Ők azok a potenciális bűnözők, akiket a haverjaik megmentettek a bilincsektől. Magyar is van köztük, az ám!
Az Adevărul felidézi azokat a szenátorokat és képviselőket, akik a parlamenti mentelmi jog mögé bújtak az ügyészek elől. Más szóval, mérleget készít azokról a politikusokról, akik az egyszerű emberek fölött állóknak tartották magukat.
A jelenlegi törvényhozás gazdag tárháza volt a büntetőügyes képviselőknek. Az az igazán botrányos, hogy a törvénnyel összeütközésbe került szenátorok és képviselők közül sokan éltek a képviselői mentelmi joggal és így még csak el sem jutottak az ügyészekig, tehát sohasem tudjuk meg, hogy bűnösök voltak-e vagy sem. Ki kell hangsúlyozni, hogy a képviselői mentelmi jogot eredetileg arra szánták, hogy gátat szabjanak esetleges politikai visszaéléseknek, semmiképpen sem arra, hogy igazságszolgáltatás elleni pajzsként működjön. Az Adevărul röviden, de elég részletesen ismerteti azoknak a választottaknak a listáját, akik számára a parlamenti tisztség mindenekelőtt esélyt jelentett, hogy a törvény fölé helyezzék magukat.
Románia Parlamentjének közelmúltjában Gabriel Oprea volt kormányfő-helyettes esete a legfelháborítóbb, akit a Szenátus tegnapi szavazata megmentett a bűnvádi nyomozástól. Először is jogi szempontból: az ügyészek többé nem vizsgálhatják, hogy Gabriel Oprea hibás-e Bogdan Gigină rendőr halálában, tehát „az igazságszolgáltatási aktus többé nem hajtható végre”, ahogy azt a DNA (Országos Korrupcióellenes Igazgatóság – a szerk.) ügyészei állítják. És itt egy ember életéről beszélünk. „Az Egyetemi Kórházban teljesen eltorzulva találtam egy gyermeket, a saját gyermekemet, elmetszett torokkal, vérben fürdő arccal. A padlózat tele volt vérrel, a lábaihoz rogytam, csókolgatva azokat és a nevét kiabálva!”, mesélte Bogdan Gigină rendőr anyja a Szenátus plenáris ülésén tartott szavazás után. A volt belügyminiszter azzal védekezett, hogy a gödör volt a hibás.
Victor Ponta volt az első román kormányfő, akinek esetében kérték a mentelmi jog felfüggesztését. A DNA ügyészei 2015 nyarán engedélyt kértek a Képviselőháztól – tekintettel arra, hogy Ponta képviselő – a bűnvádi nyomozás elindításához összeférhetetlenség miatt, miután Ponta bizonyos „jogtalan haszonszerzés” ellentételezéseként kormányfőként miniszterré nevezte ki Dan Şovát.
Pontát akkor a parlament PSD-s (Szociáldemokrata Párt – a szerk.) többség mentette meg. „Maximális felelőtlenség és semmibe vétel bizonyítéka. Ennek az ügynek Ponta lemondása az egyetlen megoldása”, reagált akkor Klaus Iohannis elnök. Ponta megtagadta a lemondást, de néhány hónappal később az utca buktatta meg a Colectiv klubban történt tragédia nyomán.
Szintén a büntetőeljárás megkezdése, tehát a mentelmi jog legmagasabb formája kategóriába került Titus Corlăţean volt külügyminiszter is, akit a DNA ügyészei azzal vádoltak meg, hogy a nagy román közösségekkel rendelkező külföldi városokból a szavazóköröket olyan településekre helyezte át, ahol egy kézen meg lehetett számolni a románokat, hogy ezzel a 2014-es elnökválasztáson előnybe hozza Victor Pontát. De a Szenátus elutasította a DNA kérését, Titus Corlăţean pedig most újabb képviselői mandátumért készül indulni.
Varujan Vosganian volt az egyik olyan szenátor, aki igazán kihasználta a mentelmi jogot. Varujan Vosganiant a Romgaz–Interagro ügyben azzal vádolták, hogy gazdasági miniszterként a 2006 és 2008 decembere között egy sor döntésével előnyös helyzetbe hozta a Ioan Niculae által ellenőrzött Interagro céget, melynek alacsonyabb áron adott el gázt.
Az ügyészek engedélyt kértek a Szenátustól, hogy bűnvádi nyomozást indíthassanak Varujan Vosganian ellen bűnszervezet létrehozása, hivatallal való visszaélés és sikkasztásban nyújtott bűnsegédlet vádjával. A Szenátus február 12-én elutasította a bűnvádi nyomozás megindításának engedélyezését Varujan Vosganian ügyében, akit a kollégái másodjára mentettek meg, miután csaknem másfél évvel korábban hasonló döntést hoztak.
Ugyanilyen kétszeres védelemben részesült Borbély László RMDSZ-es képviselő is, akit azzal vádoltak, hogy a Környezetvédelmi Minisztérium élén visszaélt a hivatalával. A képviselők előbb 2012-ben, majd 2015 márciusában is Borbély bűnvádi kivizsgálása ellen szavaztak, akadályozva ezzel az igazságszolgáltatást.
Daniel Chiţoiu volt pénzügyminiszter is megúszta a bűnvádi nyomozást, miután a képviselők márciusban leszavazták a korrupcióellenes ügyészek kérését. Daniel Chiţoiut hivatallal való visszaéléssel és bűnszervezet létrehozásával vádolják a Carpatica ügyben.
„Şova megmentése” egy több mint három hónapig elhúzódó szappanopera volt a Szenátusban. A szenátorok Victor Ponta javaslatára semmibe vették a házszabályokat, az Alkotmánybíróságot (CCR) és még az alkotmányt is, hogy megmenthessék a vasra veréstől Dan Şova volt közlekedésügyi minisztert. A volt közlekedésügyi minisztert három hivatallal való visszaélési bűncselekménnyel vádolták meg, melyeket a Turceni-Rovinari ügyben követett el. Sebastian Ghiţăt, Victor Ponta másik közismert barátját sem sikerült letartóztatni, miután a Képviselőház elutasította a DNA őrizetbe vételi és letartóztatási kérelmét is.
A képviselők március elején engedélyt adtak Cristian Rizea őrizetbe vételéhez, de elutasították a letartóztatását, ami azt jelentette, hogy az akkoriban még PSD-s képviselőt sem 24 órára lehetett rács mögé dugni és az ügyészek nem állhattak letartóztatási javaslattal a bírók elé. A Rizeáról tartott szavazás alkalmával a képviselők az Adevărul egyik újságírójával szemben is jogtalanul jártak el, mert megtiltották neki, hogy lefilmezze a szavazást, megakadályozva azok azonosítását, akik megóvták Rizeát az igazságszolgáltatástól.
A Parlament megmentette Mădălin Voicu PSD-s képviselőt is. A választottak szavazattöbbséggel utasították el a DNA előzetes letartóztatásra vonatkozó kérését a Romák Pártja ügyében. Voicuval ellentétben az ügyben szintén érintett Nicolae Păunt, a roma kisebbség képviselőjét átadták az igazságszolgáltatásnak.
A Képviselőház elutasította a Ion Ochi képviselő őrizetbe vételére és előzetes letartóztatására vonatkozó kérést, akit azzal gyanúsítottak, hogy a Brassó Megyei Tanács alelnökeként „címzett” szerződéseket engedélyezett.
Az Elena Udrea barátjának számító és „csirkebáróként” is ismert Florin Popescu képviselőt szintén a PSD segítségével mentették meg a bilincsektől. Vlad Cosmat, Mircea Cosma volt Prahova megyei kiskirály fiát szintén nem lehetett vasra verni.
Cătălin Teodorescu PNL-képviselőt 2015 decemberében mentették meg a bilincsektől, aki esetében a DNA a jogsértő visszaszolgáltatások ügyében kérte az előzetes letartóztatás engedélyezését.
A befolyással való üzérkedéssel vádolt Marius Isăilă PSD-s szenátor 2014-ben szabad lábon maradt, miután a Szenátus nem szavazta meg a DNA előzetes letartóztatásra vonatkozó kérését.
Az utóbbi két évben néhány szenátor és képviselő mégis elvesztette a mentelmi jogát. A szenátorok 2014. november 19-én, három nappal Klaus Iohannis elnökké választása után engedélyezték a bűnvádi nyomozást Ecaterina Andronescu és Şerban Mihăilescu volt miniszterek ellen, akik ellen a Microsoft-ügyben folyik vizsgálat. „Nyilvánosan felgyújtom magam, ha valaki ilyesmiket varr a nyakamba”, mondta Andronescu.
2015 decemberében Dan Şova szociáldemokrata szenátor is megtapasztalhatta a mentelmi jog felfüggesztését. A DNA ügyészei a CET Govora ügyében befolyással való üzérkedéssel vádolták és a szenátor kollégák megszavazták Şova őrizetbe vételének engedélyezését, de az előzetes letartóztatását nem. De hiába vették volna őrizetbe, ha nem helyezhették 30 napra előzetes letartóztatásba. A DNA Nicolae Păun képviselő őrizetbe vételére és letartóztatására vonatkozó kéréseit februárban szavazták meg. A DNA befolyással való üzérkedéssel, hamis tanúzással, pénzek rendeltetésellenes felhasználásával és pénzmosással vádolták.
Mielőtt Gigină rendőr halálának ügyében megmentették volna, Gabriel Oprea volt kormányfő-helyettest idén kétszer is megfosztották mentelmi jogától. A Szenátus plénuma februárban két bűnvádi nyomozási kérést fogadott el hivatallal való visszaélés vádjával, a DIPI – a Belügyminisztérium titkosszolgálata – által vásárolt limuzin és a hivatalos menetoszlop jogtalan használata ügyében.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
És itt az első menet vége, itt vannak az első részeredmények… és úgy tűnik, valóban politikai földrengés lesz a vége.
Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje vezet a vasárnapi államelnök-választás első exit-poll eredményei alapján.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.