Ne hagyjuk ki a Perseidák meteorzáporát vasárnap este! – vasárnapi hírek

Farkasok puszítanak egy Kolozs megyei faluban, a károk jelentősek. Földrengést is mértek Romániában, sok helyen lehetett érezni.

Hirdetés

Érdemes lesz ébren maradni vasárnapról hétfőre virradólag…

…vagyis ne feküdjünk le vasárnap este olyan korán, mert igazán szép látványban lehet részünk az éjszakai égen, ugyanis meteoresőt láthatunk.

A hullócsillagokat már július végétől figyelemmel lehetett követni, mostanra azonban sűrűbbé vált a jelenlétük az égen. A Perseidák ismét láthatóak: ez a július és augusztus 26. között aktív meteorraj minden évben augusztus 11-ről 12-re virradó éjszaka, napfelkelte előtt éri el csúcspontját, de ne aggódjunk, éjfél körül/után is bizonyára látható lesz egy részük.

Ez az egyik legfényesebb és legkönnyebben megfigyelhető ilyen jelenség az év során, amely fényes, kék színű meteorokat produkál, és nem is keveset! A legtöbb meteorzápor üstökösök törmelékéből származik. A Perseidák forrása a 109P/Swift-Tuttle üstökös. Ahogy elhalad a Nap mellett, szublimál, és a jeges magjában rekedt kozmikus por kiszabadul az űrbe – írja az astro-urseanu.ro.

Amikor az űrből érkező kőzetek belépnek a Föld légkörébe, a levegő ellenállása miatt nagyon felforrósodnak. Ennek hatására a levegő izzani kezd körülöttük, és rövid időre tüzes csóvát hagy maga után – az úgynevezett hullócsillagok végét. A gyorsan mozgó űrsziklák körül izzó levegőből álló tüzes pontok, amelyek mérete a porszemcséktől a sziklatömbökig terjed, láthatóak az éjszakai égbolton.

Az év eddigi legnagyobb földrengését mérték Románia nyugati részén

Tegnap késő este igen sokan felfigyeltek arra, hogy mozog alattuk az ágy – jó pár másodpercig tartott –, többek közt e sorok írója alatt is, a konyhából pedig néhány tárgy rázkódása hallatszott.

Mint kiderült, a Richter-skálán 4.7-es mértékű földrengés rázta meg Románia nyugati-északi térségét, epicentruma Arad megyében volt, 59 km-re Aradtól, 68 km-re Dévától, 72 km-re Vajdahunyadtól és 77 km-re Resicabányától.

A bánáti földmozgás 5 km mélyen történt, olyan helyen, amelyre nem igazán jellemző szeizmikus tevékenység. A legtöbb földrengés általában Vrancea megyében történik, a legerősebb ott korábban január 15-én volt. Akkor a 4.3-as erősségű tektonikus mozgás 73 km mélyen következett be.

A földmozgást több, környező megyében lehetett érezni, például Bihar, Fehér, Kolozs és Krassó-Szörény megyékben és a hozzájuk tartozó nagyobb városokban is. Az aradi katasztrófavédelem szerint semmilyen kárt nem okozott és az 112-es segélyhívót sem tárcsázta senki.

Komoly kihívások a farkasfalkák támadásaival szemben

Hirdetés

Bár az utóbbi időben a medvék kicsit sem megnyugtató és nagy vitákat generáló „kalandjairól” hallunk, a farkasok sem restek: Kolozsvár környékén, egész pontosan a tőle 30 km-re fekvő észak-kalotaszegi Egeres községet tartják sakkban.

Kovács Levente mákófalvi (Egeres község) gazda elmondása szerint 50 borjút vadászott le és tépett szét egy farkasfalka, amely szinte naponta bemerészkedik a legelőjére. Kovács 150 marhát tart a farmon, a károk így jelentősek.

Elmondása szerint mindenféle védekezési módszert bevetett már, a farkasok sajnos az elektromos kerítés alatt is átbújnak és nem zavarja őket az áramütés sem: „Elmentem az egeresi polgármesteri hivatalhoz is és segítséget kértem, hogy felvegyem a kapcsolatot a vadászokkal, de a farkasok védett fajnak számítanak, és a kérelmet Bukarestben kell jóváhagyni, ami sokáig tart. Telepítettünk egy elektromos kerítést, de a farkasoknak sikerül átosonniuk alatta. Akkor is sikerül átjutniuk, ha kering bennük az áram, és pusztítást végeznek a legelőn.” – mondta el az elkeseredett gazda a Cluj24 portálnak.

 

 

Hirdetés