Románia teljesen elszigetelődött Európában, mert a bukaresti kormányt senki nem veszi komolyan, okkal.
A Dăncilă-kormánnyal szembeni két bomba, az MCV-jelentés (Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus – a szerk.) és az EP-határozat felrobbantása óta a PSD–ALDE szövetség nem annyira az Európa-ellenesség tökélyre fejlesztett műsorát adja elő, mert ehhez azért szükség van bizonyos mértékű artikuláltságra, mint inkább a primitivizmusét és az alkalmatlanságét.
Normális körülmények között
mint Iordache úr, aki kimerítve szűkre szabott szókincsét, elkezdte az ujjaival kifejezni magát.
Az MCV-jelentés tartalma már legalább egy héttel korábban ismert volt az Igazságügyi Minisztériumban. Ahogy azt Cătălin Predoiu volt miniszter elmagyarázta, a román fél megkapja a jelentés információit és munkaváltozatait is, még egy kis mozgástere is van a végleges változatot illetően, és – biztosan – nem a tévéből értesül róla, amikor azt hivatalosan bemutatják.
A legvalószínűbb módon a Brüsszellel a kapcsolatot tartó Tudorel Toader hazudott nekik, vagy nem mondva el, hogy valójában mit tartalmaz a jelentés, vagy azt ígérve nekik, hogy
Ugyanezt tette a GRECO és a Velencei Bizottság esetében, ezt teszi azóta, hogy beült a minisztériumba, mindenkinél ködösít, mindenkinek azt mondja, amit az hallani akar, N számú változattal zsonglőrködik, mert az a meggyőződése, hogy alapvetően mindenki balek.
A miniszter úrnak – de a többi PSD-s vezetőnek is – ez a mentalitása elsősorban a primitivizmusukról árulkodik. Ezek az emberek tényleg nem értik, hogy miként működnek a dolgok a civilizált világban, amellyel nekik semmilyen személyes kapcsolatuk sincs.
hogy a dolgokról ott inkább a kölcsönösen hiteles partnerek közötti informális megbeszéléseken folytatnak tárgyalásokat, vállalnak kötelezettségeket, állapodnak meg.
Egy volt miniszter, abból az időből, amikor még voltak igazi miniszterek, azt mesélte nekem, hogy a jelentős külügyi találkozók előtt elkérte Románia adott országban működő nagykövetségétől a jövendőbeli tárgyalófél adatlapját (első alkalommal, mert aztán magától is tudta): milyen témák foglalkoztatják, milyen végzettsége van, hol szerezte, milyen cigarettát szív, milyen bort kedvel és mindenféle más részletet, melyek jó kapcsolódási pontok lehetnek egy fontos személyes kapcsolat felé.
Toader úr, Iordache úr, Dragnea úr, Dăncilă asszony senkit sem ismernek, senkivel sem találkoznak, nem beszélnek idegen nyelveket, semmit sem tudnak senkiről, senki sem veszi emberszámba őket.
Arra panaszkodik Dăncilă asszony, hogy az Európai Parlamentben politikai szavazás volt. És miféle más szavazás lehetett volna a Parlamentben? Nyilvánvalóan politikai volt. Az összes politikai családé, még masszívabban, mint Magyarország esetében.
Az ALDE és a PSD képviselői arra panaszkodnak, hogy az ő változatuk nem került be a hivatalos dokumentumokba, de azt nem mondják el, hogy ők maguk miért nem tudták meggyőzni a frakciótársaikat, a szocialistákat és az európai ALDE-seket lépéseik jogosságáról.
Hagyjuk most a néppárti és a zöld „ellenségeket”, hiszen elsősorban az övéik nem hittek nekik. Miért? Mert hitelt vesztett hazudozók. Miért nem sikerült Tudorel Toadernek, a akadémikus professzor doctor honoris causa nagy miniszternek, a bukaresti sárkányok sárkányának elmagyaráznia, hogy helyes és jogos mindaz, ami történt? Azért, mert hazugnak tartják, és elvesztette a hitelét Brüsszelben is, a Velencei Bizottságban is, és amit most mondtam, az nem találgatás, hanem információ.
Azt hallom Toader úrtól, hogy az MCV ajánlásai, már e szó szemantikájából fakadóan is, nem lehetnek kötelezőek. Szemantikailag miként lehetne kötelező egy javaslat, nevezetesen egy főügyész leváltása? De ezen túlmenően
Azt, hogy az ajánlások kötelezőek a román államra nézve, az Alkotmánybíróság (CCR) mondta ki a 2012. évi 2. sz. döntésében:
„Az Európai Unió tagja minőség azt a kötelezettséget rója a román államra, hogy alkalmazza ezt az (együttműködési és ellenőrzési – a szerk.) mechanizmust és helyt adjon az e mechanizmus keretében megfogalmazott ajánlásoknak, az Alkotmány 148. cikk. (4) bek. rendelkezéseinek megfelelően.”
A döntést egyhangúlag hozták meg, az egyik szavazat Tudorel Toader alkotmánybírától érkezett. Sőt, az ügy első bíróasszisztensét, vagyis azt, aki gyakorlatilag leírta ezeket a szavakat, Marieta Saftának hívták.
Úgy véli a jelenlegi hatalom és Toader úr, hogy a CCR döntései fakultatívak? Akkor a jövőre nézve jó tudni ezt. Ha kötelezőek, akkor tartsák tiszteletben a 2/2012. sz. döntést is.
A PSD-sek szeretik magukat Orbán Viktorhoz hasonlítani. Mint Gheorghe Asachi A béka és az ökör című állatmeséjében.
Bármennyire fújná is fel magát Dragnea Európa-ellenes és nacionalista diskurzusokkal, melyeket – szerinte – Orbán Viktor ihletett, bármennyire is fitogtatná az izmait, sohasem fogja elérni a magyar vezető politikai nagyságát, aki – ráadásul – az általa folytatott illiberális és szuverenista politikához explicit módon megkapta népe szavazatát is.
Tehát ez az európai vonat által elcsapott klikk még Európa-ellenességében sem hiteles. Még ezen a téren sincs kiérlelt elképzelése. Ők csak holmi politikai semmirekellők, akiket tetten értek, ekként megbillogoztak és akik most kétségbeesetten isszák a vizet. Persze, ha a menekülésük, egyetlen valós céljuk ára a Ro-exit lenne, akkor ezt megfizetnék érte.
Az ő sorsuk a békáé, mert akkorák, mint a béka, bármennyit is kínlódnának.
Alig várom, hogy lássam munka közben Canţăr ügyességét, akit ügynöknek toltak be az EUB-be, holott még idegen nyelveket sem ismer.
Nyugodtan higgyék csak azt, hogy az EUB egyfajta CCR, ahova Dragnea úr borítékban beküldheti az ítéletet, és Dorneanu máris összecsapja a bokáit! Igazán fincsi lesz.
Nyugodtan vágjanak neki a jövő évi választási kampánynak az EU-ellenes diskurzussal, sugallják azt a románoknak, hogy csak az EU-n kívül őrizhetjük meg a méltóságunkat! Abban az országban, ahol nincs ember, akinek ne dolgozna egy rokona vagy legalább egy ismerőse az EU-ban, abban az országban, ahol vannak olyan polgármesterek, akik már használtak fel EU-s pénzeket és olyan emberek, akik már látták, mit lehet azokkal kezdeni, abban az országban, ahol az emberek már rákaptak az utazási szabadság ízére, nos, ott politikai öngyilkosság azt sugallni, hogy kész vagy mindezeket veszélybe sodorni. A béka számára, hogy úgy mondjam, ez lenne az utolsó korty víz.
Ha a PSD ezzel a tűzzel fog játszani, csúnyán eltűnik majd a politikai színpadról.
A propaganda azt hangoztatja, hogy az EB állítólag a románok és Románia ellen van. Frans Timmermans, aki – amúgy – szocialista, egyértelműen fogalmazott: „A dolgok az utóbbi évben nemcsak lelassultak, de vissza is fejlődtek. De a román társadalomban létezik egy erős impulzus. Most nagyon nehéz a helyzet, de támogatjuk a társadalmat, mely akarja a korrupcióellenességet, az igazságszolgáltatás függetlenségét”.
Tehát nemcsak a jelentés nincs a románok ellen, de az európai partnerek, igaz, elég nagy késéssel, a románok segítségére siettek, akik egy olyan hatalom megszállása alatt élnek, amely fogságban tartja és elgázosítja őket, ha lázadoznak.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a helyzet jó. Ellenkezőleg. Egyrészről Dragnea és társai mindennel megpróbálkoznak majd, amivel még tudnak, hogy megússzák a börtönt. És már látszik, hogy milyen ütemben mennek az MCV-ajánlásokkal ellentétes módosítások.
Másrészről, ahogy azt Cristian Diaconescu volt miniszter kihangsúlyozta, az a legnagyobb gond, hogy a bukaresti hatóságok teljesen elszigetelődtek az EU-ban, a partnerek közötti megbeszélésekben már nem számítanak. És ezért nincs már semmi esélyük védeni a románok és Románia érdekeit, még ha akarnák is ezt.
Nincs már ki képviseljen bennünket egy mindenféle érdekekről szóló játékban, melyekről tárgyalások folynak, melyeket összehangolnak. És ennek árát hosszú távon, a Dăncilă-kormány mandátumán jóval túlmutató módon fizethetjük meg.
Ezért aztán minden egyes újabb nap, amelyet Dragnea és az övéi még a hatalomban töltenek, nagyon nagy árat jelent Romániának. A partnerek a segítségünkre siettek, de ők ennél többet nem tehetnek. Rajtunk a sor!
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Az AUR-vezér most a kommunizmus után vágyakozók hátát vakargatja. Novembertől többe kerül a repjegy Kolozsvárról.
Az EB álláspontja szerint a román hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, ezért az Európai Unió Bírósága elé idézi Romániát szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.