// 2025. január 13., hétfő // Veronika
ellenzék

A nemlétező politikai ellenzék

// HIRDETÉS

Az ellenzék újabban nem nagyon reagál semmire. Létezik-e még egyáltalán?

Újra ez a helyzet: nincs politikai ellenzékünk! Ez volt a 2000 és 2004 közötti PSD-s  kormányzat idején, amikor Adrian Năstase vezette a kabinetet. A PSD akkor azt hitte, örökre kormányon marad. Minden e párt javára „dolgozott”. Idézzünk fel néhány minisztert: Dan Matei Agathon, az idegenforgalmi miniszter, aki minden áron pálmafákat akart ültetni, Rodica Stănoiu, a félelmetes Marian Ureche társaságában, aki megpróbálta befogni minden kritikus száját, még az igazságszolgáltatási rendszeren belül is (ne feledjük Cristian Panait ügyész tragikus esetét!). Ebben az intézményi zűrzavarban Traian Băsescu volt az egyetlen kritikus hang, aki egyben a PD (Demokrata Párt) és a PNL (Nemzeti Liberális Párt) részvételével létrejött ADA (Igazság és Igazságosság Szövetség) megalapozója is volt.

Ami akkor egy PSD-vel szembeni ellenállás volt, az rövid időn belül a visszaélések állandósulásának, a Băsescu elnök körüli kamarilla megerősödésének, a titkosszolgálatok ellenőrizetlen fejlődésének egyfajta formájává vált. A Băsescu-korszak semmivel sem volt tisztább a 2000 és 2004 közötti PSD-s kormányzatnál. Gabriel Oprea tábornok (aki Adrian Năstase vezetése alatt csak a PSD egyik fiatal reménysége volt) erős, befolyásos emberré válik és kialakítja saját kapcsolatait, amelyek kikerülnek az ellenőrzés alól (emlékezzünk csak a híres Hírszerzési Akadémián doktorrá előléptetett tábornokok hálózatára, ahol lerakták egy törvények felett álló rendszer alapjait). Iszonyatos évek voltak, amikor Elena Udrea óriási költségvetésekkel rendelkezett kérdéses projektekre, amikor a SRI (Román Hírszerző Szolgálat) az intézményi keretből kilépve politikai szereplővé vált, amikor az igazságszolgáltatás politikai „alkudozás” volt és mindezek Traian Băsescu irányítása alatt történtek, akit elnökként sokan istenítettek, ma viszont – a politikának ezeket a mocsaras és bűzlő bugyrait látva – már megtagadják (nem ismerve el, hogy tévedtek).

Kormánypártként a PSD ma ugyanolyan erős, csakhogy sokkal illékonyabbá vált a gazdasági helyzet.

Románia (súlyos következményekkel) már átment egy válságon és mindezek az ígérgetések, valamint bér- és nyugdíjemelések felborítják a költségvetést. A PSD átveréssel nyerte meg a 2016. decemberi választást. Ígérte, ígérte és ígérte, hogy adni fog. És adott is, de nem tudjuk, hogy mennyi időre. A költségvetés olyan, mint gumiszalag, ami bármikor elpattanhat. Márpedig hamarosan az elszámolás következik, mert ezekből a fantazmagóriás ígéretekből semmi sem lesz.

Egy ideje azt várom, hogy a parlamenti ellenzék reagálni fog, hogy a közgazdászai előállnak majd a kormányprogramról szóló elemzésekkel. Semmi! Egy ideje azt várom, hogy a politikai ellenzéknek legyen valamilyen reakciója a külpolitika terén. Semmi! A PNL elnöke, Ludovic Orban számára már az nagy szó, hogy Mihail Neamţu belépett a PNL-be és egy Donald Trump elnökről szóló könyvet ajándékozott a román világnak. Pont Mihail Neamţu, aki ifjabb korában a legionáriusokkal szimpatizált, aki végtelen szeretetet táplált Băsescu iránt, aki nagy „szakértője” a kommunizmus történelmének, akit Vladimir Tismăneanu hozott az IICCMER-be (Kommunizmus Bűneit Vizsgáló és a Román Emigráció Emlékét Ápoló Intézet), Marius Oprea elkergetése után. Ez csodálatos, ez fenséges, a PNL doktrínailag „megerősödött” Mihail Neamţuval!

Egy ideje azt várom, hogy a politikai ellenzék reagál a művelődés és az oktatás területén felmerülő ügyekre. Az oktatási miniszter testnevelési és osztályfőnöki órákra is tankönyveket akar… Az ellenzék nem nyilvánul meg, nem mondja el a véleményét, nem bírál, nem nevezi nevükön a dolgokat. A politikai ellenzék egyik gondja az, nehogy megbántsa az Ortodox Egyházat, így aztán egyetért a családról szóló népszavazással, nem szól bele a (homoszexuális és zsarolási ügybe keveredett – szerk. megj) huşi-i püspök ügyébe.

Ami a kultúra területét illeti, a politikai ellenzéket nem zavarja a Románia Nemzeti Művészeti Múzeumánál (MNAR) kialakult helyzet… Călin Stegerean igazgatót a civilek támogatják, (...), de a politikai ellenzéket egyáltalán nem érdekli a MNAR ügyének rendezése. Ez továbbra is éppen azért marad kibogozatlan, mert a Călin Stegerean értékelésére felkent „szakértők” elképzelhetetlennek tartják, hogy egy nemzeti múzeum kortárs művészetre is hangsúlyt helyezhet és támogathatja azt. Még a (legionarizmusa miatt bírálatok kereszttűzébe került – szerk megj.) „Mircea Vulcănescu-esethez” hasonló helyzeteket sem magyarázzák el kellőképpen a közvéleménynek, „mártír” és „háborús bűnös” között ingadozunk olyan egyértelmű történelmi információk híján, melyet tisztázhatnák, hogy miért nem viselheti tovább egy középiskola Mircea Vulcănescu nevét.

A hatalom, a Belügyminisztérium szintjén is és az ellenzék szintjén is nevetségességbe fordítanak egy tragikus és antiszemita korszakot – Ion Antonescu kormányzását –, mert nem mondanak ki egy egyszerű tényt:

a kommunizmus nem mindegyik áldozata gondolkodott és cselekedett demokratikusan.

Sem az ellenzéknek, sem a hatalomnak nincsenek felkészült történészei, inkább homokba dugjuk a fejünket és csak arra tartjuk a történelmet, hogy megmutassuk, milyen bátrak voltunk, hogy harcoltunk mi fedetlen mellkassal az ellenségekkel.

A politikai ellenzéket az sem érdekli, hogy nincsen tervünk, elképzelésünk, néhány elfogadható fogódzónk a Nagy Egyesülés Centenáriumának megünneplésére. Csak a „Mi románok vagyunk!” eléneklésével nem tudjuk majd megragadni azoknak a XX. század elejei eseményeknek a lényegét.

A PNL Alina Gorghiu és Raluca Turcan vezetése alatti kakaskodása után a párt mára megfogyatkozott, nem fogva fel, mi igazán fontos Romániának és csak a „Le a PSD-vel!” féle hangoskodásokban bízik, nem állítva előtérbe szakértőket – közgazdászokat, jogászokat, történészeket, kulturális menedzsereket. Az USR (Mentsétek meg Romániát Szövetség ) belső őrlődése közepette a politika lelátóján ragadt.

Ilyen körülmények között a PSD-nek már csak a sajtó és a civil társadalom okozhat gondot

(nem az egész sajtó és nem az egész civil társadalom). A párt annak ellenére megőrzi hagyományos szavazóit, hogy Liviu Dragnea visszaesik a felmérésekben. A helyzet a politikai ellenzék összefogását/mozgósítását tenné szükségessé. Egy demokratikus és parlamenti alternatíva konfigurálását. Az ellenzéknek nagy ügyeket kellene felvetnie, meggyőzőnek kellene lennie és semmilyen téma elől nem lenne szabad kitérnie. Vagyis ténylegesen jelen kellene lennie, nem elég csak úgy csinálnia, mintha jelen lenne. Sajnos az ellenzéki pártoknál is működött a negatív kiválasztódás. A pártok zárt körökké váltak. Míg a PSD-nél Liviu Dragnea minden hozzá közel állót bevitte a kormányba (képzettségtől, felkészültségtől és a román nyelv ismeretétől függetlenül), a helyzet az ellenzéki pártoknál sem jobb. Olyan országban élünk, ahol vannak szakértőink, de éppen azért tartózkodnak a politikától, nehogy besározódjanak. Általában véve a tehetetlenségi erő visz előre minket, hol jobban, hol rosszabbul. A haszonlesésnél ragadtunk le, nem a szolidaritásnál. Az egyszerű emberek lázadása – rólunk van szó – pedig egyszerű, néha unalmas, máskor nem helyénvaló parlamenti nyilatkozattá, vagy a legtöbbször csak egy vállrándítássá, egy állandó nemtörődömséggé válik.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Jó-e, hogy az iskolában tanítani fogják a kommunizmus történetét? Jó, de nem mindegy, hogyan

Fall Sándor

Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.

Így egyezkednek a simlis titkos ügynökök az ország sorsáról egy shaorma mellett

Varga László Edgár

Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Nem tudtuk meg ugyan, mi a különbség „alkalmi” és „rendes” vers között, de jó volt

Varga László Edgár

Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.

Wellness a romban, avagy a báznai fürdőkultúra más-állapota (FOTÓK)

Szántai János

A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A szuperúszó szuperautója, avagy a román példaképtelenség
Főtér

A szuperúszó szuperautója, avagy a román példaképtelenség

Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?

„A román nép tüntetése”: tízezreket vár az AUR a vasárnapi megmozdulásra
Krónika

„A román nép tüntetése”: tízezreket vár az AUR a vasárnapi megmozdulásra

Legalább 30 ezer résztvevőt vár a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a vasárnapra meghirdetett bukaresti „demokráciatüntetésre”.

Románia nagykorúsítása a schengeni övezettel – tizennyolc év az Európai Unióban
Főtér

Románia nagykorúsítása a schengeni övezettel – tizennyolc év az Európai Unióban

Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.

Filmek által inspirált nevek az anyakönyvi hivatalban
Székelyhon

Filmek által inspirált nevek az anyakönyvi hivatalban

A hagyományos, szép magyar nevek mellett filmekből inspirálódott, különös, idegen hangzású nevekre bukkantunk a Sepsiszentgyörgyön született babák jegyzékében.

Mégis áfaemelés jöhet? Tánczos szerint vizsgálják a lehetőséget
Krónika

Mégis áfaemelés jöhet? Tánczos szerint vizsgálják a lehetőséget

Bár korábban cáfolta a lehetőségét, Tánczos Barna pénzügyminiszter most közölte, hogy az áfaemelés lehetőségét is vizsgálják a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések sorában.

Tánczos Barna: mindenkinek ajánlom az adómentes államkötvényeket, amelyek hétfőtől újra jegyezhetők
Székelyhon

Tánczos Barna: mindenkinek ajánlom az adómentes államkötvényeket, amelyek hétfőtől újra jegyezhetők

Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium.

// még több főtér.ro
Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Különvélemény

Jó-e, hogy az iskolában tanítani fogják a kommunizmus történetét? Jó, de nem mindegy, hogyan

Fall Sándor

Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.

Így egyezkednek a simlis titkos ügynökök az ország sorsáról egy shaorma mellett

Varga László Edgár

Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Nem tudtuk meg ugyan, mi a különbség „alkalmi” és „rendes” vers között, de jó volt

Varga László Edgár

Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.

Wellness a romban, avagy a báznai fürdőkultúra más-állapota (FOTÓK)

Szántai János

A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.

// HIRDETÉS