pompával, ami önmagában Oroszország vallásos újjászületésének szimbóluma volt)… Úgy tűnt, hogy ez visszaadja az ortodoxiának a 90 éve elvesztett államvallási státuszt. Néhány héttel később, május 17-én, ugyanebben a székesegyházban került sor az Orosz Ortodox Egyház és a (forradalom nyomán bekövetkezett egyházszakadás során létrejött) Diaszpórai Orosz Egyház kiegyezésére, Vlagyimir Putyin, e közeledés nagy előmozdítója óvó tekintete által kísérve, aki valószínűleg 2003 szeptembere óta személyesen foglalkozott ezzel a kérdéssel.”
Putyint fokozatosan, de nagyon érdekesen körvonalazott módon
aki megnyitja a párbeszéd útját a Vatikán felé, aki közvetlen támogatást ígér az iszlám milíciák által a Közel-Keleten üldözött keresztény közösségeknek…
Nyikolaj Mitrohin, a Brémai Egyetem kelet-európai tanulmányok központjának munkatársa ezzel kapcsolatosan a következőket mondta a Religioscope-nak (2014 októbere):
„Nekem úgy tűnik, hogy Putyin nagyon szélesen értelmezve akarja használni a hagyományos értékeket, a katonai hazafiságtól az idegengyűlölet különböző formáiig. Stratégiájának része az ortodox egyházra támaszkodni, annak konzervatív filozófiájával és intézményi szervezetével együtt: valóban, az egyház minden régióban olyan struktúrákkal rendelkezik és állítja azokat a szolgálatába, melyek által Putyin terjeszteni tudja az általa hirdetni akart gondolatokat. Az orosz egyház az a szervezet, mely a modern Oroszország legnagyobb társadalmi hálózatával rendelkezik. Valójában jelenleg megállapodás van Putyin és az Egyház között a fő ideológiai elvekről, legalábbis nagy vonalakban. Tehát a két érdek konvergenciájának vagyunk a tanúi… Az orosz egyháznak világos stratégiája van a Nyugattal fenntartott kapcsolatokról, ahogy az Kirill pátriárka vagy a Moszkvai Pátriárkia külkapcsolati főosztályát vezető Hilarion volokolamszki metropolita diskurzusaiból kiderül. Az Egyház kebelében többfajta nyugatellenes ideológia létezik. Egyesek a katolikusoktól félnek, mások a protestánsokat utálják és így tovább. De mindnyájukat egyesíti a potenciálisan veszélyesnek tartott Nyugattal szembeni ellenségesség. Kirill az úgynevezett „orosz világ” koncepción is dolgozik, melybe nemcsak az oroszul beszélők tartoznak, hanem minden ortodox, akik ugyanazon civilizációs ernyő alá sorakoznak fel és az Oroszország iránti szeretet jellemzi őket… Az Orosz Ortodox Egyház pedig most
Ez az egyik oka annak, hogy nagyon is jól összeegyeztethető Putyin konzervatív diskurzusával, aki az igazi európai értékek utolsó védelmezőjének állítja be magát. Ezzel kapcsolatosan az oroszoknak az az érzésük, hogy egy folyó partján állva szemlélik az európai hajó süllyedését."
Ez nagyon érdekes elemzés, hiszen lehetővé teszi egy rendkívül összetett és egyszerre több szinten zajló, de a vasfüggöny után elvesztett hatalom és befolyásolási képesség helyreállítása ideáljának szolgálatába állított stratégiai elképzelés megértését. Egy „konzervatív internacionálé”? Miért ne, tekintettel az orosz iskola azon gyakorlatára, hogy létrehozza, felhasználja és aztán a történelmi érdekeitől függően megsemmisítse ezt az internacionálét. Miért ne, végső soron a cél ugyanaz, nevezetesen a világ gazdagjai által elnyomottak, jogfosztottak vagy semmibe vettek egyesítése? Ezúttal, új elemként, az ortodoxizmust használva fel egyesítő ideológiai üzenetként és, nyilvánvalóan, az Ortodox Egyházat az igaz hit és a civilizációba vezető igaz út exponenseként.
Tényleg ez történik? Íme, mit mondott Moszkva és egész Oroszország pátriárkája, II. Alekszej már 2003 márciusában, amikor ellátogatott az Orosz Föderáció Külügyminisztériumába:
„Egy olyan időszakban, amikor egyre nagyobb az államok és a népek közötti kölcsönhatás, hazánk nem maradhat ki az európai és világszintű folyamatokból. Ellenkezőleg, ennek a világnak az egyik pólusává, az egyik döntéshozatali központjává kell válnunk. Ugyanakkor Oroszországnak meg kell maradnia önmagának; meg kell őriznie ezeréves civilizációja értékeit. Az orosz ortodox egyháznak és az orosz diplomáciának együtt kell cselekednie egy multipoláris, multikulturális, igazságos és szabad világ felépítésében. Együtt veszünk részt olyan világnormák kidolgozásában, melyek lehetővé teszik egy harmonikus nemzetközi kapcsolati rendszer létrehozását.”
Putyinnak az elvesztett dicsőség visszaszerzésére irányuló offenzív politikai-katonai lépéseivel párhuzamosan, autonomista mozgalmakat táplálva a többségükben oroszok által lakott régiókban (a kelet-ukrajnai úgynevezett köztársaságok, Transznisztria), vagy erőt sugalló/baráti jelzéseket küldve más ortodox egyházaknak, különösen a Fekete-tenger térségében? Egy tiszta és kemény ortodox nacionalizmus feltámasztására irányuló próbálkozásokat milyen mértékben táplálja – közvetlenül, vagy közvetve – az orosz nyomásgyakorlás vagy befolyás? A folyamat javában zajlik, főleg most, miután az ortodox kereszténység világa megsínyli annak a kudarcát, aminek a nagy és szent pánortodox zsinatnak lennie kellett volna, amelyet éppen azoknak az egyházaknak a képviselői bojkottáltak, melyekről azt mondják, hogy Moszkva közvetlen befolyása alatt állnak.
Nem kell sok időnek eltelnie, hogy meglássuk ennek eredményeit, amilyen közel állunk azokhoz a térségekhez, ahol ezek a lépések annyira összekeverednek a magas szintű politikákkal, hogy fegyveres erők nélkül, a nagy sakkmesterek hagyományába illő intelligens játékkal is képesek helyreállítani a hatalmi övezeteket.
Az alcímeket a szerkesztőség adta. Fotó: vocativ.com
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.