Az Európai Unió minden tagállamában, így Romániában is megkezdődött hivatalosan a lakosság koronavírus elleni beoltása.
A Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett koronavírus elleni oltóanyagot Romániában elsőként egy 26 éves orvosi asszisztens, Mihaela Anghel, a bukaresti Matei Balş Járványtani Intézet munkatársa kapta meg vasárnap reggel 9-kor, aki valószínűleg pár napja még nem gondolta volna, hogy egy történelmi pillanat szereplőjévé válik.
Olvasson még:
- Ciucă a legszebb (!!!) elnök, Kelemen Hunor subát öltött, majd motorra pattant, Geoană megint mondott egy szamárságot – hírek vasárnap
- Sánta Miriám: Ha nem korlátozzuk az iskolai mobilhasználatot, generációk élete múlhat rajta
- Árvizek pusztítanak több megyében, Kolozs megyében sárga riasztást adtak ki – szombati hírek
„Ez a védőoltás fájt a legkevésbé, és azt javaslom mindenkinek, hogy oltassa be magát. Ez a pandémia végének a kezdete” – így nyilatkozott a nagy pillanat után Mihaela Anghel, ő egyébként tagja annak a csapatnak, amely Romániában az első koronavírus-fertőzöttet kezelte.
Mint tudjuk, első körben az egészségügyi dolgozók kapják meg a vakcinát, vasárnap több mint 3000-et már szét is osztottak tíz kórház között, ahol koronavírus-fertőzötteket ápolnak. Románia egyébként már pénteken kapott 10 ezer dózist az új vakcinából, s az ütemterv szerint hetente 140-150 ezer adagot tartalmazó szállítmány fog érkezni az országba.
Az oltáskampányt vezető Valeriu Gheorghiţă vasárnap mondott is egy merészet vasárnap: minden jól alakul, a lakosság 60-70 százaléka megkaphatja az oltást az elkövetkező hat hónapban.
Mindenki, akinek beadják a vakcinát, oltási bizonyítványt kap igazolásul. Ez a dokumentum egyebek mellett utazás során lehet hasznos. Lehetővé teheti például, hogy egy másik országba érkezéskor ne legyen szükség tesztelésre, sem karanténra.
A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, hogy az oltás biztonságos, és hogy hasonló mellékhatásokat tud generálni, mint a korábbi oltások: kis fájdalom az oltás helyén, enyhe hőemelkedés, izomláz, bőrpír.