Kérdés, hogy lehet-e bármelyiket is alkalmazni a rendelkezésre álló rövid idő alatt.
A büntetőjogot a bűnözők javára módosító sürgősségi rendeletet egy másik sürgősségi kormányrendelettel vagy az Alkotmánybíróság döntésével lehet blokkolni. Mindkét esetben, a jogi érveken túlmenően, létfontosságú az utca nyomása, mert már csak kilenc nap van hátra a PSD-s „könyörületesség” hatályba lépéséig. Tehát megkezdődött a visszaszámlálás. Mit lehet még tenni?
A kormány döntése szerint a Büntető törvénykönyvet radikálisan módosító sürgősségi rendelet 10 nap múlva lép hatályba. Megakadályozhatók ilyen rövid idő alatt a rendelet hatásai? Ez a kérdés riasztja a politikusokat és a tüntetőket is, de teljesen különböző okokból: az előbbiek az akták lezárását akarják, az utóbbiak a törvényt támogatják, nem az alkudozásokat. Röviden, négy módon akadályozható meg a Grindeanu-kormány által a büntetőügyesekkel szemben mutatott tolerancia: ebből háromhoz az Alkotmánybíróságra (CCR) van szükség, az egyik pedig kizárólag a kormány akaratától függ. Íme, részletesebben:
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) azzal kereste meg az Alkotmánybíróságot, hogy a végrehajtó hatalom (a kormány) a törvényhozó hatalom (Parlament) fölé helyezkedett és semmibe vette a bírói hatalmat (CSM). A bírák azt állítják, hogy a Büntető törvénykönyv ennyire masszív, ennyire engedékeny módosítása, mellyel leszűkítik az üldözendő tettek szféráját, nem hajtható végre sürgősségi rendelettel. Miből fakad a sürgősség?, teszi fel a kérdést a CSM, főleg, hogy a rendelet, bár sürgősségi, paradox módon csak 10 nap múlva lép hatályba. Tehát sürgős, de nem most.
A CCR egyik korábbi döntése szerint a kormány csak akkor fogadhat el sürgősségi rendeleteket, ha „együttesen megvalósulnak” a következő feltételek: egy rendkívüli helyzet fennforgása; ennek szabályozása nem tűr halasztást; a sürgősséget a rendeletben meg kell indokolni. Az éjszaka közepén végrehajtott Btk.-módosítás esetében nemcsak nem teljesült együttesen a három feltétel, de konkrétan egyiket sem tartották be. Florin Iordache igazságügy-miniszter, amikor a sürgősségről beszélt, akkor a CCR döntéseire hivatkozott, melyek alkotmánysértővé nyilvánították a Büntető törvénykönyv több cikkelyét. De a „hibás” cikkelyeket a Parlament is összhangba hozhatta volna a bíróság döntésével, ahol a PSD-nek amúgy is kényelmes többsége van. Florin Iordache azt is állította, hogy a bíróság által a Büntető törvénykönyv cikkelyeire kimondott alkotmánysértési döntések törvény szerint 45 nap után hatályukat vesztik, tehát némileg indokolt volt a kormány sürgős lépése. De a CCR legtöbb döntése már jóval túllépte a 45 napos határidőt, tehát a kérdéses rendelkezések amúgy sem érvényesek, és a Parlament nyugodtan átfogalmazhatta volna, annál is inkább, mert a Büntető törvénykönyv a sarkalatos törvények közzé tartozik. Elenina Nicuţ ügyvéd azt állítja, hogy a rendelet sürgős jellegének hiánya, bár bürokratikus részletkérdésnek tűnik, nagyon jó érv a bíróság előtt, mely már korábban is elutasított ilyen okból sürgősségi kormányrendeleteket. „A CSM azzal, hogy a sürgősség hiányára hivatkozik, a kormány teljes aktusára mér csapást, tehát a rendelet teljes egészében alkotmánysértőnek nyilvánítható”, magyarázta az Adevărulnak Elenina Nicuţ.
A CSM, szintén a megkeresésében, bírálja a kormányt, mert
A törvény szerint „a CSM plénuma véleményezi azokat a jogszabálytervezeteket, melyek a bírói hatalom tevékenységére vonatkoznak”. A Büntető törvénykönyv és a büntető perrendtartási törvénykönyv pedig „vitathatatlanul olyan jogszabályok, melyek a bírói hatalom tevékenységét érintik és ezért véleményezésre a Tanács elé kell azokat terjeszteni”, hangsúlyozza a CSM. Csakhogy az Igazságügyi Minisztérium ezt a követelményt nem teljesítette. Florin Iordache csak formálisan küldte véleményezésre a rendelet szövegét a CSM-nek, kedd délután, a kormány viszont néhány órával később már el is fogadta a rendeletet. „Az Igazságügyi Minisztérium (mint a kormány tagja) viselkedése, de az egész kormányé is, mely annak megállapítása nélkül fogadta el a jogszabálytervezetet, hogy meglettek volna a szükséges véleményezések, olyan eljárás, mely nem maradhat büntetlenül az Alkotmánybíróság részéről”, szögezi le a CSM.
A CSM megkeresése nyomán az ügy most átkerül a CCR-hez. Normális esetben, tekintettel a módosítások fontosságára, a bíróságnak állást kellene foglalnia a rendelet hatályba lépéséig hátralévő kilenc napon belül. Mert különben hiába hoz ítéletet, a CCR döntései csak a jövőre vonatkoznak. Tehát elég, ha a Grindeanu-kormány által elfogadott rendelet egyetlen percig is hatályban van, hogy mindazok a büntetőügyesek, akiknek a kormány megbocsátott, kedvezőbb büntetőjogban részesüljenek, tehát megússzák a büntetést. De a CCR gyakorlata azt mutatja, hogy az ügyek tárgyalására csak hosszú hetekkel az iktatásuk után kerül sor, de az utca folyamatos nyomása akár az alkotmánybírókra is hatást gyakorolhat. És ez még nem minden: a CCR döntései a Hivatalos Közlönyben történő megjelenésük után válnak kötelezővé. A Hivatalos Közlöny pedig a kormánynak van alárendelve.
Victor Ciorbea az egyetlen, aki egy sürgősségi rendeletet, mint egészet megtámadhat a CCR-n anélkül, hogy a CSM által alkalmazott „alkotmányos jellegű jogvita” trükkjéhez kellene folyamodnia. Míg a CSM lépését – mely sokkal inkább technikai érvekre vonatkozik – a CCR elutasíthatja, a nép ügyvédjének (ombudsman) megkeresése az ügy tartalmi részére vonatkozna, tehát nagyobb esélye lenne a sikerre. Csakhogy Victor Ciorbea, aki az életrajza szerint inkább jobboldali politikus lenne, az utóbbi időben a PSD (Szociáldemokrata Párt – a szerk.) játékát űzte, mert félt a leváltástól. Úgy tűnik, hogy a kormány oldalán áll ez utóbbi és az utca vitájában. „Mi csak hatályba lépés után támadhatjuk meg a törvényeket és a sürgősségi rendeleteket”, állította, holott a rendelet egy része már hatályba lépett, tehát jogi szempontból Ciorbea fedezve lenne.
Klaus Iohannis elnök szerdán meglátogatta Ciorbeát, hogy meggyőzze, támadja meg a CCR-n a rendeletet. „A nép ügyvédje megígérte, hogy gyorsan elemzi a helyzetet és azt remélem, hogy holnapig vagy holnaputánig meghozza a helyes döntést és megkeresi a CCR-t (pénteken meg is tette – a szerk.). A nép ügyvédjének minden bizonnyal körül kell majd néznie egy kicsit és látnia kell, hogy Románia fel van háborodva. „Nálunk a jogállamot érte támadás”, mondta Iohannis elnök.
„Az ügyészeknek meg kellene nézniük a kormány rendelete által hátrányosan érintett ügyeket, főleg ami a büntető perrendtartási törvénykönyv már hatályba lépett módosításait illeti, és bíróságokon kellene alkotmányossági kifogásokat emelniük. Az egyik érv a rendelet sürgős jellege lehetne, amire a CSM is hivatkozott”, mondja Elenina Nicuţ ügyvéd. A gondot itt is a nagyon szűk határidő jelenti. A kifogás eldöntéséig, a CCR által kijelölt tárgyalási napig lejár a hátralévő kilenc nap.
egy olyan sürgősségi kormányrendelet, mely visszavonná a kedd éjszaka végrehajtott módosításokat. Így lehetne a legkönnyebben feszültségmentesíteni a helyzetet. Klaus Iohannis különben tegnap levelet küldött Sorin Grindeanu kormányfőnek, melyben a Büntető törvénykönyvet módosító sürgősségi rendelet eltörlését kérte, mert „mélységesen negatív hatásokat gyakorol a jogállamiság működésére”.
„Megengedhetetlen, elfogadhatatlan, ezzel gúnyt űztek. Nem lehetséges, hogy a kormány éjszaka, a CSM véleményezése nélkül, napirendre tűzés nélkül sürgősségi rendeletet fogadjon el egy ennyire kényes területen, mint amilyen a Büntető törvénykönyv és a büntető perrendtartási törvénykönyv. Ez egyszerűen tűrhetetlen.” (Klaus Iohannis elnök)
A büntető törvénykönyvek módosításáról szóló sürgősségi rendeletet és a közkegyelemről szóló törvénytervezetet, melyeket a kormány kedd este fogadott el, a Szenátus plénuma három hét múlva fogja megvitatni. A PSD–ALDE-s többség nem támogatta a kormány javaslatát, hogy sürgősségi eljárásban vitassák meg azokat és szavazzanak róluk. „Gyakorlatilag középutat választottunk: nem is használjuk ki a törvénytervezetek vitájára szánt maximális időt, de a kormány sürgősségi eljárásra vonatkozó álláspontját sem tesszük a magunkévá”, mondta Şerban Nicolae, a PSD-s szenátorok frakcióvezetője, aki most már nem tartja sürgősnek a kormány által elfogadott jogszabályt. A hatalom lépését elsősorban az USR (Mentsétek meg Romániát Szövetség – a szerk.) ellenezte. Vlad Alexandrescu USR-s szenátortól megvonták a szót, amikor a kormányt és a PSD–ALDE-s többséget kezdte bírálni.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.
Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.
Viccesnek indult, de komolyra fordult két fiatal számára a szombat este, miután a helyi rendőrök tetten érték, amikor a marosvásárhelyi főtéren felállított karácsonyfára vizeltek.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.