// 2026. június 24., szerda // Iván
Toportyán

Veszett aranysakál harapott meg egy nőt a saját kertjében – hírek szerdán

// HIRDETÉS

Kormányt buktatna szeptemberben az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség. Újabb nyúlfarknyival bővülhet az észak-erdélyi autópálya.

És mint a toportyán, ha juhász kergette

Nem elég, hogy medvék, kóbor és pásztorkutyák grasszálnak országszerte, jó esetben csak a frászt hozva a lakosságra és a külföldi állampolgárokra, most egy újabb négylábú iratkozott fel a potenciálisan veszélyes állatfajok listájára.

Arról szólnak a hírek, hogy a Iași megyei Costuleni községben egy aranysakál, népi nevén, nádi farkas, toportyán vagy toportyánféreg támadt rá egy nőre a saját kertjében. A megharapott nő sebei annyira súlyosak voltak, hogy az ellátásuk kórházi ellátást igényelt. A későbbi vizsgálatok megerősítették, hogy az állat veszett volt – közölte dr. Florin Roșu, a Iași fertőző betegségek kórházának igazgatója.

„A harapásos sebek érintették a beteg felső- és alsó végtagjait is. A sebészi tisztítást a plasztikai sebészeten végeztük, majd a páciens megkapta a veszettség elleni oltást és a specifikus szérumot is. A laboratóriumi vizsgálatok megerősítették a veszettséget, és ebből a fertőzési gócból további négy személynek is szüksége volt az oltás beadására”

– közölte az orvos.

// HIRDETÉS

A moldvai megyében egyre több veszettségi góc alakult ki az elmúlt időszakban, és a betegséget hordozó állatfajok is egyre változatosabbak. Az év eleje óta 27 veszettségi gócot azonosítottak, és 900 ember részesült megelőző kezelésben.

Roșu doktor ez alkalommal is felszólította a helyi lakosságot, hogy kerüljék a szokatlan viselkedést mutató házi- és vadállatokat, és ha ilyennel találkoznak, értesítsék az állatorvost vagy a megyei állategészségügyi hatóságot. Harapásos baleset esetén pedig azonnal forduljanak a fertőző betegségek kórházához, hogy szakszerű vizsgálatban és megfelelő kezelésben részesülhessenek.

Sztrájkra fel!

Minden jel szerint forró ősz elé nézünk. A hangulatot a szakszervezetek által beígért általános sztrájk izzíthatja, amennyiben a kormány nem veszi figyelembe az általuk javasolt alternatívákat bizonyos tervezett reformintézkedésekkel szemben – jelentette be szerdán Bogdan Hossu, a sokatmondó nevű Alfa Kartell szakszervezeti szövetség vezetője beszélt a Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettessel folytatott egyeztetést követően.

A Victoria-palotában tartott találkozón négy szakszervezeti szövetség nyújtott be problémalistát a kormánynak, valamint olyan reformjavaslatokat tettek, amelyek szerintük kiegészíthetnék és megoldhatnák a közszférában és a gazdasági környezetben tapasztalható problémákat.

Hossu úgy vélte, hogy az úgynevezett második és harmadik lépcsőben bevezetendő reformok egyes pilléreiért felelős miniszterek, miniszterelnök-helyettesek megértették az üzenetet, hogy minden szakszervezetnek és munkaadói szervezetnek legyen egy-egy képviselője az illető munkacsoportban, ami garantálná, hogy valódi megállapodás szülessen a problémák kezelésére. Ez ügyben egyetértés volt a felek között, mivel Anastasiu miniszterelnök-helyettes is azt kérte, hogy minden szakszervezeti és munkaadói szövetség jelöljön egy képviselőt, akik részt vehetnek a bizottságok munkájában.

A szakszervezeti vezető szerint a kormánynak világosabb ütemtervet kellene kidolgoznia az intézkedések bevezetésére, és prioritásként kellene kezelnie például a 2026-os garantált bérminimum megállapítását, ami nemcsak a közszféra, hanem a gazdasági szféra számára is prioritás. Hossu azt is mondta, hogy Dragoș Anastasiu megígérte, minden szükséges lépést megtesz a miniszterelnöknél és a kormány azon tagjainál, akik felelősek az egyes reformpillérekért, annak érdekében, hogy a szociális partnerszervezeteket bevonják a döntéshozatali folyamatba.

Bogdan Hossu ugyanakkor figyelmeztetett – a reformcsomag második részének egyes intézkedéseit az alkotmánybíróság visszavonhatja a szaktudás vagy a jogi ismeretek hiánya miatt.

„Úgy tudjuk, hogy a mi találkozónkkal egy időben a koalíció is ülésezett, és úgy döntöttek, hogy a második deficitcsökkentő csomagot nem kormányzati felelősségvállalással fogadtatják el. A speciális nyugdíjak eltérő megadóztatására tett kísérlet például már megbukott az alkotmánybíróságon. Ugyanez történhet a gazdasági társaságok igazgatótanácsi tagjaira és a részvényesek közgyűlésének tagjaira vonatkozó menedzsmentszerződések módosításával is. Sokkal gyakorlatiasabb elemzésre van szükség ezekkel kapcsolatban”

– magyarázta Hossu.

Az Alfa Kartell vezetője hangsúlyozta: a szakszervezetek azt kérik, hogy a 36-os sürgősségi rendelet és a kormány által vállalt felelősség alapján benyújtott törvénytervezet kapcsán havonta elemezzék az intézkedések hatékonyságát és következményeit.

„Úgy véljük, hogy sok jogszabályba foglalt döntés nem fogja elérni a kívánt hatást, és csak társadalmi ellenállást fog kiváltani a reformokkal és az elkerülhetetlen intézkedésekkel szemben. Ha azonban rendszeresen monitorozunk ezeket, akkor egyes döntéseket akár vissza is lehetne vonni, vagy pozitív irányban módosítani.”

Eddig úgy tűnhetett, hogy kedélyes és előremutató párbeszéd folyt a felek között, ám Bogdan Hossu borúlátó hangnemben folytatta:

„Nehéz megjósolni, mi lesz a második és harmadik reformcsomag sorsa, de a szakszervezeti szövetségek tagságának döntése alapján valószínű, hogy szeptemberben általános sztrájkba kényszerülünk. Úgy véljük, ennek már minden állampolgár meg fogja érezni a hatását a saját pénztárcáján. Egyetlen követelésünk lesz: a jelenlegi kormány bukása. Mindez attól függ, mit tesz a kormány szeptemberig”

– lebegtette be a csodafegyvert.

Jó diplomataként a bejelentés élét rögtön igyekezett is elvenni azzal a kijelentéssel, hogy léteznek olyan intézkedések, amelyek részben kompenzálhatják a jelenlegi helyzetet, de ezeket a kormánynak kell meghoznia.

„Ezért kértük, hogy részt vehessünk a munkacsoportokban, ahol érveket akarunk felmutatni, és olyan megoldásokat keresni, amelyek a kormány célkitűzéseivel és a szakszervezeti tagság igényeivel is összhangban vannak.”

Jó nyaralást kívánunk az érintetteknek!

Highway to Bihar

Elkezdődhet az észak-erdélyi (A3) autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának építése, miután a közúti beruházásokért felelős társaság (CNIR) szerdán kiadta az engedélyt a munkálatok elindítására – jelentette be a szállításügyi miniszter.

A közlés azért is számottevő, mert arra közel 6 hónappal a szerződésben megszabott határidő előtt kerítettek sort, nem vagyunk hozzászokva ilyen hatékonysághoz.

Ciprian Șerban közölte, hogy a CNIR a 28,5 kilométeres sztrádaszakasz 8,5 kilométeres, prioritást jelentő szakaszára adta ki az engedélyt, így az építési munkálatokat már csütörtökön, július 24-én elkezdheti a Precon Transilvania- Citadina '98 romániai cégtársulás.

A vissza nem térítendő uniós alapokból finanszírozott szerződés értéke áfa nélkül 785,21 millió lej, és eredetileg 6 hónap állt a cégtársulás rendelkezésére a tervezésre, illetve 18 hónap a kivitelezésre, de utóbbi a tervezettnél hamarabb elkezdődhet, figyelembe véve, hogy a CNIR május 14-én már engedélyezte a tervezést.

Az épülő sztráda Berettyóújfalu és Bihar közötti, kivitelezés alatt álló szakaszainak elkészülte után a Szilágy megyei Szilágynagyfalutól autópályán lehet majd közlekedni a 74 kilométerre levő borsi határátkelőig.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét
Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Krónika

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…
Főtér

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…

… egy PNL-s főembert elvitt a DNA, az USR elnökére lesújtott Justitia kardja, az RMDSZ-re a botránytévék hányják a gyűlöletet… és tíz román állampolgár egymillió eurónyi drótot lopott Németországban.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
Székelyhon

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Krónika

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken
Székelyhon

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken

Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS