// 2025. január 12., vasárnap // Ernő
Svédország

Ördögűzés Lyonban: megverték a belgákat az olaszok

// HIRDETÉS

Taktikus és hatékony védekezés, villámgyors kontrák, a kapu előtt tanácstalan belgák – íme, egy szokványos olasz győzelem receptje.

A titkos esélyes az állandó esélyes ellen – azaz a belgák az olaszokkal küzdöttek meg az Európa-bajnokság E csoportjának hétfő késő esti mérkőzésén, és meg kell mondanunk: a belgák ezúttal ügyesen titkolták, hogy esélyesek lehetnek a végső győzelemre.

Az olasz válogatott viszont igazi olaszos stílusban, de megérdemelten aratott 2-0-s győzelmet.

A mérkőzés elején a belgák támadtak először, de az olaszok nem húzódtak teljesen hátra bunkerezni, ők is tetszetős támadásokat vezettek.

Az első kapura lövés a belgáké volt: egy támadás végén Nainggolan bombázta rá laposan, de Buffon szépen vetődve, jó reflexszel hárított. A továbbiakban

az olaszok hagyták, hogy a Vörös Ördögök kezdeményezzenek,

az azzurrik nagyjából a félpálya magasságában azonban azonnal megpróbáltak labdát szerezni, és szakszerűen szűrték a támadásokat, hogy aztán jó olasz szokás szerint megpróbálják lekontrázni ellenfelüket.

Egy ilyen végén Pelle küldte rá a hosszú sarokra, de a labda jóval elkerülte a kaput. Igazi gólveszélyt egyik csapat sem tudott jelenteni, mindkét oldal taktikusan és olajozottan működött.

Egészen a 32. percig, amikor Bonucci ívelte előre a labdát a belga tizenhatos előtt váró Giaccherininek, aki a leshatárról kiugorva lehagyta a védőjét, és betekerte Courtois mellett a hosszú alsóba.

 

 

Az olaszok vérszemet kaptak: előbb Candreva tornáztatta meg Courtois-t, majd Pelle fejelt kevéssel a kapu mellé.

A belgák elkezdtek hajtani az egyenlítő gólért, ám próbálkozásaik rendre elhaltak a rutinosan romboló olasz védelmen.

A második félidő is hasonlóan kezdődött: a belgák mérsékelten ötletes támadásokat vezettek, amelyeket az olaszok könnyedén hárítottak.

A legnagyobb helyzet Lukaku előtt adódott, aki egy kontra után már csak Buffonnal állt szemben, de a hosszú felső mellé pörgetett.

A játék képe a meccs utolsó húsz percére sem sokat változott, a belgák megpróbáltak küzdeni az egyenlítésért, az olaszok viszont inkább több ízben is sárgát érően szabálytalankodtak, hogy megakasszák a belga akciókat.
Origi és Fellaini is egyenlíthetett volna – ehelyett a hosszabbításban egy sakk-mattig kijátszott kontra végén Pelle duplázta meg az olasz előnyt, bebiztosítva a megérdemelt olasz győzelmet.

 

 

E csoport, 1. forduló:
Olaszország-Belgium 2-0 (1-0)
Lyon, Stade de Lyon, 55 408 néző, v.: Mark Clattenburg (angol)
gólszerzők: Giaccherini (32.), Pelle (90+2.)
sárga lap: Chiellini (65.), Éder (75.), Bonucci (78.), Motta (84.), illetve Vertonghen (90+2.)
Olaszország:
Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Candreva, Parolo, De Rossi (Motta 78.), Giaccherini, Darmian (De Sciglio 59.) - Pelle, Éder (Immobile 75.)
Belgium:
Courtois - Ciman (Carrasco 75.), Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Nainggolan (Mertens 62.), Witsel - De Bruyne, Fellaini, Hazard - Lukaku (Origi 73.)

Eredmények, E csoport:
1. forduló:
Írország-Svédország 1-1 (0-0)
Olaszország-Belgium 2-0 (1-0)
A csoport állása: 1. Olaszország 3 pont, 2. Svédország és Írország 1-1 (1-1), 4. Belgium 0

 

Nem bírtak Ibráék az írekkel

Az Európa-bajnokság egyik legjobb meccsét hozta az E csoport hétfő esti, Írország és Svédország közötti összecsapása. Az egyik legnagyobb világsztárt, Zlatan Ibrahimovicot soraik között tudó svédek nemigen tudtak mit kezdeni a lelkesen és néha jól is játszó írekkel, így végül 1-1-es döntetlennel végződött a néhol jó iramú és látványos, de hibák tarkította összecsapás.

Talán nem meglepő, hogy Ibrahimovicék kezdték aktívabban a meccset, jobban tartották a labdát, és megpróbálták nyomás alá helyezni az ír kaput, de az első helyzet mégis a svéd kapu előtt adódott: egy kontra végén Hendrick eresztett el bődületes lövést, amelyet Isakssonnak kellett bravúrral védenie.

Aztán megint csak a svéd kapu előtt alakult ki helyzet: egy szöglet után az öt és felesen álló O’Shea elé vágódott a labda, ám nem tudta elérni, így ez is a kihagyott ziccerek számát növelte.

A továbbiakban sem lehetett azt mondani, hogy a svédek fölénye nyomasztóvá vált volna, sőt: nem tudták beszorítani az íreket, akik számos, többé-kevésbé veszélyes támadást vezettek. Az egyik végén Brady bombázott kevéssel a svéd kapu fölé, majd Hendrick találta el a felső lécet.

Bár a hivatalos meccsstatisztikák

a svédeknek kedveztek – többet birtokolták a labdát és többet is passzoltak –, ez a játék képén annyira nem látszott: a félidő végén is az írek voltak agilisabbak, míg Ibrahimovicék meglehetősen sótlanul játszottak, így a fordulás előtt maradt a gól nélküli állás.

Ha pedig egy üzlet beindul, akkor nincs miért változtatni: a második félidőben folytatódtak az ír rohamok, Hendrick bombáját Isaksson még megfogta, de a 48. percben a svéd kapusnak már maga mögül kellett kihalásznia a labdát.

Coleman cselezte be magát a svéd 16-os bal oldalán, majd átívelt a jobb oldalra Hoolahannak, aki jobbal kapásból a hálóba vágta a lasztit.

 

 

A svédek becsületére legyen mondva, hogy nem fagyasztotta le őket a bekapott gól, sőt: szinte fél percenként forgott veszélyben az ír kapu, és Randolphnak is ziccert kellett hárítania.

Erik Hamrén svéd szövetségi kapitány cserével próbált erősíteni – Berg helyett Guidettit küldte be –, de a skandinávok enélkül is folyamatosan támadtak.

A 72. percben ez végül meghozta az egyenlítést: Ibrahimovic vitte le a bal oldalon az alapvonalig a labdát, a beadást pedig a menteni akaró Clark védhetetlenül fejelte a saját kapujába.

 

 

Az egyenlítés ismét felpörgette az íreket, akik újra elkezdtek támadni – a támadások támogatására Martin O’Neill beküldte a veterán Robbie Keane-t is. Csodát azonban már nem tudott tenni, mint ahogy a másik oldal „csodafelelőse”, Ibra sem, így maradt az 1-1. Ami abban a csoportban, ahol még a belgák és az olaszok vannak ott, nem igazán jó egyik csapatnak sem.

 

E csoport, 1. forduló:
Írország-Svédország 1-1 (0-0)
Saint-Denis, Stade de France, 73 419 néző, v.: Milorad Mazic (szerb)
gólszerzők: Hoolahan (48.), illetve Clark (71. öngól)
sárga lap: McCarthy (43.), Whelan (77.), illetve Lindelöf (61.)
 

Írország:
Randolph - Coleman, O'Shea, Clark, Brady - McCarthy (McGeady 85.), Whelan, Hendrick - Hoolahan (Keane 78.), - Walters (McClean 64.), Long
Svédország:
Isaksson - Lustig (Johansson 45.), M. Olsson, Granqvist, Lindelöf - S. Larsson, Lewicki (Ekdal 86.), Källström, Forsberg - Berg (Guidetti, 59.), Ibrahimovic

 

Nyögve nyertek a spanyolok

Majdnem beletört a címvédő spanyol válogatott bicskája a csehekbe a franciaországi Európa-bajnokság első hétfői meccsén a D csoportban. Az ibériaiak végigtámadták a mérkőzést, de a cseheknek majdnem bejött a bunkerfoci – csak a végén sikerült Iniestáéknak begyötörniük az 1-0-ás győzelmet jelentő gólt.

A mérkőzés elején a spanyolok voltak aktívabbak. Vicente del Bosque tanítványai a védjegyükké vált gyors, sokpasszos játékot játszották, a csehek jórészt a védekezésre,

a spanyolok játékának rombolására koncentráltak.

Az első komolyabb helyzetre negyed órát kellett várni: Silva jobboldali beadását Morata az öt és feles vonaláról pöckölte kapura, de Cech a helyén volt, és gond nélkül begyűjtötte. Majd újabb közel negyed óra elteltével Morata tornáztatta meg Cecht egy távoli, lapos lövéssel, a csehek klasszis kapusa azonban ezúttal is bravúrral védett.

A spanyolok egyre többet birtokolták a labdát, és valósággal tábort vertek a cseh kapu előtt, azonban a jól tömörülő cseh védelmen nem tudtak keresztül jutni, vagy ha sikerült átlőni a védelmet, mint Jordi Albának a félidő vége felé, akkor ismét csak Cech hárított. A csehek először a 45. percben veszélyeztettek, de Necid lövését De Gea megfogta. Így aztán félidőben 0-0-ás állásnál vonultak öltözőbe a csapatok.

A második félidőben a spanyolok nekiestek a cseheknek: előbb Morata passzából Fabregas szerezhetett volna gólt, de Hubnik szögletre pöccintett előle, majd egy kavarodás után Ramos közeli lövése sem talált utat a háló felé.

A kezdeti tűzijáték eredménytelensége után

a spanyolok valamelyest visszavettek az iramból, de továbbra is ők támadtak többet. Mégis a csehek jártak közelebb a gólszerzéshez: egy jól beívelt szabadrúgást követően Hubnik lőtte rá kilenc méterről, de a spanyol hálóőr a helyén volt.

A csehek vérszemet kaptak, rövid időre beszorították a spanyolokat a kapu elé, majd Krejci beadása nyomán Gebre Selassie fejelt kapura – De Gea verve volt, de Fabregas az utolsó pillanatban, kevéssel a gólvonal elől kivágta a labdát.

Aztán ismét a spanyolok percei következtek, de Jordi Alba és Silva sem talált be, majd Aduríz ollózott látványosan mellé – ráadásul leshelyzetből. A majdnem gólszerzőkhöz Thiago is csatlakozott, aki szép passzjáték után már jóformán négy méterre volt a kaputól, szemtől szembe Cehchhel, amikor az utolsó pillanatban tisztáztak előle.

A 87. percben aztán végül siker koronázta a spanyolok szenvedéseit: Iniesta kanyarított a kapu elé a tizenhatos bal sarkáról, a berobbanó Piqué pedig fejjel zúdította a labdát Cech hálójába.

 

 

A végén Darida tizenkét méterről, oldalról bombázhatta rá, azonban de Gea védése megakadályozta az egyenlítést.

A mérkőzést a végig jobban és támadóbb szellemben játszó csapat nyerte meg, de egy, a cseheknél keményebb ellenféllel komolyabban is meggyűlhet a bajuk.

 

D csoport, 1. forduló:
Spanyolország-Csehország 1-0 (0-0)

Toulouse, Stadium de Toulouse, 29 400 néző, v.: Szymon Marciniak (lengyel)
gól: Piqué (87.)
sárga lap: Limbersky (61.)

Spanyolország:
De Gea - Juanfran, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba - Fabregás (Thiago Alcántara, 70.), Busquets, Iniesta - David Silva, Morata (Aduriz, 62.), Nolito (Pedro, 82.)
Csehország:
Cech - Kaderábek, Sivok, Hubník, Limbersky - Darida, Plasil - Gebre Selassie (Sural, 86.), Rosicky (Pavelka, 88.), Krejci - Necid (Lafata, 75.)

Eredmények, D csoport:
1. forduló:
Spanyolország-Csehország 1-0 (0-0)
vasárnap játszották:
Horvátország-Törökország 1-0 (1-0)
A csoport állása: 1. Horvátország és Spanyolország 3-3 pont (1-0), 3. Csehország és Törökország 0-0 (0-1)
 

 

// HIRDETÉS
Különvélemény

Jó-e, hogy az iskolában tanítani fogják a kommunizmus történetét? Jó, de nem mindegy, hogyan

Fall Sándor

Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.

Így egyezkednek a simlis titkos ügynökök az ország sorsáról egy shaorma mellett

Varga László Edgár

Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Nem tudtuk meg ugyan, mi a különbség „alkalmi” és „rendes” vers között, de jó volt

Varga László Edgár

Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.

Wellness a romban, avagy a báznai fürdőkultúra más-állapota (FOTÓK)

Szántai János

A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A szuperúszó szuperautója, avagy a román példaképtelenség
Főtér

A szuperúszó szuperautója, avagy a román példaképtelenség

Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?

Eldőlt: elköltözik Nagyváradról az állatkert
Krónika

Eldőlt: elköltözik Nagyváradról az állatkert

A Nagyváradtól alig néhány percnyi távolságra található nagyürögdi erdőbe költözik át a városközponthoz viszonylag közeli jelenlegi helyéről az állatkert – jelentette be csütörtökön az Ebihoreanul.ro helyi portálnak nyilatkozva Florin Birta polgármester.

Románia nagykorúsítása a schengeni övezettel – tizennyolc év az Európai Unióban
Főtér

Románia nagykorúsítása a schengeni övezettel – tizennyolc év az Európai Unióban

Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.

A pénzügyminisztérium államtitkárává nevezték ki Ráduly Róbertet
Székelyhon

A pénzügyminisztérium államtitkárává nevezték ki Ráduly Róbertet

A pénzügyminisztérium államtitkárává nevezték ki Ráduly Róbert Kálmánt. Az erről szóló döntés csütörtökön jelent meg a Hivatalos Közlönyben.

Nagyot alkotott a Dacia: rendelhető a Bigster
Krónika

Nagyot alkotott a Dacia: rendelhető a Bigster

A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.

Szarvastehén barátkozik autósokkal, de nem biztos, hogy ez jó
Székelyhon

Szarvastehén barátkozik autósokkal, de nem biztos, hogy ez jó

Veszélyezteti a forgalmat a 13A jelzésű országúton, Csíkszereda közelében egy hetek óta rendszeresen felbukkanó szarvasünő. A szelíd állaton GPS nyomkövető is van, mint kiderült, magánszemély neveli, csakhogy folyton átszökik a kerítésen.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Jó-e, hogy az iskolában tanítani fogják a kommunizmus történetét? Jó, de nem mindegy, hogyan

Fall Sándor

Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.

Így egyezkednek a simlis titkos ügynökök az ország sorsáról egy shaorma mellett

Varga László Edgár

Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Nem tudtuk meg ugyan, mi a különbség „alkalmi” és „rendes” vers között, de jó volt

Varga László Edgár

Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.

Wellness a romban, avagy a báznai fürdőkultúra más-állapota (FOTÓK)

Szántai János

A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.

// HIRDETÉS