// 2026. június 22., hétfő // Paulina

A 2019-es romániai európai parlamenti választás képlete: populizmus és közömbösség

// HIRDETÉS

Mioritikus hazánk derék vezetői afféle téttelen edzésnek tekintik az európai parlamenti választásokat, a közelgő hazai választási háború előtt.

A Főtér RoMánia rovatában a romániai román nyelvű média olyan véleményanyagait szemlézzük, amelyek vagy az itteni magyar közösséggel, a román-magyar kapcsolatokkal foglalkoznak, vagy a nyilvánosságot, a közbeszédet foglalkoztató forró témákat taglalnak.

Jelen szöveg az Adevărul oldalon közölt cikk fordítása. A címet és alcímeket a szerkesztőség adta.

Legyünk őszinték: politikai pártjainkat és a választókat (amennyire specifikus eszközökkel meggyőzhető, hogy elmenjen szavazni) az európai parlamenti választás csak annak a tesztnek a szemszögéből nézve érdekli, melyet a jövőbeni összecsapásokra nézve jelenthet.

Csak ezzel és semmi egyébbel kapcsolatosan: nézzék meg a pártemberek vagy a jelöltek nyilvános megszólalásait és néhány elhanyagolható, sőt, azt mondhatnám, hogy teljesen irreleváns kivételtől eltekintve minden témának a belpolitikai ügyekkel kapcsolatos viták jelentik a közvetlen és egyetlen motivációját, melyeknek semmi relevanciájuk nincs arra a Romániára nézve, melynek európainak és az európai projekten belüli politikai, gazdasági és biztonsági játékok szereplőjének kellene lennie.

Azért hiányoznak a szóban forgó témák, mert nem érdeklik a politikusokat, sem a nézőközönséget.

Egész egyszerűen senkit sem érdekel, amiről a (néha egymással szembehelyezkedő, máskor konvergens, de mindig nagyon nagy tétre menő) nagy projektek Európájában szenvedéllyel vitatkoznak, hisz oly messze vannak tőlünk, mint ahogy azok a pénzek, melyek a sok kormányzati csapat specifikus alkalmatlansága miatt elköltetlenül maradnak.

Következésképpen hiányoznak azok a viták, melyekben arról kellene beszélni, miként tudunk jobban rákapcsolódni azokra a nagy projektekre, ahol óriási pénzek vannak, melyek számára éppen azért nyílnak gyorsan újabb és újabb kiegészítő finanszírozási kiskapuk, hogy felgyorsítsák a stratégiai összekapcsolódásokat. Nálunk ellenkezőleg, a „vissza akarjuk szerezni az országunkat” jellegű szuverenista típusú példás szingularizálódás az elsődleges igyekezet, jelentős közömbösséggel a gyakorlati megoldások bemutatása iránt. Pontosan úgy, ahogy a BREXIT-ről tartott szavazást megelőző intenzív propaganda-időszakban történt, mely most iszonyatos bumerángként fordul vissza, melyek csapásaitól a britek nem tudnak hogyan menekülni.

Nem igazán érdekes a politikai vezetők sorsa, akik – nagyon hamar – kölcsönösen felzabálják majd egymást egy nemzeti ünnepi asztalnál.

De mit kezdünk Romániával és a szavazókkal, akiknek ebben az időszakban meg kellett volna kapniuk, minél világosabban megfogalmazva, az elkötelezettséget jelentő információkat azokról a specifikus módozatokról, melyekkel a brüsszeli tisztségekre jelentkező, egymással vitatkozó jelöltek már most leteszik a garast egy projekt mellett, amelyért majd lobbizni fognak és amelyért totálisan elkötelezetten bevetik magukat azzal a meggyőződéssel, hogy csak így állhatnak majd azok elé, akik megbíztak benne? A politikusokat a válasz nem érdekli, mert – ahogy azt a forradalom óta eltelt 30 évben oly jól megtanulták – őket mindenképpen meg fogják szavazni, mert azért vannak választások: valakinek „ki kell jönnie”, így aztán ebből a szemszögből nézve a pártlista szent marad.

A dolgok a választók esetében sem állnak másképpen, hiszen biztosan elmegy szavazni a kemény mag, azok a polgárok, akiknek amúgy is egyetlen gondolat a meggyőződésük és a közvitát esetleg potenciális verekedési alkalomnak tekintik, nincs szükségük nekik az Európa-párti propaganda hülyeségeire, melyeket – azt mondják nekik – olyan külföldiek találnak ki, akik nem értik a fájdalmainkat és nem éreznek románként, de amúgy, ha szükséges, bármikor készek magukra ölteni a halál fehér ingét. Ezek gond nélkül eljönnek majd szavazni, nincs nekik szükségük európai projektről vagy más hasonló hülyeségekről szóló vitákra, melyek amúgy is bizonytalanok, veszélyesek és amelyekből nem tudni pontosan, mi fog kisülni.

Így aztán, legalábbis a könyvekben ez áll, a legfontosabb szegmenst, a fiatalokét kellene meggyőzni, mozgósítani, esetleg megnevelni,

akár hallgatókról, akár szakmai karrierjük elején álló és/vagy vállalkozást éppen elindító személyekről van szó. Bármely fenntartható kormányzati típus számára nekik kellene képezniük, a könyvekben ez áll, azt a területet, ahova a teljes figyelem összpontosul és amely számára a projekteket-javaslatokat fel kellene sorakoztatni, melyeket szintén be kellene illeszteni bizonyos, az elsősorban az európai térséggel, de más nagy stratégiai partnerekkel is együttműködésben álló és összekapcsolt politikák valóságával összefüggésben lévő kormányzati programok logikájába.

Itt kezdődik az a tragédia, mely máris mély sebeket okozott és most – túlzás nélkül – magát e nép létét fenyegeti. Vezetőink iszonyatos felelőtlenséggel megteremtették a kedvező körülményeket, sőt, világos üzenetekkel bátorították is az európai szinten legjelentősebb munkaerő-exodust, Szíria után a második legnagyobb migrációs forrás lévén, mely ugyanolyan kétségbeesett és elfogad bármiféle megalázást csak azért, hogy megszabaduljon az itthoni kilátástalanságtól.

Az eredetileg 22 millió lakosból, amennyivel Románia 1989-ben rendelkezett, hivatalosan csaknem 4 millió személy távozott,

az illegális migráció viszont teljesen ellenőrizetlen és – az európai rendőrségek egyes forrásai szerint – további 3 millió főt tesz ki. Ez egy óriási emberáradat, melynek belső aránya az évek folyamán megváltozott és önmagában is egy nemzeti dráma jele. Eleinte az „eperszedők” hullámai távoztak, akiknek a legnagyobb része rabszolgasorban és nyomorúságos bérért dolgozott. De most a fiatal egyetemi végzősök távoznak (vagy készülnek távozni) – tömegjelenség szintjén –, megtudva, hogy nyugaton olyan nagy a munkaerőhiány, hogy gyakorlatilag bárhol akad munka.

Visszatérni pedig csak egy kis része tér majd vissza, egyre kisebb, ahogy a szakképzett személyzet távozik masszívan, akiknek kedvező alkalmazási csomagot kínálnak, mely most – a legtöbbször – lakást és gépkocsit tartalmaz azok számára, akik elfogadnak, például, „háziorvosi” szerződéseket olyan településeken, melyeket Franciaországban vagy Németországban hátrányos helyzetűeknek tartanak a nehezebb megközelíthetőségük miatt.

Miről lehetett volna most nálunk beszélni?

El lehetett volna magyarázni, melyek az európai összekapcsolási projektek, azok a stratégiaiak, melyek éppen azért jelentenek közvetlen és azonnali előnyöket Románia számára, mert új gazdasági egységek, munkahelyek létrehozását és közvetlen reményt feltételeznek egy olyan nemzedék számára, melynek már ne a külföldre távozás legyen az egyetlen elsődlegessége. Meg kellene mondani, hogy van pénz az ország jövője számára nyereséges beruházásokra, stratégiai pontokat létrehozva, melyek vonzók a jövőbeni orvosok, tanárok, mérnökök és hasonlók számára… Az EU-nak volt, van és lesz pénze erre, a környékünkön lévő országok időben ráeszméltek a veszélyre és már régóta elkezdték e pénzek lehívását, mi pedig arra várunk, hogy kimerüljön az emberi erőforrásunk. És regionális kórházaink nincsenek, mert más érdekek vannak, az autópályák továbbra is papíron léteznek, virágoznak a szegénység betegségei.

Íme, egy stratégiai jelentőségű vitatéma. Lehetséges, de csökönyösen elkerült. Miért? Hát azért, mert megtehetik. Még megtehetik.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Száz nyestbőrrel a batyujában akart beutazni Romániába egy ukrán állampolgár – hírmix
Főtér

Száz nyestbőrrel a batyujában akart beutazni Romániába egy ukrán állampolgár – hírmix

Több mint félmilliárd lej eltitkolt vagyonra derített fényt az ANAF legújabb ellenőrzése. Népszavazással váltottak le egy Maros megyei polgármestert.

Nyugdíj mint magánügy: rekordok és tévhitek a harmadik pillér körül
Krónika

Nyugdíj mint magánügy: rekordok és tévhitek a harmadik pillér körül

Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Nicușor Dan, a projektország hasznos idiótája
Főtér

Nicușor Dan, a projektország hasznos idiótája

Többször leírtam: Románia egy projektország. Na és ebben a projektországban akkor van demokrácia, amikor a projekt megkívánja. Amikor nem, akkor nincs.

Elpusztított egy lovat és jött a tehénért is a behemót medve, amikor kilőtték
Székelyhon

Elpusztított egy lovat és jött a tehénért is a behemót medve, amikor kilőtték

Kilőttek azt a medvét Gyergyószárhegy községben péntek hajnalban, amelyik az elmúlt napokban több alkalommal visszatért egy esztenához és haszonállatokat pusztított el.

Tanasă most éppen nem a magyaroknak ment neki
Krónika

Tanasă most éppen nem a magyaroknak ment neki

Kettős mérce alkalmazásával vádolta meg a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR) a magyarellenes kirohanásairól hírhedtté vált Dan Tanasă, a szélsőjobboldlai Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselője.

A napenergia fedezte a fogyasztás 70 százalékát, mégsem lett olcsóbb az áram
Székelyhon

A napenergia fedezte a fogyasztás 70 százalékát, mégsem lett olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS