// 2025. július 2., szerda // Ottó

Miért nem versenyezhet senki a Román Kommunista Párt utódpártjaiban üldögélőkkel a választások idején?

// HIRDETÉS

Dan Mașca, a Szabad Emberek Pártja elnökének nyílt levele. Szociáldemokratákhoz, liberálisokhoz, RMDSZ-esekhez.

Jelen szöveg a Cotidianul oldalon megjelent cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta.

A liberális bosszú rendelete című cikk, az ezzel a rendelettel (az előrehozott választásokra vonatkozó sürgősségi kormányrendelet – a szerk.) és a szavazatokkal kapcsolatos sok más cikkhez hasonlóan, nem érint bizonyos, a helyi demokrácia alapját képező elementáris dolgokat.

Románia nem rendelkezik ilyennel, mert:

1. Egy pártot csak Bukarest megyei jogú város törvényszékén lehet bejegyezni,

Romániának viszont több ezer közössége van, melyek több tucatnyi törvényszékkel rendelkeznek ezekben a közösségekben, éppen azért, hogy ne kelljen pénzt és időt pazarolni arra, hogy Bukarestben hozzanak létre egy olyan politikai mozgalmat, amely csak a helyhatósági választáson és csakis a saját közösségében akar versenyezni, akár községről, városról vagy megyéről van szó.

2. Igen, 2015-ben törvénybe foglalták nekünk, hogy három alapító létrehozhat egy pártot, mert az Alkotmánybíróság (CCR) alkotmánysértőnek nyilvánította a 18 megyéből összegyűjtendő 25 000 aláírásos rendelkezést (megyénként legalább 700 aláírás), hogy aztán kizárólag Bukarestben lehessen létrehozni a pártot. De mivel sem a sajtó, sem a polgárok nagy többsége nem törődik a politikai szabadság hiányának ügyével, ami az összes politikai döntések által befolyásolt területre kihat, megengedték maguknak egy újabb akadály belefoglalását az új törvénybe, mely semmissé teheti a polgárok mintegy 90 százalékának óhaját, hogy saját talajszintről felfele építkező civil–politikai start-up-okat hozzanak létre. Beiktattak egy ilyen feltételt:

a pártot törölni lehet,

ha a helyhatóságin nem indul legalább 75 közigazgatási-területi egységben és ha nem méretteti meg magát parlamenti választáson. Azt az észbontó feltételt is belerakták, hogy szükség van a választói jegyzékben szereplők 1 százalékának aláírására, mely jegyzékről nem lehet pontosan tudni, hányan tartózkodnak odahaza, ez az 1 százalék pedig a Velencei Bizottság által javasolt maximális mérték, a mieink pedig a maximumot foglalták törvénybe, hogy biztosak legyenek abban, hogy a becsületesek nehezen tudják majd összegyűjteni.

Nyugaton, például Hollandiában, a pártot a közjegyzőnél hozzák létre a közösségen belül és azután még a Kereskedelmi Kamaránál kell bejegyeztetni, 10 aláírásra van szükségük a községekben és egy 250 eurós letétre a helyhatóságira benyújtott listánként, 20 aláírásra és 250 eurós letétre listánként a városokban, illetve 30 aláírásra és 12 500 eurós letétre, ha a parlamenti választáson akar indulni az ember. Bizonyos szavazatszám elérése esetén a letétet visszaadják. Természetes küszöbük van: 100%/150 képviselő, vagyis 0,67 százalék. Egyénileg lehet szavazni a pártlistára, vagyis nincsenek kiskirályok, mert az emberek a több tucatnyi nevet tartalmazó listáról a nekik megfelelő személy neve melletti négyzetet pipálják ki.

Németországban egy ezreléknyi aláírásra van szükség, de nem többre, mint 2000 aláíróra tartományonként. Ha egy pártnak vannak választottjai egy tartományban, akkor már nem kell aláírásokat gyűjteniük. Vagyis egy új párthoz, a 60-70 millió szavazói létszám mellett nagyjából 29 500 aláírásra van szükség Németország szintjén, nálunk pedig nagyjából 20 000 aláírásra van szükség a választói jegyzékben szereplő mintegy 18 millió választótól.

3. Nagyszüleink idejében Romániában, a kommunisták hatalomra kerüléséig,

a községi és a kisvárosi polgármesterek önkéntesen látták el a feladatukat.

Nyugaton most is részmunkaidőben fizetik őket, ld. itt:

Franciaországban a 600 000 helyi választott nagyjából 60 százaléka önkéntes, a 10 000 fő alatti lakosságú közösségek polgármesterei pedig kevesebbet keresnek havonta, mint a romániai 10 000 fő alatti lakosságú települések polgármesterei, akik a szociáldemokrata (PSD), liberális (PNL), RMDSZ-es monopolistákat évtizedek óta a piacon tartó kiskirályok többségét alkotják. Franciaország GDP-je nagyjából tizenkétszer akkora, mint Romániáé.

Az itteni községi és kisvárosi polgármestereknek olyanoknak kellene lenniük, mint amilyenek a kommunisták hatalomra kerülése előttiek voltak és amilyenek a nyugatiak.

Az elmúlt napokban egy svájci község volt polgármesterével váltottam üzenetet, ahol a 2400 lakosból 300 milliomos. Az illetőből most berni parlamenti képviselő lett és azt mondja, hogy ő egy fix 25 000 franknyi összeget kapott évente és amúgy a magánszektorban dolgozott. Így megy ez Svájcban, ahol havi 4000 frankból, vagyis évi 45 000 frankból alig lehet megélni.

Akkor látnak majd valódi változást, amikor ilyenfajta rendelkezések szerepelnek majd az itteni törvényekben.

A polgármesterek egy- vagy kétfordulós megválasztása egyformán demokratikus, vagyis egy polgármester amúgy sem képes biztosítani a reprezentativitást, mert azt a helyi és megyei tanácsi és a parlamenti helyi választottak biztosítják.

Addig te is, mások is, mis is meséket fogunk mondani a reprezentativitáson alapuló helyi demokrácia hiányának hatásáról.

Apropó, Románia az EU egyetlen állama, ahol a helyhatósági választáson kötelező és nem reprezentatív mandátumú választottaink voltak, mint a Román Kommunista Párt idejében. Vagyis a helyi választottak a közösség előtt teszik le az esküt, nekik csak a választók előtt kellene elszámolniuk, miután bekerültek a helyi, a megyei tanácsba, de Romániában, a reprezentativitáson alapuló helyi demokráciához való hozzá nem értés miatt az emberek a „politikai vándorlás szabályozását” követelték, vagyis azt, hogy a kiskirályok kössék őket röghöz és ők dönthessék el, kit távolítanak el a helyi vagy megyei tanácsból, miután sokkal több polgár választotta meg őket, mint ahány párttaggal a pártok rendelkeznek.

Az EU-n belül sehol máshol sem tartanak megengedhetőnek ilyesmit, csak Romániában, mert antidemokratikus és a listás szavazással, az 5 százalékos akadállyal és a fentebb felsorolt más akadályokkal együtt odavezet, hogy mi évtizedek óta csak a potenciális választói piacnak az alig 5 százalékából választunk, mert a többiek nem kelhetnek versenyre a Román Kommunista Párt PSD-ben, PNL-ben, RMDSZ-ben és más fiókáiban lévő utódaival.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Olaszországban bukkant Vlad Țepeș sírjára – állítja a volt Prahova megyei tanácselnök – hírmix
Főtér

Olaszországban bukkant Vlad Țepeș sírjára – állítja a volt Prahova megyei tanácselnök – hírmix

Jövő héten jelenti be a kormány a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot. Két hónapos kiskutyát dobott ki az ablakon egy pașcani férfi.

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt
Krónika

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt

Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.

Kelemen Hunor szerint Ilie Bolojan egy killer – hírmix
Főtér

Kelemen Hunor szerint Ilie Bolojan egy killer – hírmix

További híreink: elhunyt Kincses Előd, a marosvásárhelyi fekete március nagy tanúja, leégett a Vlegyásza-csúcson levő meteorológiai állomás, és van ahol idén már másodszor virágzik a cseresznye…

185-tel mérték be a rendőrök a két fiatalt, akik menekülés közben a teljesen kiégett autóban vesztették életüket
Székelyhon

185-tel mérték be a rendőrök a két fiatalt, akik menekülés közben a teljesen kiégett autóban vesztették életüket

Két fiatal vesztette életét egy közlekedési balesetben vasárnapra virradóan Râmnicu Vâlceában. A rendőrség üldözte őket, miután nagy sebességgel közlekedtek, és nem álltak meg a jelzésre – közölte vasárnap a Vâlcea megyei rendőrség.

Megnyirbálta a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát, munkabeszüntetéssel fenyegetőznek a dolgozók
Krónika

Megnyirbálta a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát, munkabeszüntetéssel fenyegetőznek a dolgozók

Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.

Halálos áldozatot követelt a ratosnyai baleset
Székelyhon

Halálos áldozatot követelt a ratosnyai baleset

Életét vesztette a Ratosnya közelében történt baleset egyik áldozata vasárnap délután, egy másik személyt mentőhelikopterrel szállítottak kórházba.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS