// 2026. június 10., szerda // Margit, Gréta
vegyesen

Nem jelent meg a végrehajtó a nagyváradi premontrei apátnál, pedig lejárt a határidő – hírmix

Fotó: Balogh Levente/Krónika

Fotó: Balogh Levente/Krónika

Fotó: Balogh Levente/Krónika

// HIRDETÉS

További híreink: időutazás kísérletének gyanúja miatt vették őrizetbe a Román Vámhatóság vezetőjét, egy kormányhatározat pedig leránthatja a leplet arról, kik használják ingyen az állami ingatlanvagyont.

Nem jelent meg a végrehajtó a nagyváradi premontrei apátnál, mert szerinte az apátnak kellett volna lépnie

Bár mindenki arra számított, hogy az újabb 30 napos kilakoltatási határidő – amelyet április 14-ikén állapított meg a végrehajtó – lejártával újabb kilakoltatási kísérlet célpontja lesz Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apát, a végrehajtó végül nem jelent meg.

A rendház csaknem teljesen megtelt a csütörtöki reggeli mise alkalmával, és az utcán is hívek gyülekeztek, hogy támogassák az apátot. Az áprilisi első kilakoltatási kísérlettel ellentétben azonban egyáltalán nem voltak csendőrök az utcán.

// HIRDETÉS

A rendfenntartók végül éppen azért szálltak ki, mert szerintük az utcán lévő szimpatizánsok akadályozták a forgalmat az úttesten.

Fejes Rudolf Anzelm bejelentette, hogy beperelte az önkormányzatot és a végrehajtót, amiért korábban fegyveres csendőri kísérettel hatoltak be a rendházba. Ugyanakkor időközben rábukkantak egy 1936-ból származó minisztériumi átiratra – amely szerint az ingatlan tulajdonjogának átírása törvénytelen volt –, erre támaszkodva új pert indít az egész komplexum visszaszerzéséért, és ha Romániában nem tudja sikerre vinni az ügyet, akkor európai bíróságra viszi tovább.

Azt is elmondta ugyanakkor, hogy az áprilisi erőszakos behatolás nyomán maga a rend – az ingatlan jogos tulajdonosa – is közvetlenül érintetté vált, így a generális apát is elindítja az ilyen esetben megszokott procedúrát, az ügyet pedig a Szentszék előtt is bemutatja.

Gheorghe Moza bírósági végrehajtó irodájához vezető utat végül Varga Andrea, a premontrei rend jogi képviselője mutatta meg Gaudi-Nagy Tamásnak, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetőjének, aki felkereste a végrehajtót, hogy megtudja, miért maradt távol, egyes információk szerint ugyanis visszaadta az ügyet. Gheorghe Moza cáfolta az értesülést, távolmaradását pedig azzal indokolta, hogy nem neki kell nyilvántartania a határidőket.

Szerinte az apátnak kellett volna értesítenie a tulajdonjogra törő váradi önkormányzatot arról, hogy kiürítette az ingatlant, majd az önkormányzatnak kellett volna értesítenie őt.

A rendház és a sekrestye sorsa tehát továbbra is bizonytalan.

Időutazás kísérletének gyanúja miatt vették őrizetbe a Román Vámhatóság vezetőjét

A címet persze humorosan próbálják meg értelmezni.

Az történt, hogy az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) őrizetbe vette Mihai Savint, a Román Vámhatóság vezetőjét. A vád ellene okirat-hamisítás és hamis okmányok felhasználása.

Most pedig menjünk vissza az időben – amint azt a vád szerint a vádlott is tette.

Körülbelül egy hónappal ezelőtt az intézmény egyik tanácsadója és egy vámhatósági tisztviselő Bukarestből Galacra utazott, de útközben Ialomița megyében a közlekedési rendőrök megállították őket, mert túllépték sebességkorlátozást és indokolatlanul használták a megkülönböztető jelzéseket. Az ellenőrzés során az autót vezető tanácsadó nem tudott olyan dokumentummal szolgálni, amely indokolná a villogó használatát, így felfüggesztették a jogosítványát.

Emiatt nagyon szomorú lett ő.

El is panaszolta a főnökének, hogy mi történt vele.

Erre az intézmény jóságos vezetőjének megesett rajta a szíve, visszament hát az időben, hogy kiállítsa a megkülönböztető fények használatára feljogosító okmányt.

Ez a valóságban úgy történt, hogy ott és akkor, mindenféle időutazás nélkül állította ki a dokumentumot egy korábbi dátumra (ami sajna törvénytelen), amely dokumentumot bizonyítékként nyújtottak be a bíróságon, hogy igazolják az utazás szolgálati jellegét, és emberünk visszakapja a felfüggesztett jogosítványát.

Csakhogy a csel nem jött be, az illetékesek ugyanis csalást szimatolnak.

A nyomozás folyamatban van, egyelőre semmi sem bizonyított.

A PSD ugyanakkor sietett kihasználni, hogy az ügy kapcsán még egy jókorát rúgjon Ilie Bolojan általuk (az AUR segítségével) megbuktatott miniszterelnökbe és a PNL-be, ami nyilvánvalóan előre fogja mozdítani a további koalíciós tárgyalásokat (ez csak irónia – nem fogja).

A szocdemek hamar felszólították a még ügyvivő miniszterelnökként dolgozó Bolojant, hogy vállalja a politikai felelősséget az általa januárban kinevezett Mihai Savin botlásáért, főleg azért, mert szerintük a kinevezés a koalíciós partnerekkel való egyeztetés nélkül történt.

Az ügyvivő csonka kormány válaszában gyakorlatilag agyrémnek nevezte a szocdemek újabb fricskáját, mondván, hogy minden egyén saját maga kell, hogy vállalja a felelősséget a tetteiért, amelyeket nem lehet előre megjósolni a kinevezés pillanatában.

(Utólag persze már könnyű megjósolni, mint ahogy hivatalos dokumentumokat is egészen könnyű utólag kiállítani.)

A kormány ugyanakkor az ártatlanság vélelmére is felhívta a figyelmet, vagyis arra, hogy az ítélet kihirdetése előtt senki sem tekinthető bűnösnek.

Egy kormányhatározat leránthatja a leplet arról, kik használják ingyen az állami ingatlanvagyont

Már közvitára is bocsátották azt a határozattervezetet, amelynek értelmében az állami protokollingatlanok kezeléséért felelős hatóságnak (RA-APPS) nyilvánosságra kell hoznia az általa kezelt ingatlanok, és az azokat jelenleg használók teljes listáját, mégpedig minden évben kétszer, május és november végén.

Az érintett villákat, lakásokat használó magánszemélyek esetében fel kell tüntetni, hogy közjogi méltóságról vagy köztisztviselőről van-e szó, és az állami intézményt is meg kell nevezni, amelynek keretében a tevékenységét végzi.

Amennyiben az ingatlant jogi személy használja, fel kell tüntetni az adott közintézmény, hatóság, párt, alapítvány stb. nevét.

A kormányrendelet tervezetét a kormányfőtitkárság dolgozta ki, és az ügyvivő csonka kormány egyik tagja, az USR számolt be róla csütörtökön közleményben. Emlékeztettek rá, hogy az USR ellenzékből többször kezdeményezte korábban az államtitokként kezelt közérdekű adatok nyilvánossá tételét, de nem jártak sikerrel.

A kormányhatározat életbe lépéséhez már csak az kell, hogy megjelenjen a Hivatalos Közlönyben.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Megint áll a bál Romániában: tengeri drón robbant a konstancai kikötőben…
Főtér

Megint áll a bál Romániában: tengeri drón robbant a konstancai kikötőben…

… a galaci család, amelynek otthonát elvitte a ruszki drón, kap egy új lakást a Ferrari-örökös nejétől… és a mindig mosolygós Victor Ponta végleg szakított a PSD-vel és hazafiasabb vizekre evez.

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac
Krónika

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac

A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.

Eugen Tomacra bízta a kormányalakítást Nicușor Dan
Főtér

Eugen Tomacra bízta a kormányalakítást Nicușor Dan

Újra őrizetbe vették Cristian Pomohaci volt papot és népdalénekest. Egy EU-s direktíva miatt Romániában is átláthatóbbak lesznek a fizetések.

A polgármesternek is futnia kellett, amikor rájuk rontott a medve
Székelyhon

A polgármesternek is futnia kellett, amikor rájuk rontott a medve

Bár eredetileg csikót próbált elejteni egy agresszív székelyvarsági medve, később rátámadt és megkergette a vasárnap esti riasztásra kiérkező hatóságokat. Kénytelenek voltak ártalmatlanítani a nagyvadat.

„Büszke vagyok, hogy román vagyok”. Parázs vita a magyar Országgyűlésben
Krónika

„Büszke vagyok, hogy román vagyok”. Parázs vita a magyar Országgyűlésben

Éles vita dúlt a magyar Országgyűlésben a képviselők állampolgárságának nyilvánosságra hozatalát célzó mihazánkos kezdeményezésről. Gurzó Mária, a Tisza Párt képviselője tisztázta: soha nem rendelkezett román állampolgársággal.

Heten lettek rosszul egy családi összejövetel után
Székelyhon

Heten lettek rosszul egy családi összejövetel után

Négy gyermek és három felnőtt lett rosszul egy összejövetelen a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen vasárnap este. A mentőegységek valamennyiüket csíkszeredai kórházba szállították.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS