Május hetedikén Parlamenti választások lesznek Nagy-Britanniában. Vajon mit csinálnak a skótok?
Nagy-Britanniában hivatalosan elkezdődött a május 7-i törvényhozási választás kampánya, a Parlamentet pedig feloszlatták, miután a miniszterelnök, a hagyományoknak megfelelően, elment a Buckingham-palotába, egy utolsó találkozóra a királynővel.
A jelenkori brit történelem legszorosabb választásáról van szó, és a nagy tétek miatt a harc már most keménynek, az eredmény pedig kiszámíthatatlannak ígérkezik. A konzervatívok és demokrata-liberálisok ötéves koalíciója után a munkáspártiak és a konzervatívok a felmérések szerint egyenlő esélyekkel rendelkeznek: a szavazatok 33-33 százalékára számíthatnak.
Egy hagyománnyá vált rítus szerint David Cameron hétfőn a Buckingham-palotába ment, hogy engedélyt kérjen Erzsébet királynőtől a Parlament felosztására, szimbolikusan véget vetve a konzervatívokból és demokrata-liberálisokból álló koalíció ötéves kormányzásának. A választási kampány hivatalosan most kezdődött el, de már néhány hete zajlik az ellenségeskedés, és bármilyen eszközt elfogadhatónak tartanak a politikák védelmében. A két nagy esélyes párt elkezdte az ironizálásokat, piszkálódásokat és feljelentéseket, nagyon feszült légkört teremtve.
Összesen hét párt van versenyben, bár nehezen hihető, hogy a Konzervatív Párton vagy a Munkáspárton kívül bárki más átvehetné a kormányzást. Az elemzők szerint eldöntetlen szavazás lesz, mert nem körvonalazódik abszolút többség, és ezt a bizonytalanságot mutatja az is, hogy két vasárnap közzétett felmérés pont fordított eredményeket mutatott. Az egyik négy pontos előnyt jósolt David Cameron kormányfő konzervatívjainak a laburistákkal szemben, a másik ugyanekkora különbséget Ed Miliband munkáspártijainak javára. A kutatóintézetek abban egyetértenek, hogy egymagában egyik párt sem tud majd többséget szerezni. A politikai színtér nagyon töredezett, és az első, csütörtökre tervezett tévés vita fogja bemutatni a két nagy párt és további öt szervezet vezetőit.
A helyzet azt vetíti előre, hogy abszolút többség (326 hely a 650-ből) hiányában intenzív tárgyalások lesznek a választás előtt és után. Egyértelmű győztes nélkül az éppen lejáró mandátumú kormánynak elsőbbsége lesz megpróbálni egy életképes kormányt felállítani. A konzervatívok megismételhetik az addig szokatlan 2010-es koalíciójukat, de a demokrata-liberális szövetségesek akár a munkáspártiak mellett is dönthetnek.
A különféle koalíciós forgatókönyvek kiterjednek a jobboldali Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjára (UKIP – United Kingdom Independence Party), vagy a baloldali skót függetlenségpárti szervezetre (SNP – Scottish National Party), és nincs kizárva egy „szivárványos” kombináció sem.
Ed Miliband, a munkáspárti vezető nem örvend széleskörű elfogadottságnak, de pártja sokkal népszerűbb nála. A konzervatívok élén álló David Cameron esetében pont fordított a helyzet – ötévnyi kormányzás után továbbra is viszonylag elismert, de pártját dogmatikusnak tartják, mely a társadalom által megfizetett ártól függetlenül igyekszik költségvetési megszorításokat végrehajtani. Ezen konfrontációk mögött a választási kampány igazi nóvuma a számos másodrendű párt megjelenése. 1951-ben a Konzervatív Párt és a Munkáspárt együtt a szavazatok 97 százalékát szerezték meg. Ma már nem képesek túllépni a kétharmadon.
A brit kormányt jelenleg vezető Cameron pártjának programja a 2010 májusában hatalomra került konzervatívok mérlegére támaszkodik, és azzal dicsekedhet, hogy elérte a munkanélküliség csökkenését, mely fontos győzelem, ha figyelembe vesszük, hogy növekvőben van az aktív népesség száma. Cameron már be is jelentette, hogy 2017 előtt népszavazást fog kiírni az EU-ból való esetleges kilépésről, enyhe mértékben csökkenti az adókat, a következő öt évben csökkenti a közkiadásokat, ugyanakkor határozott lépéseket tesz majd a bevándorlás korlátozásáért, amit már 2010-ben megígért.
Ed Miliband laburistái elismerik a Cameron-kormány sikereit, de az ország pénzügyi helyzetében támadt szakadékra és a jelentős államadósságra mutogatnak. E gondra válaszul a munkáspártiak a kiadások és szolgáltatások csökkentését ígérik, enyhén növelve az adókat, különösen a magas jövedelműek esetében. És egy kevésbé szigorú és szociálisabb irányvonalat akarnak a konzervatívok megszorítási politikájában.
A liberális-demokraták nehéz helyzetben vannak, Nick Clegg pártja ugyanis a kormányzati részvétel miatt visszaesett a felmérésekben – 7 és 9 százalék közötti szintre. A párt a helyi beágyazottságnak és a többségi szavazási rendszernek köszönhetően kb. 20 képviselői mandátumot tarthat meg, mely nem elég a koalícióalkotáshoz. Nem lehet tudni, hogy a párt folytatni akarja-e az utóbbi öt év gyakorlatát, főleg, hogy nagy vitájuk van a konzervatívokkal az európai kérdésben, és a Nagy-Britannia EU-tagságáról szóló népszavazás ügyében.
A brit közvélemény nagyon megosztott, a liberális-demokraták egy része pedig a 12-15 százalékosra mért euroszkeptikus UKIP felé tolódik. Ez az eredmény csak 3 helyet biztosítana a Parlamentben Nigel Farage pártjának. A közvéleményen belüli erős pozíciói ellenére az UKIP kis erőt képvisel majd a Parlamentben, és nem tud jelentős szerepet játszani a kormányalakításban. Ugyanezt lehet elmondani a zöldekről is, akik a szavazatok 4-6 százalékát szerezhetik majd meg, a 2010-es 0,9 százalékhoz képest. De a környezetvédő párt egyetlen képviselői helyre sem számíthat.
Ezúttal a Skót Nemzeti Párt (SNP) lesz a „királycsináló” a Parlamentben. A Skócia függetlensége mellett szavazók veresége ellenére a Skóciát 2011 óta vezető SNP úgy tűnik, képes volt megerősödni a régi skót királyságban hagyományosan erős munkáspártiak rovására. Lehet, hogy az SNP Skóciában nem szerez többséget, de a szavazási rendszerre és a térség két „történelmi” pártja, a liberális-demokraták és a munkáspártiak meggyengülésére való tekintettel, május 7-én megjelenhet egy nacionalista hullám. A baloldali Európa-párti SNP elméletileg a munkáspártiak „természetes” szövetségese, de van két nagy gond: nem biztos, hogy a két szervezet szövetségre akarna lépni, másodsorban pedig nem biztos, hogy az SNP-munkáspártiak szövetség abszolút többséget szerezne. És akkor a Plais Cymru nacionalistái, vagy az észak-ír pártok között kell majd szövetségeseket találni, ami egyáltalán nem lesz egyszerű.
Nagy-Britannia május 7-án kormányozhatatlanná válhat. A királynő 1974 februárjában már került hasonló helyzetbe, amikor sem a laburisták, sem a konzervatívok nem tudtak abszolút többséghez jutni, és egy munkáspárti–liberális koalíciónak már csak három mandátum hiányzott ehhez a többséghez. Akkor egy Harold Wilson munkáspárti kormányfő által vezetett kisebbségi kormány jött létre, de a Parlamentet gyorsan feloszlatták, és októberben a Munkáspárt abszolút többséget szerzett. A 2015-ös választásnak az a különlegessége, hogy az 1974-es forgatókönyv nehezen tűnik megismételhetőnek, ugyanis Skócia a választás kulcsa, és kevéssé valószínű, hogy az SNP teret veszítene egy „brit” párttal szemben.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
A Román Posta 2025. január 9-én, csütörtökön kezdi meg a januári nyugdíjak kézbesítését – jelentette be a társaság.
Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.
A cégek és más jogi személyek helyi adóinak alig több mint 50 százaléka folyt be a gyergyószentmiklósi városkasszába 2024-ben. Idén őket is nagyobb kedvezmény ösztönzi őket a fizetésre. A magánszemélyek adózási hajlandósága azonban jónak mondható.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Holtan találtak szerdán a város melletti mezõn két tulceai tinédzsert, egy fiút és egy lányt, akik a múlt hét végén tűntek el otthonról.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.