Hadgyakorlatozni persze lehet, és kell is. Meg jól jön a NATO, meg Amerika, meg a britek is. De az orosz medve akkor is keresztbe nyeli le a román hadsereget.
A védelmi szakértők üdvözlik a fekete-tengeri hadgyakorlatokat, melyeken Románia haditengerészete az amerikai hadsereggel és más NATO-hajókkal együtt részt vesz. Ennek ellenére hadseregünk hiányos felszereltsége visszafogottságra sarkallja őket, ha egy fekete-tengeri konfliktus kerül szóba.
Petre Zamfir nyugalmazott altengernagy azt mondja, Románia jelenleg nincs felkészülve egy esetleges fekete-tengeri fegyveres konfliktusra.
azon a két fregatton kívül, melyek meg tudnának birkózni egy háborúval. A hajóink régiek, a berendezések régiek, nekünk pedig a katonai technika jelenlegi feltételeihez kell alkalmazkodnunk”, magyarázza Zamfir.
Petre Zamfir 93 éves, a román hadsereg nyugalmazott altengernagya. Ő egyike azoknak a katonáknak, akik a második világháború idején részt vettek a Moszkva nevű romboló, az orosz flotta vezető hajójának elsüllyesztésében. Élete több mint 40 évét a román haditengerészetnek szentelte és egy ideig a Mircea nevű iskolahajó parancsnoka volt: „A második világháborúhoz képest, amikor négy, egyenként öt darab 120 milliméteres ágyúval felszerelt rombolónk volt, Romániának most két fregattja van, melyek mindegyike egy-egy 76 milliméteres ágyúval van felszerelve. Akkor
Az altengernagy szerint üdvözlendők a katonáink részvételével zajló fekete-tengeri hadgyakorlatok, mert ezáltal felfrissítik a vízi harccal kapcsolatos létfontosságú ismereteiket és megismerkedhetnek a haditengerészet legújabb berendezéseivel. „Egy esetleges konfliktus esetén egyetlen reményünk, ha a Földközi-tengerről idejönnek ezek a NATO-hajók, mert nekünk nincs mivel megvédenünk magunkat. A Fekete-tenger jelenleg ki van téve az oroszok kényének-kedvének. Több mint 20 új tengeralattjárójuk van ezeken a vizeken, egy új cirkálót is idehoztak. Mi senkit sem zavarunk ezekkel a hadgyakorlatokkal”, szögezi le Petre Zamfir.
Iulian Fota, az Országos Hírszerzési Főiskola (CNI) igazgatója, volt nemzetbiztonsági elnöki tanácsadó ezt mondta az Adevărulnak: „Ezek a hadgyakorlatok és a nyugati, elsősorban amerikai hajók fokozott jelenléte két, Románia számára előnyös döntés eredményei, melyeket – többoldalú szinten – a NATO, valamint egyoldalúan az AEÁ hozott meg. Azt üzenik nekünk, hogy Románia nincs egyedül, a NATO és különösen az amerikaiak mellette állnak.”
Ezen kívül Fota azt állítja, Oroszország aggodalommal figyeli ezeket a hadgyakorlatokat, melyekben Románia részt vesz, de ezek az utóbbi 10 év orosz politikáinak következményei. „Nem én annektáltam a Krímet és remilitarizáltam 2007–2008-cal kezdődően a Fekete-tengert. Az oroszok retorikája engem nem ijeszt meg, mert amit mi teszünk, az csak következménye annak, amit ők csináltak. Ezek a hadgyakorlatok tisztán védelmi jellegűek és Oroszország Fekete-tenger környékén végrehajtott agresszív lépéseire, két általa indított háborúra, a grúziaira és az ukrajnaira, valamint a Fekete-tenger orosz részének remilitarizálására adott válaszok.”
Ami a román haditengerészet felszereltségét illeti, Fota elmondta még, hogy ez egy évek óta tartó nemtörődömség következménye. „Nagyon jó, hogy vannak hadgyakorlatok, de
korszerűsítenie kell a fregattokat, új hajókat kell vásárolnunk, meg kell erősítenünk a tengerpart védelmét és idetartozik a légierő korszerűsítése is. A hadsereg egy sor lépést szándékozik tenni. A dolgok nemzetközi szempontból rossz irányba mozdultak el, nem jó irányba.”
Augusztus 22-én, kedden megérkezett a konstancai kikötőbe az USS Porter (DDG 78) amerikai romboló. Az augusztus 24–28. időszakban hadgyakorlatokon vett részt a román hadsereg Horia Măcellariu nevű korvettjével a területi és a nemzetközi vizeken. A NATO-erők már júliusban is tartottak több nemzet részvételével zajló hadgyakorlatokat a Fekete-tengeren, melyeken az amerikai hadsereg egyik legerősebb hajója, az USS Hue City cirkáló, de a Deveselura telepítetthez hasonló AEGIS típusú rakétaellenes rendszerrel felszerelt USS Carney romboló is részt vett. A 2017. július 8–23. időszakban lezajlott Sea Breeze 17 hadgyakorlat forgatókönyve egy válsághelyzetre adott válaszműveletre vonatkozott.
A brit királyi haditengerészet a fekete-tengeri és földközi-tengeri NATO-csapatok zászlóshajóját, a HMS Duncan rombolót küldte el erre a hadgyakorlatra, mely korábban az Iszlám Állam elleni műveletekben is részt vett. Románia a Mărăşeşti fregattal, a Horia Măcellariu Altengernagy korvettel, egy tengeri gyalogos osztaggal, egy hadi-búvár osztaggal és vezérkari tisztekkel vett részt.
A címet és alcímeket a szerkesztőség adta.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”
A portugál plébános fellépése a Iuliu Hossu-emlékév nyitányán az év egyik legkülönlegesebb eseménye volt.
A szerzővel Kolozsvár-könyveinek kolozsvári bemutatója előtt ültünk le beszélgetni sirályokról, fényekről, indiánokról és a dobhártya-visszavarrás mindennapos élményéről.
A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.
Négyszobás, 135 négyzetméteres szolgálati lakást kapott egy bukaresti villában Mihai Jurca, Ilie Bolojan miniszterelnök kancelláriájának vezetője – derült ki szombaton egy hivatalos dokumentumból.
Mi köze a japán hegyi pataknak a Maroshoz? És hova lettek az algát legelésző paduccsordák a kotrógépek nyomában?
Nem mindennapi incidens szenvedő alanyává vált egyik olvasónk a Gelence és Hilib közötti határban nemrégiben. Ezek alapján joggal tevődik fel a kérdés, hogy éjszaka ki az úr a mezőn: a gazda vagy a vadász?
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Augusztus 3-án a magyar fővárosban akarja megünnepelni Budapestnek a román csapatok általi, 1919-ben történt megszállását a Calea Neamului Egyesület. Nézzük, mit is jelentett valójában Budapest „felszabadítása”, ahogy ők azt értelmezik.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”
A portugál plébános fellépése a Iuliu Hossu-emlékév nyitányán az év egyik legkülönlegesebb eseménye volt.
A szerzővel Kolozsvár-könyveinek kolozsvári bemutatója előtt ültünk le beszélgetni sirályokról, fényekről, indiánokról és a dobhártya-visszavarrás mindennapos élményéről.